Günaydın:)Sizce İyi Bir Müslüman Kul Olmak İyi Bir İnsan Olmak İçin Yeterli Midir?İyi Bir Teşvik Edici Midir?

Sorum çok uzun, çünkü buna değer bir mevzu;az / çok elbet bir fikriniz vardır lakin zikretmeye üşeniyor/çekiniyorsanız, zarar yok bir şey demeyin ama hiç değilse,burada ki başka yorumları okuyup vizyon edinmenizi canı gönülden istediğimi bilin..

__Hayat ciddiye alınacak sorularla dolu, burayı da buna çok görmeyin!_...

Bugün ve daha önce de bir çok soruda gördüm.Allah inancı, İmanın şartları, İslamın şartları, Müslümanlık, iyi kul olmak v.s tartışıp, sorgulayıp duruyoruz.

Peki aynı ciddiyet ve hassasiyetle, imanın şartlarına inanıp İslamın tüm şartlarını yerine getirmek, o kişiyi başka günahlara düşmekten ne derece kurtarıyor ve insani başka sevaplara teşvikte ne derece etkili oluyor diye düşündük mü hiç?

Toplum olarak namaz kılanların, örtünenlerin bunca arttığı bir dönemde, hırsızlıkların, adaletsizliklerin, tecavüzün, yargısız infazların,yaşam standartları arasında gittikçe büyüyen uçurumun varlığını nasıl yorumluyorsunuz?

Lütfen bir kez olsun bu sualleri tarafsız ve dürüstçe kendimize yöneltelim mi?

(Ben her gün, her haberde soruyorum zira)

İmanın şartlarına inanıp, şehadet getirip, namazlarını kılan, orucunu tutan, zekatını veren, varsa gücü hacca gitmiş / gidecek biri gerçekten iyi bir insan! diye tanımlanmayı hak ediyor mu?

Yoksa, _ kimseye ne zararı nede faydası olmasın ama sadece iyi bir kul! olsun benim gözümde takdire şayan insandır, mı diyorsunuz?

Düşünürken kolaylık olsun diye;

_Mesela tavırlarında hissedilen, bütün vazifelerini yerine getirmenin hafiften bir kibri oluyor mu?

_Aile, iş, dost paylaşımlarında hakkaniyet sahibi olup göz hakkına kadar düşünebiliyor mu?

_Hırsızlık ille de cebe el uzatmak değil,kişiye hakkını vermemekle de olur bilincine de sahip mi?

_Hacca gitmeden evi olmayan ya da borcu olan, evli evladına/ kardeşine/ ana-babasına destek olup mu gidiyor?

_Kurbanlar kesip dağıtıyor, oruç tutuyor ama kapı komşusu/ işçisi/ kapıcısı her gün kaç ekmek! yiyor biliyor mu?

_İnsanlara tavırlarında, el uzatmasında, kararlarında öncelikli kriteri İslami modele uygunluk mu yoksa tamamen ön yargılarından arınmış mı?

_Kini, nefreti,içinden atıp, hoşgörüyü, merhamet ve şükrü kalbine tam olarak yerleştirebiliyor mu?

_İnsani nefsini, arzularını terbiye edip terkediyor ama dünya malı hırsını ve hazzını terkedebiliyor mu?

_Kimseler bilmeden bireysel ibadet ve yardımlarda mı yoksa onunla aynı inanca sahipler grubuyla aşikar ibadetler ve yardımlarda mı bulunuyor ?

_ Kendi için ettiği duaları hiç tanımadığı biri için bile aynı kuvvetle edebilecek kadar insan sevgisi var mı?

_İnançlar için savaş vermek farzdır derken, bugüne kadar edilen tüm savaşlar içini sızlatıyor mu?

_Hepsi imkansız gibi görünüyor ama bu saydıklarımın çoğunu yapma gayretinde olan tanıdığınız bir örnek müslüman var mı?( 13. değil bu çağ 21. y.y dan olsun)

Kendinizden ya da çevrenizde ki böylesi iman sahibi kişilerden yola çıkarak samimi cevaplar verirseniz sevinirim.

0|1
7|25

En İyi Erkek Görüşü

• İbadetlerin bu kadar arttığı dönemde...

İbadet nedir ki?

İbadeti; Allah'a olan borç olarak gören zihniyetin yaptığı olarak ele almak hatadır.

İbadetin amacı Allah'ım senden başkasına kul olmam, senden başkasından bir şey istemem demektir.

Yani ibadet mevkisi, gücü ne olursa olsun diğer tüm insanların karşısında özgür bir birey olduğunu ilan etmektir.

İslamın temeli ibadet değil tevhittir.

İnsanlara kul olmayı bitirmektir.

Devlet bazında alırsan tam bağımsızlıktır.

Sorduğun sorularının hepsinin yanıtını biliyorsun ama bu yanıtlar bugün yaşayan imansız Müslümanları kapsayan yanıtlardır.

Ortada iki İslam var.

Biri indirilen biri uydurulan.

İndirilen Kur'anda yazıyor, uydurulanın ise kaynağı çok çünkü tevhit inancına dayanmıyor.

Devamlı Allah'dan başkasına kul olmayın diyen kitabın söyledi din ile, şu efendimiz bizi korur zihniyetine sahip olanların yaşadığı din farklı bir dindir.

Yani benim okuduğum kitaptaki dinin mensubu bugün ben Müslümanım diyenler değil ki.

Bunların yaşadığı şey Kur'an da indirilen din değil ki.

Düşünmeyi mekruh olarak gören bu zihniyet bilmez ki;

Allah namazını kılmayanları yakacağım, kılanları cennetime alacağım demiyor.

