Türk Sosyalizmi isimli kitap

Gökçe Fırat'ın '' Türk Sosyalizmi '' isimli kitabını okumuş olan var mı?

0|0
1|7

En İyi Erkek Görüşü

• Evet, çok akıcı olmasa da liberalizme yüklendiği bir kitap, Atatürk'ün cumhuriyetini sosyalizm ile sentezlemiş, ülke için kalıcı formülün bu olduğunu düşünmekte. Milliyetçilik laiklik ve sosyalistlik ile bağdaş kurup, irticai faliyet gösteren ve din sömürüsünü sahiplenen tüm olgulara karşı Atatürkçülüğün çok sağlam bir tez olduğunu öne sürmüş. Edindiklerimize sahip çıkmakla beraber sosyalizm sentezli bir cumhuriyet ile birlikte liberalizm, kapitalizm ve emperyalizme karşı dik durmamızı öngörmüştür.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• "Türk sosyalizmi" :) Kişilik kültü ve otoriter militarizm altında, sınıf çatışmasını reddeden, devletin bütün olanaklarıyla burjuvazi yaratılarak planlı kapitalist gelişmesini öngören, anti-komünist bir anlayıştır aslında. Kapitalizmin ayrılmaz öğesi olan milliyetçiliği kızıla boyamak durumudur.

Şevket Süreyya Aydemir şöyle tanımlamıştı:

“Artık devletçilik yalnız bir iktisadi devlet işletmeciliği değil, özel sektöre yer vermekle beraber, milli hayatın her sahasını içine alan bir sosyal nizam olmalıdır. İşte Türk sosyalizmi budur.”

Doğan Avcıoğlu’na göre; milliyetçilik bayrağını sosyalistler taşıyordur ve sosyalizme giden yol “milli kurtuluş devrimi”den geçecektir. Bu arada, “gerçek milliyetçiler”in önderliğinde sosyalistler de bütün öteki amaçları halen anti-emperyalist mücadeleye tabi olarak değerlendirmeye alışmalıdır.

Böyle bir "sosyalizm" az ötede durmalı deyip susarım.

0|1
    0|0
    • Her komünistin ağzından duyduğum klişeleşmiş laflar bunlar. Madem milliyetçilik kapitalizmin ayrılmaz parçası , neden Amerika ulusal/milliyetçi devletlere karşı soğuk savaş ilan etmiş durumda bugün? Marksistlerin troçkist kanadı olan DSİP gibi partilerin liberallerle işbirliği içinde olmasına ne diyeceksin peki? :) Cevap açık. Bugün milliyetçilere karşı, kapitalistler marksistler ve islamcılar işbirliği içinde

• Çünkü "ulus-devlet" kavramı geçerliliğini yitirdi. "Ulusal sınırlar"da öyle... Neo-liberaller, hala ulus-devlet mentalitesini savunan milliyetçilere karşı saldırıyor, o yüzden... Aynı paranın iki farklı yüzü, her ikisi de kapitalist

• sosyalizmin basina bir ulus getirmek sacmadir. lutfen sacmalamayin , catismalar sinif kaynaklidir , bir ulus veya din degil. ama seni seviyorum <33333

0|0
    3|3
    • 3 eksi almışsın.

Bende seni seviyorum <3 Aşkımızı itiraf edelim artık siteye :'(

• ayirmaya ne gerek var iste. bu sinif kavgasidir. proleterya ve burjuva. gerisi mevcut sistemin egemenligini saglamlastirir.

• Sol veya sağ değil. Benim görüşüm bu: link

---

öyle olsun marx-emmi :)

• Okumadım bu aralar kitap önerisi lazım açıkçası.Önerir misin?

Konusu Türklerin Sosyalizme bakış açısı mı?

0|0
    0|0
  • okunacak kitap değil. delinin biri bir kitap yazmış bir sürü deli de ciddiye almış :////

0|1
    1|0
  • Bi bakim yarın ilgim vardır böyle kitaplara...

0|0
    0|0
  • Filmi yok mu izlesek :P

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...