Osmanlı bu mu?

... Şu malüm diziyi şu an görmek zorunda kalıyorum.Gördüklerim bana, bir dönemler oynayan dallas dizisini anımsatıyor.Kimin eli kimin kıçın da belli değil.

Osmanlı bu mu? Bu değil ise bu ne ?

Güncellemeler:
* Katılımda bulunup fikirlerini ( Olumlu / Olumsuz ) bizimle paylaşan herkese teşekkür ederim.

0|0
24|35

En İyi Erkek Görüşü

• Bir televizyon dizisi... Kanuni üzerinden ekmek yemeye odaklanmış. Başka birşey beklemek hayalcilik olurdu.

Ben doğru yansıtmalarını zaten beklemiyordum, çünkü bu bir belgesel değil. Senaryo üzerinde elbette oynama yapacaklardı. Bu dizi tarihi olduğu gibi aktaran bir dizi değil, sadece tarihi olayları temel almış, sarayda ki hayatı konu alan bir dizi. Bu dizi kısaca budur.

Belgesel niyetine izlenirse elbette hayal kırıklığına uğramak normaldir. Eğitici, öğretici bir yanı yok. Sadece farklı bir konsepti ele almışlar. İçki, harem olaylarına gelirsek. İçki içen bir sürü padişahı bırakın halifeler bile vardı tarihte. İçki içeni, içki içen diye yansıtmalarında bir sorun yok. Kanuni içiyor muydu bilmiyorum ama I.Bayezid gerçeği var. Sudan çok şarap içerdi derler.

Harem konusuna gelince, "ocakbaşı" padişahı diye anılan padişahların haremden 20 küsür karısı vardır. Sırf hanedanda ayrı bir kol oluşturdular diye "Ocakbaşı" sıfatı ile anılmışlardır. Yani hanedanın lideri... Harem ve içki olayında Osmanlı bakımından bir yalan yok yani.

Haa bunlar Osmanlı'yı kötülemek için kullanılacak şeyler değildir. Osmanlı dünyanın gördüğü en muhteşem, güçlü ve egzotik imparatorluklarından 5-6 tanesinden biridir. Ama doğruya doğru. İçki içen, haremden çıkmayan padişah çoktur. Yadırganmamalıdır ama... Onlarda insan sonuçta. Her insanın düştüğü hataya düşebilirler.

Diziye dönersek. İzlemiyorum diziyi zaten... Ama bu diziye belgesel, eğitici öğretici diye değil de tarihi temel alan kurgusal bir yapım olarak izlerseniz tatmin olabilirsiniz. Gibi... Ben olmuyorum ama bilgisiz insanlar olabilir. Yani tarihi dizi sektörü adına bir sıçrama tahtası olarak görüyorum Muhteşem Yüzyılı ve sesimi çıkarmadım hiç. Hatası bol ama ilk işin günahı olmaz.

Tarihi dizi sektörü gelişecek sayesinde, en azından birilerinin kafasına tarih merakı, tarihi dizi merakını sokabilir.

6|3
    0|4

Kızlar Ne Diyor 24

• ismini hatırlayamadığım bir tarihçi o dizi için 'padişahın kanuni, dönemin muhteşem olduğu dışında her şey yanlış' demişti. saltanatın olduğu yerde entrikaların da olduğu muhakkak, fakat o dizide geçenlerin ne kadarı tarih, ne kadarı osmanlı olarak değerlendirilebilir, orası tartışılır.

3|3
    0|1
    • ... bayan tarihçi mi?

• erkek. hatta sanırım milletvekili şu anda, mhp'den olabilir emin değilim. siyasi bir bağlantısı olduğunu biliyorum da, ismini hatırlayamadım bir türlü.

• Adam orda sana osmanlıyı anlatmıyor zaten, gerçekten osm. dönemini anlatsa dizi izlenmez adamlar tamamen kendi çıkarını düşünüyoor.

2|8
    0|0
    • ... Osmanlıyı karalıyor denebilir mi?

• Tabi ki .

Hatta bunun kitabı bile çıktı :) muhteşem yüzyıl hataları diye.

Biri dizi yapıyor entrikalarla dolu reyting kırıyor para kaldırıyor, diğeri bunun hatalarıyla ilgili kitap çıkartıyor para kazanıyoor.

