Osmanlı İmpratorluğu ve Osmanlı padişahları denince ne aklınıza geliyor?

sizin osmanlı imparatorluğu ve padişahları hakkındaki şahsi fikirleriniz nelerdir?bilginizle fikirleriniz in örtüştüğünü düşünüyor musunuz ?

Güncellemeler:
osmanlı imparatorluğu ve padişhları sizin için ne ifade ediyor?
avrupanın ve diğer gelişmiş ülkelerin tarihlerine ve savaşlarına baktığıızda soykırımdan tutun zulümlerden zalimliklerinden tutun kahpeliklerine adaletsizliklerinden tutun sırtınızdan vurmaya kadar bırakın osmanlıyı bir birlerine dahi bu tutumlarını göstermiş oldukları halde bu milletler tarihleri ile övünürler. dünyanın neredeyse bütün müslüman ülkeleringirmiş sosyal ve ekonomik yönden alt üst etmiş amerika israili hiç açmıyorum.bu milletler tarileri ile gurur duyuyorlar .
1. osmanlı padişahı osman bey in hocası şeyh edebaliden başlayarak her bir padişah döneminin en büyük din alimleri ile eğitim görüp her konuda üstün bilgi ile yetiştirilmiş peygamber ve islam aşığı öyleki kuranı kerim olan odada saygından uyumayıp sabahlayan karakterde insanlardı.haksızlık karşısında kendilerine dahi mahkemeye çıkaran verilen cezayı uygulayan adalette insanlardı.

0|0
8|16

En İyi Erkek Görüşü

• güç yetenek ilim irfan çok büyük insanlarmıs elleri öpülesi o sewiyede hayranım OSMANLI İMPARATORLUĞU na

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Ganimetleri saraya dolduran zevk sefa icinde yasayan halka ektikleri alanlar icin agir vergiler yukleyen saraylılar ve mezhebi farklı diye oldurulen halk geliyor aklıma

0|0
    1|0
  • üç kıtaya yayılıp yüz yıllar süren ihtişamlı tarihi ile birçok insanın gözlerini kamaştıran ama sonunu yok olmaktan kurtulamayacak bir noktayla nihayete erdiren osmanlı imparatorlu nun insanların zihninde yer ettiği anlamlar ile içinin doldurulup, resmi tarihin türk insanına ezberlettiği baştan sona abartı öğesinin fazlasıyla kullanılmasıyla birlikte yüceltilmesi neticesinde kimi insanlarda hayranlık içeren alt metinlere sahip olacak fakat, gerçeği resmi söylemden değil bağımsız bilgi edineceği araçlardan öğrenenlerde ise hazzetmeme duygusunu açığa çıkartacak olan, osmanlı imparatorluğu denildiği vakit insanların çağrışım kurduğu veya kendi düşünceleri çerçevesinde Osmanlıyı tanımlar nitelikte olup akla gelip gidecek her bir şeydir.

0|0
    0|0
  • 3 kıtaya yayılmış yüzyıllarca hüküm sürmüş bir imparatorluk Osmanlı.Son dönem padişahlarının yenilik karşıtı olup dünyaya kulak tıkamalarıyla kaçınılmaz sonu geliyor aklıma.Ayrıca Osmanlı denince Fatih,Kanuni,İstanbul,Balkanlar,şeriat,teokrasi vs. de geliyor.

0|0
    0|0
  • İlber Ortaylı ve Halil İnalcık :)

0|0
    0|0
  • Aklıma ne geliyooor bi bakimmm.. F. Sultan Mehmet, Köprülü Ahmet, Malazgirt, Dandanakan, Pasinler, Küçük kaynarca ant. vs vs savaşlar, anlaşmalar. Yani aklıma ilk gelenler bunlar.

0|0
    0|0
    • Malazgirt, Pasinler, Dandanakan ne alaka. :D Tarih dersinin temel taşlarını boca etmişsin buraya. :D

• sultan süleyman ve hürrem gelıo ama herzmn fatıh ın hayranıyım

0|0
    0|0
  • İslam'ın imparatorluğu.

Padişah olarak dersen Fatih ve Yavuz hayranıyım.:)

0|0
    1|0
  • fatih'in topları, fatih'in topları.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Çınar ağacı geliyor aklıma...Fatih'in İstanbula atla girişi geliyor...Yavuz'un kutsal emanetleri ve Kanuni'nin Belgrad zaferi...

Sögüt geliyor aklıma Domaniç...sonra Kayı boyundan Ertugrul gazi Osman gazi Orhan gazi geliyor ve daha niceleri...