İnsanlara dediği şudur; Benden başkasına boyun eğenleri yani gücünden dolayı, mevkisinden dolayı bir insana boyun eğerek, değerlerini, inançlarını, kişiliğini, hayatını ona teslim edersen cehenneme gideceksin.

Hiç bir güçten, statüden, mevkiden, makamdan korkmadan hepsinin karşısında doğru bildiğini söyleyecek kadar özgür ve dik duran kimseye karşı boyun eğmeyen bir insansan cennete gideceksin.

İslamın temeli budur.

Yapılan ibadet zaten bu temelin söz ve beden diliyle söylenmesidir.

Zengini, fakiri, kralı, soytarısı bir arada ve eşittir.

Sorduğun soruların altında yatan asıl soru samimiyetsizlik ve gösteriş.

İndirilen İslamda bunlara yer yoktur.

Yaptığın yardımı, ibadeti birileri görsün ya da senin Müslüman olduğunu birileri bilsin diye yapılan ibadetler yardımlar başkalarının gözünde yer edinmek içindir temelde.

Allah neden sadece kendisine ibadet edilmesini ve sadece kendisine kul olunup kendisinden bir şey istenmesini emrediyor olabilir?

Buna ihtiyacı mı var?

Bunun amacı senin, diğer insanlara el açmadan, hiç bir insanın gücüne, makamına boyun eğmeden ve kendini, kişiliği, karakterini ezdirmeden hür ve özgür bir birey olarak yaşamandır.

Bugün yaşanan İslam ile yaşayan Müslümanların, İndirilen İslam ile bir bağı yoktur ki bu sorulara yanıt verilebilsin.

Başka bir dini yaşıyorlar, başka bir şeyler.

Yetim hakkının yerine ulaşmasını engelleyenin kıldığı namaza lanet eden Allah'ın dinindenim diyen bir millet yolsuzlukta, rüşvette, tecavüzde, illegal ne varsa o işlerde dünyada birinciliğe oynayabilir mi ki bu sorduğun soruları İslam ve Müslümanlık ile cevaplayabileyim?

İmansız, Kitapsız ve Allahsız bir din hakim bugün.

1|0
    0|0
    • Soruna kesin ve net bir yanıtta vereyim.

İyi bir insan olmak için Müslüman olmaya gerek yok.

Müslüman olmanın iyilik ya da kötülük ile alakası da yok.

• Çok teşekkür ederim..harikaydı3 kez okudum:)bilhassa Allah'ın neden sadece kendisine inanılıp, kul olunmasını istediği konusuna ilk kez işittiğim farklı bir yorum getirmişsiniz.Bunu çok sevdim.Ama ben yine de islamiyet gibi güzel bir dine doğuştan sahip olmamızın şans görülüp hakiki manayı anlayıp uygulamaktan yanayım.Elbette şu an sadece gönlüm bundan yana ne görüntüm ne de ibadet seviyem böyle değil.Fakatişin o kısmının teferruat olduğunu istediğimde rahatlıkla halledebileceğimi düşünüyorum.

Erkekler Ne Diyor 24

• İmanın şartı falan yoktur. Şart arıyorsan o şart tüm Kur'an dır. Kur'an'ın 3-5 maddesine iman etmek şart da getisine inanmak şart değil mi yani? İşte iş baştan bozuk olunca, gerisi doğru dikiş tutmuyor. Bakıyorsun namaz kılıyor, hacca gitmiş falan haa o maddeler var, müslüman sanıyorsun en azılı iblisleri. Bu durum da benim savımı kanıtlıyor.

"Müslüman ol ki iyi insan olasın" sözü yanlıştır. Olamazsın. Bkz. dini kullanan şerefsiz siyasetçiler, cemaat hocaları. Sözde müslümanlar ama iyi insan olamazlar. Çünkü onlar dini de çıkarları için kullanıyor. Onların altındaki "müslüman" kitle de bu oyuna alet oluyor. Belki iyi bir insan özünde ama onlara gösterilen müslümanlıkla insan yakmaya kadar sapıtıyorlar.

Kısacası müslüman olmak kimseyi iyi bir insan yapmaz, yapamaz.

İşin doğrusu "iyi insan ol ki müslüman olasın" dır.

Hemen bunu da örneklendirelim. Elin 7 göbek gavuru, hristiyanı, yahudisi, budisti vs.. Belkide ateist ya da deist. Ama öyle iyi bir insan ki. Kimseye kaba davranmaz. Son derece naiftir. Kimsenin hakkına göz dikmez. Harkese yardımcı olmaya çalışır... Ne dersin o kişiyi betimlerken? "Yahu adam neredeyse bizden daha müslüman".

Olayın özü burda.

Kimse "şahadet getirdi" diye müslüman olmaz. Tutturmuşlar arapça bir parola, onu söyleyen müslüman oluyormuş. Vallahi de billahi de yalan. Haber vereyim hiç bir şeyin olduğu yok. Sadece kendilerini kandırıyorlar. Hatta turistlere falan söyletmeye çalışıyorlar söylediklerimi tekrar edin diyerek... İşte bunların din anlayışı bu. Mesela ilk emir nedir? "Oku". Özelde Kur'an oku, genelde eline geçen herşeyi oku. Yani bilgilen. Daha bu ilk ayetin gereğini yerine getirip de anladığı dildeki bir mealden Kur'an okuyan kaç kişi var bu müslüman geçinenler arasında? % 3-5... Peki daha bu ilk emri yerine getirmeyenler hangi emirlerin peşine düşüyor? Namaz kılıyorlar, oruç tutuyorlar, hatta hacca falan gidiyorlar ama niye? Allah emretti diye mi? Ama Kur'an okumamış nasıl emri yerine getirsin. Yoksa anne/babası ya da camideki hocası öyle istedi diye mi?

