Kapat

Akustik ve klasik gitar arasındaki farklar neler ve hangisi seçilmeli?

Merhaba. Herkese iyi bayramlar.

Başlıktan anlaşılacağı üzere gitar çalmaya karar verdim. Lakin bu akustik ve klasik gitar olayı kafamı karıştırdı. Bilen arkadaşlardan bana fikir vermelerini ve aralarındaki farkları söylemelerini rica ediyorum.

Akustik gitarın sesi kulağı daha geldiği için akustik almak istiyorum ama klasik bir gitar zaten var. Klasik gitarla öğrenen biri akustik gitarı da çalabilir mi ? Son olarak tavsiyesi olan arkadaşlarda püf noktaları yazarsa sevinirim.

1|0
6|32

En İyi Kız Görüşü

• Klasik ile akustik gitar arasındaki temel fark tellerindedir. Klasik gitarda ince teller naylon (misina) dan yapılmıştır. Kalın teller ise sargılıdır. İpek üzerine çelik sarımlıdırlar. Akustik gitarde ise teller tamamen çelikten yapılmıştır. Tel takımının inceleğine kalınlığına göre bazen değişse de genel olarak kalın 4 tel çelik üzerine çelik sarımlı, ince 2 tel ise sarımsız çeliktir.

Teknik olarak klasik gitarlar parmaklarla, daha doğrusu tırnaklarla, akustik gitarlar ise pena ile çalınırlar. Ancak bu bir kural değildir. Bazı gitaristler klasik gitarı penayla, akustik gitarı parmakla çalarlar. Her iki gitarın da klavye düzenleri aynıdır, yani notalar aynı şekilde dizilmişlerdir.

Klasik ve akustik gitarlar tarz olarak da oldukça farklıdırlar. Genenlde klasik gitarla klasik gitar için yazılmış parçalar çalınır. Klasik gitarın kullanıldığı diğer tarz ise flamenko'dur. Akustik gitarlar genelde rock, blues, jazz ve bunların türevleri müziklerin harmonik yapılarında yer alırlar. Yani akorlardan sorumludurlar. Tabi bu arada başta fill'ler (doldurmalar) olmak üzere solo gitar olarak da çokça kullanılırlar. Bunun yanında akustik gitar için pek çok teknik de geliştirilmiştir.

Bu metin bana ait değil soruna cevap vermek için yaptığım kısa bir araştırma neyi seçmek istediğine sen karar verirsin artık :)

0|2
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 5

• Eğer yeni başlayacaksan klasik al derim. Hemde kötü bir gitar. İyi gitarla başlamak hatadır. Akustik alman için klasiği iyice öğren bence. Aradaki fark nedir dersen bilmem ama tek bildiğim fark akustiğin sesi daha güzeldir. Slow şarkılara çok iyi gider. Özellikle Gece Yolcularının Nevin şarkılarına bir bak sesi farkedersin. :)))

0|0
    0|0
  • Klasikle başlaman daha kolay olacaktır

0|0
    0|0
  • Klasik gitarla her parça çalınıyor akustikle belli şeyler bence ikiside bulunmalı ben klasik çaldım baya bir süre sonra akustiğe geçtim ama klasik daha iyi

0|0
    0|0
  • Akustik gitarla çalma fonksiyonun daha fazla.

Akustik varken klasiği düşünme bence :)

0|0
    0|0
    • Başlangıç olarak klasik gitarı neye göre düşünme diyorsun ?

• Elektro gitar ile başlayıp, virtüöz olanlar bile var. İlla klasikle başlancak diye bir şey yok.

• İlk öğrenim olarak elektro gitarın çalımı akustiğe göre daha kolaydır bu doğru fakat klasik gitar ile daha rahat kalıplar oluşturursun. eğer klasik gitar düzgün icra edilirse resonator gitar bile çalınabilir.