Zaten bizim millette gerçekten tarihi anlattıgı için izlemiyoor

• Sadece bir dizi.Entrikalar olmuş mudur? Her devirde her yerde olduğu gibi elbette olmuştur. Birebir dizide görüldüğü gibi olmayabilir. Farklı şekilde yansıtılıyordur. Bu entrikalar kurgu. Hayatında eline tarih kitabı almamış insanların bunların o zamanlar birebir gerçekleştiğine inanması onların sorunudur. Tarihini bilen insanlar gocunmaz. Ben şahsen dizi gözüyle izliyorum. Yoksa harem ağalarından tutunda cariyelerin davranışlarının dizide canlandırıldığı gibi olduğunu hiç düşünmüyorum. Sadece dizi para getiriyor, para getirmesi için seyircinin heyecanını üst düzeyde tutmaya çalışıyorlar. Bu yüzdende yazdıkça yazıyorlar işte. Mesela geçenlerde bir yerde dizide bir süre oynayan kastilya prensesinin aslında kanuninin yaşı 10ken ölmüş olduğunu okudum.

2|2
    1|0
  • Reyting için saçma sapan şeyler yapıyorlar kanuni adam sarayda 1 yıl kalmış hayatı boyunca hep seferdeymiş karı düşkünü gibi gösteriyor bu dizi.

Acil kapanması gerek bence bizim toplumuz eleştiriyor amaizliyorda bizler izlemesek dizi kapanır izlemeyelim, atalarımıza edilen hakareti engelleyelim.

1|3
    2|1
  • tvdeki hersey abartı

2|1
    0|1
    • ... Tarih karalanıyor.Dışarıdan bir göz baktığın da Osmanlı da sanki her gün sevişmişler başka da bir halt etmemişler.

• Okuldayken seferleri ezberlemek için debelendik durduk şimdi sarayın koridorunda adam kimi kıstırsam diye dolaşıyor :)))

0|3
    2|2
  • bu olmadığı kesin.bende şuan izlemek zorunda kalıyorum...dizinin tek artısı osmanlı gerçekten bu mu dedirtip birilerini araştırmaya yöneltme olasılığının olması...

2|1
    0|0
  • Alakası yok.İzlemiyorum.Sadece reklamlarını görüyorum.Saçmalık.

1|4
    1|1
  • Osmanlı da harem dünyası pek çok yönü ile gizlidir. Bu dizi tarih anlatmıyor. Harem üzerine kurgudan ibaret. Ama gizli de olsa Osmanlı da bir harem gerçeği var, bunu da unutmayalım ve entrikalarla dolu bir saray hayatı.

1|1
    1|2
  • Sıkma canını abim bu devran hep böyle sürüp gitmez ki o devran hep öyle değildi yani

0|1
    2|2
  • kayı kitabını tavsiye edebilirim sana gerçekten çok güzel ve birinnciil kaynaklardan alınıp yazılan bir kitap

0|1
    1|0
  • Ac kitap oku öğrenirsin:))

0|2
    1|1
    • ... Tavsiye edeceğin bir kitap var mı?

• Osmanlı tarihi ansiklopedisi mesela...hayır dizi biraz yalan dolan o ayrı da bence insanları tarihle ilgilenmeye, öğrenmeye teşvik ettigi için bile yararlı buluyorum bu tip yapımları...

• Osmanlı'da tüm olay haremde geçiyor sanki.. Hiç doğru bulmadım senaryoyu.. İzlemiyorum da o yüzden.. Bizim kadınlarımız da göğsü öyle dışarda giyinmezlerdi..

0|1
    0|0
  • Daha beteri.

1|1
    3|2
  • Dizi kurgulanmıs bunu zaten önemle belirtiyorlar...Ayrıca dizi sadece harem hayatını konu alıyor.Bunuda belirtiyorlar..Herseyden önce bu bi DİZİ .Burda 2 satır okumayan insanlar laf ebeliği yapmasın.Fikri olmayanın zikride olmasın..Bu bi DİZİ...Galeyana gelmekte millet olarak üstümüze yok.Bugüne kadar Osmanlıyı cok sahiplendikk ya..Herşeyin cok farkında olduk ya bir tekk bu dizi kaldı! Osmanlının son dönemlerine bakın.Ecdadınızın vatan haini ilan edilişine bakın..Onların farkında olun.Gözümüze gözümüze sokulmasaydı ne anlaşırdı KANUNİ ne anlaşılırdı HÜRREM !:)))

Cok merak edipte okurduk ya sanki !