Ne alakası var diye soruyorsan söyleyeyim. Ona bakarsan mekke müşrikleri de namaz kılar oruç tutardı ve hatta Allah'a taparlardı. Onun ismini yüceltirlerdi. İslam öncesi dönemden bahsediyorum. Peki fark neydi? Onlar "SADECE" Allah'a iman etmezdi. Onun yanında "Allah'a yakınlaştırıcı" lara da ibadet ederlerdi. İslamın farkı işte bu "sadece Allah'a ibadet" kısmıdır. Yakınlaştırıcı yoktur.

Kur'an okumayan bir insanın ne namaz kılması, ne de oruç tutması farzdır bence. Çünkü emir Allah'tan gelmelidir. Araya "aracılar" girdiğinde "birilerinin sizi gütmesine" yol açar. Daha sonrada Allah'ın buyruğu gibi her istediklerini yaptırırlar (bkz Cemaat ilişkileri). Yani Allah'ın yetkilerini kullanmaya kalkarlar "o dini" öğretenler. Kur'an ayeti insanlara "bizi güt demeyin, bize yol göster diyin" buyurmuş. O yol Kur'an Meali okumaktan başka bir şey değildir.

Olayın özünde bu var.

1|1
    0|1
  • iyi akşamlar:) 5 yıldızlık bır soru..

evet, dinini kalbıyle allah korkusuyla ve allah askıyla baska bır amac gutmeden yasayan müslüman iyi bir insandır.

lakiiiiiin,gunumuzde peygamberımızın halıfelerın sahabelerın yasadıgı dını yasayan kac kişi var ki,1 mi 5 mi 100 mü 10 mılyonmu,buna sadece karar verebılecek allah,bız sadece duydugumuz gordugumuz ve hıssedebıldıklerımızle; belkıde onyargı ıle kanaat getırebılirız..

kul hakkı yıyıp, alemı asagılayan,kıbrınden dıslerını sıkarak konuşan alemın hamıle esınden sevgılısinden tahrık olan fakat 5 vakıt namaz kılan birimi müslüman!

bence jimnastikçi..

esıt sartlardaki secımlerde hep benım adamım dıyen,ne varsa cevremde var bası kapalı olan hacı, kalanlar sapık dıyen,faız yıyen tefecılık yapan yerı geldımı arkasından demedıgını bırakmayıp suratına methıyeler duzen fakat ramazanı noksansız tutanmı musluman!

bence diyet yapıyor...

kurban derısını bagıslamayan, zekat nedır bılmeyen, fıtre deyınce kıça gıren fıtıl sanıpta adeta kaçan ama hac mevsımınde kabeyı tavaf eden ınsanmı musluman..

bence sporcu..

komşusuna selam vermeyen,akrabayı aramayan, bayramda haremlik selamlık otele tatıle kacan,anasını babasını bakım evıne yatırıpta,senci benci diye ınsanları ayıranmı musluman!

bence provokator..

ilik naklıne karsı cıkıp yahudıler genlerımızle oynayacak dıyen ramazanda kan verırsem orucum bozulur dıyen,organ naklınde gozumu verırsem bu gozle harama bakacak deyıpte kendıne ıcap ettıgınde 2 unıte kan bulamadıgında ınsanların dınını ımanını sorgulayan ınsanmı musluman

bence sahtekar..

gunumuzde kım nedır ne degıldır kestırmek zor bununda kararını allah vereck hesabınıda o alacak,şahsım adına gunahkarın bırıyım ,iyi insan olmaya calışıyorum, yaptıgım ıbadet olursa reklamını yapmıyorum kımseyede karısmıyorum kul hakkı yememeye calışıyorum ne bıleyım acz ıcındeyım aslında ama en azından kımseyı bolmuyorum sucu bucu dıye,o konudan bakınca vıcdanım rahat,insallah daha ıyı bır musluman ve daha ıyı bır ınsan olurum...

1|0
    0|0
  • ilk emirde oku cümlesi çok derin bir bakış açısı

soran ve sorgulayan kimse dinine biraz daha yaklaşır ve uygular...

lakin ülkemizde olan çıkarları uğruna kullanılan bir müslümanlık mevcut...

bir anda zengin olan arkadaşlarım var...ne değişti diye sorduğumda?

sosyal statüm değişti...jiplerim var...arsalarım var...yazlıklarım var...bu adamların yanında dinden konuşmak çok ütopik...

ramazan ayı zaten reklam olayına döndü?

hani sağ elle verilenin sol elden haberi olmaycaktı...bütün il duyuyor!

hayvandan ayıran aklımızı lütfen çıkarlar çerçevesinde kullanmayalım ey halkım!

1|1
    0|0
  • "Filanca gibi bir Müslüman olacağına" diye başlayan cümleler olur ya bazen?

Hani senin düşünürken kolaylık olsun diye verdiğin örneklere "10 numara detaylar" dedirten kriter/kıstaslar..

O cümleler aslında çoğu zaman İslamın (haşa) eksikliği veya yetmediğini fısıldar bilinçaltımıza.. Oysa ortadaki eksiklik senin/benim/bizim suçumuzdur.. İslamın değil..

Peygamberler dışında hiç kimse mükemmel değildir zaten. O yüzden kriter-önder-rol model-idol veya her neyse fani bir insansa hayal kırıklığı kaçınılmazdır.

Filanca siyasetçi, falanca tarikat şeyhi, feşmekan cemaati önderi vesaire..

Beden eğitimi yapar gibi namaz kılan, diyet yapar gibi oruç tutan ama olayın ruhunu ıskalayan birinin Müslümanlığıysa değerlendirme örneğimiz mevzu güme gitmeye yakındır zaten.

