Birinin kültürlü olup olmadığını anlamanın en kestirme yolu nedir?

Birinin kültürlü olup olduğunu anlamanın en kestime yolu nedir?

Güncellemeler:
Siz hiçbir sarrafın bağırdığını duydunuz mu?

Kıymetli malı olanlar bağırmaz.

Domatesçi, biberci bağırır da kuyumcu bağırmaz.

Eskici bağırır ama antikacı bağırmaz.

İnsan bağırırken düşünemez.

Düşünemeyenler ise hep kavga içindedir.

Popçular, folkçular boğazlarını patlatana kadar bağırıp duruyor.

Ama..!

Dede Efendi’yi okuyanlar bağırmıyor.

İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan korkulur

Necip Fazıl KISAKÜREK
Her toplumun kültürü farklıdır,karakteristik özelliklerle kültürü karıştırmayalım.

0|0
22|8

En İyi Erkek Görüşü

• herkes konuşmasına bak demiş ama bu devirde susacaksın arkadaş.Ağzı olan konuşuyor zaten!Her şeyi bilir olduk...Şuraya herhangi bir konu hakkında soru sor herkesin bir düşüncesi olacaktır.Düşünceyi biz bilgi olarak gördüğümüz için ya da konuşmayı kültürün bir öğesi oalrak gördüğümüz için herkes konuşur oldu.Önemli olan konuşabilmek değil konuşmayı bilmektir!

Ve de en önemlisi ...

Sus,âlim sansınlar...

0|1
    0|0
    • Çok doğru söyledin herkes kendi kafasına göre yorum yapıyor gerçekten kaynağından okumamış ona göre aktarmıyor kulaktar doğma sözlerle birbirlerimizi yönlendiriyoruz.Kültür dediğimiz topluma özgü maddi manevi değerler bütünü,konuşmak veya dinlemek bunlar kültürü göstermiyor.Kültür sanat olsun,edebiyat olsun,doğal güzellikler olsun,pozitif bilim olsun bu gibi şeylerdir.Kültürlü ise bu ögelere hakim ve hakim olduğu ögeleri hoş bir stratejiyle aktarabilendir.

• Hatta daha da ileri gideceğim,herkes kendini haşa tanrı zannedip onun bunun dinine imanına laf etmeye başladılar.Bu nasıl bir kültür nasıl bir yozlaşmadır?Daha taharetlenmeyi bilmeyen insanlar namazı orucu vs. tartışmaya yada inanmayan insanlara kafir diyip laf atmaya başladılar.Bunları da okuduğu iki satırdan feyzlenip(!) söylüyorlar.Neyse işte biz tüm bu şeyleri yapan insanlara kültürlü(!) insan diyoruz.

• İnsanlar artık daha megaloman.Küçük dağları ben yarattım edasında.Dini bilmeden konuşmak çok kötü,kültürü bilmeden konuşmakta öyle.Kafire kafir bile demek inciticiyken kafir olmayana kafir demek ne denli kötü.Herşey den önemlisi kendimize değilde başkalarına bakmak bizi bu kötülüklere itiyor.

Kızlar Ne Diyor 22

• bağırır o zaten ben kültürlüyüm diye. yani bağırıyosa zaten kültürlü değildir. demek istediğimi anladın sen =D

0|1
    0|0
    • evet anlattın sen senin için soruya bir güncelleme ekliyorum ;) hadi yine iyisin ;)

• çok da severim kendisini. teşekkürler =)

• Önce adam olsun da ben kültürlü olması için gereken dersleri oturur çalıştırırım,hiçte gocunmam...Yeter ki insan olsun...Seve seve öğretirim her bildiğimi

1|0
    0|0
  • Anlattıklarından anlarsın.Sana bir şeyler öğretebiliyorsa.O konuşurken vay be adama bak diyebiliyorsan kültürlüdür.Misal, Kenan Işık adam her konuştuğundan ağzım açık kalıyor.Hayret ediyorum.Önceleri pek beğenme gibi durumum yoktu.Şimdi Yarışma günlerini onu izlemek için iple çekiyorum.Kardeşim program başladığında beni çağırdığı zaman ne işim varsa bırakıp gidip izliyorum.

