Dil Yanlışları sizi rahatsız eder mi?

Konuşurken, yazarken yapılan yanlışlıklar sizi rahatsız eder mi? Biliyor olsanız bile dalgınlıkla yanlış telaffuz ettiğiniz kelimeler var mı?

Ufak tefek hepimizin hataları vardır tabii ki ama bazen çok bariz hatalar yapılıyor, dinlerken de okurken de ben çok rahatsız oluyorum

Güncellemeler:
Bu kadar dikkat ederken yanlış telaffuz ettiğiniz kelimeler oluyor mu?

0|0
17|18

En İyi Erkek Görüşü

• Çocukluğumda kullandığım dilden çok daha geride olduğumu zaman zaman farkediyorum. Bunu önemli bulmama rağmen ben de yeterince özen göstermediğimin farkındayım. TV izlerken ya da gazete okurken medya'nın durumunun ne kadar vahim olduğunu görüyorum dil konusunda. Genç kuşağı bu yüzden çok fazla suçlayamıyorum ama Gençlerde ağzı yaya yaya, saçma sözcüklerle, az sayıda sözcükle konuşanları gördükçe hayli üzülüyorum.

1|0
    0|0
    • Evet gazetelerde bile yanlış yapılıyor zaman zaman

O ağız yayıldı mı bir tane geçirecek biri toparlanacak ardından...

Erkekler Ne Diyor 17

• ara sıra oldugumuz oluyor.

1|0
    0|0
  • Uyuz oluyorum. Ben cümle sonuna nokta koyuyorum hatta işi biraz daha ileri götürüp noktalı virgül bile kullanıyorum bazen. Çevrem bu kadar takma diyor. Mesaj yazarken 2 defa baştan okuyup düzeltiyorum yanlışları. Bu yüzden de ne kadar hızlı yazarsam yazayım geç cevap atıyorum. Bazen bilerek NALET yazıyorum söylemesi daha hoş diye :)

1|0
    0|0
  • Evet beni çoğunlukla rahatsız ediyor. Aşırı şiveli konuşmalarda rahatsız ediyor beni. Mersin' de yaşıyorum ve Mersin'liyim ama bazen buradaki bazı şiveli konuşmalar bile rahatsız ediyor beni. Umarım insanlarımız okuma alışkanlıklarımızı daha çok geliştiririz ve az da olsa güzel bir diksiyona kavuşuruz.

1|0
    0|0
    • Bana orayı hiç söyleme zaten, Mersin'e ilk geldiğimiz sene Erdemli'de yaşadık ve anlayamadım kimseyi sürekli tekrarlatıp durdum anlamadım ne dediniz diye :))))) Hala gülüyorum o halime.

• böğrek hahahahahah

• Konuşurken değil de,güzel Türkçe'mizin yanlış bir şekilde kullanılmasına karşıyım.Facebook'ta görüyoruz,örnek veriyorum:

"sHeqİL JoJuk "

Al işte böyle bir gençlikten ne beklersin...Mesela oynadığım online bir oyun var onda da aynı şekilde:

Qarizma Asiq

NightWolf

Güzel Türkçe varken nedir bu yabancılara özenti?Nedir bu Türkçe'mizi yanlış kullanmak...Yazık ya Atatürk'ün verdiği güzel millet ne hale ilerliyor...

1|0
    0|0
    • Hangi online oyunu oynuyorsun?

• tamam tamam :)

• illaki olabiliyor.

1|0
    0|0
  • tabiki yanlış kullanılan kelimeler rahatsız ediyor

1|0
    0|0
  • İzmir'li olduğum için bazı teknolojik kelimeleri söyleyemiyorum ya da zorluk çekiyorum şilvedendir :)

1|0
    0|0
    • Bir ara teknolojik olmayan ansiklope'diyi küçükken anshlopedi diye okurdum o zamanlar kimse bilmezdi ilk okudugumda sıkıntılar çekmiştim

• Kulağımı tırmayalacak kadar bariz bir yanlışsa uyarırım.

1|0
    0|0
    • Genelde ergen kızlar yapıyor bunu. Tek bir noktalama işareti yok, hangi yoldan anlarsan farklı sonuçlar çıkıyor.

• yazı diline internet ortamında çok fazla özen göstermiyorum fakat konuşma dilinde bildiğim şeyleri uygalamaya çalışıyorum ve gördüğüm hataları direkt olarak söylüyorum karşımdaki kişiye bir dönem radyo'da çalışmanın bana empoze ettiği bir şey sanırım ... :)

0|0
    0|0
  • Yazarken çok dikkat ediyorum ama konuşurken fazlaca yanlışım vardır diye düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • dil var sütlaç gibi dil var kıbaç gıbı :)) yazarken değilde söylenıldğınde rahatsız olurm

1|0
    0|0
    • bunu beğendim güzel yazdım aklımın bir köşesine

• Uzun bir hayat yaşa tecrübelerinle ne diyeyim

• hayırlı bı haayata bağlasak uzunluk bana göre değilde :) saol amin snde yaşa

• Evet, rahatsız oluyorum. Yazana dokundurmadan da edemiyorum.

1|0
    0|0
    • anlasalar keşke.

• Yok canım nerede? Adam Atatürk diye bir tarafını yırtarken, diğer taraftan Atatürk'ün el emeği dilini pervasızca ve saygısızca kullanıyor. Birde gelmiş Atatürk'ü anlatmaya çalışıyor.