Derin mevzular :)

1|2
    0|1
    • :) sağolun yorumunuz için..ama siz bu derin mevzulara dalabilecek kadar kuvvetli bir nefese sahipsiniz bunu biliyorum by susmazmavi:)

• Ne demek? Vatan sağolsun :)

İnce kelimeler için de eyvallah.. Biraz Göksel Arsoy'la konuşan Belgin Doruk repliği olacak ama : "nayır, abartıyorsunuz, kompliman yapıyorsunuz.." :))

• :)Rica ederim, yaptığım sadece tespit !

• Öncelikle şunu belirtmek istiyorum..Ben en mükemmel ve geçerli olan dinin İslam dini olduğuna inanıyorum. İslam dini; İnsanların bir biriyle ve devletle olan ilişkilerini bir takım emirler ve yasaklarla mükemmel bir şekilde düzenlemiş ve dizayn etmiştir. Tüm bu emir ve yasaklara uymak ve İslam dininin istediği şekilde yaşamanın son derece zor olduğuna inanıyorum. Kısacık insan ömründe tüm bu emir ve yasaklara uymanın karşılığı olarak sonsuz ve sınırsız bir Cennetin vaad edilmiş olması bu emir ve yasaklara uymanın ne kadar zor olduğu konusunda bir fikir verebilir. Yukarıda bize fikir vermek açısından yazdığınız erdemli davranışları yapan insanların tam anlamıyla dini yaşayan insanlar olduğu kanaatindeyim. Unutmamak gerekir ki; sadece 100 puan alan öğrenciler değil geçer not alan öğrencilerde sınıf geçebiliyorlar. Herkesten 100 puanlık İslam davranışı beklemek açımasızca olur. "Toplum olarak namaz kılanların, örtünenlerin bunca arttığı bir dönemde, hırsızlıkların, adaletsizliklerin, tecavüzün, yargısız infazların,yaşam standartları arasında gittikçe büyüyen uçurumun varlığını nasıl yorumluyorsunuz?" Bu sorunuzu çok yadırgadığımı da açıkça belirtmek isterim. İslamın beraberinde bir takım suçları ve fenalıkları yanında getirdiğini ima etmek İslam dinine hakaretten başka bir şey değildir. İletişimin ve nüfusun artması bu tarz fiillerin daha çok arttığı izlenimi yaratmaktadır. Artmıyor mu? Elbette ki artıyor... Ama bunu İslam dinine bağlamak son derece zara verici bir düşüncedir. İslam dininde " İslamın bir takım kurallarına uyanların, diğer İslam kurallarını rahatlıkla çiğneyebileceğine" ilişkin bir ifade yer almamaktadır. İslamı tam olarak yaşamayanların günahını İslam dinine yüklemeye çalışmak insafsızlık değilde nedir?

1|2
    0|0
    • Öncelikle düşüncelerinize ve emek verip yanıtlamınıza çok saygı duyuyor teşekkür ediyorum.Ancak sizin benim hakaret içerisinde olduğumu düşünmenize neden olan şey; o soruma aklımdan geçişinin tam da tersi bir yerden bakmanızdır..

Beni bütün bu soruları sormaya iten has soru aslında tam da budur.Neden ibadetler artıkça kötülükler azalmıyor? Fakat buna,islamiyetin artması bu durumun baş sebebidir cevabını vermek ancak beynimi ve kalbimi benden söküp aldıklarında dilim yalnız başına kalırsa...

• rica ederim ben teşekkür ederim..

ne bu sorular bitecek ne de bu cevaplar bulunabilecek..dünyanın muammaları içinde bu da koca bir soru işareti olarak yapışıp kalacak aklımıza..

sadece bireysel ifşa dan başka çare kalmıyor yazık ki..birde varsa evladınımıza bildiğimiz inandığımız doğruları anlatabilme çabanızdan başka elden gelen yok ve bu beni ziyadesiyle üzüyor!

• Malesef dünyanın sonu yaklaşıyor...Ve bir çok hadiste bu dönemde günahtan arınmanın kolay olmayacağı yönünde açıklamalar var. Kolay bir dini zorlaştırmaya çalışıyoruz. . Çok uzaklara gitmeye gerek yok. Biraz daha kapsamlı Kuran' ı Kerim mealleriyle özlenilen ve istenilen müslümanların yetiştirilebileceği kanısındayım.

• Ben tarafsız gözle bakıyorum, ateist değilim, ama ateist arkadaşlarım da var, türbanlı arkadaşlarım da var. Cumadan cumaya namaz kılarım.

İslam dini; cihat gibi, recm gibi yönleriyle şiddeti körüklerken; oruçla, insanların nefislerine hakim olmalarını, zekatla, yardımlaşmalarını, şehadet, namaz, ve hac yönleriyle, ''ölmeden önce ölmeyi''

teşvik eder.

Yazınızda belirttiğiniz şeyler, kişilerin İslam dinini, nasıl yorumlayıp, yaşadığıyla ilgili.

''Namazında niyazında'' dediğimiz adamlar, tecavüzcü olabiliyor, bunları okuyoruz, izliyoruz.

Dincilik ve dindarlık, çok ayrı iki nokta. Önemli olan dindar olabilmek, iyilik-sevap yapılıyorsa, cennet beklentisi için değil, kişinin iç huzuru, vicdanı için ve göstere göstere değil, gizli olarak yapılmalıdır,göstere göstere ''hayır'' işlendiğinde, bu dindarlıktan çok dinciliktir, bence.

