İsyanIardayım dedi. Hayır, imtihanIardaydı. Fark etseydi, kurtuIacaktı. !

Mevlana Hz.Bu sözü ile ilgili yorumlarınız nelerdir ..?

Beni çok etkileyen bir cümledir bu ..

0|0
6|8

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 6

• Başımıza gelen her olay bize bir şey öğretmen içindir. Biz ders almayı bilmiyoruz, sadece bu benim başıma neden geldi deyip duruyoruz çoğu zaman.. İsyan etmek yerine bu niye böyle oldu burdan benim ne öğrenmem gerekti, bu olay bana ne kattı diye bakarsak boşu boşuna mutsuz olmayız..

0|1
    0|0
  • her zamankı gıbı haklı Mevlana.

0|1
    0|0
  • asıl erdem onu farketmekte zaten...

0|1
    0|0
  • Cok guzel .

0|1
    0|0
  • Dogru demiş

0|1
    0|0
  • çok güzelmiş, yazim bunu, kullanırım.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Mükemmel bir söz zaten H.z Mevlana'nın kötü sözü yok ki insan hiçbir şeyin Allah'ın rızası dışında gerçekleşmeyeceğine yüzde yüz iman etmişse zaten başına gelen kötü şeylerin de Allah'dan geldiğini bilir.tabi ki bir sıkıntıdan kurtulmak için hiçbir şey yapmamak dinimize göre doğru değil ama en azından Allah'dan gelen bir şeye isyan da edilmez ve eğer insan her şeyin Allah'dan geldiğini bilip ona göre davrandığında başına ne kadar kötü bir olay gelirse gelsin sonucunda karlı çıkan kendisidir.tersini yaparsa ise zararı hem başına gelen musibetin sıkıntısı hem de isyan etmenin cezası olarak ikiye katlanır.Mevlana hazretlerinin bu sözünün özeti aşağı yukarı budur diye düşünüyorum

0|3
    0|0
  • İsyan ile imtihan arasında görünmez bir perde misali ayıracak vardır. Bir söz vardır her müsibetin altında bir güzellik yatar. allah sevdiği kulunu sınar. Yine aklıma geldi güzel bir söz fuzuliden . Sevgili bana acı çektirmez sevmeyi unuttu mu beni. İmtihan ne kadar büyük olursa mükafatı da o kadar büyük. Sabredelim dostlar. Hediyemiz büyük olacak :)

0|2
    0|0
    • görenedir görene köre nedir köre ne

• Aya öfkelenmişim ben,

işte böyle kapkaranlık bir gece olmuşum.

Padişaha kızmışım,

çırılçıplak bir yoksul olmuşum.

allah gözümüzü açsın :)

• Amin amin.güneş balçıkla sıvanmıyor.akşam vakti perdelerini kapa ay yine orada yerinden ayrılmazç

• biz bu dünyaya ahiretimizi kazanmak için geldik yüce allah insanların iyisini ve kötüsünü ayırmak için bize cüzi irade verdi biz kendi irademizle yaptığımız davranışların sonucuna gideriz hayatın her saniyesi her dakikası bir imtihandır biz bu imtihanların üstesinden gelmek için en iyi yol olan yüce allahın kelamı kuranı kerimin dediklerini uygularız, herşeyin sebebini araştırır inançla yaklaşırız onun içndir ki başımıza gelen musibetlerden isyan etmemeliyiz örneğin borca giren bir insanın gece rahat uyumamasının sebebi onu tetikleyip borcunu ödemesi için bir yola sürüklemesi sürekli onu bir arayışa götürmesi onun için isyan olmamalı aksine imtihan olmalı ve o imtihanı geçmelidir nitekim imtihan olmasaydı hz aliler hz muhammed (s.a.s) efendilerimizle aynı zamanda amcası ebu cehiller bir olurdu makamı aynı olurdu dostum ...

0|2
    0|0
  • Hayat bir imtihan, biz dünyaya bunun için geldik.

Başımıza gelen kötü bir olay da imtihan, iyi bir olay da...

Ana babamızı kaybetmememiz de bir imtihan ayda 10 bin lraya çalışmak da bir imtihan...

Kötü olaylarda isyan etmek yerine bu da bir imtihan, geçecek diye düşünmeli...

Selam olsun mevlanaya... Gönül erlerine...

0|1
    0|0
  • sorma,

şu neden şöyle ?

yerincedir o öyle,

var sonunu syreyle,

mevla görelim neyler

neylerse güzel eyler

0|1
    0|0
  • öyle bir zat ı muhteremin sözünü ben kendim yorumlayamam o demişse vardır bir hikmeti

0|1
    0|0
  • Bir kişinin isyan ettiği durumu çözmek kendi elinde iken isyan ediyor ise bu hatadır (kendime isyanım var ulan!)...

Fakat bir imtihanın olmadığını da kesine yakın şekilde söyleyebilirim... Var ise bu insanların istemedikleri bölümlere kayıt ettirildikten sonra verdikleri sınavlar gibidir... Zorla...

0|1
    0|2
    • Atropes sen heralde taş olarak hayvan olarak dünyaya gelmek istemezdin.negüzel insan olarak geldin yoklukta kalmadın.unutulan bir varlık olmadın.her türlü donanımla donandın.hastahane köşelerinde nefes almak için milyarlar vermek isteyen insanları bilirim.yaratıcı sana iyilik yapmış dünyaya göndermiş isyan etme seçeneğinide vermiş iradeni elinden almamış .sen iradende özgürsün ama sen kainatı yaradana isyan edeceksin sonuçtada sana hesap sorulmayacak kanunlara aykırı birşey.

• Nereden biliyorsunuz bir yaratıcı tarafından verildiğini? Bu nasıl bir tembelliktir ki oluşumunun araştırıp öğrenmek yerine, bir yaratıcıya bağlıyorsunuz... Asıl acizlik ve saçmalık budur.

Tesadüf kavramını doğru kullanmıyorsunuz. Suyun oluşumu kadar, iki atomun birleşip yeni bir birleşik oluşturması kadar tesadüfsünüz... Hala bir ego, hala ben diğer varlıklardan üstünüm kaygısı... Yazık...

Bir soru sormuşsunuz, ama herhalde sırf kendi düşüncenize destek verecekleri onaylamak için...

• Karşı fikirleri saçma ilan etmek için...

Fikirlerimi belirttim... Her sorunuzu da ilgi ve yeterlilik ile cevapladığımı düşünüyorum... Her ne kadar siz cevap veremediğiniz halde saçma ilan etsenizde...

İyi geceler dilerim.

Yükleniyor...