Eğer eleştiriye tutcaksanda ahmetten mehmetten duyma ,anne altın günü dedikodusundan kapma , kulaktan doğma cümlelerle değil ..Araştırmalarla gel,bilgiyle gel. ben bilgisizim tesekkür ederim bana bişey öğrettin diyeyim sana.

0|0
    0|0
  • ben de bilmiyorum valla bu ne:))))

1|1
    0|1
  • içinden hangsine inanmak geliyorsa ona inan.

0|1
    0|1
  • O diziyi yapanları ...

0|3
    2|0
  • Daha beter aslında Osmanlı. Dizi yine merhamet etmiş.

5|4
    6|16
    • ... İlginç. Eğitiminiz nedir?

• don't worry,im completely ready for discussion,miss multilingual :)

• ben cevap verdim.: )

• Osmanlı'yla hiç bi alakası olmasa da, ben seviyorum fakat babam izletmiyo ya.

0|1
    4|3
  • yaklasik 30 kadinli bir padisah varmis ama ismini bilmiyorum

0|0
    0|0
  • ...arz talep kanunu

0|0
    0|0
  • Cok guzel dizi gercekci

1|0
    2|6
    • Dizinin basında tarihten ilham alarak KURGULANMISTIR yazıyor kocaman.Kurgulanmak ne demek ?

ne bu tepki.adamlar zaten biz birebir yapıyoruz demiyor.Harem hayatını anlatan bir dizi.Tarihte diğer ülkelerle ilişkileri,savaşları vs işlemiyor ki dizi zaten haremi işliyor yani.

Takip etmeyen önyargılı olmasın.Dizi gercekten büyük emeklerle hazırlanılan ,büyük çabalarla çekilen bir dizi.Ordaki kıyafetlerden dekore kadar özen var arastırma var.Hepside harikulade.EMEĞE SAYGI .

• bırakın gençler sevişsin.

1|1
    6|5

Erkekler Ne Diyor 34

• İlk bölümünü seyrettim, bir daha da seyretmedim.Tam tahmin ettiğim gibi reyting amaçlı bir dizi olmuş.

Çağ açıp,çağ kapatmış, 600 yıl hüküm sürmüş , 16.yüzyılda dünyanın en güçlü imparatorluğu (ki Kanuni döneminde devlet en güçlü ve şaşalı dönemini yaşamıştır) haremden yönetilmiş olabilir mi? Peki tv yi açıp bu diziyi seyreden çocukların zihnindeki Osmanlı, tarih ?

Biz bugün Osmanlı tarihindeki bir çok bilgiye ulaşamazken, nasıl oluyorda insanlar Osmanlı haremindeki bütün olaylardan haberdar, bütün entrikaları bu kadar net biliyor? Sanki haremden biri anlatıyor.Bu kadar basit mi? "İnsan para için tarihini satar mı?"

Ayrıca "Osmanlı bundan daha beterdi" diyenler eminim ki tarih kitabının bir sayfasını bile açmamıştır...

3|5
    1|0
  • İsteyen google'dan araştırsın kaynak göstermekle uğraşamam şimdi ama Avusturya büyükelçisinin Kanuni Sultan Süleyman hakkında söylediklerini aktarmak isterim.O dinine çok bağlı bir hükümdardır yaşlanmasına rağmen ibadetlerini hiç aksatmaz.dizi de böyle bir sultan süleyman tablosu yok sanırım diziye mi inanalım avusturya elçisine mi şimdi?bir de şu harem meselesi var.Harem öyle anlatıldığı gibi bir seks yuvası felan değildi.Harem okul gibi bir şeydi.oradaki kızlara oturup,kalkmasından,musikiye,dikiş,nakıştan bir bayanın bilmesi gereken ne varsa ve hepsinden önemlisi islami eğitim öğretilirdi.bir de bazı boş konuşanlar Osmanlı padişahlarının soyuna takmış.yok efendim Padişahların anneleri rusmuş da bilmem neymiş.birincisi bu tüm osmanlı padişahları için geçerli değildir.hemen aklıma gelenler Fatih Sultan Mehmet'in annesi türkmen(hüma hatun) ve 2.abdülhamid'in çerkes'di başka da var.doğrudur annesi yabancı asıllı olan padişahlarda vardı da onların hepsinin annesi Müslüman'dı haremde islami eğitimden geçmişlerid ve şimdiki kimlik müslümanlarından çok daha iyi bilirdi islamiyeti. sonuçta zaten müslüman olmasada bişey olmaz müslüman kadınlar için yasak olmasına karşın kuran'da müslüman bir erkeğin hristiyan veya yahudi bir kadınla evlenebileceğine dair açık ayet var isteyen varsa bulup koyarım zaten şu an birçok türk erkeği ya da kadını yabancı kadın veya adamlarla evlenmiyor mu o olunca problem olmuyor da padişahlara gelince mi sorun oluyor.Bu Osmanlı sultanlarının annelerinin soyuyla ilgilenen şahsiyetler Allah bilir kendilerine gelince müslüman olmayan bir kadın veya adamla evlenmekte çocuk yapmakta hiçbir sakınca görmezler.