1|0
    0|0
  • Kötü misal misal olmaz

Yazınızda sadece kötü misaller var

;

Yazının başlığı ' Riyakar müslümanlar ' olsaydı daha iyi olurdu

;

Kişi iman etti diye

Tamamen iyi bir insan olmasını beklemek ne kadar yanlışsa

İman etmeyenlere de

Tamamen kötü insan gözüyle bakmak o kadar yanlış bir düşüncedir.

;

Bir Hristiyan ya da bir ateistte pekala '' iyi bir insan '' olabilir

Bunu sadece müslümanlıkla sınırlamak yanlış bir düşünce

;

iyilik ve kötülüğün mücadelesi

İlk insandan bugüne değin hem kişinin vicdanında

Hem de toplumsal alanda devam eder

;

İnsan iyilikleri ile melekleri geçebileceği gibi

Kötülükleri ile de en aşağı seviyelere düşebilir

1|0
    0|0
    • Dostum sağol güzel cevabınız için..

frederick arkadaşımıza yazdıklarımı okumanızı ve neden bu kötü misaller üzerinden gittiğim konusunda sizi aydınlatabilmeyi isterim.Zira sizin fikirleriniz benim için önemli..

Soruyu hem iyiliğe teşfiği hem de günahtan alıkoyması manasında sordum.Ama akıllara bir çimdik atıp harekete geçirmek için üzerinden gittiğim yol olumsuz suallerdi..

Zira kendi hayatımızda da durupta kendimizi sorguladığımız zamanlar bir yerlerde en çok yanlış yaptığımız zamanlardır

• Öncelikle şunu belirtmeliyim,

İyi bir Müslüman aynı zamanda iyi bir insandır ancak iyi bir insan olmak için Müslüman olmak şartı da yoktur pekala başka inançlara mensup insanlarda iyi insanlar olabilir fakat bir Müslüman aynı anda iyi bir Müslüman ve kötü bir insan olamaz olmamalıdır yoksa imanı Allahu alemdir,

Bu arada şu paragrafa biraz takıldım sanırım ben yanlış anlıyorum ya da çok düşük bir ihtimal ama siz cümlede yazım hatası yaptınız zira ortaya çıkan mana biraz incitici olmuş,

“Toplum olarak namaz kılanların, örtünenlerin bunca arttığı bir dönemde, hırsızlıkların, adaletsizliklerin, tecavüzün, yargısız infazların,yaşam standartları arasında gittikçe büyüyen uçurumun varlığını nasıl yorumluyorsunuz?”

Diğer bir sorunuz,

imanın şartlarına inanıp İslamın tüm şartlarını yerine getirmek, o kişiyi başka günahlara düşmekten ne derece kurtarıyor ve insani başka sevaplara teşvikte ne derece etkili oluyor diye düşündük mü hiç?

Mükemmel bir noktaya geldiniz zira Allah cc Ankebut süresi 45. Ayette şöyle der

“Sana vahyedilen kitaptan bölüm bölüm oku, ilgili ayetlerini uygula. Namazı adâbına riayet ederek aksatmadan âşikâre kıl. Namaz, meşru olmayan şehevî fiilerden, gayri meşru ilişkilerden, zinadan, haddi aşmaktan, cimrilikten, ahlâksızlıktan ve şeriatın suç saydığı, haram kıldığı, kamu vicdanının tasvip etmediği, mü’minlerin icrasında hayır görmediği şeylerden, bunların savunuculuğunu, sözcülüğünü yapmaktan insanı alıkoyar. Allah’ı zikir, namaz, Allah’ın övünç kaynağı kelamını okumak, Allah’ın dinini tebliğ elbette en büyük ibadettir. Allah’ın kullarına lütfuyla ilgisi ise en büyük mazhariyettir. Allah hile ile kurduğunuz düzenleri, tuzakları ve ilişkileri biliyor.”

Eğer ibadetlerimiz bizi kötü alışkanlıklardan alıkoymuyorsa yaptığımız ibadetleri gözden geçirmeliyiz mutlaka bir yerde bir noksanlık vardır küçüklüğümüzde bize hep derlerdi “kalp ile tasdik - dil ile ikrar makbuldür” dil ile ve bedenen yaptığımız ibadetleri kalp ile huşu içinde yapamıyorsak Müslümanlığımızı yani kelime manası ile teslimiyetimizi tam manası ile gerçekleştiremiyoruz demektirki buda ancak süreklilik ile mümkündür iyi bir Müslüman şunu unutmamalıdırki Rab insanın her anında vardır ve bize şah damarımızdan daha yakındır bizler Müslümanlığı birbirini tamamlayan düşünce ve eylemler bütünü olarak yani bir bütün olarak algılayıp öylece yaşamalıyız sürekli 5 vakit namaz kılan bir kul zamanının büyük bir kısmını abdestli geçiriyordur öyleyse kalbinden bir fitne geçse bile abdestli olduğunu hatırlayacaktır buda onu kalbine giren vesveseden fitne ve fesatlıktan alıkoyacaktır,

Sevgili arkadaşım Acabella, Düşünürken kolaylık olsun diye; başlayan ve altına sıraladığınız bir çok sorunun cevabıda sanırım yukardaki ayet ve devamındaki yorumumla cevaplanabilecektir diye umut ediyorum iş arası sohbet soruya göre biraz kısa kaldı ama vakit buldukça yine fikirlerimin devamını yazacağım,

1|0
    0|0
    • fikirlerimin devamını yazacağım demiştim işe bir küçük ara ile kafa dağıtmak lazım geldi :)

tekrar konuyu baştan aşağı göz attım, yazınızın tam ortalarında iyi bir insan olmak tanımını hak etmek için dini vecibeleri yerine getirmek yeterlimi diye sormuşsunuz elbetteki hayır aslında dönüp dolaşıp hep aynı kapıya çıkıyoruz yazınız çok uzun gibi gözükse de baştan sona aynı soru var iyi bir insan olmak için yeterli değil iyilik güzellik insanın içinde kimliğinde karakterinde olan bir ruh halidir

• Bu bahsettiğiniz vecibeler bu ruh halini besler beslemelidir

yine ara vermem gerekiyor sonra devam edeceğm..

