Dünya tarihini irdelediğinizde hangi ülkelerin `soykırım` yaptığına inanıyorsunuz?

Dünya tarihini irdelediğinizde hangi ülkelerin `soykırım` yaptığına inanıyorsunuz?

• Fransa .
    19% (3)31% (5)25% (8)Oy Ver
  • Almanya .
    25% (4)19% (3)22% (7)Oy Ver
  • Amerika .
    31% (5)19% (3)25% (8)Oy Ver
  • Sırbistan .
    12% (2)6% (1)9% (3)Oy Ver
  • Şu ülkeler ;
    13% (2)25% (4)19% (6)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
16|24

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 16

• Dünya da insanlar da İngilizlerin hışmına oldukça fazla uğramıştır diye düşünüyorum.

Kızılderililer kıtaya yerleşen Avrupalılar tarafından toprakları yavaş yavaş ellerinden alınarak yok edildiler.

Ermeni Sorununun ilk ortaya çıkışı Osmanlı devletinin zayıflamasıyla aynı tarihlere rastlar. 1877-1878 yıllarındaki Rus harbini Osmanlı'nın kaybetmesinin ardından, Trabzon'a kadar olan bölge Rusya'nın yönetimine geçmiştir. O döneme kadar Osmanlı tebaası olan ve huzur içinde hayatlarını devam ettiren Ermeniler, bağımsız bir devlet kurma vaatleriyle kışkırtılmış ve Rus askerleriyle işbirliğine girip, Türklere karşı savaşmışlardır. link devamını okumak isterseniz. Bugün Erzurum'da bir çok ermeni kökenli insan vardır -farkında olmasalar bile. Ermeni aileler küçük çocuklarını güvendikleri Türk komşularına bırakmışlardır.-

Ruanda'da Tutsi ve Hutu kabileleri birbirlerini katletmiştir. Dünya tarihi soykırımla katliamla dolu...

0|1
    0|0
  • "Her ülke kendi tarinini kendi yazar, ve bu tarih birazda yalanlarla doludur.". düsüncesine katiliyorum ..Insan izinin degmedigi nerde katliam izi belgesi,ibaresi,..yok önce bunu göstersin aksini iddia edenler !

1|2
    0|0
    • Aynen katılıyorum bu teze. Her ülke kendi tarihini yazar ve bu yalanlarla, kahramanlıklarla doludur. Biz de bunu pohpohlayan Arif Nihat ASYA'dır. Fransada Andre GIDE'dir. Bu iş böyle :)

• İlave olarak Kamboçya (kendi halkına), Uganda (kendi halkına) ve Türkiye (daima kendi halkına) katliam yapmıştır.

1|4
    1|3
  • Almanya dedim ancak her devlet bunun içinde Türkiye de dahil soykırım yapmıştır. Kimse inkar edemez. Ermenistan da Sırbistan da Cezayir de bu katliamı yapanlardan...

Ha Türkiye'nin adını yazdım ya bir sürü - alırım şimdi.. Biz sütten çıkma ak kaşığız ya..

1|2
    0|1
  • Almanya

0|1
    0|0
  • Fransa-İngiltere-İtalya- Rusya-Çin- ABD

0|1
    0|0
  • Hepsi ve daha fazlası...

0|1
    0|0
  • tabii Ermanistan'ın Türklere ve hatta Türkiye'nin de kürtlere yaptığı şeyler de göz ardı edilemez..

2|1
    0|1
    • Soykırım ın türkçede ki karşılığı nedir? Biz kürtlere soykırım yapmış isek neden o zaman ülkenin neredeyse yarısı kürt?

• ve tabii insanoğlunun okuma yazma bilmeme ve araştırmama özelliği bir kez daha karşımızda.öncelikle dikkatinizi çekmemiş olabilir ama ben yorumumda özellikle soykırım vs gibi kelimeler kullanmaktan özellikle kaçındım.Siz bu yazıyı adam akıllı okumayı bilseydiniz, bu şekil saçmalıklarla karşı karşıya kalmazdım. her neyse öncelikle "BASKÜLER" İSİMLİ ŞAHSİYET aç bak ASİ HALVORİ köyünde 217 tane KÜRT vatandaşımız öldürülmüş mü öldürülmemiş mi 14 ağustos 1938 yılında.