3|1
    0|3
    • ... eline sağlık.

• ayrıca ben çok okurum siz de açın kanuninin hayatını okuyun adam 30 küsür yıllık saltanatının sadece 1-2 yılını sarayda geçirmiş.30 yılı at üstünde bir iran taraflarına bir sırbistan taraflarına seferlerle geçmiş.diziyi izleyince sanki saltanatının hepsini yatakta geçirmiş gibi geliyor insana ma

• ben kişisel olarak konuşmuyorum zaten haremin padişaha eş verme gibi bir misyonu vardı ona birşey demiyorum zaten onun için haremdeki kızlar padişaha yakışır eşler olsunlar diye sıkı bir eğitimden geçirilirdi.ensest ilişkiye gelince evet doğru diyosun ingiliz kraliyet ailesinin saflığı bozulmasın diye ingiliz kraliyet ailesi tarafından bilinçlice uygulanan ensest ilişkiler meşhurdur Allah'a şükür benim ecdadım öyle safkan'a takılıp böyle işler yapmamış da ruslarla sırplarla evlenmiş daha iyi

• Osmanlı Devleti'nde 1820 li yıllara dek,çünkü o zaman milliyetçi isyanlar başlamıştı,kolay kolay bir bozulma yoktu toplum ve devlet yapısında bozulma.Vardı elbet ama bu kadar kendini göstermemişti.Bu diziye bakarsak 1500 lü yıllardan beri böyle bu adamlar alın görün dercesine her türlü Avrupai tarzı olayları,elbiseleri,kültürü alıp getirmişler Osmanlı Devleti ne.Hayretler içersindeyim.

Koskoca sadrazam sarayındaki cariyesi ile yatıyor.Hangi akıl kabul eder bunu.Gerçekte bilemeyiz belki ama böyle olması mümkün değil.O zaman insanların dinlerine olan bağlılıkları fazla idi.Öyle ki toplum Müslüman ve gayrimüslim olarak 2 ye ayrılmış.

1|3
    0|1
  • Yanılmıyorsam 48 yıl tahtta kalmış 1,5 yılını sarayda geçirmiş geri kalan zamanda seferden sefere koşturup durmuş.filme bakarsan saraydan dışarı çıktığı yok vur patlasın çal oynasın seksin dibine vur karısını oynatıyor falan şaraplar çeşmeden akıyor nerdeyse.soyunu inkar eden soysuzun tarihi böyle olur kanımca.osmanlıya bende çok kızıyorum az kesmiş doğramış aman dileyeni affetmiş soyları bitene kadar keseymiş sorun kalmazmış

2|3
    2|0
  • Reyting uğruna yapamayacakları hiçbir şey yok .

1|3
    1|0
  • osmanlı olamaz böyle bir soylu imparatorluğu, atalarımızı düşürdükleri duruma bak yazık diyorum başka da bir şey söylemiyorum :(

1|3
    2|1
  • 1,5 sene sarayda kalan bir padişahın başından böyle işlerin gelmesi veya geçmesi tamamen reyting için bu kumpanyayı kuranların oyunu ...

Dikkatinizi çektimi artık eski filmleri dizi haline getirmeye başladılar ...

İffet

Al yazmalım

bunlara örnek ...

BU kalitesizlikle bu vurdumduymazlıkla adamlar reytingde 1. çıkıyor ya bu yüzden halkımızada kızmıyor değilim hani ...

0|2
    0|0
  • O ecdadın torunları uçkura düşkün olduğu için, sevişmesiz, ihanetsiz dizi sevmediği için Osmanlı bu...