• sağol dost:)her zaman beklerim..

• iyi ve dürüst insan olmak kendimiz ve başkaları için,

ibadetlerimizi yapmak ise daha çok kendimiz için sonra başkaları .

1|0
    0|0
  • iyi kul olmakla olmaz iyi bir elektrikçi olsan işinde uzman çalışmasan olur mu =) ? iyi insan olsan ibadet etmesen aynı şey meslek var iş yok hem iyi insan olmalı hem kulluk görevinde çalışmalı

1|0
    0|0
    • zaten soru bu; ikisi birbiriyle başa baş gidiyor mu?

bana göre de gidiyorsa elbet birinin varlığı diğerine sebebiyettir...olması gereken budur.

ama birinin eksik kaldığını gözlemem den ötürü bu soruyu yönelttim..hali hazırda bu böyle mi?

• =) 2side olmalı diyorum başa baş gitmiyor =( ama

• :)haklısınız..

• Öncelikle güzel bir kötü actığını için teşekkür ederim.

Öyle uzun uzun sözlere etmeye gerek yok.

Malesef kişu anki günümüzde o kapasitede bir müslüman yok.

O kadar dusunceli olabilsek ıslam daha güzel olur bir okadarda hoş olurdu.

Örnek birine sor komşudan banane der.. Okadar ki insanlar birbirine soğuk kaldiki komşu aç mi tok mu dusunelim.. Bunu açıklamaya söz yemez dilim ettikçe yorumum bu kadar..

1|1
    0|1
    • kardeşim sağol..yakın tarihte de bu günlerde ve sanıyorum ki yakın gelecekte de böyle olacak; hep sözler uçuşuyor havada..yani bunu açıklamaya ve bu gidişatı değiştirmeye sadece sözler yetseydi eminim şimdiye dünya güllük gülistanlık bir yerdi..en büyük uygulayıcı görünenler, _devrimler birden olmaz diyor, lakin devrimler böyle de olmaz! bence..neyse dediğin gibi, kelimeler kifayetsiz..

• Evet sözler kadar kolay değil ışte bir ilahi var zalim nefsim diyor..

Önce kendi nefsim diyoruz banane ondan bundan sundan insanların mantığı bu kendimde böyle.

Bir hz.ebu bekir bir hz.ali bir hz.osman bir hz.ömer nefsine sahibip olamiyorz ..:(

Keşke onların tirnagi kadar olsak buda yeter o bile yok ışte

• Bütün ahlaki kurallar insan oğlu için teşvik edicidir. İyi insan olmak tüm kültürlerde görecelidir. Fakat hepsinin ortak noktası temiz düşünce ve toplum yaşamından geçer.

1|0
    0|0
  • bu kadar uzatmak yerine şöyle demeliydin,müslümanlığın vecibelerni yerine getirmek yetmez iyi bir insan olmak lazım

2|1
    0|1
    • o zaman bu bir soru değil, yargı olurdu sayın iksir..

bense cevaplar arıyorum böyle mi ve sebebi ne olabilir gibi?

tartışmaya açmak ta deniliyor buna..

• her sorumda bu değişmez; misafirim olup emek verene + vermek alışkanlığımdır.Yorumu aklıma yatar yatmaz bu böyledir değişmez.Belki arada hakaret ya da kabalık edene hiç vermeyip tepkisiz kalıyorum ama yine de - vermiyorum.

yani ben değilim bilesiniz:)

• senin vermediğini biliyorum.bu sorunun cevabını bulamazsın.bende çok araştırdım düşündüm irdeledim.kuran ve sünnetin emrettiği müslüman yok denecek kadar az..gerçek müslümanlığı temsil eden neredeyse yok..peygamberimizin yaşam tarzıyla bu gün müslümanlığı en iyi yaşadığını sandığımız ulema takımının yaşantsı arasında neredeyse karlı dağ var.en basidinden peygamberimizin sahip olduğu mal varlığıyla ya da kullandığı eşya ve giysileriyle bu günküleri kıyaslarsak sonucu görürüz

• ihsan eliaçık'ın bir lafı vardı. "kiracısını, 2 ay ödeme yapmadı diye evden atan sakallı hacıyla cennete girmektense, Kediye ağlayan ateiste cehenneme girmeyi tercih ederim".. din esasen vicdan işidir, lakin zamanla din yozlaştı ve "şekilcilik" oldu.

1|0
    0|0
    • bende okuyorum Eliaçık..gerçekten cesur ve farklı bir bakış açısı olan adam..

sanırım bende bir din alimi olsam bu toplumda en az onun kadar sevilebilirdim:)

• onu bilemeyiz :) evet korkmadan söylüyor. ezber bozan kişiler :)

• Evet kesinlikle yeterlidir.Çünkü din her anlamda iyiliği emrediyor.Günah olan şeyler aynı zamanda insana zarar veren davranışlardır.

1|0
    0|0
  • deger yargıları ınsan üzerıne kurulmus aılesıne cevresıne ve bulundugu topluma faydalı bır bırey olmus, kendını muhakeme ederken iyi bir insan olduguna ınanan her bırey genel olarak ıyıde bır müslümandır dıye dusunuyorum..

