Ben aleviyim ama anlamadim neden insanlar pek hos gormuyor alevileri?

anlamadim aileme bakiyorum hepsi cok iyi insanlar biri anlatsin ney bu alevilik de sevilmyior ?

0|0
8|11

En İyi Erkek Görüşü

• çok zaman önce tam hatırlamıyorum yanlış bilgilendirmekte istemem hatırladığım kadarıyla efendimiz ve hz ali arasında sorunlar olmuş karşı karşıya gelmişler sonraki dönemlerdede bu devam etmiş farkındaysanız alevilerin inanışları yaşam tarzları ibadetleri biz müslümanlara göre farklılık göstermekte bundan kaynaklıdır alevilere ters bakış açısı

lakin benim alevi arkadaşımda oldu askerde o tam biz müslümanlar gibiydi orucunu tutardı fırsat buldukça namazını kılardı ve harbi delikanlıda çocuktu ama bazı mesela çok tenzi ediyorum yanlış anlaşılmasın kzılbaş tabiri kullanılması bunun mum söndü gibi inanışları farklı lanse edilmesi alevilere karşı soğukluk doğurduğu gerçektir

yılların gelen sürecinde 1980 darbesinin son yapı taşı bardağı taşıran olayıda alevi katliamıdır oysa ben bunu hiçbir aleviden duymadım araştırmalarımdan edindiğim bilgiler

0|1
    0|2
    • kardesim o bilgi dogrudur dedem bana koyumuzde alevileri toplayip yaktiklarini soylemisti ailesinden biride olmustu :( dedem gercekten kutsanmis biri resmen bole adami uzmek zaten en buyuk gunahtir saygim sonsuzdur o adama ,hayatimda oyle bir adam gormedim gorememde.

• dogrudur :)

• :))) aynen ya sorma insanları tanımadan yargılamak gibi bir durum sanırım birtek bizim ülkemiz insanın has bir durum galiba nedense

Kızlar Ne Diyor 8

• bi kısım aleevi olduğunu zanneden insan var ve bular çıkıp namaz yok oruç yok kurban yok ibi ssaçmalıyolar ve sanki alevilik bir mezhep değil de ayrı bir dinmiş gibi gösteriyolar bu yüzden sevilmiyo ama asıl alevilikte insanların yanlış bulacağı hiç bir şey yok bu arada ben sünniyim

0|1
    0|0
  • sende onları sevme boşver :)

2|2
    0|1
  • Amaaan aldırma etiketliyorlar hereksi kimlik ayagına ondan dert etme böyle şeyleri..

1|2
    0|2
  • ayrımcı insanları kınıyorum türk ,kürt ,laz, alevi hepsı bır butun hepsı türkıye..

1|2
    0|1
  • alevilikte kıble insandır.sevmeyenlerin zaten dünyada yeri olmamalı.

0|1
    0|1
  • Ben de aleviyim ama oyle bir problemim olmadi..

0|1
    0|0
  • Alevilik islama uyuşmuyor(geneli)

0|2
    3|2
  • Aşırı sunniciler hor görüyor genelde

0|0
    1|2

Erkekler Ne Diyor 10

• Boşver sen sevmeyenleri. Kendine bak sen iyi ol onlar bildiğini okumaya devam etsinler.

1|1
    0|1
  • alevilik mezhep değildir farklı bir islami inanıştır.. mezhep olduğunu iddia eden varsa bana imamını göstersin..

müslümanlıkta dört mezhep vardır ve her mezhebin bir imamı vardır yolundan ilerledikleri.. aleviler tıpkı vatikanın incili değiştirip kafalarına göre uyarlamaları gibi Kuranı kendi kafalarına göre uyarlayıp kendilerince kısayol oluşturmuşlar..

müslüman olduğunu iddia ediyorsan ozaman Kuranı kerime göre yaşayacak, ona göre ibadet edeceksin, kolay yanlarını alıp, zor olduğunu düşündüğün yanlarını değiştirmeyeceksin..

1|1
    0|0
    • +1

Almanyadaki aleviler Domuz eti bile yiyorlar...

• işte yukarıda bahsettiğim konuya geliyor iş.. Hz. Ali yasaklamadı ama onay da vermedi.. çünkü zaten peygamberimiz bunu yasaklamıştı ve Hz. Ali'nin Peygamberimizin lafının üstüne laf söyleme gibi bir yetkisi ve niyeti yoktu.. yasak olduğunu belirtmedi diye kafalarına göre takılıyorlar, kendilerine göre uyarlıyorlar dini ;)

• aynen öyle oluyor,katiliyorum sana...:)

• Sevmezler çünkü Alevilik'i İslam'a hakaret sayarlar. Halbuki İslam'ın azcık saygınlığı varsa bunu tamamen Alevilere borçludur. Her ne kadar Alevilik İslam'la pek bağdaşmasa da İslamın hoşgörülü olarak anılmasına da neden olmuştur. Hoşgörülü düşüncelerin kaynağı hep Alevi-Bektaşiliktir ve bu da Macaristan'a kadar etki alanı olmuş bir akımdır. Yavuz dönemine dek Anadolu'nun çoğu Alevi-Bektaşi idi, onu ayrıca hatırlamak lazım.

0|1
    0|1
  • bence hoş görmuyor diye birsey yok

kendini bilmez bir kac kişinin yaptıgı sacma sapan oyunlar bunlar.

1|2
    0|1
  • aleviler iyi insanlardir, Hz. Ali gibi adaletli , cesur bir önderin pesindeler. ilgiliyim bu konuyla daha cok anlamaya calisacagim.

1|1
    1|2
    • begenmeyen iki kisi ve sonradan begenmeyecek kimseler fasist heralde...onlarin oldugu bir dpnyada yasamak istemiyorum.

• önce şunu iyi dinle link

sonrada bunu izle link

0|0
    0|0
  • Olmayan soykırımdan bahsedip 3.köprü ismine karşı çıkmaları gözümden ayrı bir düşürdü valla

0|1
    1|4
  • örnek aleviler; kemal kılıçdaroğlu, diktatör esad, kamer genç, hüseyin aygün.alevilerin çoğu bunlar gibi.iyi alevilerde yok değil

0|3
    1|1
  • Aleviler çok iyi insanlar da yaptıkları islamiyetle ne kadar uyuyor tartışılır.

1|1
    1|1
  • sen neden böyle soru sorma gereği duydun.ben alevileri çok seviyorum

1|1
    1|0
    • bilmem tanidim insanlarda vardi aleviyim dedimde bakisi degisenler, o yuzden bir soram dedim

• kimsenin bakışının değiştiği yok.bakışı değişenlerle gezme sen onların zaten kim olduğu biliniyor sen merak etme

Yükleniyor...