Sizce Selçuklu mu yoksa Osmanlı mı ?

Sizce Büyük Selçuklu Devleti padişahları mı yoksa Osmanlı Devleti padişahları mi köken olarak daha Türktü ? Bence Selçuklu has Türktü Osmanlıda annesi has Türk olmayan çok padişah vardı.Ve sizce Osmanlı Selçuklunun devamı mıydı ? Bence öyleydi ama sizinde fikirlerinizi merak ediyorum.

Hemen sert eleştirilere başlamayın Osmanlıyı eleştirmiyorum öyle büyük bir imparatorluğu eleştirememde tabi son bir kaç padişahı hariç.

0|0
4|18

En İyi Erkek Görüşü

• Selçuklu Kınık boyundan gelmektedir , Osmanlı ise Kayı boyundan gelmektedir.İkisi de Oğuz Ata'mızın torunlarıdır.Fakat şu bir gerçektir ki edebiyat ve tarihte de bu geçmektedir,Selçuklu Türk'lük uğruna Türklüğü yayma politikasını öne sürerken Osmanlı'da İslam'ı yayma politikası vardır.Bu yüzden ülkücülerde dahi bir Osmanlı sevdası varken biz Türkçülerde Selçuklu sevdası daha baskındır.Ama Türklük adına Selçuklu zamanında çalışmalar yapılmıştır,Osmanlı zamanında din,Türklüğün önüne geçmiştir.

Bunlarla ilgili kaynaklar:

Şecere-i Türk-i Ebul Gazi Bahadır Han

Türk dilinin gelişme alanları ve eski anadolu Türkçesi Prof.Dr Mustafa Özkan

Esk Türk Edebiyatı Prof.Dr. Mine Mengi

Bu gibi kaynaklarda da bu konulara bahsedilmiştir.

0|0
    0|1
    • Evet Selçuklular her zaman Türklüğü ilerletmek istemiştir hatta Türkiye adı da ordan gelmektedir Selçuklu zamanında yabancılar öyle derlermiş.

• İzeddin Kaykavuz

Alaaddin Keykubat

Bu isimler Türkçe mi sence

• İzeddin Kaykavuz BEY

Alaaddin keykubat BEY

Osmanlı devletinde 1 tane ama sadece 1 tane TÜRKÇE isim bulamazsın şehzadeler de

Selçukluda ise böyle kurcalarsan Arapça,Farsça isimler bulabilirsin ayrıca belirttiğim gibi TÜRK SEMBOL GELENEĞİ açısından Selçuklu hükümdarlarında BEY kullanılması zorunludur

Erkekler Ne Diyor 17

• Şu bir gercek ki osmanlı da turklere etrak-i bî-idrak deniliyormuş. galiba göcebe türkler için kullanılan bir deyim.

0|0
    0|0
  • Selçuklunun Türlük gibi bir politika izlediğini savunmak o dönemin koşullarını göz önüne almadan düşünmek olur Milliyetçilik Türklük Turan gibi kavramlar 19. YY da ortaya çıkan kavramlar

Zaten Selçuklu hükümdarlarına bakarsak bir çoğunun ismi bile Türk ismi değil açık bir şekilde İran etkisini görürüz sarayda bir çok İranlı kadın vardır (Osmanlı'da annesi Türk olmayan bir çok padişah vardır demişsin ama Selçukluda'da İranlı kadınlar vardı) Hükümdarların isimleri Persçedir yine devlet kademesinde bir çok İranlı vardır yani senin argümanların yanlış zaten milliyet kavramı o yıllarda bizim bildiğimiz anlamıyla kullanılmadığı için devletlerinde böyle bir gayesi yok

0|0
    0|0
    • Şunan ki devletimizin adı Türkiye o zamanda da Selçuklulara denirmiş bence o zamandan beri Türklük kavramı bulunmakta.Ve onların asıl hedefi de Türklüğü tüm dünyaya yaymaktı.

• Birde soy babadan devam eder açıkcası annesi Türk değil diye bir kişiye Türk değil demek de biraz kafatası milliyetçiliği oluyor

• Kendileri bile İranlılarla evlenirken devletin en önemli kademelerine İranlıları getirir iken böyle bir gayeleri olabilir mi

O yıllarda bugünkü anlamıyla milliyetçilik kendi ırkını yayma gibi düşünceler mevcut değil zaten

• Her ikisi de Türk-İslam devletidir..