0|0
    0|0
  • Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyliyim:)

0|0
    0|0
  • kültür kavramı değişkendir..örneğin..bi yöreye ait konuşma..yeme içme..ortamda bulunan sosyal değerler bi kültürdür..ve insanların bunu yargılamaya hakkı yoktur..ama kültür kültürsüzlük olarak kastediyorsan ahlaka ve terbiyeye uymayan herşeyi kültürsüzlük olarak değerlendirebiliriz..kültürün karşıtı bide cahillik olayı var onuda anlamak o kadar zor değil diye düşünüyorum .

0|0
    0|0
  • Gazeteyi alır almaz spor yada magazin sayfalarını mı açıyor diye bakarım

0|0
    0|0
    • ben sporu açıom vala:D eyvah kültürlü değiliz galiba

• Okuduğu gazeteyede bakmak lazim:)

• Eksik söyledim galiba :) gazeteyi neden aldığına göre de değişiyor. Spor sayfasını okuyup bırakıyorsan kötü

• allahım ya bu soru açık olmasına anladık ama.sen kültürlüysen anlarsın karışdakini delikanlı

0|0
    0|0
    • soru pek açık olamış heralde hanfendi :) şöyle sorayım .siz kültürlü olduğunuzu nasıl anlarsınız ?

• "bir insanın nasıl güldüğünden zekasını, neye güldüğünden kültür seviyesini anlarsın" der mevlana

0|0
    0|0
    • tam tersi olmasın

• pardon ya ben yine yanlış yazdım sonra da okumadan atladım haklısın:)

• yazdım zaten :) şehy google cevapladı :D mesela toplum arasında kahkaha atıp yüksek sesle gülen birisini terbiyesiz görürsün, eğer gerçekten gülünecek şeylere gülüyorsa saçma şeylere gülmüyorsa akıllıdır.

• Verdigi cevaplardan

0|0
    0|0
  • Konuşması,konuşmasında kullandığı kelimeler,izlediği filmler diziler,dinlediği müzikler,giyimi kusamı hepsi bence kişinin kültür seviyesini gösterir

0|0
    0|0
  • Müzik zevki. Jazz dinleyenler, normalden daha kültürlü oluyor sanki. En azından benim karşılaştıklarımın hepsi öyle.

0|0
    0|0
  • konuşmaları,tavırları

0|0
    0|0
  • istanbulun fethi sor.

0|1
    0|0
  • karsisindakinin kilik kiyafetine bakmadan kibarca selam vermesinden

0|0
    0|0
  • yemek yemesinden, gülmesinden, konusmasindan, bilgisinden, havasindan, herseyinden anlasilir bence

0|0
    0|0
  • konuşmasına bak :)

0|0
    0|0
  • nelere güldüğüne dikkat et.

0|0
    0|0
    • evet bencede nelere güldüğüne dikkat etmelisin espiri anlayışı kültürünü ortaya çıkartır.

• nelere güldüğüne değil nasıl güldüğüne bakılmalı... zira neye güldüğü zeka seviyesini, nasıl güldüğü de terbiyesini gösterir...

• ona derin bir soru sor ve cevabın derinliğini ölç bitti

0|0
    0|0
  • yemek yemesidir bence

0|0
    0|0
  • Birinin salak olup olmadığını anlamaktan daha zordur.

0|0
    0|0
    • kültürlünün tersi salakmış gibi söylemişsin.Peki birinin marangoz olduğunu anlamaktan daha zormudur :D ne alaka diyeceksin aynen ne alaka

• kereste nedir biliyorsan zor değil

• konuşurken kullandığı kelime çeşitliliğinden anlaşılır.

0|0
    0|0
  • önce insan olup olmadığın anlasak?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• * Çok az konuşur,

** Kitap kadar sessiz dinler,

*** Seçici davranır (içeçek vb.)

**** Etrafını bakışları ile rahatsız etmez,fakat gözlemler.

***** Ayakkabısı temizdir.

****** Dişleri temizdir.

******* Cüzdan taşır.

... Uzar gider.

0|0
    1|0
  • gündemdeki olaylarla ilgili birkaç kavramın tanımını sor vereceği cevaba göre değerlendirme yapabilirsin mesela.

0|0
    0|0
  • 10 tane başkent sor 8 ini bilirse kültürlüdür ...

0|1
    0|0
  • Yanlış yoldasın genç.

1|0
    0|0
  • sende kulturluysen anlamak zor olmasa gerek.

0|0
    0|0
  • değişik konularda sohbet aç

0|0
    0|0
  • hal ve hareket . konuşma .

0|0
    0|0
Yükleniyor...