Farklı kültürlere karşı neden bu kadar kapalıyız?

Farklı kültürlere,yemeklerine,adetlerine karşı neden bu kadar kapalıyız?

Çin yemekleri dediğim zaman insanların ön yargı ile yaklaşmasının "bırakın bunları Türk yemekleri yiyin." demelerinin nedeni ne?Farklı yerler görmek,farklı lezzetler keşfetmek,başka kültürler tanımak neden bu kadar yadırganıyor?

Yemeden,görmeden bilmeden hemen kötü damgası yapıştırılmasının nedeni ne?

Bakınız link çin yemeklerinin böcekten ibaret olduğunu sananlar.

Ya da işkembe,dalak,böbrek,beyin bilmem ne yeyip "ıyy iğrenç" demeyip "ne güzel mis" diyenlerin körili tavuk ya da baharatlı et için iğrenç yemeyin onları demesi komik değil mi?

Örnek verdim diye de sadece çin yemeklerine takılı "KALMAYIN." Genel soruyorum başka kültürleri,illa Çin olmak zorunda değil,bu bir örnek sadece.

Başka ülkeleri tanımak öğrenmek neden kötü algılanıyor,kendi kültürümüzü bir kenara atmıyoruz ki sadece yeni kültürler öğreniyoruz.Bunu nede algılayamıyor insanlar "yeni" olan "farklı" olan her şeye kötü demenin mantığı ne?

0|0
5|21

En İyi Kız Görüşü

• Çünkü bunu algılamak zor . Zordur insan olabilmek .. Tüm kimliklerden sıyrılıp ''ben'' olabilmek ,insan olabilmek, bence dahada ötesi ''dünya vatandaşı'' olabilmek epey zor ve sonra tüm kimliklerin güzelliklerini tarafsız gözle görebilmek ,duyabilmek çok çok zor ..

Kalıplaşmış yargıları hiç bi' zaman anlayamadım ,yeniliğe ve farklılığa açık biri olduğumu düşünüyorum , bunda da hiçbir kusur göremiyorum .Kusur görenlerde bi' zahmet göz doktoruna gidip o fiyakalı at gözlüğünü çıkarttırıversinler .

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• neden biliyor musun? Ben yurtdışında okumadan önce bu fikirdeydim

Azerbaycan'da dovqa, çin eriştesi, aşqara, feixoa

özbekistan'da kavun kurusu,

Gürcistan'da xacapuri, gazlı su

Hollanda'da Kırmızı peynir,

İran'da safranlı pilav köy tavuğu yedikten sonra hiç garipsemedim bunları,

at gözlüğüyle bakmamak lazım dünyaya

2|0
    0|1
  • Her durum ve konuda "dış mihraklar" sözü edilen bir ülkede bu soru pek hak ettiği cevabı alamaz diye düşünmekteyim.

Elbette bu benim şahsi düşüncem sadece beni bağlar.

Dış mihraklar yani yabancı devletler her daim bize düşman bizi küçük gören devletler halinde anlatılınca bu sonucun olması normal.

Sormazlar mı adama sen hangi ülkeye, millete karşı dostça bakabiliyorsun da sana öyle bakasınlar.

0|0
    0|1
  • insanlar haberleri sadece tv lerden takip ediyorlar,

abd gazetesinden takip etmiyorlar mesela, o yüzden tv lerin her dediğine inanıyoruz,

insanlar çok yönlü olmalılar bence.

1|0
    0|0
  • bağnaz, kültürsüz, eğitimsiz, at gözlüğü takan, hayal gücünden yoksun yaratıklar boyle davranıyor.

3|0
    0|1
  • Malesef çok korkuyoruz farklılıkları görmekten,. Onlara entegre olmaktan korka korka onlar gibi oluyoruz bilmeden. oysa ki bıraksak kendimizi rahat rahat, tanış olur, güzellikleri keşfederiz belki.

1|0
    0|1
  • Bende hiç anlamış değilim bu önyargıyı sahsen ben Macaristan'da geyik etinden Yunanistan'da domuz etini Malezyada Kirpi etini Filipinler'de yılan etini bile tattım yani bu önemli yargı aslında sadece yemek için de değil çoğu ülkenin örf ve adetlerini bile yargılıyoruz

1|0
    0|1
  • osmanlı torunuyuz biz. müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz. anarşizm, sosyalizm gibi yabancı ideolojilere karşıyız. ezan dinmez, bayrak inmez.

yukarıdaki cümlelerde geçen zihniyette olduğumuz için etnosentrik bakış açısına sahibiz.

0|1
    1|0
  • zamanında yabancılaran çok çekti bu anadolu halkı.moğol istilası gördü.hertürlü katliamı fazlasıyla yaşadı.ister istemez bu kendini koruma refleksi genlerine işledi,birde şöyle bir tarafta var.biz avrupalılar gibi sömürgeci bir süreç yaşamadık.yani olay tek boyutlu değil.öncesi var.

0|0
    0|0
    • Herkesle mi sorunumuz vardı basit bir bahane bu kusura bakmada o zaman diğer uluslar hiç Türk yemeği yememeli bu mantıkla.

• doğrudur.haklısın.ancak yine de bu bir koruma refleksidir.kaldı ki öteki kültürlerde de şöyle ya da böyle çeşitli düzeylerde mevcut.yerle bir yok değil yani.bizdeki düzeyi belki biraz daha fazladır.eğer ona bakacak olursan yahudilerdeki o kendi kültürlerindeki duvar hiç kimse de yok.yanlış mıyım?

• Yahudiler konusunda haklısın ama bizim kadar kapatalı çok nadir var.