Her ikisi de teşkilatlanma ve devlet yapısı olarak benzer özellikler göstermiştir..

Birbirinin devamı elbette ki diyebiliriz.. Her nedense bazı arkadaşlar işin sosyal tarafını pek hesaba katmadan salt kitabi bilgi ile bakış açısı oluştursa da.. İnsaniyet ve genel hayatın işleyişi gereği.. sanki bir devlet yıkılınca oradaki bütün insanlar "kökten" yok olmuş diğerleri de gökten zembille inmiş gibi düşünülüyor.. Genellikle filanca soy filanca boy dan gelenler o devletin "yönetici" ailesi ve çevresidir.. Halk zaten orada yaşayan halktır..ve onlardan önce de yaşamaktadır sonra da..Doğal olarak "siyasi çatı" ya da "hakimiyet" dediğimiz kavram zamanla başka boy ve soylara geçse de.. Bahsettiğimiz halk Türk'ler başta olmak üzere içinde bir çok kavmi taşıyan ortak bir mirasa sahip bir halktır..Dolayısıyla gelenek görenek yaşayış anlayış aynı şekilde devam etmiştir.. tarih bir bütündür.. incelenmesi açısından "biz" parçalara bölsek de..

0|0
    0|0
  • Tabiki selçuklu daha türktü zaten osmanlı türk düşmanı olarak faaliyet gösterdi ilerleyen zamanlarda bazı insanlar ne kada derse desin osmanlı diğer dinlere hoşgörüsüzdü tıpkı selçuklu gibi

mesea selçuklu sultanı 2. izzeddin keykavus hristiyanlıgı seçince tahttan indirildi kendisine tabi olanlala birlikte göçtü ve bunların soyu bugun kü gagavuz torunudur

aslında ben osmanlıyı kendimden saymam biz türkler sonuçta hunların göktürklerin torunuyuz osmanlının değil..

Osmanlı selçukluların bir devamı değildi bana göre.. osmanlı yobazlgın dibine vurmuş bir devletti. selçuklu osmanlıya göre dinlere biraz daha saygılıydı..

0|0
    0|0
  • islam öncesi dönemden itibaren Türk devletlerinde, hanedan üyelerinin

komşu ülke saraylarına mensup kadınlarla evlilikleri zamanla gelenek hâlini

almıştır , her iki devlette de yöneticiler yabancı kadınlarla evlenmişlerdir , bu nedenle hangisi daha Türk'tür gibi bir karşılaştırma yapılamaz...

link

0|0
    0|0
  • Selçuklu Devletinde de Osmanlı Devletinde bir ari(saf) ırk felsefesi olmadığı için anneleri Türk olmayan bir çok sultan vardır,söylediğiniz durum her iki devlet için de geçerlidir yani.Osmanlı tabi ki Selçuklunun devamı niteliğindedir çünkü Anadoluya ilk yerleşip Selçuklu bünyesinde barınan boylardan birinin kurduğu bir devlettir.

0|0
    0|0
  • bence ikisi de türktü

selçuklunun devamımıydı dersen, anadolu selçukluların devamıydı evet

ama iran selçuklularının devamı olamadı, çünkü orada başka türk hanedanlar idare kurdular

0|0
    0|0
  • Soy babadan gider.Senin dediğin türklük dış görünüm olarak kısmen değişime uğramıştır.Ancak öz olarak hala ırkımızın özelliklerini koruduğumuzu düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Selçuklu daha türktü herhal

0|0
    0|0
  • büyük Selçuklu derim başkada demem

0|0
    0|0
  • Hangisi dünyaya adeletle uzun zaman hükmetti...cevap basit :)))

0|0
    0|0
    • hangisi daha adaletlidir diye sormadım hangisi saf kan Türktür diye sordum. Adaletli olan herkes kesinlikle saf kan Türktür diye bir şey olsaydı eğer şuan ülkemizde her şeyin yolunda gidiyor olması çocuk tecavüzcülerinin sokakta cirit atmaması gerekiyordu.Yada şuan devletin başındaki insanların hiçbirine Türk denmemesi gerekiyordu.