1|1
    0|0
  • günaydın:) sorun çok anlamlı yorumları burdan takip edeceim... bu soruya cwp vermek bilgi ve sorumluluk ister. bu yuzden sadece sorunun takipcısıyım :)

1|1
    0|0
    • teşekkür ederim..samimiyetle buna gerek görmeniz ve ifade etmeniz bence takdirliktir ..

istediğim de buydu zaten..

• Tek Kelime Yetmez ..

1|0
    0|0
  • Abla ben bunu okumaya başlarsam iftar vakti gelir. Bu soruyla günümü geçirmek istemiyorum :D

1|0
    0|2
    • canın sağolsun evlat..

ama iftar vaktini beklemeyi sana sebep kılan o güzel duygu, keşke burada bu soruyu sorgulayıp yanıtlamaya da seni teşvik edecek , istetecek kuvvette olsaydı:(

• sağ olasın..sen dilediğim şeyi yaptın..

o insanın iyiliğinin rahmeti siz geride kalıp yaşayanların üzerinde sizin dualarınızın rahmeti de o güzel andığın insanın üzerinde olsun arkadaşım..

• amin ablacım. sen sağol.

• çok uzun soru olmuş her döneme ayit tevsirler var soruların cevaplarını bularsunuz şimdi birileri yanlış birşeyler yapıyorsa o kişiyle allah arasında

0|1
    0|0
    • Sağolun yorumunuza ama,bence amaç toplumsal bir iyiye gidişse; ki toplumların saadeti olmadıkça kişilerin huzurundan asla bahsedilemez..Birilerinin işlediği günah elbet gelip bizim kapımızın eşiğini aşıyorsa; ki elbet bu örnekleriyle hep böyledir,Dinler de bunun için var diyorsak bu dediğiniz orta yerde duruştan ziyade bencil bir bakış açısının ifadesidir.Sırf kendi gideceğiniz o cenneti hayal etmeyiniz!

• İyi bir müslüman kul olmak, başı açık kadına o* gözüyle bakmaktır :)

1|0
    3|4
    • sizin bu bakış açınızda düpedüz cahilliktir ve bunu böyle görüp eleştirdiğiniz kişiden bir nebze bile yukarı çıkarmaya yetmez sizi..

şekilci olmayalım derken topyekün gemilere yakmayalım..ki binmey

• ..ki binmeyi başarabilsek islamiyet çok güzel bir gemidir huzura yol aldıran!

• ben kimseyi eleştirmedim, ben sadece o kişilerin bakış açısını yazdım..

• resme bak başlığa bak verdiği mesaja bak ...

0|0
    1|2
    • Haklısınız..Bu da tartışılır. Tesettürlü amiyane cinsellik konuşanlarda ..Ama siz bu eleştiriyi getiren olarak, bırakın benim kadar aşikar olup düşüncelerini de kıyafeti kadar açık dile getirebilen biri olmayı, bir uyduruk nickle bu cümleyi edebilecek kadar güce sahip olabilseydiniz keşke.

Göz ardı etmeyin, sizin gibi kimliksiz sorabilirdim bu soruyu.

Ama bunu asla yapmam zira bir cüretkar olmayı , bir korkak olmaya tercih ederim!

• kapalı olupta cinsellik konuşanları da tasvip etmiyorum her yeri açık olup dekolte giyinenleri etmediğim gibi

• Ama unutmayın tesettürlünün de cinsel sorunları var, ben gibilerin de dine hayata karşı sorgulamaları var..Çünkü kimliklerimizden önce birer insan evladıyız biz.İllede bir şeyden bahiste bulunmak için o ya da bu kılıkta olmamız gerekmiyor.Benim inandığım önder Atatürk'ü, laikliği sorgulama hakkını birilerine tanıyorsam, benim nasıl müslümanlarız? islamiyet bu mu ?olması gereken bu mu?sorularımı da o birileri reva görecek bana..

Hak hak deniyor ise, hak işte budur!

• hepsını okumadım ama dıncı ıle dındar aynı seyler degıldır dıncı yobaz ınsan dını alet eder kullanır dındar ıse dın kurallarına gore yasar GERCEK anlamda musluman olan ınsan zaten hırsızlık yapmaz ıhanet etmez sadıktır yalan söylemez durusttur cunku dınde bunlar yasaktır hee musluman olmayıp ıyı ınsan olan yokmu elbette vardır oda kaeakter meselsıdır dınle alakası yoktur

1|0
    0|0
  • Toplum olarak namaz kılanlar ve örtülüler gün geçtikçe azalıyor neye göre arttığını söylüyorsunuz.? 15,20 yıl önce askılı kıyafet,tayt,mini şortun ne olduğunu bilmezdi toplum şimdi ise ne halde.Örtülü insanlar tek tük onların yanında.

Her insan yaptığı işi yanlızca Allah için yaparsa,gayret ederse dedikleriniz gibi olabilir.

Yoksa cennet için ya da cezadan kurtulmak için yapılan şeyler Allah sevgisi olmadan biryerden sonra insanı aldatabilir.

1|2
    0|0
    • Teşekkür ederim yorumunuz için.

Çünkü ben yaşadığım çok farklı bilinen yerde bile bunu tersini gözlemliyorum..

İlk cümlelerinize değil ama son cümlenize katılıyorum..

• Rica ederim ama toplumumuzda geneli böyle bölge bölge dediğiniz gibi olabilir fakat geneli ele alır gezersek biraz böyle olmadığını görürüz.

Kızlar Ne Diyor 7

• güzel bir noktaya değinmişsin :)

böylesi bir iman sahibi... keşke hepimiz olabilsek

dünyada sıkıntı soru kalmazdı :)

ancak nefsimize zor geliyor işte bir çoğu.

ancak küçük kıyamet alametlerini bakacak olursak, zaten bunları uygulayanların olmaması normal. aksine daha da kötüye gidecek insanlık.

