Müzik zevkiniz oluşurken, nelerden ve kimlerden etkilendiniz?

Müzik zevkiniz oluşurken, nelerden ve kimlerden etkilendiniz?

0|0
9|9

En İyi Kız Görüşü

• Hey , bu zamana kadar gördüğüm en güzel sorulardan birisi bu :D

İlk müzik zevkimin gelişmesi, ilkokul yıllarına dayanır. O zaman ünlü olan İzel - Çelik - Ercan üçlüsünü sever idim, izelin neden yüzü girdili çıktılı diye merak eder, Çeliğin saçlarıyla Ercanın anlamsız surat ifadesini izlerdim tkliplerinde.Sonra Grup Vitamin çıktı. Olala! Aradığım buydu! :D Arkadaşlarımla verdiğimiz partiler (doğum günü şeysileri) hep Grup Vitamin çalıp oynardık,zıplar zıplar ve yine zıplardık!

İlk aldığım kaset...evet o zamanlar kaset vardı, hani bantları olan :D ilk aldığım.. Sertab Erener - Lal albümü idi.

Vurulup ölmüştüm. O ses, o bağırış o çağırış beni benden almıştı.Sonra orta okulda en yakın arkadaşım bir Çelik-kolik idi. Onunla birlikte Çelik sever olmuştum, zaten ilkokulda bir Çelik aşinalığı vardı. Ama şarkılarında kendimi tam bulamazdım... Etrafımdaki arkadaşlar sıkı bir Orhan Gencebay ve İbrahim Tatlıses hayranıydı. Tatlıses'le aram pek iyi olmasa da Gencebay'ın bazı şarkılarına eşlik edecek kadar sevdim desem yalan söylemem.

Derken zevkli teyzem, beni Celine Dion'la tanıştırdı. Keyifli yolculuğum ondan sonra başladı. Aynı teyzem, Bulutsuzluk Özlemi konserine götürmüştü o yazın.İlk gittiğim konserdi.Ve ve ve "Sözlerimi Geri Alamam" daha yeni çıkmıştı. Sanırım burda lise aşamasındaydım.Babamın sanat müziği düşkünlüğü, beni Müzeyyen Senar ve Zeki Müren harikalarını keşfetmemi sağladı.Annemin halk müziğine düşkünlüğüyle tanıdım Yavuz Bingöl ve Arif Sağ'ı.

Üniversite ise bambaşka... Harika insanlarla tanıştım Ankara'da. Müzik ufkum aldı yürüdü, herşeyi büyük bir maymuş iştah..hayır maymun kulağıyla dinliyordum resmen!

İlkin rock ile başlayan serüvenim Garbage ile çıkışını yaptı. Ciddi ciddi bir Garbage ile devam etti. Hatta rocktan metale geçiş yapıp In Flames bile dinler olmuştum.O zamanlar müziğin sadece bunlar olduklarını düşünürken, evarkadaşım sayesinde etnik müzk sever oldum. Yasmin Levy.. Aman Allahım bu ses, bu doyamadığım çığlık... Nasıl bir harikadır

Sonrası ise, arkadaşların internetin ve müzik aşkımın ortak çalışması sonucu caz sever oldum.

Farklı, özel ve kesinlikle şarapla iyi giden bir müzik.

Caz keşiflerim hala devam etmekte ve bundan büyük bir haz almaktayım. Lastfm şu anda en büyük ve geniş veritabanım sanırım.

Ortak müzik ağlarına sahip pek çok insanı tanımam harika! O ne dinliyor bakayım, bunu merak ettim derken, harika sesler, nefis notlar keşfettim.

Şu anda Ceylan Ertem ve Jehan Barbur, severek dinlediğim hatunlar. A Tribute to Miles albümü en son dinlediğim şaheser. Ayrıca Caz ve elektroniğin kesişme hallerini de sever oldum orası ayrı.

Dinlemediğim müzikler, dinlediklerimi kıskanıyor, dengede kalabilmek için sürekli keşfediyorum :))))))

Sorunun cevabı ise, sanırım herkesten ve herşeyden.

**** Bu arada, müzik keşfi ve aşkın harika buluşması olan bu filmi hatrıma getirdin, izlemeni tavsiye ederim. August Rush link

2|3
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• çocukluğum ve yeni yetmeliğimin ilk zamanlarında ablamdan. Muhtelif boy band'ler...

ergenlikle beraber tamamen kendi paşa gönlümden: bulutsuzluk özlemi ve guns'n'roses ile başlayıp, muhtelif klasik rock isimlerine uzandım.

bir süre rock ve klasik müzik dışında neredeyse tüm türlere kapalıydım, sanırım yaşım ilerledikçe bu konuda bağnazlığımı aştım. şu anda üzerinde tüm tarzlara açığım; tek kıstasım üzerinde emek sarfedildiğini hissetmek...

