Bugün 110 yaşına giren Nazım Hikmet Ran hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

merhaba arkadaşlar bugün doğum günü olan usta şair NAZIM HİKMET RAN hakkında herkes düşüncelerini söyleyesin..ben bugüne özele bir şiirle başlıyorum...)

Bugün pazar. Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar. Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün bu kadar benden uzak bu kadar mavi bu kadar geniş olduğuna şaşarak kımıldanmadan durdum. Sonra saygıyla toprağa oturdum, dayadım sırtımı duvara. Bu anda ne düşmek dalgalara, bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım. Toprak, güneş ve ben... Bahtiyarım..

Güncellemeler:
genel olarak baktığımda mesajlarınız birbirinden güzel en iyi cevabı seçmekte zorlandığımı belirteyim..;) Ve son olarak "Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek Ve Hür Ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine " diyerek HALKLARIN KARDEŞLİĞİNİ , "Vatan Haini" şiiriyle gerçek "VATANSEVERLİĞİ" , " Ben Yanmasam,Sen Yanmasan Nasıl Çıkar Karanlıklar Aydınlığa " diyerek bize mücadeleyi ve direnmeyi gösteren, şiirlerinde sevdayı yaşatan Büyük Usta Nazım Hikmet 110 yaşında..! İyiki Doğdun Mavi Gözlü Dev 15 Ocak 1902

0|0
6|14

En İyi Erkek Görüşü

• o'nu anlamak, okumak ve onunla yaşamak gerekiyor ki "nazım bu" diyebilelim. "kaliteli insan" cümlesi dahi yanında kalitesiz kalıyor...

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Hoş geldin kadınım benim, hoş geldin.

Yorulmuşsundur;

nasıl etsem de yıkasam ayacıklarını,

ne gül suyum, ne gümüş leğenim var.

Susamışsındır;

buzlu şerbetim yok ki ikram edeyim.

Acıkmışsındır;

sana beyaz keten örtülü sofralar kuramam

memleket gibi esir ve yoksuldur odam.

Hoş geldin kadınım benim, hoş geldin!

Ayağını bastın odama

kırk yıllık beton, çayır çimen şimdi.

Güldün,

güller açıldı penceremin demirlerinde.

Ağladın,

avuçlarıma döküldü inciler;

gönlüm gibi zengin,

hürriyet gibi aydınlık oldu odam.

Hoş geldin kadınım benim, hoş geldin…

Nazım Hikmet Ran

0|2
    0|1
  • ona hayanlık bambaşka şiirlerini anatacak kelime yok ve bende çok sevdiğim bir şiiriyle diyorum ki

seni düşünmek güzel şey, ümitli şey

dünyanın en güzel sesinden

en güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey

fakat artık ümit yetmiyor bana

ben şarkı dinlemek değil

şarkı söylemek istiyorum...

0|2
    0|0
  • Onu 3000 karakterle ifade etmek doğru olmaz.

0|4
    0|0
  • En sevdiğim şairlerden . Kuvayi milliye destanı aklıma hemen gelen eseri...

0|2
    0|0
  • Bazi siirlerini severim..

0|1
    0|0
    • Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da

hatt� sevda yüzünden ölmek de ayıp değil,

bütün iş Tahirle Zühre olabilmekte

yani yürekte...

• babamdan aldığım en güzel hediyedir. ufacık veletken ezbere okuduğum şiir bugün pazar.

0|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Nazım hikmeti anma gecesine davet aldık bakalım aksilik olmaz ise gidicez , tiyatro tadına olacak .

0|2
    0|0
  • Herkesin kendinden birşeyler bulduğu büyük şair. Anlatmak anlamsız, şiirleri yeterince onu anlatıyor.

0|1
    0|0
  • vatan haini falan değildir. (ben de solcu değilim)

şiirleri de mükemmel.

severiz kendisini.

0|2
    0|0
  • Fazla birşey demeye gerek yok. İnsanlar zamanında anlamadıkları düşünceleri kötülediler ve Nazım Hikmet'te bu düşüncelerin adamıydı. link

0|1
    0|0
  • Allah tarafından Türk Milletine verilmiş en güzel hediyelerden bir tanesidir... Her ne kadar anti milliyetçi olarak görülsede bi kesim tarafından, gelmiş geçmiş en kıymetli vatanseverlerden biridir..Kaldıki ulu çınar rahmetli Alparslan TÜRKEŞ MHP'nin 4.Olağan kongresinde Nazım HİKMET'in "Bu memleket bizim" şiirini okuyarak Hikmet'i "vatan haini" olarak gören ülkücü camiaya adeta ders vermiştir! Ruhu şad olsun...

0|0
    0|1
  • yeri ayrıdır. link

0|1
    0|0
  • vatan hainliğine devam ediyorum hala .

0|2
    0|0
  • Ayri bir insandir edebi yapısı kadar, aktivist kişiliğide takdire şayandir.

0|2
    0|0
  • Memleket nazım hikmet; nazım hikmet memleket demek

0|2
    1|0
  • Severim ama bir Necip Fazıl değildir

0|0
    0|3
  • Ben bu şiiri belki de 10 yıldır her pazar hatırlarım.. Teşekkürler..

0|1
    0|0
  • Bazılarına göre siyasi görüşleri bir yana iyi bir şair değildir, abartıdır.Bana göre mi? sevgilim sana yalan söylersem...

0|0
    0|0
  • İyi bir şair tabi ki de ama aklı klsaik dönemde kalmış benim gibi biri için sadece iyi şair. Nedense serbest nazımla yazanların hep daha az yetenekli olduğunu düşünmüşümdür.

0|0
    0|0
Yükleniyor...