Fotoğrafa yeni başlayanlar için önerileriniz neler?

fotoğrafçılık kursuna gitmeyi düşünüyorum.önerileriniz neler?nereye gideyim,hangi makineyi alayım.ne yapayım?yıllardır erteliyorum bu tutkumu.

0|0
2|13

En İyi Erkek Görüşü

• Yıllardır fotoğraf ile uğraşan yarı profesyonel biri olarak sana tavsiyem şudur ki fotoğrafa heves mi ediyorsun ilgi mi duyuyorsun bunun farkına varmalısın.

Heves geçici bir anlık özenmedir ve bir anlık heves ile yapacağın büyük bir yatırım sadece para kaybıdır.

İlgi ise ömür boyu sürer. Şunu sorabiliriz fotoğrafa ne zamandır ilgilisin? Ben fotoğraf makinem olmadığı çocukluk yıllarımda bile ilgiliydim bu sebeple geçici olmadığını biliyorum.

Çoğu kişinin tavsiyesi iyi bir şey al, profesyonel olsun, sağlam olsun. Ben ise alabileceğin en ucuz ve hatta filmli makine almanı tavsiye ederim. Zira bi dijital slr'ye binlerce lira verip dolaplarında yıllarca saklayan değerli arkadaşlarım var. Makinen ne kadar iyi ise o kadar iyi fotoğraf çekiceksin diye bir şey yok. Ara Güler'in bu konuda hoş bir sözü var "Dünyanın en iyi daktilosu bende olsa en iyi yazar ben mi olacaktım?" O kadar iyi bir şey istiyorsan Orta format Hasselblad HD4-200MS al o zaman. 200mp tam profesyonel bir makina:) AYrıca Canon ve Nikon en iyi olduğu yalandır, sadece en piyasa makine onlardır. Bir mağazaya gidip o methiyeler düzülen nikon ve canon un altına bakarsan "made in china" yazısını görerek hayal kırıklığına uğrayabilirsin. 35mm de Leica'nın üzerinde herhangi bir fotoğraf makinesi veya lensi tanımam. Leica ise ufak bir servete malolur malesef. Ucuz bir makine ile kendini geliştir ve ilgin devam ederse ilgi alanına göre yatırımını yaparsın.

Kurs konusu ise hiç gitmediğim için pek fikrim yok ama işin uzmanı bir kaç arkadaşın olsa daha faydalı olacaktır. Fotoğrafın ana konusu kompozisyon oluşturma, mükemmel pozlama ve diyafram, enstantane ayarları kullanımını içerir. Yeni başlayan birinin bunları hızlandırılmış bir kursla anlaması imkansız. Fotoğrafçılık 1 ay kursla öğrenilebilecek kadar basit değildir. Yıllarca deneyim gerektirir.

Ayrıca temel düzeyde photoshop öğrensen iyi edersin. Eskiden karanlık oda teknikleri vardı. Şimdi Photoshop bir nevi dijital karanlık oda sayılır.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Kurs olayını bilmem de eğer adam akıllı öğreneceğim basit bir alet olmasın biraz ayar filan yapayım iyi öğrenirim diyorsan sana makina tavsiye edebilirim.Yeni son model 2 milyarlık makinalar almana gerek yok.Ortalama bir makinadan iyi bir lens ile çok iyi işler çıkarabilirsin.Bence makinadan önce lensi düşün.Hangi tarz fotoğraf çekeceğim ve ne lens almalıyım sorusuna cevap bulman gerekir.Ben canon dan yanayım nikona göre lensleri daha bol ve ucuz.Sana tavsiyem eğer canon alacaksan 350d 300 d yerine eski bir 20 d alman.20 d nin lakabı makinalı tüfektir 25 kere arka arkaya foto çekersin.Kendisi yarı profesyonel bir cihaz.Çekim sayısı düşük bulabilirsen tanıdıktan filan kaçırma derim fiyatı dipğer makinalara göre çok makul.Bu makina eski benim işimi görmez dersen sana sony tavsiye ederim sony a100 veya sony a200 makinalar da kaliteli bence.Bu makinaların avantajı eski minolta makinaların lensleri ile uyumludur böylece çok daha ucuza lens alabilirsin.Makinayı iyi araştır ne hevesini kaçıracak kadar basit,ne de yapamayacağın kadar profesyonel olsun.