0|2
    0|0
  • Öncelikle babamdan sanırım. Deep Purple, Led Zeppelin, Queen gibi kült gruplara ilk yönlendiren o oldu ilk okul döneminde. Sonrasında gelişe gelişe böyle saykodelik bi deli haline geldim. Rare prog yoğunluklta dinlerim. Geniş bi yelpazeye yayılır müzik zevkim.

1|1
    0|0
  • uzun bir yoldan geçtim ben de şuanki dinlediğim müziklere gelene kadar.

dinlediklerim hep o anki ruh durumuma göre, döneme göre şekil değiştirdi.

rock ve alternatif müziklerle başladım ben, farid farjadlarla duruldum, azam ali gibi etnik gruplarda bekledim, elektronikleri keşfettim, brazzavillada kingsof convenince de indie ile tanıştım, chris issak gibi rock çıkışlar yaptım tekrardan, alternatif chill out gurpları buldum, chillout takıldım everybody loves irene, morcheeba, daughter darling, bluesa kaydım biraz. bb kinglerde buldum kendimi. şimdilerde ise fado tarzını çok benimsedim. mariza, cristina branco.. şarkılarına aşık olunası kadın.

bu yolculuğumda ise keşif kaynağım hep ablamdı. benden çok daha üst müzik ve de film bilgisine, arşivine sahip. sonra benim meraklı ruhum last fm vs.

ama mariz ve de cristina branco ile beni sevgilim tanıştırmıştı.

0|0
    0|0
  • klasik müzikten başka birşey dinlemeyen bir arkadaşım ve filmler ve rastgele radyolar

0|1
    0|0
  • Reklam olmayacaksa, LASTfm.

:)

2|1
    1|0
  • sezen aksu çocukluğumdan beri vazgeçilmezim oldu geri hoşuma giden hertur müziği dinlerim etkilenmiyorum yani...

0|0
    0|0
  • Hiç düşünmemiştim.

Ailemde hemen hemen herkes Türk Halk Müziği dinler, bağlama çalar ama ben şuan Klasik Müzik dinlemeyi seviyorum. Galiba kimseden etkilenmedim...

Bak şimdi benim de aklıma takıldı, düşünmem lazım...

0|0
    0|0
  • tamamen içimden gelmesiii

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• abimden

tanıdıgım sevdigim insanlardan

okuduklarımdan

yasadıgım cografyadan (ege)

Bu anlamda bir kere muzikte yaratıcılık ve zenginlik varsa o kalite klasik müzikte de olabiliyor, blues'da da, bir cingene orkestrasında, hint muziginde, yunan muziginde, rock'ta, halk muziginde, deneysel muzikte...Aynı zevki buluyorum...

Pop türü müzikleri Timur Selcuk "Eglence muzigi" diye adlandırıyordu bir ara. ben de boyle dusunuyorum. Muzik sanatıyla populer piyasaya muziklerini aynı kefeye koymam.

istanblul blues kumpanyası'nın deneysel güzelligi ya da fuat saka'nın sentezini sezen aksunun ilkokul cagındaki kızlara yaptıgı basit muzikle karsılastırmamayı ogrendim. hepsinin yeri ayrı...barda icki icerken eglenmek isterken elbette klasik muzik, ama icip huzur bulurken klasik ya da blues olabilir.

1|0
    0|0
  • Şarkı sözleri bazen anlam verirse onlardan etkilenilir.

Mesela Reamonn un supergirl ü simdi link atıcam herkese sevecek.

link

0|0
    0|0
  • çocukuk dönemim de abim ve tv sayesinde yabancı pop, rap. Ergenlik dönemimde bir arkadaşım sayesinde rock'a başlangıç, üniversite de ev ortamında dream theatre, metallica, evenences, klasik müzik şimdilerde aynen devam

0|0
    0|0
  • Daha Prog. Rock. İşte kodlama yaparken arkada çalan parçalar klasik ya da jazz tarzı oluyor.

1|0
    0|0
  • Mazhar Fuat Özkanın sesindeki o garip içimi burkan ve hüzün yağdıran tınıdan ve melodilerden etkilenmiş olabilirim

0|0
    0|0
  • bir tek şeyden

0|0
    0|0
  • sanırım önceden farketmemiş olsamda izlediğim filmerlin buna önemli bi payı var.

0|0
    0|0
  • Ablamdan.

Nirvana - Smells Like Teen Spirit kasetini bana vermişti.

1|0
    0|0
  • Arkadaşlarım, sosyal çevrem, bakış açım, büyüklerim... Metal dinlerim bu arada :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...