Kapat

Haram mı olmuştur???

Ben başkasının yerine internet kafeye bakıyorum. Sahibi tatile gitti. Bana kafedeki ücretlerin listesini bıraktı. Renkli çıktı 1,5 tl fotokopi 0,5 kuruş şeklinde. Bu akşam bir bayan geldi 25 li yaşlarda. 16 tane siyah beyaz fotokopi çektirdi 5 tanede renkli çıktı aldı 0,5 kuruşlukta masa ücreti vardı. Ne kadar diye sordu. 16 tl diyince . Resmen soyuyorsunuz dedi. İzah ettim hatta düz 15 tl alayım dedim para üstü verirken haram olsun bir daha buraya gelmiycem resmen bir kitap parası aldınız dedi. Ben hizmetimin karşılığını aldığım halde bu hak haram olmuş mudur? sizce?

0|0
4|6

En İyi Erkek Görüşü

• islama göre satış yaparken belli bir kar oranı var sanırım yanlız senin bu durumda harama girmiş olur musun bilemem ama burda sen çok da suçlu sayılmazsın kendi fikrime göre ücretler benim burada da senin dediğin gibi bence çok fazla çok da kıymetli ya da zahmetli bişe değil eve yazıcı aldım oh ne rahat ama şimdi de mürekkep bitti

son olarak burada hocalar alimler yok haram mı helal mi gibi soruları daha doğru sonuç almak için dini sitede sormak daha doğğru olur ve araştırıp öğrenmek gerekir ilmihalden

0|1
    0|0
    • ben soruyu bile unutmuştum teşekkür :)

• Ben de aklıma gelince toplu seçiyorum :D :D :D Dükkan sahibine söylemiştim :D

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 4

• sen satıcısın. fiyatta ne yazarsa o. beğenmiyorsa eve yazıcı alsın

0|1
    0|0
  • Tabikide haram degil. Haksiz yere beddua ettigi icin bence onun gunahidir. Sen sana verilen fiyati uyguluyorsun. Eger daha asagi alsaydin senin hakkini yemis olurdu. Bnce. Belkide sahibi bakiyor ne yapilmis edilmis param dogru mu gelmis die belki sen kalcaktin zan altinda.

0|1
    1|0
    • Benim mantığımda bu ama işte bir kurt düştü içime para benim cebime gitmiyo ama

• İcinde vicdaninda rahat olsun.

• Bilip susan da yapan kadar sucludur arkadaslar... Evde benim de tonerli yazicim var bir cikti 1.5 tl olur mu renkli ciktinin maliyeti ne ki allah askina? 25 kurus bile degil. Yuzde 800 kar nerdeyse.islam dini en fazla yuzde yuz kar koyun diyor oysa ki.

• O kafe sahibinin suçu.Eger kendi kafasına göre belirlemişse haram.Ama eğer öyleyse sende o paradan aldığın için sanada haram.

0|1
    0|0
  • fiyatları cafe sahibi belirlemişse sana günah olmaz

0|1
    0|0
Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 5

• Haram tabiki. Kartus dolumu ne kadar kagit ne kadar allah askina 1.5 tl nedir. Bilip susan da yapan kadar sucludur...

1|1
    0|0
    • Ben başkasının yerine bakıyorum. Bana fiyatları öyle listelemiş renkli çıktı 1,5 tl demiş. yani kartuş dolumunun ne kadar olduğu önemli değil internet kafelerin ne kadar üceret biçtiğidir önemli olan. ben 3 sene önce siyah beyaz çıktıya 75 kuruş ücret ödüyordum. okul bitti çıktı bitti. Fiyatlarını bilmiyorum. O yüzden yabancıyım.

• Ya tabiki oyle ama adama soyle kesinlikle sana birisi hakkini helal etmedi de bari. Bence cok ucuk bir fiyat belirlemis kadin hakli. Sana bence o adama soylemezsen gunah yazilir.

• ya söylerim ben vebali benden gitsinde.

• 0,5 * 16 eşittir 8 kuruş yapar 10 kuruş bile değil sen haddinden fazla dolandırmışsın yuh...

0|2
    0|0
    • renkli çıktılar da 1,5 tl 5 tane 7,5 tl yapıyor 0,5 kuruşluk masa ücreti var toplamda 8 tl de burası +8 tl de sein hesabının orası 16 tl ben 15 tl aldım. Bana verilen fiyat bu renkli çıktı aldı yani.

• Sen yeni paraya alışamamışsın arkadaş 0,5 diyosam anla işte 50 kuruş niye anlamamazlıktan geliyorsun 1 liranın yarısı :D

• Sen matematikten hiç ama hiç anlamıyorsun 0,5 demek yarım kuruş demektir 50 kuruştan bahsediyorsan ve ondalıklı yazmaksa illede niyetin 0,5 lira dersin...

• Eğer kafe sahibi o fiyatı belirlerken maliyetinin çok üstünde bir fiyat koyduysa haram olabilir

0|1
    0|0
  • haram veya değil bilmem toplu çekimlerde indirim yapılır sen oranın sahibi olmadığın için müşteri seni bilir

0|1
    0|0
  • Tabi ki olmaz kardeşim kafana takma aksine o beddua ettiği için onu bulur.

0|1
    0|0
Yükleniyor...