0|0
    0|0
    • bi yerde baktım 550d yeter saana dediler?

• 550 d yeter yetmesine ama fiyatı en son 1500 tl idi tabi dolar filan düşük iken.Benim sana söylediğim 20d nin fiyatı 600 tl,sony a100 ise 700 tl civarında.Ama sağlam alman lazım ki idare etsin.Bilen biri ile alman gerek.Fiyatı yüksek olan şey herzaman iyi olmuyor malesef.Bu dediğim 20 d zamanında 2.5-3 milyara satılıyordu.

• Bende amatör olarak takılıyorum , işlerimden vakit bulup katılamadım kurslara ama bununla ilgili siteler var oralardan yardım alabilirsin .

0|0
    0|0
  • makina olarak nikon d4 tavsiye ederim.güzel bir cihaza benziyor.bende niyetlendim o makinaya.para lazım ama.

0|0
    0|0
  • kursa falan gitme . çok para harcama başlarda 350 400 tl lik bir makine al. kursa gidip ona para harcayacağına o parayı fotoğraf çekmek için gideceğin mekanlara harca. nerede yaşıyorsun ? ona göre zaman ve bölgeler önereyim.

0|0
    0|0
  • yazıcak o kadar çok şeyvarki. nerden başlamalı. yazmakla bitmez bunlar...
    belki birgün sohbet etme şansımız olursa yardımcı olurum.

0|0
    0|0
  • dostum yaklaşık 15 yıldır amator olarak uğrasıyorum ve kesinlikle kavram şeyleri almak için eğitim alman şart. Yalcınlar veriyor eğitimleri bazı fotografcilik enstituleri var onlardan yararlanabilirsin, ancak bu iş deneyimlenen bir iş DSLR ufak bir makineden başlayıp sonrasında geliştirebilirsin kendini. Muthis bir hobi secimi tebrik ederim.

0|0
    0|0
  • link alman gerekn makine icin sana yardimci olurlar..vede makineyi aldiginda sana nasil kullanqcagin hakkinda bilgiler verirler.. Memnun olabilecegin ve profesyonel bir firma... Arkadaslarim tarafindan Denenmistir..

0|0
    0|0
  • Gideceksen eğer kursa iyi bir kursa git.Ayrıca bütçeye ve ne çekeceğine nasıl kullanacağına bağlı olarak makine alınır.

0|0
    0|0
    • hobi.ben bakınca keyif alayım yeter:) portre,manzara ve küçük detayları yakın çekim...1,5-2 bin kadar bütçe olabilir en fazla..

• tavsiyen için teşekkür ederim.

• Rica ederim.Çünkü hobby içinse sadece slr makıne alıp onların lensı ıle ugrasmana gerek yok.

• nikon makine al bakırköy belediyesinin fotoğrafçılık kursuna git

0|0
    0|0
  • Çok güzel bir hobi oluşacak birikimlerinizi paylaşırsanız severek takip edilecektir eminim...

0|0
    0|0
  • bana göre nikon iyidir.

0|0
    0|0
  • kursa başlamalısın

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Hangi makineyi alacağım diye kasma, küçükle başla zevkin devam edip hobini ilerletmek istersen ustalaş.

Çok tanıyan gördüm güzelim makineleri kıyıya köşeye atanı

0|0
    0|0
  • En iyi makineyi al Nikon -canon ... Avrupa yakasında İksv de, Anadolu yakasında kadıkoy oyuncak müzesinde güzel kurslar var.

0|0
    0|0
    • canon düşünüyorum bende.inşallah karar verip alabilirim.kurs önerin için teşekkürler...

Yükleniyor...