Mehter marşı geliyor..Avrupaya Asyaya hükmettigimiz günler geliyor aklıma...

1|1
    0|0
  • karamanoğlulları gelir. yükselme döneminde istanbul alınmış ancak devletin bekası için en büyük tehlike karamanoğullarıdır. yani avrupa'ya açılacaksın ama "zaman kötü, kollamak lazım devletin kökünü" durumu. Fatih zeki adam, komutanlara bakar ve İslam savaş hukukuna en az riayet eden komutanı seçer. İslam savaş hukukunda sizinle savaşmayana, ibadethaneye sığınanlara birşey yapmak yok. fethedilen yerde de yağma izni de yok ama bu opsiyonel 3 güne kadar uzatılabilir.

ve Fatih, Gedik Ahmet Paşa'yı gönderir. rivayet olunur ki, Gedik Ahmet Paşa sistematik bir şekilde yavaşça ilerlemiş ve İslam savaş hukukunu minimum düzeyde uygularak konya, karamn, mut ilerlemiştir ve kesin olarak Karamanoğullarına son vermiştir. ve Gedik Ahmet'in yok etmek için sebep bulamadıkları da, Avrupa'da Balkanlarda uç beyliklere yerleştirilir. çünkü kalanların rahat durmayacakları düşüncesi vardır.

bu nedenle Atatürk'ün bile o zamandan gönderilen Karamanlı olduğu söylentisi vardır. tabii tarihi bilimden çok rivayet gördüğümüzden bu konu hakkında bir bilgi yok.

0|0
    0|0
  • 600 yıllık inanılmaz bir yönetim. Müthiş bir saray yönetimi fakat çağa ayak uydurmayıp kulak tıkayan padişahlar sebebiyle yıkılan bir imparatorluk.

Osmanlı padişahları ise hepsi çok donanımlı, kültürlü ve bilgiliydi yani günümüz yöneticilerinden çok uzak. Kanuni'den sonra bozulan idari sistem padişahların niteliğini de değiştirmiş. Bu da sonu hazırlamış.

0|0
    0|0
  • çok iyi olanları da vardı çok kötüleri de kötü olanları kesinlikle suçlamıyorum ben neticede kafayı yemişti birçoğu öldürülme korkusuyla düşünsenize gözleri önünde kardeşleri falan katledilenler kafayı yiyenler çoktu. ne yapsın adamlar bir de çocuk yaşta başa geçmek de psikolojiyi bozar. yani hiçbirisini nefretla falan anmam

fakat işi tadında bırakmayanlara biraz kızıyorum ne işimiz vardı viyana'da falan ne gereği vardı . balkanlar ve arap yarımadası yeterliydi. ne olduysa ondan oldu zaten.

0|0
    1|0
  • Dünyaya diz çöktüren inanılmaz bir imparatorluk. Anlatılamaz.

1|1
    0|0
  • İmparatorluk geliyor .

0|0
    0|0
  • Bir nevi siyaset okulunda her dalda bir fikri bulunabilecek şekilde yetiştirilmiş devlet adamları geliyor aklıma .

haklarında öğrendiğim en son bilgi beni biraz ürpertmiştir. her tahta geçen osmanlı padişahı kendisi ile taht kavgasına girebilecek öz kardeşlerini astırdığı ve bu geleneğin kanuni den sonra tahta geçen ıı selim tarafından kaldırılana kadar bu geleneğin bu şekilde yürüdüğü bilgisi haklarında olumsuz düşüncelerin doğmasınada sebep olmuştr bende

0|0
    0|0
  • Şu anda Sultan Süleyman geliyor. O gelince Hürrem geliyor. O gelince Gülağa geliyor. Hastayım lan ben :ı

1|0
    0|0
  • 600 yıllık imparatorluk ama biz sürünüyoruz

0|1
    0|0
  • padişahlar attan inmeye başladığında duraklamaya ve çökmeye mahkum olmuş müthiş bir imparatorluk ve taht sahipleri mükemmel bi kadro

0|0
    0|0
  • tarihe sığmayan dünya üzerinde hakimiyetini kurmuş medeniyet hoşgörü bütünleştiği büyük imparatorluk

1|0
    0|0
  • tarihi..

0|0
    0|0
  • muhteşem süleyman ve hürrem sultan geliyor benim aklıma

0|0
    0|0
  • babadan ogula gecen bir imparatorluk ve 600 yıl süren bir hüküm dönemi..

0|0
    0|0
  • Kenan komutan.

0|0
    1|0
Yükleniyor...