Allah salih kullarından olmayı nasip eder inşallah

1|2
    0|0
  • güzel nokta güzel temas...

aslında insanın din ve vicdan ilişkisi içinde değerlendirilmesi gereken bir konu.İslam güzele teşvik ederken insanlar kendi çıkarları pahasına yaaşdıkları için arada dengesizlik söz konusu.ve git gide bir uçurum yaratılıyor.oradan düşen insanlar da cabası."Aslolanı " almak yerine kişisel düşüncelere yönelme hali var.her şey apaçık ortayken bir önder seçmek,bir örnek almak çabası var her kesimden insanın.Peki şimdi İslam mı dikkate alınıyor yoksa önder olarak örnek olanın o kişi mi? O kişinin kişiliği ve dayattırdıkları mı? Bu durumda vicdanımız nerede?..böyle pek çok soru ortaya atılabilir bununla birlikte...

Kişisel çıkarlar,siyaset ve bilmediğim pek çok neden şuanki düzenin oluşmasına ve asıl amaçla yapılan arasında kalın bir çizgi çizmekte...

söylemeden edemeyeceğim bu arada bir hemcinsin olarak cürretimi mazur gör lütfen, çok güzelsin:)))

1|0
    0|0
    • güzel bir noktadan bakmışsın..tebrik ederim..

bunu ifade ettiğin için de teşekkür ederim.

son ifaden için de yanaklarından öperim tatlı kız neşe katıyorsun insana,

belli ki bu isim boşa değil:))

• ben teşekkür ederim:)) siteden sıkıldığım şu dönemlerde farklı konular ve yorumlar görmek güzel oluyor gerçekten:))) ama utanırım kiiii :)

• İnsanlar artik islamiyeti cemaatlerden ogrenmeye basladi. Bu celiskileri sahsen buna bagliyorum. Zira cemaatlerle iliskisi olmayan insanlarda bu tarz olaylar pek olmuyor. Cemaatlere girince bu tarz ibadetler cevre baskisiyla yapiliyor. İclerindeki pislik hala duruyor. Bkz huseyin uzmez.

1|0
    0|1
    • o kötü örnek boş ver ama cemaatlere benim de hiç sempatim yok Allahın bildiğini kuldan saklayacak değilim..

islamiyetin dünya üzerinde ki gücü için beraberlik gerek bu beraberlikte ancak cemaat çatısı altında sağlanabilir diyorlar.Yahudiliğin locaları kapılar ardı oyunları ve dünya hem ekonomi hem de siyasi güçleri düşünülünce mantıklı geliyor..

ama işte onların birlikteki amacı olan güç isteğinin değil, inancın hakiki anlatımı için olsalar bizdekilerin bu fikirlerine de saygı duyucam .sağol

• Cemaatlerde oyle bir beraberlik yokki. Hepsi ayri telden caliyor. Kuran degil. Hadislerden yok risaleinurlardan falan ogreniyorlar. Fethullah gulenin, alparslan kuytulun acik acik musluman olup sonra birakanlar devlet tarafindan oldurulmeli sozleri var. Bunlari hadise bagliyorlar. İslamiyette allahin verdigi cani allah alir. Savas haric. Bu adamlarin kafasi boyle calismiyorki. Yahudiler bilime onem veren insanlar. Cemaatlerin bilimle ilgili yazdiklarini bir okusan kafayi yersin yani.

• çok çok çok güzel 5 yıldız :d

1|0
    0|0
  • İşte bu yüzden diyorum ki, her şey insanın vicdanında yatar. Vicdanın da dinle ya da imanla ilgisi yoktur. Elbet cidden hem dinine göre yaşayıp hem bu dediklerini yapan insanlar vardır, ama bu onların dindar olmalarından çok vicdanıyla ilgilidir.

1|0
    0|0
    • güzel dedin güzel arkadaşım..

benim bir sözümdür; en büyük mahkemeyi vicdanına kur ve en doğru kararı ordan bekle!

• Evet, vicdanlı insan adaletlidir de. Arkandan iş çevirmeyeceğine güvenirsin. Zaten bu iş müslümanlıkla ilgili olsaydı o zaman mislüman olmayan herkes kötü olurdu. Benim ateist ama adaletli çok arkadaşlarım var, aynı şekilde dindar olan da.

• Zaten iyi bir müslümansan iyi bir insansındır.

1|0
    0|0
  • dinin gerekliliklerini yerinegetirmiyorum ama dahaiyi bir insanım mesajımı var burada canısı

0|1
    0|0
    • masaya yatırdığım ben değilim biziz..

ama siz oraya baktığınız da bunca cümlenin içinde geneli değil, sadece beni görüyorsanız ve

burada nasıl iyi insan olabiliriz ve dinimizin gailesi nedir sorusunu değil bu mesajı algılıyorsanız bu sizin nereden baktığınızla alakalı bir durumdur. o da beni değil sizi bağlar..

ayrıca bana sorulsa iyi biri miyim pek zannetmem zira böyle algılayan birinin canısı olmayı asla istemem.. demek ki sevmede eksiğim var..

• ne kadar güzel olduğunu mesajla belirttim,ki o resim sana aitse dinin emirlerini yerine getirmekta bir sıkıntı var demektir..o görüntü de yetersiz 5 şartı yerine getirdiği halde komşularının rıza göstermediği bir insan da yetersiz,biraz açık sözlü oluşum rahatsız etti sanırım sadece hedefe dolanmadan varmak istedim,haksızmıyım

Yükleniyor...