• Sor
  • Bence

Atasözü olmadığı halde atasözü gibi yutturulmuş cümleler var mı bildiğiniz?

Atasözü olmadığı halde Atasözü gibi kafamıza yerleşmiş bir takım cümleler var(Deyim bile demedim) Sizin bildikleriniz hangisi ve neden atasözü olamaz. işte örnek.1. Bana değmeyen yılan bin yaşasın. (Topluma zarar veren şeylere karışma önleme seni ilgilendirmez. ama sıra sanada gelecek),2. Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma. (Oysa önce hocanın örnek daveanış sergilemesi gerekir)3. Devletin malı deniz yemeyen domuz. (Hırsızlığa teşfik. Buyrun burada bunların atasözü olmadığını sitedeki arkadaşlara, arkadaşlarda sohbetlerde diğer insanlarımıza yanlışları anlatsınç

Güncellemeler:
Şimdi aklıma geldi 1doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar". Yalan söylemeye ve doğru şeylerin gizlenmesine teşvik.

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Atasözlerinin hepsi birbirini yalanlar. O bakıma uydurma ya da değil hepsinin tam aksini iddia edenleri mevcuttur. Fikre destek amaçlı söylenir ama yeterli bir destek değildir.Eklemeyi uygun gördüğüm iki tanesi mevcut.Dişi köpek kuyruk sallamazsa diye başlayan sıkça kullandığımız atasözümüz kadınlarımızı köpek yerine koyup onlara yönelik tacizleri haklı göstermenin geleneksel tacizciyi koruma içgüdümüzün bir örneğidir.Ayrıca ateş olmayan yerden duman çıkmaz lafı da iftira ve yalan yanlış fikirlerin en büyük destekçisidir.Yalnız doğru söyleyeni dokuz köyden kovalar'ın yalana teşvikten ziyade doğruyu söyleyen insanların başına gelen kötülükleri açıklamak için kullanıldığını hatırlatmak isterim.Saygılar.

• Dişi köpek cümlesi atasözü değildir. İncelemek gerekir. Atasözlerinde aşağılama, hakaret küçük düşürme yoktur. Diğer Ateşle ilgiliye gelirsek onu yanlış olarak o şekilde yorumlanmıştır. Atasözünün iftira ile ilgisi yoktur.

• Öncekileri Göster
    • Hangileri atasözü hangileri değil. Derin bilgilerinizle aydınlatırsanız seviniriz;
      Düşenin dostu olmaz / Dost kara günde belli olur
      Ava giden avlanır / Atın ölümü arpadan olsun
      Anasına bak kızını al / Beş parmağın beşi bir değil
      İyi insan lafının üzerine gelir / İti an çomağı hazırla

• Hepside atasözü. Ama nasıl anlamlandırıyorsunuz. Bizler "iti an çomağı hazırla .." atasözünü hep birinin gelişi ile anlamlandırırız. Oysa kötülükten korunma ile ilgili yorumlanmalıdır. Derin bilgi sahibi gibi bir kelime kullanmadım nereden çıkarttıysan. Bir kelimede senden öğrenirsem çok mutlu olurum. İyi akşamlar dostum.

Kızlar Ne Diyor 1

• senin o dediğin şeyler yahudiler tarafından yapmışlar

• Evet ben yazmak istememiştim ama Siz bahsetmişsiniz. Mesela: Dinime küfür eden müslüman olsa bari. Hiçbir anlamı var mı?

Erkekler Ne Diyor 2

• Atasözleri sadece önermedir yaşanmışlıklar sonucu ortaya çıkan tecrübelerin yorumlanmış halidir. Sürekli bir tutarlılık bekleyemezsin . Bir atasözü de diğer bir atasözüyle genellikle çelişir. Toplumlarda bir atasözünün sürekli tutarlı olması da iyiye alamet değildir.Böyle bir sonuç toplumun stabil olduğunu ve gelişim göstermediğine delil oluşturur. İstediğin atasözünün doğruluğunu çelişkiye düşürecek önerme de sunabilirim sana.

• Asla atasözleri tutarsızlık göstermez. Yüzyılların yaşam tecrübelerinin sonucu ortaya çıkmıştır.

• Öncekileri Göster
    • Bu arada söylediğim güzel bir temenniden ironi , düşüncemi savunduğumdan efendi olmadığım, hiç bir tutarsızlık bulamayacağınız sözlerimden de eğitimsiz çıkarımı yaptınız. Asıl alınması ve tepki göstermesi gereken kişi benim fakat yaşınızı fark ettiğim için yinede saygı gösteriyorum. Şu son mesajınızdan bile bir çok çıkarım yapabilirim ama susuyorum. Buradan eğitimim , efendiliğim ve iyi niyetim hakkında oluşturduğunuz ön yargılarınızı kırabilirsiniz.Sağlıcakla Kalın.

• Bu arada son mesajınız içinde teşekkürler. Sanırım sizde bende asıl kastetmek istenilenleri anlamış olduk. İnanın kalp kırmak gibi bir tavır sergilemedim, yanlış anlaşılmalar oldu ama inanıyorum ki artık bir sıkıntı kalmadı. Bende sizde bir kötü niyet aramıyorum umarım aynı fikirdeyiz. Her şey gönlünüzce olsun. İyi akşamlar

• Berber kendi saçını kesemez2001 KPSS de çıkmıştı; aşağıdaki atasözlerinden hangisi uydurmadır diye...Şıklara bir de "terzi kendi söküğünü dikemez" i eklemişler çakallık olsun diye...

Yükleniyor...