• 0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 32

• Sevgili dostum bilgim bu konuda az olmakla beraber bildiklerimi sana anlatyım. Akustik gitarın sesi klasiğe göre biraz daha yankılı çıkar. Ve bir çok sanatçının genelde klasiğe göre tercih ettiği gitardır. Klasik gitar nylon string denilen naylon tel ya da misina tel de denilen tellerden yapılır. İspanyolların sıklıkla ürettikleri gitarlardır. Halk arasında ucuz olduğu için tercih edildiğinden "folk guitar" da denilir. Bunların bir çoğunda baştan 3 tel steel teldir. Yani çelik tel. Akustik gitarda tüm teller steeldir. Bu da naylon tele göre onun daha yankılı bir ses çıkarmasını sağlar. Genelde Flemenko tarzı müzik yapanlar akustiği tercih eder.

Özet: Klasik (Nylon Steel) Gitar Dandiktir. Fiyatı sana uygunsa Akustik al. Yeni başladıysan bişey bilmiyorsan ve baştan bu kadar para vermeyim öğrenince iyisini alırım diyorsan nylon da alabilirsin. Bana sorarsan Akustiği seçerdim. Çünkü çelik telden daha iyi ses çıkar.

0|0
    0|0
  • klasik gitarda üstteki 3 tel bas, alttaki 3 tel tiz tellerdir fakat akustikte üstteki 4 tel bas telidir yani bakır teldir. akustiğin sesi daha temiz ve tizdir, klasiğinki ise daha toktur. klasik biliyosun diye akustik çalabilirsin diye bir şey yok. akustiğin de kendine has teknikleri vardır ki her şeyden önce akustik gitar penayla çalınır. ama ne çalacaksan çal önce eline bir klasik gitar al derim. ben de akustikçiyim fakat öncesinde 4 sene klasik gitar çaldım. katkısı çok fazla oluyor ve akustik gitara solist bulmak da o kadar kolay değildir. çalarken de klasiğe göre seni daha fazla yorar. sonuç olarak önce klasikle başla, ilerleyen zamanlarda akustiğe dönersin.

0|0
    0|0
  • akustik gitarda tüm teller çeliktir, klasik gitarda ise alt 3 tel misinadan yapılmıştır. akustik gitarla hemen hemen her taz müzik yapabilirsin, ama klasik gitarla 2-3 klasik pop parçadan fazlasını çalmaya kalkınca cidden komik duruyor.. birde modası geçti ya klasik gitarın..

ayrıca akustik çalan tüm gitarlara kolayca uyum sağlayabilir, ama klasik gitarı çalmak ve öğrenmek nispeten daha kolaydır, daha doğrusu ilk parçalarını kısa sürede çalmaya başlarsın ama ilerlemen gereken yol yine aynı..

benden dostça bir taavsiye duymak istersen akustiğe yönel kardeşim

0|0
    0|0
  • Akustik gitar ve klasik gitarın boş tel sesleri aynıdır fakat sol si mi telleri (alt 3 tel)klasik gitarda naylonken akustik gitarda metaldir yapısı gereği(kasa olarak ağaç olarak)ve tellerin metal olmasından dolayı ses rezonansı daha yüksektir kulağa daha güzel gelir ilk gitara başladığımda akustik gitarla başlamıştım ondan parmaklarım morarırdı pena kullanmak çok zor gelirdi dezavantajı bunlar olabilir.Bana kalırsa enstruman tarz meselesi değil klasik gitarla çaldığın bir klasik parçayı akustik gitarda da çalabilirsin başka bir örnek daha vereyim trombon bandoda,klasik müzikte,piyasa müzikte de kullanılabiliyor.