• ISKENDER1984 ORta Doğu'da yıllarca yaşamış orda doğup büyümüş biri olarak o katliamı senden iyi bilirim.Ama benim dikkatinizi çekmek istediğim nokta şu ama büyük sayıda,ama az sayıda insanlar öldürülüyor sırf etnik ya da din ya da vsden dolayı ve bu insanlar masum insanlar ve siz bana burda laf salatası yapıyorsunuz.oturun düşünün biraz.

• Hepsi+daha niceleri..

0|2
    0|0
  • Almanya .

0|1
    0|0

• Amerika .

0|1
    0|0
  • Ermenistan neden yok ?) Hocali soykırımı peki..

1|1
    0|0
    • Seçenekler yetersiz , Şu ülkeler içinde yazılmamış ülkeler .

• hmmm soykirim uzre valla ermenistan birinici olmadi cok profesennler bu islerde

• @soykan Rumlar, Ermeniler, Kürtler ve Türkler Çanakkale'de yanyana yatıyorlar.

• Hepsi ve daha fazlasi.

0|1
    0|0
  • Almanya.

0|1
    0|0
  • Amerika

0|0
    0|0
  • hepsi.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• Soykırım; “ırk, milliyet, etnik ve din farklılıkları nedeniyle insan gruplarının yok edilmesi”dir. bu tanımlamaya göre hemen akla gelen ABD'nin Kuzey Amerika, İspanya ve İngiltere'nin Güney Amerika yerlilerine, Fransa'nın Cezayir'de, Yunanistan'ın Anadolu'nun işgali sırasında ve Kıbrıs'ta yaptıklarıdır. Bosna da ilk akla gelenlerden tabii ki.

Aklımıza gelmesi ise dünya kamuoyunda kabul görmedikçe bir şeyi değiştirmez. Mağdur pozisyonundaki milletler haklarını aramak için çeşitli siyasal programlar neticesinde olayı dünya devletlerine kendi istekleri doğrultusunda kabul ettirip kararlar aldırabilirse, amaçlarına ulaşmaya başlar.

El alemin meclisleri çatır çatır karar alırken, Türkiye Büyük Millet Meclis'inde bu konularda tık yok. Bir siyaset adamı da "Siz bize böyle diyorsunuz ama siz de şurada bunları yaptınız!" demesi kuru gürültü ve kendi seçmenlerini kandırma çabasıdır sadece. Sen öyle demeden önce mutlaka mağdur olduğunu söyleyeceğin milleti arkana almalısın. Onların desteğini almaz isen sonra Cezayir'in yaptığı gibi "Bizi bu işe karıştırmayın!" cevabı gelir, bu durumda da dünya karşısında ... gibi kalırsın.

Başka mağdur milletlerin desteğini alamıyorsan da bunu dillendirmek yerine, kendi durumuna yönelik konuşacaksın. Aksi durumda belki bilinçsiz seçmenini medya vasıtası ile kandırırsın ama dünya önünde komik duruma düşersin, aynen şu anda olduğu gibi.

0|2
    0|0
  • İspanya: Hernan Cortez'in Aztek soykırımı bilinen bir gerçektir. Tüfekli üniteler ile 2 saatte binlerce azteki yok edip medeniyetini yerle yeksan etmiştir.

Amerika: Kolonistlerin yerlilere yaptıkları malum. Bu düpedüz soykırımdır.

Almanya: Tarihin en çirkin ve kötü soykırımlarından biri olan Yahudi soykırımını yapmaya yeltenmiştir. Çoğunu da öldürmüşlerdir. Ölen zavallı yahudi kardeşlerimizin haddi hesabı yok.

Sırbistan: Bosna Savaşı sırasında Boşnak kardeşlerimizi yok etmek için "Türkleri öldürelim" sloganlarıyla yola çıkmış bir devlettir. Mladiç ve Miloseviç gibi liderlerin önderliğinde. Sırp halkına suç bulmamak gerek.

Fransa: Afrika ülkelerinde yaptıkları malum, en önemlisi de Cezayir.

Roma İmparatorluğu: Büyük düşmanları Etrüskleri yok etmişlerdir tamamen. Ayrıca Galyalıları da büyük hezeyana uğratmışlardır.

Doğu Roma İmparatorluğu: Tek din, tek devlet, tek ırk politikası ile hareket eden bu müstesna devlet. Zamanında kendi dini görüşlerine uymadıkları için Monofizit hristiyanları büyük bir soykırıma uğratma girişiminde bulunmuştur. Sonuç ise monofizizm'in ortadan kalkmasıdır.

