Sizce Türkçeyi yabancı kelimelerden arındırmak için nasıl çalışmalar yapılabilir?

Sizce Türkçeyi yabancı kelimelerden arındırmak için nasıl çalışmalar yapılabilir? evet arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum

Not: lütfen soru saçma kötü bilmem ne diye yorum yapmayın, ayrıca yaparsanız d o sizin saygısızlıgınızı gösterir.. Çünkü burası bildigim kadarıyla soru sorma sitesidir..

Düzgün cevap yazacak olanlar yazsın lütfen...

0|0
5|12

En İyi Kız Görüşü

• Ben burada elimden geleni yapıyorum ama görünen o ki kimse takmıyor. Neyse, her şey eğitimle ama öncelikle kitap okumayla başlar. Kitap okumayan insan Türkçe'den bihaber yaşar.

0|1
    0|1
    • kesinlikle aslında kitap okumak en dogru cevap

• Kitap okumaya alışamamış insanlar yapıyor aslında yanlışları fark ettiysek...

Kızlar Ne Diyor 4

• bence çok kolay değil bunu başarmak çünkü yabancı dilin yaygınlaşmasıyla birlikte dilimize çok fazla girmiş tam türkçe karşılığı bile olmayan kelimeler var. yabancı kelimelerin kullanılmasını bırak malesef biz türkçe kelimeleri düzgün yazamayanı ve telafuz edemeyen bir milletiz öncelikle onu düzeltmek gerek bence

0|0
    0|0
  • Özenli olmaya çalışıyorum.

0|0
    0|0
  • bu sacma bisey cunku butun diler biribirinden türemistir . yogurtla pekmezi biribirinden ayirmak meselesi bu senin deg´digin

0|0
    0|0
  • herkes kendi dilini düzeltmeye çalışsa bu sorun yavaş yavaş çözülür

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Ben Sorudan çok nota takıldım.. Her zaman tanımadığınız ortamlara bir konudan bahsederken böyle ön yargılı mısınız?

Neyse sadede gelelim..

Bu konu hakkında aslında herkes bir şeyler söylüyor ama ana diline bir çok yabancı kelime girmiş tek ülke biz değiliz.. Bu sorun dünyanın her yerinde var...

Bazı icatlara ya da yeni yapılan bir şeye ilk isim takıldığı zaman dünyaya o kadar çabuk yayılıyor ki o icadı ya da nesneyi yapanın koyduğu isim neyse o isimle telaffuz edilir oluyor.. Sadece her ülke kendi alfabesinde yazıyor ve okuyabildiği şekilde yazıyor bu ayrı..

Bu sebepten Tam anlamıyla bir düzeltme yapamazsınız.. Özellikle herkesin otobüs dediği bir nesneye gidipte "çok oturgaçlı götürgeç" derseniz bunu kimse kabul etmez.. ( bu en çok bilineni)

Ama adam gibi Türkçe karşılığı olup ta bunu sanki bir şeymiş gibi İngilizce kullananları engellemek çözüm olabilir.. Örnek verecek olursak "Outlet, baby center, mall" gibi tabelaların önüne geçmek en iyi atılacak adım olur (örnekler istediğiniz kadar çoğaltılabilir).. Bu tarz isimlerin turistik bölgelerde kullanılması normaldir.. Ama Varoş bir mahallede kısaca Allah'ın dağında bu tarz bir tabela görmek komik..

0|0
    0|0
  • basın-yayına önemli görevler çıkıyor.medya organları bu işe ciddi biçimde el atarsa yol katedilebilir aksi takdirde bireysel çabaların sonuç vereceğine inanmıyorum yalnız yabancı kelime derken bazıları iyice tozutup yüzyıllardır hatta bin yılı da bulan türkçeye yerleşmiş arapça-farsça kelimeleri de türkçeden çıkarmaya çalışıyor.bunun adı da saçmalıktan başka bişey değildir.bugün ingilizce de,fransızcada da yüzlerce roma imparatorluğuna dayanan kelime vardır ve onlar da yüzyıllardır kullandıkları bu kelimeleri dillerinden çıkarmayı akıllarından bile geçirmez zaten çıkarılırsa dil de bozulur.

