Atasözü olmadığı halde atasözü gibi yutturulmuş cümleler var mı bildiğiniz?

Atasözü olmadığı halde Atasözü gibi kafamıza yerleşmiş bir takım cümleler var(Deyim bile demedim) Sizin bildikleriniz hangisi ve neden atasözü olamaz.

işte örnek.

1. Bana değmeyen yılan bin yaşasın. (Topluma zarar veren şeylere karışma önleme seni ilgilendirmez. ama sıra sanada gelecek),

2. Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma. (Oysa önce hocanın örnek daveanış sergilemesi gerekir)

3. Devletin malı deniz yemeyen domuz. (Hırsızlığa teşfik.

Buyrun burada bunların atasözü olmadığını sitedeki arkadaşlara, arkadaşlarda sohbetlerde diğer insanlarımıza yanlışları anlatsınç

Güncellemeler:
Şimdi aklıma geldi 1doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar". Yalan söylemeye ve doğru şeylerin gizlenmesine teşvik.

0|0
1|3

En İyi Erkek Görüşü

 • Atasözlerinin hepsi birbirini yalanlar. O bakıma uydurma ya da değil hepsinin tam aksini iddia edenleri mevcuttur. Fikre destek amaçlı söylenir ama yeterli bir destek değildir.

  Eklemeyi uygun gördüğüm iki tanesi mevcut.

  Dişi köpek kuyruk sallamazsa diye başlayan sıkça kullandığımız atasözümüz kadınlarımızı köpek yerine koyup onlara yönelik tacizleri haklı göstermenin geleneksel tacizciyi koruma içgüdümüzün bir örneğidir.

  Ayrıca ateş olmayan yerden duman çıkmaz lafı da iftira ve yalan yanlış fikirlerin en büyük destekçisidir.

  Yalnız doğru söyleyeni dokuz köyden kovalar'ın yalana teşvikten ziyade doğruyu söyleyen insanların başına gelen kötülükleri açıklamak için kullanıldığını hatırlatmak isterim.

  Saygılar.

  0|0
  • Şikayet

   Dişi köpek cümlesi atasözü değildir. İncelemek gerekir. Atasözlerinde aşağılama, hakaret küçük düşürme yoktur. Diğer Ateşle ilgiliye gelirsek onu yanlış olarak o şekilde yorumlanmıştır. Atasözünün iftira ile ilgisi yoktur.

  • Hepsini Göster
  • Şikayet

   Hangileri atasözü hangileri değil. Derin bilgilerinizle aydınlatırsanız seviniriz;

   Düşenin dostu olmaz / Dost kara günde belli olur

   Ava giden avlanır / Atın ölümü arpadan olsun

   Anasına bak kızını al / Beş parmağın beşi bir değil

   İyi insan lafının üzerine gelir / İti an çomağı hazırla

  • Şikayet

   Hepside atasözü. Ama nasıl anlamlandırıyorsunuz. Bizler "iti an çomağı hazırla .." atasözünü hep birinin gelişi ile anlamlandırırız. Oysa kötülükten korunma ile ilgili yorumlanmalıdır. Derin bilgi sahibi gibi bir kelime kullanmadım nereden çıkarttıysan. Bir kelimede senden öğrenirsem çok mutlu olurum. İyi akşamlar dostum.