0|0
    0|0
  • Farkını öğrenmekten önce şunu unutma gitar nasıl çalınağını bilmelisin başlamak için bence akustik değil klasik gitar alman gereklidir. Çünkü parmak uçlarını şuan hissedebiliyorsun ama gitar çalmaya başlayınca oradaki sinirler ezileceği için şimdi hissetmiş olduğun acı olmayacak son kez dokun onlara :) akustik gitar çelik telli olduğu için parmakların alışkın olmadığı için çok çabuk acı çekiceksin ve yara oluşabilir çok normal ama bunlar bazı insanların gitar çalma hissini kırar ve soğutabilir bence şimdilik hem ucuz yollu bir klasik gitarla başla sonra kendini geliştirince akustik gitara geç ben öyle yaptım 2 yıl klasik gitar çaldım sonra akustik gitara geçtim hala devam etmekteyim. Akustik gitarın sesi tonu çok farklı olduğu için tabiki dikkat çekiyor ama kolaydan öğrenmeye çalış bol bol egzersiz yap çabuk geliştir kendini.

0|0
    0|0
  • Gitarı çalmayı öğrenen biri her türlü gitarla çalabilir. Ama Klasik, Elektro ve Akustik gitar. Yani Bas gitar bambaşka bir şey. Ha soruna gelirsek. Yeni başlayacaksan klasikle başlamalısın. Çünkü Akustik gitarın telleri çelik olduğu için seni oldukça fazla yaracaktır. Naylon telli klasik gitarla başlaman daha iyi olacaktır. Ayrıca Akustik gitarda ritm çalman için pena kullanman gerekiyor. Pena ile ritm çalmak deneyim ister. Ayriyeten öğretmenlerin çoğu klasik gitarla başlattığına göre bir bildikleri vardır.

0|0
    0|0
  • ben heme elektro hem klasik gitar aldım ama ikisinide çalamadım sana tavsiyem hangisini alırsan al fark etmez bence ama öncelikle ders al bir hocadan kendin öğrenemezsin ve hergün 2 3 saatini ayırman lazım yoksa olmaz ben tekrar elektro almayı düşünüyorum içimde kaldı bu gitar olayı apartmanı yıkmak istiyorum ama çalamıyorum işte :D

0|0
    0|1
    • çalamıyorum diyorsun, birde elektro alıcam diyorsun. para gani heralde.. :)

• ben aldım elektro. 6 ay oldu hocasız anasını ağlatıyorum şu anda. tamamen isteğe bağlı bu olay ve azme

• Gitar çalan birisi olarak arasındaki en büyük iki fark teller ve kullanılan kasadır. Klasik gitarın kasası daha ufak ve tok bir ses verir. Ama akustik gitarın kasası büyük olur biraz ve sesi akustik tonda yaydığı için ismi akustik gitar olmuş. Bir de dediğim gibi teller. Klasik gitarda 3 tel misineden yapılmıştır kalan 3 bam teli de örgüyle yapılmış çeliktir. Ama akustik gitarda hepsi çelikten yapılmıştır tellerin. Bu yüzden gitara başlarken akustikle başlarsan ellerini parçalarsın. Akustik zaten pena ile çalınır. Pena ile çalarsan klasiği çalmakta zorlanırsın çünkü klasik gitar el ile çalınır. Akustik ile rock parçaları çalabilirsin. Ancak pop çalman zor. Pop için klasik almalısın. İsteğe göre elektrodan da başlayabilirsin. Tercih senin.

0|0
    0|0
  • Hangisinin üzerinde kendini geliştirmek istiyorsan onunla başla ikisininde kullanım alanları seslerinden dolayı farklıdır. Kullanılan malzemeleri birbirine ne kadar yakın olursa olsun ebatlarından dolayı ses düzeyleri farklıdır. İkisi de iyidir. ve sakın aklına klasik gitar alınca klasik müzik gelmesin laf aramızda onun için ellerin şeklini kazandığı için çok zorlanırsın. Eğer egzersiz istiyorsan parmak alıştırmaları yapabilirsin ama önce kendi tutuşunu oturtmalısın sonra ellerini alıştırmak için öylece gitara vur sesin nasıl çıktığı önemli değil. daha sonra 4 parmağını üst 4 perdeye sığacak kadar açarak ( her bir parmak 1 perde ) tellere değdirmeden belli bir zaman bekle ama bu yaklasın bir kaç milim boşluk olması kaydıyla. tabi bide bunun için elin aldığı pozisyonuda öğrenmen gerek. sonra ritim ve arpej çalışmaları sonra parmak ve ritim daha sonra gerekirse trimola öğrenirsin falan filan yazarak anlatamam göstermesi lazım birisinin.

