Charlemagne kimdir? kimdir?

Bugün okuduğum bir kitapta geçiyor bana anlaşılır ve net bir özet lazım. Ha bir de Googleden copy paste olmasın lütfen :/

0|0
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• Zor bir soru. Şu şekilde bir özet yapabilirim:

Efsane derler ya, işte onlardandı :) Ulu, Magnus, vb.

Bertrand Russell'in bir sözü vardır: "Tarih ders kitaplarında her millet önce kendini övmeyi, yüceltmeyi amaçlar."

Dolayısıyla Avrupa kanadından bakınca bir efsane olduğu belirtilir. Karolenj İmparatorluğu'nun asıl kurucusudur ve tam bir fetih cambazıdır. Yayılmacıdır.

Onu Hıristiyan dünya adına asıl değerli kılansa, Hazarlar'ın Kafkaslar'da gerçekleştirdiğini, Hıristiyanlar adına Batı'da gerçekleştirmiş olması: Yani Müslümanlara karşı kazandığı başarılarla onlara mevzi kaybettirmesi. (Gerçi evveli yıllarda Charles Martel de bunu Poitiers'de gerçekleştirmiş, Avrupa içerisindeki Endülüs ilerleyişine set vurmuştu.)

Fetihler ve zaferler ile efsane konumuna getirilmiş bir imparatorun kimi yenilgileri, "şerefli" etiketiyle tolere edilebilir. Meşhur "Roncesvalles" yenilgisi de, Charlemagne adına işte o şerefli yenilgilerdendi. Ancak yenilgiler, böylesi adamlar için küllerinden doğuş anlamına da gelebilir.

Papa'nın elinden imparatorluk tacını giyen bir hükümdardır. Bunu, İstanbul'a dahi kabul ettirmiştir.

Bu taç giyme törenleri, gelenekselleşecek; bir müddet sonra tarafeyn (Papalık - Krallık) arasında iktidar mücadelesine sebebiyet verecekti.

İnançlarının Pagan etkiler taşıdığını da belirtmeli. Çok eşliliğe temayülü de bundandır.

Ölümünün biraz ardından -İskender örneği gibi- ülke, varsiler arasında iktidar mücadelesine sahne olmuştur. 800'lerdeki ünlü Verdun anlaşmasıyla da 3'e bölünmüştür. (O 3'ün 2'si, geleceğin Fransa ve Almanya'sı oluyordu.)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Kral :D

0|0
    0|0
  • 33. waffen ss grenadier tümeni. 1943 yılında bolşevizme karşı atarlanan fransız gönüllülerden oluşuyordu çok detay bilmiyorum araştırmadım fazla bende bir makalede okumuştum. fransızların ss subaylarına katılması da bir garip tabi... bide daha eskilerde bir adam var atıyo olma ihtimalim çok yüksek ama fransız devrimi adamlarından sanki.

google da açtırmadın bize yarım yamalak kulaktan dolma bilgilerle cevapladık :))) hemen bakıyom gugıla

0|0
    0|0
  • tam yerine sordun. millet türkiye tarihini doğru düzgün bilmiyor, kutsal roma-germen imparatorluğu'nu mu anlatacak sana?

0|0
    0|0
  • çarmendır diye okudum link

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...