• bence avrupa kültürüne son derece açığız... ben şu anda kendi kültürümüze bu kadar açık oldugumuzu düşünmüyorum... en basitinden nerde o 10 yıl önceki bayramlar .. ev ev dolaşıp şeker toplardık şimdi ziyerete gidecek ev bulamıyoruz herkes sahillerde tatili fırsat bilip...

0|0
    1|1
  • her kültüre açığım çin yemeği denedim beğenmedim ama kabakta yemiyon anlatabildimmi tatlım?

0|1
    1|0
    • Seni sormuyorum zaten,insanların kapalı olmasının nedenini soruyorum.

"Farklı kültürlere karşı neden kapalıyız?" soru bu.

• pardon ya ben odunum doğru ya la :D

• Çin yemeği mi var sanki o demek istediğin yemek diye tabir edilen şeyler akrep çekirge yılan fare bu mu yemek anlayışı tabi ki çok şükür iyi ki Türküm de sağlıklı yemek kültürü geniş ve bu kadar lezzetli başka yerde yemek yapılmıyordur da

0|1
    1|0
  • Farklı kültürlere kapalı değilim. Görüp öğrenmek isteyenlerdenim.

0|0
    0|0
  • KENDİ KÜLTÜRÜMÜZLE YAŞADIKTA

BİRDE ÇİN KÜLTÜRÜ KALDI

0|0
    3|0
  • Yani mide meselesi.. Ben bir tepsi hamamböceğinin içinden nar gibi kızarmışını seçip yemem.. "ve" fakat yiyene ses etmem..

0|0
    0|0
  • Emin ol ki kendi kültürümüze farklı kültürlerden daha çok kapalıyız sırf havalı gözükmek için. Örf ve adetlerimizi saçma ve yobazca bulan bir nesil yetişiyor. Havalı olabilmek için resmen kendi kültürümüzü hiçe sayıyoruz ve yabancılara özeniyoruz.

0|0
    0|0
  • bir yemektir konu açıldı gitti nerelere geldi :) farklı kültürlere tabi ki her zaman açık olmak lazım ama bazen sınırları zorlanabiliyor mesela çinlilerin böcek sevdası gibi :)

0|0
    0|1
  • Bir suru yerde bir suru farkli kultur gordum. Batiya mesafemiz bir santimse , su anda bir parcasi sayildigimiz ve koklerimiz saydigimiz 'dogu' ya 1 metre. Her anlamda.

Dolayisi ile kafamiz, midemiz doguya ait bazi seyleri reddetmeye meyilli

0|0
    1|0
  • abla çinlimisin?

0|1
    0|0
  • çevrendeki hayatlardan dolayı öylesiniz

0|1
    0|0
  • Bana uygun olmayan hiçbirşeyi sevmem .

Tamamen kişisel.

0|0
    0|0
  • biz müslümanlar her şeyin temiz ve helal olanını yeriz.

0|0
    2|0
    • İranlılar ya da Orta Doğudakiler ya da başka ülkedeki müslümanlar temiz ve helal yapmıyor diyorsun yani.Sadece Türk yemekleri helal öyle mi farklı kültürler değil?

• püff spagetti ya da pizza yeme o zaman annen ev eriştesi yapsın onu ye.

• headfukker benimle muhattap olma

Kızlar Ne Diyor 4

• Sanırım eğitim seviyesiyle ilgili eğitim de sadece lise üniversite bitirmekle olmuyor. farklı kültürleri öğrenerek ufkumuz genişliyor aslında ama bir çok kişi normal hayat yaşayarak yeterince kapasitesini zorluyor zaten. daha öğrenmeye aç olanlar da var tabi senin gibiler de var ama çok değiller.

Ayrıca bizim de bazı şeylerimiz dışarıdan çok iğrenç algılanabiliyor. Mesela bir yabancı arkadaşa kokoreç yediğimizi anlatmıştım çok iğrenç buldu. Bi gece çok içtiğinde ona kokoreç yedirdik ne olduğunu bilmiyordu bayıla bayıla yedi ertesi gün yediğini çok beğendiğini söyledi biz de açıkladık ve o günden sonra o da bir kokoreç sever oldu.

1|0
    0|1
    • bu arada profil resmim amigurumi japon sanatı bildiğin sık iğneyle muhteşem şeyler yapıyorlar ben de yapıyorum bence hiç kötü birşey değil ayrıca kültür öğrenmek istemiyorum demek biraz da tembellik çoğu kişi ekstra birşeyler öğrenmek istemiyor armut piş ağzıma düş olduğu için başka kültürleri öğrenmesen de başka kültürlerden bağımsız yaşayamıyorlar değil mi önümüzdeki bilgisayarlar kullandığımız araba giydiğimiz kıyafet yediğimiz ete kadar herşey yabancı

• Çok güzel bir cevap.

• :/ ben de bu coğrafyanın yemeklerini sevmiyorum genel olarak ege ve akdeniz harici asla sevmem. çin yemekleri çok güzel hafif ve ferah oluyor. meksikayı da severim. kafkas mutfağı da güzeldir. italyan mutfağına da bayılırım. çoğu yemeği hem yapar hem yerim.

0|0
    0|0
  • yazilarini okumadim ama sana hak veriyorum Turkiyede yasiyan insanlar farkli kulturlerden cok uzak yasiyan insanlar... bu yuzden Turkiyedeki yasiyan insanlardan beni sogutan tek ve gecerli sebep bu, kafa darligi var cogunda... ön yargiliyim var mi ötesi size karsi... biraz ülkenizden cikip insan yuzu görün, hatta devlet özel bir sermaye harcasin farkli kultur gormeniz icin

1|0
    0|0
  • İnsan bilmediği şeyden korkarmış

0|0
    0|1
Yükleniyor...