0|0
    0|0
  • İnternette kolayca bulabileceğin videolu cevapları var. Başlangıç olarak eğer akustikle başlarsan akor basamassın bare basamassın ellerin acır. Ama klasikle başlarsan en azından parmakların nasır tutuncaya kadar zorlanmassın. Nasır tutunca direk akustiğe geç. Ama bana sorarsan akustik gitarla daha fazla çeşitli parçalar çalınır. Mesela rock pop alternatif.

0|0
    0|0
  • Akustikle bu işe başlayan biri olarak derim ki sen akustikle başlama. Teller çelik olduğu için parmaklarını keser acı çekersin alışana kadar bare zor basarsın soğuyabilirsin işten. Başlayacaksan biraz bütçe ayır tınısı güzel bir klasikle başla. Hem kullanımı daha pratik parmaklarını yormaz. Hemde parmakla çalındığı için arpej ve solo kısımları daha rahat öğrenirsin. Tınısı güzel gitar diyorum çünkü teneke gibi ses çıkaran kalitesiz bir gitar seni işten soğutur. Çok heves edip aldığın enstruman evde dekor olan duvar enstrumanına dönüşebilir. Kendini işten soğutma çaldıkça sesini duydukça zevk alacağın bir şey al ki ilerleyesin kardeş. Diyeceklerim bunlar teknik konuları zaten alıntı yapıp açıklamışlar. Kolay gelsin.

0|0
    0|0
  • Tel ve ton farkı var. Akustikte çelik tel, klasik gitarda ise nylon tel vardır. Klasik gitarda pena kullanılmaz, elinle çalmalısın. Akustik gitar ise pena ile çalınır. Elbette bunlar bir zorundalık değildir, ama genellikle böyle. Klasik gitar öğrenen ufak çalışmalarla elektro da çalabilir, akustik de. Kesinlikle şundan başlamalısın diyemem, istediğinden başlamalısın. Ama yaygın bir inanışa göre klasik gitardan başlarsan gitar gitarlara geçtiğin zaman daha rahat olur. Aklına takılan bir şey varsa lütfen sor.

0|0
    0|0
  • Yorumlara baktımda tek farkı telleri değil oldu o zaman telleri 4 sarımlı 2 metal tel takalım akustik olsun 3 sarımlı 3 misinalı takalım klasik olsun ilk başta ağaç çok fark eder tonlarını veren en önemli madde içinci olarak akustik gitar 24 perde klasik yanlış hatırlamıyorsan 18 perdedir ve kesinlikle şunu belirtiyim akustik gitarların hepsinin klavyesi yok serttir eğer parmak uçların nasırlaşmamışsa vay haline çok acır klasiktede acır ama o kadar değil bide tarzın önemli dostum şimdi pop dinliyosan klasik al rahatına bak 3-5 akorla gidersin kızlara şekil felan iyi ama slowmuş böyle zakk wylde tarzı dinliyosan akustik olarak o zaman akustik idealdir ama yok ben heavy metal trush metal dinliyorum diyosan o zaman benim gibi elektro gitar çal sana kalmış :)

0|0
    0|0
  • Uzun uzun anlatmayacağım. Anlayacağın dilden kısaca;

Akustik gitar ile genelde ritm atılır, vurarak çalarsın.

Klasik gitar ile genelde solo atılır.

İlk başlayacaksan klasik al, pahalı birşey de olmasın... zor iştir, sıkılıp bırakacaksan da hiç başlama kardeşim.

Kolay gele..

0|0
    0|1
  • akustik daha teferruatlıdır,çıkan seslere alışman için klasik gitarı tavsiye ederim.Hem akustik gitarın telleri çeliktir ve yeni başladıysan parmaklarına problem çıkarabilir.Akustik gitarın sesi daha ince,tizdir,klasik gitarın sesi daha toktur.

