Hedonizm' in ne olduğunu bilen var mı? ya da duyan..

Arkadaşlar geçenlerde gördüm bende.

Bu yaşıma kadar hiç duymamıştım , duyanlar ne oldğunu bilenler var mı?

0|0
9|18

En İyi Kız Görüşü

• En sevdiğim dersti felsefe..

Ahlaki eylemin amacı nedir ? sorusunun bir cevabıdır hedonizm(hazcılık).

Birde evrensel ahlak yasasına ulaşmak mümkün müdür ? sorusunun mümkün değildir diyen grubunda yer alır.

Öncüsü Aristippos'tur ve devam ettiren Epikuros'tur.

Onlara göre en üstün iyilik hazdır. Bu yüzden haz veren şey iyi ,acı veren her şey kötüdür.

Ve ikinci soruya da mümkün değildir der çünkü iyi ve kötü yani haz kişiden kişiye göre değişir.

Aristipos kısa süreli ve yoğun olan hazlardan söz eder. Yani bedensel hazlar; Açlık,susuzluk,cinsellik gibi..

Epikuros maddi olan(bedensel) hazlar doyumsuz sınırsız der manevi olan hazlardan söz eder.

Nitelik değil, nicelik önemlidir. Örneğin ne kadar çok paranın olduğu önemli değil önemli olan onu nasıl kullandığındır.

0|1
    0|0
    • Anladııımm .. Teşekkür ederim cevabın için çok tatmin edici bir yanıt oldu :)

• Teşekkür ederim. Merak ettiğim konular var aslında ama çok bunaltmak istemem seni :)

Kızlar Ne Diyor 8

• haz veren şey iyidir acı veren şey kötüdür mantığı :D

1|0
    0|0
  • hazcılık. her davranışın amacı haz almaktır

0|0
    0|0
  • Hazcılık.

Haz veren şeyler doğrudur iyidir vs..

0|0
    0|0
    • Sen peki ne düşünüyosun bu konuda?

• hedonizm 11. sınıf felsefe konusu :) haz veren şeyler iyidir haz vermeyen şeyler kötüdür bölümleri filanda vardı sanırım bu hazzın kalıcı olması filan gerek Ahlak felsefesine giriyor muhtemelen :D

1|0
    0|0
    • Nasıl ahlaktır o :D

• valla hatırlamıyom o kadarını :D lise 3 te görmüştüm :D ama daha farklı bişey bu davranışsal açıdan bişey insanın özünü aramak zevk tutku gibi mesela evet alışveriş yapmaktan haz alıyosak alışveriş iyidir gibi :D ama birileride bunun yarar sağlaması gerektiğini filan sölüyodu sanırım :D

• Detaylı araştırıcam bunu ya , farklı bir konu

• Zevk, keyif almanın hayatın tek anlamı olduğunu düşünenlerin felsefesi.

0|1
    0|0
  • Hiç bir fikrim yok:/

0|0
    0|0
    • He hatırladım gereksiz bir konu felsefeden :D

• Ben bir sene geçtiğimiz sene bunlara az mı kafa patlattım :D özellikle din felsefesi beni bitirdi :D

• :)

• Haz veren şey doğru bilgidir anlayışı.Felsefi bir akım.

0|0
    0|0
  • hedonik bir insanim :)

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 18

• haz veren şeyler iyidir

0|0
    0|0
  • Hayatın bütün gerekliliği ve amacı haz'dır ve ona giden bütün çareler mübahtır.. felsefesi ...

0|0
    0|0
  • Her daim götünün keyfini düşünen adam hedonisttir. Kabaca

0|1
    0|0
  • yorumlardan öğrendim sayende saol

0|0
    0|0
  • bencillik, kendini beğenme, başkalarını kendi çıkarları için kullanma, eleştiriye kapalı olma

bu gibi özellikler tasıyan insanların ortak bulustukları nokta

1|0
    0|0
  • google da bilnmiyosa valla hiç şans yok :)

0|0
    0|0
    • Ya google' dan ziyade ben insanlardan bilen ya da yaşayanlardan duymak istedim: )

• hımm valla bilmiyom senden duydum bir araştırıyım bakalım :)

• İnsan haz için Yaşar :)

0|0
    0|0
  • Domuz felsefesi de denir. Zevk icin yasamaktir. Egonun en ust noktasidir. Mado ve sadoizm gibi seylerin temelini olusturur ayni zamanda.

0|0
    0|0
  • Polyannacılık diyeyim ben sana :)

0|0
    0|0
  • Bir gün yolda giderken ilginç bir şeye rastladım. Çok şaşırmıştım. Ama inanıyordum da. Sonra kendi kendime dedim ki :

"Lağgn bi*olum". Ve sonra öylecesine çekip gittim oradan.

Hedonizm budur.

0|0
    0|0
  • Sapıklıkta mesafe tanımamak.zevklerin biri biter sapıklığın diğeri başlar takiiiii cehennemi boylayana kadar.

0|0
    0|0
  • biliyorum

şarkısı bile vardı hey gidi

0|0
    0|0
  • anlık zevkin tadını çıkarmak diye biliyorum

0|0
    0|0
  • Kişiliği hazza entegre eden anlayıştır.

0|0
    0|0
  • yaşam amacının zevk almak ve mutluluktan ibaret olduğunu savunan dünya görüşü..

0|0
    0|0
  • lisede felsefe de mi okumadın :/

0|0
    0|2
    • liseyi açıktan okudum ben başkan :/

• hee o zaman başka :/ hazcılık ya işte sevdiğim bir akımdır.

• duydunda ne oldu

0|0
    0|0
  • Sado mazo diyorlar buna sado mazo :), bizim bir arkadaş var Sabri abi tencere imalatcısı kendisi , lavuk burdan uçağa atlıyor abi dooğğruuu Tayland a , orda karıyı üzerine işetiyor sonra yıkanmadan geri geliyor abi.

- Vayy edepsizz şerefsiizzz :)))))))))))

0|0
    0|0
Yükleniyor...