Öğrenci değişim programlarıyla ilgili ne biliyorsunuz?

Öğrenci değişim programlarıyla ilgili ne biliyorsunuz?

Değişim programları bildiğiniz üzere öğrencilerin başka ülkeleri görme ve kültür alışveriş bakımından aşırı derecede yararlılar.

Piyasada binlerce öğrenci değişim programı var, üniversite ve lise çağlarına ayrı ayrı yönelik. Daha önce değişim programında bulunanınız var mı ya da ben çocuğumu göndermem öyle başka yerlere diyen ve gitmemiş olan, zararlı olduğunu düşünen, falan?

0|0
2|2

En İyi Erkek Görüşü

• Bu programlar aslında emperyalizme hizmet etmek için çıkarılmıştır. Az gelişmiş ülkelerdeki genç beyinleri yabancı (batı) hayranı etmek dışında bir katkısı yoktur. Bu beyinler ilerde kendi ülkelerinde köşe başlarına oturduğunda üniversite çağlarında hissettirilen o "batı hayranlığı", ülkelerinde batıya (emperyalist güçlere) gönüllü olarak hizmet eden güzel bir köle olmalarını sağlar. Bir nevi yada tam manası ile devşirme olurlar.

Bu devşirmeler orada gördüğü ne var ise hayranlık duygusu ile aynı kültürü kendi ülkesine de görmek isterler ve kendi kültürünü yok sayar, aşağılar, en iyi kültürüdür batının kültürüdür gibi bir düşünce yapısı geliştirir ve halktan kopar... Böylelikle bu ülkelerde emperyalist güçlere bağışıklık kazandırılır ve yabancı şirketlerin ülkeye girmesi sırasında hiçbir direniş gösterilmez. Bunalar gelişmişlik göstergesi gibi bu devşirmeler tarafından desteklernir...

Allah aşkına, istenbulun orta yerinde amerikan lokantası açmak hangi gelişmişliğin göstergesidir?

Daha sonraki evrelerde insanlar kendi kazanımlarını (liman, fabrika, telekominikasyon, elektrik ve su şebekeleri, toprak, ne varsa...) kendi eli ile yabancılara satmaya başlar. Bunlarda dünya ile entegrasyon adı altında, gelişmişlik alameti gibi gösterilir...

Böylece o ülkenin kültürü yabancılaştırılır ve yabancı ülkenin sömürgesi haline dönüşür. Günümüzdeki bilim adamı sıfatı taşıyan çoğu "devşirmenin" kaynağı budur. Ord.Prof. Oktay Sinanoğlu bu konuyu çok güzel anlatmaktadır.

Farklı kültüleri tanımak güzel birşey. Fakat bu yol ile tüm kültürler birbirine benzetilmekte ve farklı kültürler aynılaştırılmaktadır. O yüzden sıcak bakmadığım bir olgudur.

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 1

• içerdeki degişimlere farabi dışarıdakilere erasmus deniyor.

Başka ülkelere kültür olarak gidiyorsun ama cok bir faydası yok. Sdece gezme amaclı bir progrma. dersleri belki ögrenirsin ama gittigin ulke genelde ingilizce degil de yerel dili kullanıyor.

2015 te bitiyor zaten.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• üniversite okuyan çoğu genç bu programlardan haberdar bu ülkede..reklamı ii yapılıyor. bence çok faydalı..dil öğrenmenin yanı sıra kendi meslekleri ile ilgili ülkelerinde olmayan teknolojileri görebiliyorlar. kendine güvenleri de geliyor.

0|0
    0|0
  • ee zaten okulların wardır ki değişim programları lisede ayrı üniverstede erasmuş falan ayrı.zaten dışarıya başvurularak gidilemez ki okulu bırakması gerek o kişinin.anca yaz programları vardır onlar okuldan ayrı bi kurum ve programdır.üniversitede güzel ve eğlenceli ama bence lisede sakat böyle programlar.

0|0
    0|0
    • ben lisede gittim rotaryle baya guzeldi turkiyeden arkdslairm vardi denklik vs biseyler diyolardi

• bilmem ki herkesin deneyimi farkli olur tabi. benim cevrem cok iyiydi bana karsi ;)

• haklısın kişiden kişiyede ortamdan ortamada degişir:)

Yükleniyor...