• Evet bu millet güçlü ama dediğimiz gibi millet güçlü halk güçlü .Başındakiler değil evet benimde canım acıyor ülke yöneticilerimizin insanların psikolojik durumları tecavüze uğramaları konusunda çok esnekken o konulara yönelmek yerine giyim tarzına karışılıyor ki bu gerçekten acı neyse fazla devam etmicem bende sizi sıktım özür dilerim. Allah'a emanet olun.

• Yaşını bilmiyorum ama şunu söyliyim... Ben 1980 leri 90 ları ve 28 Şubat süreçlerini bilen biriyim...Şimdiye bakınca çok onaylamadığım politikaları olamasa da şükrediyorum...

Gelecek vadeden bir başka oluşum göremiyorum...En azından şu an için...

• pozitif bilim ve aydınlanma açısından selçuklu, yönetimsel olarak osmanlı. selçukluda taht kavgaları olmasaydı bütün dünyayı fethederlerdi.

0|0
    0|0
    • evet kesinlikle bende öyle düşünüyorum eğer taht kavgalarına bir son verilseydi ya da Osmanlıda olduğu gibi kardeş katli yasası olsaydı gerçekten çok uzun yıllar boyunca hükmü sürer ve sahip olmadığı yer kalmazdı

• selçuklu tabikide.en önemliside karamanoğlu mehmet bey. annemin soyu oraya dayanıyormuş güya :D

0|0
    0|0
  • ikisininde menşei sorgulanmaz ama Selçuklular daha Türk diyebiliriz...

0|0
    0|0
  • Selcuk Dede'ye sormak lazım.

0|0
    0|0
  • faşizm hayaleti yeniden hortlamış. kan meraklısı iğrenç mahlukatlar

0|0
    0|1
    • Ne alakası var ben sadece çocukluğumdan beri Selçuklu soyundan geldiğimi biliyordum ailem bunu hep araştırmış ve bize de anlatmıştır ama ben öyle oturup da pek araştırmadım yani bir süre öncede Osmanlı tarihi ile ilgili test çözerken Selçuklu Devleti ile ilgili bikaç bişey görünce aklıma takıldı bian bir heves araştırmaya başladım bazı yerlerde aynen bu yorumu gördüm ve sizlerinde düşüncelerini merak ettim o kadar.

• Geçmişini bilmeyen geleceğini de bilmez diye bir söz var hiç duymadınız sanırım.Ve tabi ki gurur duyarım onlar benim atalarım ama kendimi kimseden üstün görmem hepimiz insanız sonuçta hangisi Türktür diye sormamın sebebi de bu konuda daha önce çok tartışılmış olması.

• hangisi daha türk ne ya böyle aptallık mı olur. geçmiş istiyorsan insanlık tarihine bak, eski yunana bak, mısıra bak medeniyetin kaynağı olan yerlere bak. illa selçukluya osmanlıya bakacaksan da insanlığa ne katkı yapmışlar ona bak, hangisinin kanınının ne renk olduğuna değil

• öncelikle çok araştırma yapmak lazım.Evet bazı padişahlar yabancılarla evlenmiş olabilir. ama selcukluların hepsi Türkmüydü ? Annelerden pek fazla bahsedilmez farkettin mi? genelde babalardan bahsedilir. Anneleri hakkında bilgi yok. Cok araştırma yapmak lazım selcuklulardan bahsederken.

Evet sonucta hepsi Türk.

Osmanlı da iyiydi ve son padişahları icinde bulundugu durumdan dolayı kötülemek son derece yanlış.

bizim eksigimiz Osmanlı Türkcesini bilmememiz . bu yüzden yazılanlarla yetiniyoruz. dogru ya da yanlış.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Hepsinin kökenleri bir zaten.

0|0
    0|0
  • insanın kendisini nereye hangi millete ırka ait hissediyosa o dur

köken i türk olup türklükle alakası olmayan insanlarda var yoksa

0|0
    0|0
  • İkiside değil. Büyük Hun İmparatorluğu

0|0