Osmanlı İmparatorluğu: Bakın Türk milleti demeyeceğim. Osmanlı sadece. Türk halkına birşey yüklemiyorum burada. Osmanlı devletinin aldığı sorumluluklar Türk milletini hem yüceltmekte ve hemde başını ağrıtmaktadır. Ermenileri zorla göç ettirmekte bunların en başındadır. Milyonlarca Ermeninin telef olduğunu söylemek yalan değil. Bu doğrudur. Ama soykırım gayesi ile mi yapılmıştır, yoksa göç ettirmek gayesiyle mi bilinmez. Bu olay tamamen Osmanlı paşalarının sorumsuzluğudur. Ama milyonlarca Ermeni gerçekten ölmüştür.

Emevi Halifeliği: İşte tarihin en büyük soykırımlarından bir tanesi... Türk Soykırımı. Bu halifelik Arap milliyetçisi ve Müslümanlar harici hiç kimseye müsamaha göstermeyen bir halifelikti. Bu yüzden Orta Asya'ya seferler yaptılar. Türkler ise o dönemde müslüman değillerdi ve Çin devleti yüzünden teşkilatlanması yok edilmişti. Hal böyle olunca Emeviler büyük ordular eşliğinde milyonlarca Türk kabilesini ve topluluklarını yok etmiştir. Farklı kabilelerin isimleri o dönem yok olmuştur. Türk kökenli gençler köle edilip sarayda "memlük" sınıfını oluşturmuştur mesela. Kesinlikle soykırımdır.

Şimdi yukarda yazdığım örneklere bakarsak kimler soykırım yapmış bir tahlil edelim;

İspanya: Aztekleri kökünden sildi, soykırımdır.

Amerika: Amerika'nın yok ettiği kabileler dünya üzerinden silinmiştir. Soykırımdır.

Almanya: Soykırıma teşebbüsün büyük ölçüde başarı sağlamasıdır. Ama yahudiler canlarını kurtarmışlardır azda olsa. Soykırımdır ama başarısız bir soykırımdır.

Sırbistan: Almanya için yazılanların aynısı. Başarısız soykırım.

Fransa: Alman ve Sırbistan için yazılanlar için aynısı. Başarısız soykırım.

Roma İmparatorluğu: Kesinlikle soykırım yapmışlardır. Etrüskleri tamamen haritadan ve tarihten silenler Romalılardır.

Doğu Roma(Bizans): Kısmen soykırım. Soykırıma teşebbüs ama yarıda kesme.

Osmanlı: Bilinmiyor. Bir kanıya varamadım.

Emeviler: Soykırım.!

3|2
    2|0
    • ''Bakın Türk milleti demeyeceğim.Osmanlı sadece.Türk halkına bir şey yüklemiyorum.''

Orta yolcu yaklaşım sergilemişsin.Eksiledim.

• Ben bu sözlerimi aylar önce de söyledim burada, istersen araştırıp bulabilirsin... Ermeniler ölmüştür bunu kim inkar edebilir? Yarısından fazlası tehcir sırasında öldü. Fakat ben bunu birine bağlamıyorum. Türk halkı yapmadı bunu, Osmanlı paşalarının sorumsuzluğu... Açta, açıkta, soğukta, fakirlikte o insanların göç edemeyeceği aşikardı. Sorumsuzluk yapıldı ve bu sorumsuzluğun karşılığı olarak o kadar insan telef oldu.

• Fransa-Cezayir,Ermenistan-Türklere (Benim anne tarafım doğu anadolulu dedem'den anneannem'den çok dinledim ermenilerin ortada fol yok yumurta yokken yaptığı pislikleri çok bilmişler bana hikaye anlatmasın o yüzden ayrıca yakın tarihte azeri türklerine yapılan hocalı katliamı var)İsrail (şu an araplara karşı soykırım harekatı yürütmekte) Ruanda (Hutular ve tutsiler arasındaki iç savaş),kırgızlar ve özbekler birbirlerinin soyunu kırmaya çalıştı (her ne kadar ikiside özünde türk olsa da) Saddam halepçe'de kürtlere karşı düşünsem daha da bulurum gerçi katliam çok ama her katliam soykırım olarak nitelendirilmiyor.tamamen objektif yazmaya çalıştım türklere karşı da kürtlere karşı da yapılan soykırımlardan bahsetmem.milliyetçi bakış açısından olaya bakmadığımın kanıtı olsa gerek

