Truva savaşını yapan millet hangi soydan geliyordu?

bir kültür sorusu sorayım. bir aşk yüzünden batan bir millet, marmara bölgesinde yaşamış bu milletin soyu neydi? sanırım filmlerini de izlemişsinizdir. hangi soydandı bu millet? savaşı adalarda yaşayan yunan kavmiyle yapmıştı.

0|0
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• Mikenler: Yunanlar.

Truva Şehri: Traklar.

Truvalıların kökeni Traklardır. Yani Trakyalılar diye bildiğimiz halkın soyundan geliyorlar. Fakat Yunan mitlerine inanıyorlardı. Ki koruyucu tanrıları Apollon'dur. Ama o dönemde İyon şehir devletleri bulunmamaktaydı. Bu Truvalılar denilen halkın kökeni ise Traklar yani. Trakya halklarından bir tanesi Truva.

Yunanlar ise bir konfederasyon sadece. Yunan uygarlıklarını tek çatı altına toplayan Miken Kralı Agamennon'un buyruğu altına İthaka Kralı Oddyseas, Achilles felan giriyor işte. Yunanlar bir federasyon oluşturup Truva şehrine saldırıyorlar. Karı kız için saldırdıkları ise tamamen bahane.

Truva şehri yunanca da "Hellespont" denilen çanakkale boğazını kontrol ettiği için bütün Ege ve Karadeniz arası ticaret yolunun hakimiydi. Bu durumda en güçlü ve zengin şehir Truva oluyordu. Bu avantajı ele geçirmek için Mikenler Truva'ya saldırdı. Ve sonunda İthaka Kralı Oddyseas'ın Trojan taktiği ile ele geçirildi.

Trak kökenli Truvalılar efsaneye göre göç edip İtalya'ya yerleşip Roma şehrini kurdular.

Yukarda yazdıklarım arasında bilimsel olanlar Truvalıların Trak kökenli olması, Mikenlerin Yunan kökenli olması ve bu savaşın Hellespont'u kontrol etmek için yapılmış olmasıdır. Savaşın seyri ve ardından olanları sadece İlyada destanında biliyoruz. Savaşın sonunu ve olanları da Aeneas ve Oddyseia destanından öğreniyoruz.

Ama Truva'nın kökeni Traklardır. Traklarda Trakya kavimlerinin genel adıdır. Nasıl Uygur'a, Kıpçağa, Azeriye hepsine Türk diyoruz. Bu da öyle. Umarım aydınlanabilmişsindir.

1|1
    0|0
    • Sanırım soranın görmek istediği "Atatürk'ün Truva'nın öcünü aldık" dediği varsayımıyla Truvalılar Türk'tü denmesi.Ancak soranın günahını da almayalım.

• tatmin olmadim ama guzel bir arastirman var

• Dostum eğer Truvalıların Türk felan olduğuna inanıyorsan derhal indir en iyi cevaptan. Çünkü Truvalılar Türk felan değildir, inanmayınız bunlara. Truvalılar Trakyalıdır dediğim gibi.

Kızlar Ne Diyor 1

• makedonyali ve yunanlilar degilmiydi

karistirdimmi yoksa

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Aşil çorumlu onu biliyorum, profesörün biri açıklamıştı:D:D

0|0
    0|0
  • Etrüsklerin ataları da Troya savaşı sonrası İtalya'ya göç eden Troylardır..Etrüsklerin Türk olduğu dolayısı ile Troyların da Türk olduğu birçok tarihçi tarafından söylenmekte.Batılılar yıllardır kendilerine bir tarih temeli oluşturmaya çalışmakta..Etrüsk uygarlığının yüksek kültür seviyesi Avrupalıların gözlerini kamaştırsa da daha alfabelerini okuyamamışlardır(eski Yunanca deyip geçiştirmişlerdir bulunan yazıtları) ama Kazım Mirşan hepsini ön Türkçe okumuştur..

0|0
    0|0
    • Türkçe felan olduğu yok... Etrüsk yazıtları Got istilası sırasında yok edildi okunması için gereken parçalar daha bulunamadı. Türkçe felan okunduğu yok yani inanmayın bunlara.

Yunanca değil ama Türkçe de değil.

• Var mı Kazım Mirşan ve Haluk Tarcan'ın bilimsel birer kimliği? Ayrıca kabul görmüşlüğü? Ayrıca o tezlerini ispatlayacak delilleri? Biz niye göremedik? Ben 1 sene arkeoloji okudum, bu iş üzerine çok yazılar, makaleler okudum gerek yerli, gerek yabancı.

O yazıtların Türkçe olması kadar saçma birşey görmedim. İnanmayın kardeşim...

• Bir sürü delilleri var ..bilimsel ya da resmi bir kimliklerinin olmamaları "yalancı bunlar" demeye yetmez..Nitekim Muazzez İlmiye Çığ'nın da bilimsel bir kimliği yok ama kendisi Sümerlere dair yaptığı araştırmalarla Sümer Kraliçesi lakabıyla anılmakta..ben tarihçi değilim 1sene kazıbilimi okuyup "bunlar yalancı yaov" diyecek seviyeye gelmişsin..Adamlar ömürlerini bu konulara vermiş..Hepsi 70-80 yaşlarında beyfendiler hanımefendiler..Nitekim ,Sinan Meydan da aynı tezleri savunmakta..

• Yunandır

0|0
    0|0
  • truva ile sparta arasında olmuştur. Biraz wikipedia lütfen

0|0
    0|0
Yükleniyor...