Türkçe'nin güzel kullanılması gerekli mi?

Güzel Türkçe'mizin güzel ve doğru bir şekilde kullanılmasının gerekliliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda ne tür çalışmalar yapılabilir?

0|0
11|8

En İyi Kız Görüşü

• Türkçe'nin güzel kullanılması elbette gerekli ama ben Türkçe'yi öğrenebilmesi için bu gençliğin, aynı zamanda yabancı dil de öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Böylece yabancı kelimeleri ve harflerin Türkçe'de yer almadığının bilincine varırlar en azından. Bence eğitim ailede başlar. Aile çocuğuna diğerleriyle sidik yarıştırması için envai çeşit kırtasiye malzemesi alacağına, okuması için kitap alabilir. Her şeyin başı okumak. Bugün imla hataları yapan (ki şapkalı a bile kullanamıyorum şurada kaldırıldığı için) insanların okuma alışkanlıklarını da göz ardı etmemek gerek. Zira, okuma alışkanlığı olan insan zaten Türkçe'yi düzgün ve etkili bir şekilde kullanabilme yetisine de sahip olacaktır.

1|3
    0|0
    • mükemmel cevap +1 böyle cevaplar ver hep artılayim :) osmanlı ve din konularında eksilememe rağmen :)

Kızlar Ne Diyor 10

• Kendini adam akıllı ifade edebileceğin tek bir aracın var. Bunu da düzgün kullanamamak zavallılık bence.

0|1
    0|0
  • Özen gösterilmeli.

0|1
    0|0
    • Kesinlikle özen gösterilmeli. Bir dilin ölümü, bir ulusun ölümüdür.

• Okullarda Diksiyon dersleri verilebilir.

0|0
    0|0
  • Önce yeni nesile Türkçe'de ''w,q'' gibi harflerin bulunmadığını öğretmekle başlayabiliriz.

0|1
    0|0
  • bi tek güzel türkçe değil bütün diller doğru kullanılmalı.yalnız en son öğrendiğim haliyle türkçeye gelen ekler kesme işaretiyle ayrılmıyordu.tekrardan bi bak istersen.

0|1
    0|0
  • Bol bol kitap okunmalı, en azından cinali tatilde falan.

0|0
    0|0
  • Maalesef çok iyi yazamiyorum

0|0
    0|0
  • sitedeki herkez yazanlara artık bişey demiyorum. Bide geçen gün biri kıybet diyordu gıybet yerine

0|0
    0|0
  • nayir nerek duymuyoorumn.

0|0
    1|1
  • dahi anlamındaki -de'yi öğretelim önce. gerisi gelir.

1|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Her insan kendini geliştirmeli , illa ki birileri bize öğretmemeli bunu , kendi öz dilimizi güzel kullanmayı da başkalarından öğrenecek isek vay halimize .

0|1
    0|0
  • TDK ve RTÜK'ün birlikte çalışması gerekir. Televizyonlarda o kendini sanatçı sanan soytarıların yarım yamalak İngilizce-Türkçe karşımı konuşmalarının önüne geçilmeli, başta televizyon programları olmak üzere Türkçe isimler verilmeli. Türkçe kullanımı ön plana çıkarılmalı. Diksiyonun düzgün olmasıyla iş bitmiyor yani.

Ayrıca MEB ve TDK iş birliği ile dilimize son yıllarda yerleşen, kitaplarda da artık geçen yabancı kökenli kelimelerin Türkçe karşılıkları yerleştirilmeli, kabul ettirilmeli. Ve bence bu yarım yamalak Türkçe-İngilizce konuşmaların sebebi, okullarda ki eksik İngilizce eğitimden kaynaklanıyor. Zaten bu ülkenin eğitim sistemi bir türlü yerine oturmadı. Ne dil öğretebiliyoruz ne de tarih.

0|0
    0|0
  • Bu çalışmayı gençlere, özentilere, avrupai takılmak isteyenlere, vb. kişilere zihin olarak benimsetmeliyiz. Önerim ise; düzgün konuşmayanları dışlamak.

0|1
    0|0
  • kesinlikle gerekli hele turkiyede gibi çok fazla etnik kimliğin yaşadığı yerde durum çok kritik. Dilimizi güzel kullanamayan insan ağzıyla isterse kuş tutsun itici geliyor.

0|1
    0|0
  • ben belçika'da yasiyorum ve hergün üstüne katiyorum..

buralarda türkçe kabadir.. kibarliksa medeniyettir :)

insanin kendi dilini (güzel türkçeyi) konusmaktan çekinmemesi gerekiyor kesinlikle... (en azindan burda)

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Daha iyi anlaşılmak istiyorsan Türkçe'ye daha iyi hakim olmalısın. Ha 3-5 kelime ile hayatımı devam ettirebiliyorum diyenlere de kimsenin çemkirmeye hakkı yoktur diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • özenti olduktan sonra biraz zor gibi

0|0
    0|0
Yükleniyor...