Sovyetler Birliği Döneminde Para Kullanıldı mı?

Sovyetler Birliği Döneminde Para Kullanıldı mı?

Kullanıldıysa nasıl komünist ülke oluyor bu. Böyle saçmalık mı olur?

0|0
3|9

En İyi Erkek Görüşü

• Para insanların maddi iletişim aracıdır..Değil komünist zihniyet hiç bir zihniyet bugüne kadar parasız yaşamamış barınamamıştır..Parayı neden kullandın diye sovyetleri eleştiremeyiz..Parayı neden eşit kullanmadın diye eleştiride bulunabiliriz..

Mesela komünistlere sorsan efendim tren bedava ekmek bedava su bedava otobüs bedava benzin bedava olmalı der..Açıklayamadıkları şey treni neyle ekmeği neyle yapacaksın tren neyle gidecek..Herkese eşit dağıtım yapacak eşit ekmek vereceksinde adam vardır 2 ekmekle doyar adam vardır 1 ekmekle doyar..Adam vardır daha fazla performansla çalışır adam vardır daha az performansla çalışır..Neye göre nasıl ölçeceksin..İnsanların alınterini karın tokluğunu standartlaştırmak insanı çileden çıkarmaktır..İnsan büyümek gelişmek geliştirmek ister doğasında bu vardır..

Komünizm zaten yeryüzünde benimsenmeyen ve erken çöken sistemlerden..İşin ilginç tarafı komünistlerin ağababaları komünizmi çoktan terketmesine geride bırakmasına rağmen bizdeki çakma komünistler hala neyin peşinde anlamak mümkün değil..

0|0
    0|0
    • Katılmıyorum. Öncelikle kapitalizm oldukçe verimsiz bir ekonomik düzen, üretilen hemen tüm ürünler çürük. Sistem sorun yaratıp bunun çözümü için yeni bir ekosistem yaratmaya ve bu işten para kazanmaya yönelik. Sırf "özel güvenlik" adı altında yüzbinlerce insan gereksiz yere istihdam ediliyor.

• Geçici sosyalist düzenin açmazları belli ama zaman değişti. Gelişen teknoloji ile kapitalizmin ayakta kalması imkansız. Özellikle 2050'lili yıllarda bir çok iş makinalar tarafından yapılacak.

• Tblisi yazdıklarından sadece 3. sıradaki analizini anladım..Diğerleri boş laf..Sovyetlerde hiç bir zaman yaşam standardı üst düzey olmadı ekmeksizlikten kıtlıktan ölen insanların tarihi sovyetlerde başlar..Bunun çok sayıda örneği var..Kapitalist değilim ancak kapitalizm bu çağda ve önümüzdeki yüzyıllarda asla gerilemeyecek alıp başını gidecek..Esasında söylemek istediğim devletler sosyalizmi uygulayamaz çünkü insanın doğası sosyalizme aykırıdır..Devletleride insanlar yönetir..

Erkekler Ne Diyor 8

• SSCB, nihai hedefini komünizm olarak koymuş sosyalist bir devletti, bazılarına göre de bir tür devlet kapitalizmi uygulamıştır. Para vardı, ancak ulaşım, sağlık, eğitim, barınma ücretsizdi. Hatta SSCB döneminde televizyon reklamları bile vardı.

Göründüğü gibi başarısız bir siyasi birlik falan da değillerdi. Türkiye'deki şehirlerin halen alt yapı sorunları hallolmamışken, hatta 60'larda, 70'lerde, 80'lerde evlerde doğru dürüst su ve elektrik hattı bile bulunmazken, orada düzenli şehirler, metrolar vardı, okuma yazma oranı %99'du, uzay teknolojisinde çoğu kez abd'den de başarılıydılar.

Neden çürüdü derseniz, sosyalizmin hastalığını görürsünüz. Sosyalist devletler zamanla sönümlenip komünist bir halk yaratamıyor, tam aksine iktidardaki komünist parti gitgide kemikleşiyor, kapitalist dünyada sosyalist bir birlik zor yürür.

link

0|0
    0|0
  • para kullanımına gerek duyulmayan evre komünizmdir. komünist düzen dünya çapında gerçekleşir, ülke sınırları ortadan kalkmıştır, dünya kaynaklarından ve üretimden pay alma herkesin ihtiyacına göre gerçekleşir. çünkü bu evrede kaynakların ve ürünlerin kıtlığı problemi söz konusu değildir. herkese ihtiyacına göre dağıtım olduğuna göre özel mülkiyet tamamen ortadan kalkmış demektir. taşınırları ve taşınmazları özel mülkiyete geçirmek söz konusu olmadığına göre paranın kullanılma ihtiyacı da ortadan kalkmış demektir. pratikte ülke çapında gerçekleşmiş sosyalist devrimler işçi sınıfı diktatörlüğü aşamasında kalmışlardır. valla buna da şükür (: işçi sınıfı diktatörlüğü aşaması bile kapitalizmden daha iyidir.

0|0
    0|0
  • evet kulanildi, sovyetler hic bir zaman komunist olmadi, cunku komusim mumkun degil. sovyetler sosyalist oldu, sosyalizm komunizme gecitdir

0|0
    0|0
  • Bir kere sovyetler tamamıyla komünal bir sistemle yönetilmedi. Devletçi bir politika uyguladılar buda komünizme terstir.

1|0
    0|0
  • :))) henüz felsefeci ve bilim insanları bu paradoksu çözemedi. yalnızca para kullanımı olsa iyi, komünizm adı altında bir sürü şarlatanlık yapıldı o dönem.

0|0
    0|0
  • parayi lidyalilar bulmuş koministler neden kullanmasin saçmalik neresinde ?

0|0
    0|0
  • Ne anlamda kullanildimi?

0|0
    0|0
  • para kullanıldı mı der amk yok millet s*çmaya bedava gidiyordu.

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Kullanıldı ama kısıtlamalarla.Zaten Sovyetler Birliğinin öyle kısıtlamaları vardıki sistemlerine tüküresim var.

0|0
    0|0
  • Evet kullanıldı. Ama büyük kısıtlamalarda vardı

0|0
    0|0
    • Anarko komünizm , anarşist bir devrim olduğunda yani bütün otorilerin yıkılmasıyla - devlet , sermaye sahipleri vs - ardından komünal bir sistemin inşasına izin vermektir. Bana soracak olursan saçmadır , çünkü anarşizm hiç bir otoriteyi savunmamalı buna komünizmde dahildir lakin ben bunlara ılımlı anarşist diyorum :)))9

• İlgilenmiyorum bunlarla

0|0
    0|0
Yükleniyor...