0|0
    0|0
  • akustik gitar al klasik olarakta kullanırsın telleri değiştirip.

klasik gitarda bunu tam tersini yapman sap atmasıyla sonuçlanabilir direnç farkından dolayı.

klasik gitar çalabiliyorsan elbette akustikte çalarsın.notalar değişmiyor.

0|0
    0|0
  • Klasik romantik müziklere gider elle çalınır. Sol bacağa konur. 3 teli çelik 3 teli misine tarzı plastiktir.

Akustik sağ dize konur pena ile çalınır. Ritim, romantik, hafif rock çalınır hepsi çeliktir.

Elektro gitar akustik ile aynı olup amfi bağlanır. Yüzlerce farklı sesi amfi ve pedallarla alabilirsin. Şiddetle elektro tavsiye ediyorum.

0|0
    0|0
  • bi seviyeden sonra hepsinin aynı olduğunu öğreniyorsun ;) farketmez maddiyatın varsa akustik yoksa klasik ;)

0|0
    0|0
  • Klasikle öğren... Perde aralıkları daha geniştir ve akustiğe geçtiğinde barelerde rahat edersin. Bu kez karşına çelik tellerin sertliği dikilecektir. Bunu da çok fazla pratikle kolaylıkla aşarsın.

Klasik gitar soloya daha elverişlidir. Bu detayı da atlama..

0|0
    0|0
  • Önce dinlediğiniz ve çalmak istediğiniz müzikler neler bunlara karar verin..

Daha rock müzik ağırlıklı dinliyor be çalmayı istiyorsanız akustik tavsiye ederim..

Klasik müzik yahut ya da bilindik pop parçalar vs. için ancak klasik gitar yeterli olur..

0|0
    0|0
  • Valla benim hocam klasik gitarı çalan hepsini çalar diyordu. Özünün klasikten geçtiğini söylerdi. Ayrıca akustik gitar çalması klasiğe nazaran çok daha basit ritim vurup duruyorsun çünkü. Klasik daha geniş kapsamlı akustiğe göre.

0|0
    0|0
  • işin aslına bakarsan dağlar kadar fark var. Benzerliğine aldanmamak lazım. Müzikalite olarak spektrum farkı var.

0|0
    0|0
  • Herkes bir yerden kopyala yapıştır yapmış nerdeyse.. Bütün yorumlar birbirini aynı.. Bende yeni başlıycam, Washburn almayı düşünüyorum, fiyatı 260 TL. Yeni başlayanlar için iyi bir tercih denildiğini duydum.

0|0
    0|0
  • hiç çalmadıysan klasik al. çünkü akustik telleri çok sert ve penaya geçmeden önce elini alıştırman lazım o da ancak klasikle olur.

0|0
    0|0
  • Akustikte alt 3 tel çelik , klasikte ise misina farkları bu bildiğim kadarıyla tercih etmek gerekirse akustik iyidir .

0|0
    0|1
  • Klasikten başla öğrenmeye

0|0
    0|0
  • Aynı gemideyiz ama sanırım yanlış gemideyiz :D

0|0
    0|0
    • Arkadaşlar gaza getirdi :) Biri keman biri saz aldı bana da gitar kaldı :) Aslında saz düşünüyordum ama gitarı öğrenelim sonra sazı çalması daha kolay olur herhalde.

• :D ben yok sahil gaza getirdi :D :D :D kolay gele gardaş :D bas bas tele bas :D

• Dostum sen ne tarz eserler çalmak istiyorsun onu söyle, hangisini seçmen gerektiğini söyleyeyim.

0|0
    0|0
  • akustik alınmalı çünkü tam öğrenci gitarı daha çabuk öğrenirsin daha kolay ve basit vuruşları

0|0
    0|0
  • kustik gitarın o tiz sesinden nefret ediyorum

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    2
Yükleniyor...