Osmanlı, Müslüman bir devlet iken bakıyorumda dizide saraydaki hiçbir kadın kapalı değil aksine hepsi bol göğüs dekolteli...

Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Devletinin en uzun hüküm süren padişahı ve kendisi İstanbul'da 2 ay bile kalmamış, ömrü boyunca seferden sefere gitmişken dizide saraydan, haremden dışarı çıkmıyor.

Bunlara rağmen, evet bu dizi gerçek çünkü izleyici bunu istiyor.

0|1
    1|0
    • 2 senelik bir saray hayatı var. Geri kalanı seferlerde geçmiş. Büyük yanlış yapmıştır lakin, devir ondan sonra çökmüştür lakin bu çöküşte payı çoktur.

• İslamiyet hadımı yasaklamıştır. Bahsettiğimiz dönem dinin en güçlü yaşandığı zamanlardır. Din alimlerinin yaşadığı bir dönemde, devlet işlerinde dahi dine uygunluğunun sorulduğu bir dönemde bunun yapılması mümkün mü? Mantığa sığar mı?

• Arşivlerdeki belgeler yalan mı söylüyor? Bunun hakkında okuduğum kitaplarda arşivlere girme izni olan profesörler, akademik ünvanı olan insanlar söylüyor bunları. Halil İnalcık, İlber Ortaylı gibi isimler.

Arşivlere sıradan insanlar giremiyor. Ve o profesörlerin yazdıkları tarihi belgelere dayanarak yazılmış şeyler.

• Hiç seyretmedim seyretmem de. Olsa bile orası beni ilgilendirmez. Atalarımın iyi yönleri yaptığı hizmetleri beni ilgilendirir. Gerçek bile olsa hangi sarayda olmamamıştır ki bunlar. Hangi yönetimlerde yoktur ki?

1|2
    0|1
  • Hangi öğretmen öğrencisine 'yarın osmanlıdan soracağım diziyi kaçırmayın'diyor ?

Dizi başlarken halka öyle bir vaad verildi mi?

Ya da siz, diziyi tarihi takip etmek için seyrediyorsunuz?

Yanlış.

Dizi lan o, kısmen tarihe uyuyor ama şimdiki tarihle yayınlanıyor. Yeni çağla kombine olmak zorunda. Yok izleyici olmazdı. Aynı anda osmanlı belgeseli ve bu dizi yayınlansa ,sizce hangisi daha çok izlenir?

Sonra da konuşursunuz..

3|0
    1|4
  • Osmanlı bu olsaydı osmanlı olmazdı sanırım.

1|1
    1|0
  • Bende bunu anlamıyorum ama şu denebilir üç aşya beş yukarı aynı.Tarih kafadan uydurulamaz.

Yazılı kayıtlara ve belgelere göre yapılır tarihte budur.

1|1
    0|1
  • Dizi sarayda yaşanan entrikaları konu ediniyor. Sarayda ne yaşandığını kimse bilemez dolayısıyla kurgu var. Benzer bir kurgu vakt-i zamanında Rome dizisinde de yapılmıştı.

Kurgu kısımları hariç dizide geçenler neredeyse noktasına virgülüne kadar doğrudur.

1|1
    0|0
    • ... kurgu kısımlarını ne yapacağız?

• ... Bir aşk yuvasu havasın da.

• Aşk yuvası derken neyi kastettin anlamadım ama Kanuni ile Hürrem arasındaki aşk bilinen hatta dillere de destan olmuş birşeydir.

• adamlar kırdığı paranın peşinde. umrunda değil osmanlısı da dini de.

2|2
    1|0
  • Seferlerden savaslardan vakti olmayan Kanuni sultan süleymani sarayin hareminden cikarmiyorlar...

İnsanlara tarihi yanlis aksettirmekten baska bisey degil...bazi insanlar dizilerin gercek olduguna inaniyor o yuzden durum cok vahim...

1|2
    1|0
  • iftira atıyorlar kanuni camiden cıkmazdı yasadıgı dönemde, burda haremden cıkmayan uckuruna düşkün biri gibi olarak göstermeye calısıyorlar. şerefsizler

1|2
    1|1
  • Gerçek tarihle uyuştuğu söylenemez zaten. biraz acemice bir dizi. ticari kaygılar ön plana çıkmış.