0|0
    0|0
  • Bazı dilimize girmiş kelimeleri asla çıkartamayız, mesele otobüs gibi, cd gibi...vs. Bunlar artık çok yaygınlaştıklarından değişmeleri imkansızdır.

Yapılabilecek olan sadece teknolojide yeni çıkan materyallere kullanışlı türkçe ismler bulabilmek mesela bilgisayar gibi.

Bunların dışında yapılabilecek fazla bir şey olduğunu sanmıyorum.

Bir de millet olarak özenti yabancı kelimeleri kullanmamalıyız, bugün çarşıya pazara çıksan türkçe ismi olan bir yer bulabilmen çok zordur.

0|0
    0|0
  • dilimize arapça,farsça,fransızca,italyanca,ingilizce gibi nice dilden kelimeler girmiş.bazıları dile yerleşmiş artık bunlara türkçe karşılıklar türetip dilden atamazsın.dil zaten canlı bi olgudur.birbiriyle etkileşim halinde olan diller elbet birbirlerinden kelime alışverişi yapacaktır bunun önüne geçemeyiz.belki yapılması gereken dili daha özenli kullanmaya teşvik etmek olabilir.

0|0
    0|0
  • Öncelikle yeni yabancı kelimelerin dilimize yerleşmesi sıkı kontrol altına alınmalı. Daha sonra yerleşik yabancı kelimelerin yerine güzel Türkçe kelimeler bulunmalı veya üretilmeli; ve bu kelimelerin her ortamda kullanılmaları sağlanmalı(televizyon, gazete vs.). Bir de teknolojide, bilimde, sanatta yeni üretimler, buluşlar, tarzlar ortaya koymalı ve bunlara koyduğumuz Türkçe kelimeleri yurt dışına ihraç etmeliyiz. Başka ülkelerde dilimizin okullarda ikinci yabancı dil olarak okutulmasını sağlamalıyız. Dilimizin uluslararası ortamda itibarını, bilinirliğini artırmalıyız. Birey ve toplum olarak üzerimize düşenler vardır.

0|0
    0|0
  • Bu soru için teşekkürler önce... Evet güzel Türkçemizi ne yazık ki yabancı kelimelerin esiri yapmış durumdayız... (Evet yerine ewt,tamam yerine okey, beğendim yerine like ledim) v.s v.s bunlar sadece akışı bozmaktan başka hiç bir işe yaramıyor ve yozlaştırıyor... Özenti bir toplum olmamızdan başka hiç bir şeye yaramıyor... Lütfen biraz daha dikkat...

NE GÜZEL BİR DİLSİN SEN TÜRKÇE, NE GÜZEL BİR ÜLKESİN SEN TÜRKİYE

0|0
    0|0
  • Asıl sorun Türkçe'nin layıkıyla kullanılmamasından kaynaklanıyor.Bu kadar nezih,geniş kelime dağarcığına sahip olan dilimiz varken, yabancı kelimeler,engin bir denizdeki kum taneleri kadardır.Lehçeleriyle birlikte bir buçuk milyon sözcüğe sahip dilimizin olduğu kabul edilen bir gerçekken,Türkçe'nin içine yabancı kelimeler sokma hevesi sinir bozucu olabiliyor.

0|0
    0|0
  • bu saatten sonra çok geç her yerde kullanılıyor yabancı diller,adam mağaza açıyor Pink House diye daha ne olsun :S

0|0
    0|0
  • Önce okullarda sıkıdenetimli türkçe eğitimi verilmeli, iş yerlerinin isimleri türkçeleştirilmeli ve televizyonda gerekli olmadıkça yabancı kelime kullanılmamalı.

0|0
    0|0
  • hiçbir kuruluşa gerek yok herşey insanların kafasında bitiyo bence

0|0
    0|0
  • yeni nesile türkçe derslerini haftada 8 saate çıkararak.

0|0
    0|0
    • yeni iktidar nerdeyse kaldırmaya calışıyor sen ne haber bi aralar türkçe alfabesine kürtçeye benzesin diye x ve q yu sokmaya çalıştılar ama beceremediler.

• uyduruk dükkan tabelalarını sökerek başlanabilir

0|0
    0|0
Yükleniyor...