• Beni oldukça çok rahatsız eder. 3 Saniye geç yazın, doğru yazın.

1|0
    0|0
  • Evet rahatsız eder ama pek kafaya takmıyorum

1|0
    0|0
  • Bağzı,Hayla,Eyer,Herkez...Iyyyy diyorum. :)

1|0
    0|0
    • kus bir üstüne :)

Kimse hata yapıyorum dememiş ama bu kadar dikkat eden insan varken, hala nasıl hata yapılıyor anlamıyorum

• battal boy ? Tehlikeli :D

• En fazla kısmi felce yol açar sıkıntı yok ;))))

• Edebiyat mezunu olarak ewet...:))) öte yandan kimin yanlış kullandığınada bağlı..

1|0
    0|0
  • Hiç rahatsız etmez , bu konulara çok takıntılı tiplere de ifrit olurm

0|0
    0|0
    • Etmeyen de beni ifrit ediyor

• Türkçe dendiğinde İstanbul Türkçesi mi geliyor aklına sadece. Türkçe sadece İstanbul'da mı konuşuluyor? Artık İstanbul Türkçesi diye bir şeyin kaldığını da düşünmüyorum, o karışıklığın içinde. Genel olarak yapılan yanlışları kastettim bu soruyu yazarken, diğer cevapları okursan ne demek istediğimi daha iyi çıkar ortaya.

Kızlar Ne Diyor 17

• Hata yapmamaya özellikle dikkat ediyorum ama hepimiz insanız yeri geliyor dilimiz klavyemiz sürçüyor.Çok bariz hatalar elbette beni rahatsız eder,bir dili iyi kullanmak hem anlaşılmayı kolaylaştırır hem de dilin kendini korumasını sağlar.

1|0
    0|0
    • Doğru şekilde kullandığında insanın kendini çok daha iyi ifade edebildiğini düşünüyorum. Ben bu aralar "dahi" kelimesini yanlış kullandığımı fark ettim söylemeden önce 2 sn duruyorum alışmak için doğrusuna

• babam dahil 5 kisi arasında ki 3ü babamın arkadasları 2side kızları amacım cok masumken '' kücük seylerden pek hoslanmam '' demisliğim var gecenlerde mizahı genis aile ve cevreye sahip olduğum icin mutluyum gülündü sadece :D

1|0
    0|0
  • Oluyor tabi bazen dilim dönmez bir türlü söylemem:))

ama burdayken takıntı derecesinde rahatsız eden birkaç kelime var hayla,felan,popiler...gibi.soruyu oraya kadar okuyorum orda kesiyorum:)

birde cinnet getirmek denileni hep cinnet geçirmek olarak kullanıyorum.

tabii ki yi tabiyki olarak yazıyorum bir türlü düzeltemedim.

1|0
    0|0
    • Yanlış olan harfleriözellikle büyük yazıyorum ben :D beyendim yazmış mesela soran kişi cevabımda mutlaka beĞendim kelimesi geçer :D tutamıyorum kendimi

• teşhisi duruma göre koyarım ahaha

• evet evet aynen :)))))

• Herkes yerine herkez yazıyolar ya ona uyuz oluyorum :D

1|1
    0|0
  • mideye miğde diyen, yalnıza yanlız diyenler var ya... yanlışa yalnış yazan bile gördüm.

1|0
    0|0
  • Kelimenin doğru telaffuzunu bilmediklerini düşünüyorum. Kelimeleri kısaltarak harfleri atarak yazanları da ciddiye almıyorum. Saygı duyamıyorum onlara

1|0
    0|0
  • evet rahatsız ediyor

1|0
    0|0
  • konuşurken geliyom gidiyom diyenlere sinir olurum

1|1
    0|0
  • Harfleri eksilterek yazanlardan rahatsız olurum :)

1|0
    0|0
  • Kendi dilim olunca evet. İngilizce falan çok da etmez.

1|0
    0|0
  • eder .

1|0
    0|0
  • Farkettiğim o kadar çok var ki... Hiç hoşuma gitmiyor..

1|0
    0|0
  • Beni ediyor, yapmamaya çalışıyorum. Sonuçta Türkçe bizim dilimiz. Ama beni daha çok yabancı sözcüklerin dilimize karışması rahatsız ediyor.

0|1
    0|0
    • olabilite ne demek, deli oluyorum o kelimeye possibility de tamam anlarım ama olabilite nedir yani

• Biraz garip ama sonuçta Türkçe. Ben yarı türküm buna rağmen çok dikkat ediyorum. Türkiye çok güzel bir kültüre sahip her bakımdan ama ben kültürünü bu kadar hızlı tüketen bir ülke daha var mıdır bilmiyorum.

• ben "demi" denilmesinden rahatsız oluyorum. "değil mi" desene...

1|0
    0|0
    • ola bilirmi, yapa bilimi? ola diye bir kelime var mı gözünü sevdiğim, beyenmek nedir "ğ" ne işe arıyor?

• :)) değil mi? yazmak yerine hala inatla deyil mi? yazanlarda var. sırf yanlışlık olsun :)

• *Soru eklerini ayırmayanlar

* nbr canım ya sndemi çkmadn isyrnden

gibi cinnet geçiriyorum.

0|1
    0|0
  • Çok takılmam ama şu yaşa gelip hala herkes yerine herkez yazanlara sinir oluyorum

0|0
    0|0

• Etmez.

0|0
    0|1
Yükleniyor...