1|2
    1|0
  • elbette değil.bir çok tarihçi öyle olmadıgını dile getiriyor zaten.izlemiyorum bile

1|3
    0|1
    • ... izleyen çok var.

• Valla ben diziyi izliyorum ve neyin öyle olmadığını da anlamış değilim. Nedir yani tvde gördüğünüz ve sizi bu kadar utandıran ne var?

• ... Şu Aşk-ı Memnu 'nun yazarı için tv de aklı başında biri şunu söylemişti.Zibidinin teki ! Bizim beğenilerimizi de değiştiler.Nelere ilgi duyar olduk hey Allahım.

• gerçeği yansıtmadığı gün gibi ortada.Küçük yaşta izleyenler varsa bilinç altlarında osmanlı bu şekilde kalacak büyüdüklerinde varın siz düşünün.

1|1
    1|0
  • Valla Bır zaman makınesı kap kendıne ve osmanlı devletının yasadığı sure ıcındekı her ana gıt ve hersyeı gozlemle ondan sonra osmanlının ne olduğunu bıze soyle.(Haa bu arada o dızıyı ızlemıyorum ben yanı o dızı fanı sanmayın benı.)

0|1
    0|0
  • onu bilmem de

adam bu kadar sarayda kaldıysa ne ara savaştı :)

2|1
    1|1
  • İzlemediğim için yorum yapamayacağım ama duyduğuma göre Osmanlı'yı karalamaya yönelikmiş...

1|1
    1|1
  • Valla kim ne derse desin, iyi, kaliteli ve dahası tarihi gerçeklere de önem gösteren bir dizi. Kurgu olan tek yanı sarayda dönen entrikalar. Elde belge olmadığı için haliyle buraları kurgulamışlar. Esasında buradaki kurgunun tek dayanağı da Hürrem'in Kanuni'ye yazdığı bir mektuptur. Oradan yola çıkarak boşlukları doldurmuş adamlar.

Osmanlı bu mudur diye soranları da anlamıyorum. Ne demek Osmanlı bu mudur? Dizide Osmanlı'yı aşağılayan tek bir kare bile yokken bu sıkıntı da nedir? Biri bana açıklasın lütfen.

2|0
    1|3
  • NEFRET EDİYORUM BU SAÇMA DİZİDEN

1|1
    0|1
  • izleme sende . hayır elbette bu değil . çok şeyi dışardan eklemişler.

0|0
    0|1
  • Bu konuda milletin ecdadına ne kadar bağlı olduğunu görebiliyoruz.Osmanlıyla hiç bir alakası yoktur o dizinin.Koskoca bir devletin bu şekilde karalanması ve tarihin yanlış şekilde izah edilmesini bu kadar rahat karşılayamam.Kanuni'nin çevresinde sürekli din adamları ve şeyhlülislamlar vardı.Bundan dolayı bu padişahların böyle bir şey yapmaları ne kadar olasılıkla doğru olabilir.Biraz mantıkta yürütmek lazım.Hem etrafında böyle büyük din adamları var, şeriatle yönettiğin bir ülken var.Halifelik yapan bir insanın içki içmesi ne denli doğru orada da biraz insanın düşünmesi lazım.Adamlar savaştan savaşa koşmuşlar haremde ne kadar uzun süre zaman geçirebilir ki?Bunu bu kadar abartıp da böyle büyük bir devleti küçük düşürmeye ve misyon dışına çıkartıp kendi neslinin gözünde itibarını kaybettirmeye çalışıyorlar.Başarıyorlar da bunu.Bence fazla abartılmadan bu tarz tarihi içerikli film çekmeleri lazım.

0|0
    0|0
  • sen osmanlının toplumsal sosyal hayatına hakim misin. yoksa birkaç ezber siyasal tarihle mi osmanlı bumu diyorsun?

0|2
    1|1
    • ... Soruyu ben sorarım !

• dallasla ne alakası var kimin eli kimin cebinde diyorsun padişahlar tek eşli mi yaşadı? osmanlı zamanında gerçi çocukları leylekler getiriyordu, sana nasıl anlatabilirim ki?

• Abi bu zamanda bu moda ama... Süleymanın sucu ne...

1|1
    1|1
  • Sana belgesel filmleri öneriyorum..

0|1
    0|0
  • Git seti bas durdur bunu zeeeeee.

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    4
Yükleniyor...