0|1
    0|0
    • balkan ve 1.dünya savaşları dönemlerinde yunanlılar ve bulgarlar tarafından türklere karşı ve sırplar tarafından boşnak ve arnavutlara karşı işlene soykırım suçlarını da yazmazsam içimde kalır

• Eğer 2.dünya savaşından Almanya galip çıksaydı, ingiltere ve fransa Afrika da yapmış oldukları eylemlerden dolayı soykırımla yargılnacaktı, Almanya nın bu konuda hazırlanmış belgeleri vardı. fakat mağlup oldukları için ilgili maddeler düşürüldü, Almanya nın yapmış olduğu soykırım kabul edildi

0|1
    0|0
    • Almanya nın yanında, İspanyolların latin Amreki da, Colonilerin kuzey Amerika da, Ayrıca yakın geçmişte Fransa nın Cezayirde, Sırbistanın bosna da, Çinlilerin Uygur türklerine, İngilizlerin Kuzey ve Batı Afrikada soykırım yaptıkları bilinen bir gerçek.

• Soykırımı ciddi anlamda tek yapabilen ülke amerikadır.. Kimse bu konuda ses çıkarmaz hatta soykırım mı lan o diyen bir sürü andaval bile olabilir... Amerika da ki Kızılderililerin ne kadar azınlık bir rakam olduğunun farkındasınız dır herhalde?

Ardına Almanya gelir...

0|1
    0|0
  • Fransa.Dünyanın en büyük sömürgeci devletidir.Cezayir de 800 bin kişi katlettiler 1800 lü yılların sonlarında.

Almanya soykırım yapmadı.Yahudi soykırımı diye birşey yok.Sen hiç savaş döneminde adam yakacam diye lüks kamplar kurar mısın yahu.Hangi akla mantığa sığar bu.

0|1
    0|1
  • beyaz insanların hepsi!

1|1
    0|0
  • Türkiye dahil, azınlık barındıran tüm ülkeler soykırım yapmıştır. Ama en büyük soykırımı bence sırbistan ardından da şu anda olduğu gibi israil yapıyordur. Ve bunu "haklarımızı koruduk" tarzında aptalca ve gereksizce bir açıklamaları mevcut. herneyse, neredeyse tüm ülkeler yapmıştır soykırım.

0|1
    0|0
  • Yapacak gücü olan ülkeler soykırım yapmıştır.

1|1
    0|0
  • benim görüşüme göre toplu ölüm-lerin soykırım sayılabilmesi için sistematik olarak bir topluluğa (ırk,din,mezhep vs.) uygulanması gerekir. katliam ile soykırımı birbirine karıştırmayalım.

Geçmişe dönersek, herkesin (bizim dahil) tarihimizde bir takım olaylar oldu. Herkes kendi halkının "daha iyiye" ulaşması için diğer halkları ezdi ve el koydu. Günümüzde de böyle gelecektede böyle olacak.

0|1
    0|0
  • fransa, sırbistan, almanya

1|1
    0|0
  • Her ülkenin azda olsa soykırım yaptığına inanıyorum savaşta böyle şeyler maalesef oluyor fakat abartısını soruyorsanız avrupalı devletler bütün sömürgelerine bu soykırımları vahşice yapmıştır kimse sütten çıkmış ak kaşık değil tarihi daha da deşsek kim bilir insanlık dışı nelerle karşılaşacağız

0|1
    0|0
  • Osmanlı devleti-Türkiye Cuhuriyeti-İspanya-Portekiz-İngiltere-Fransa-Almanya-İsrail-Irak ve daha niceleri bunlar insanların ilk akla gelenlerinden.Ancak Türkiye ve Osmanlı yazdığı için milliyetçilik duyguları kabarıp yoo hayır öyle şey mi olur diyebilirler.Herkesin düşüncelerine saygılıyım.

0|1
    0|1
  • fransa...araplara..amerika kızılderililere

1|1
    0|0
    • :) Amerika hali hazırda Kızılderililere ait olan bir ülkeydi. Avrupa'dan gelen insanlar tarafından topraklarından edildiler. Into The West izlemeni tavsiye ederim.

• fransa

0|1
    0|0
  • hepsi yaptı bide soykırımdan bahsederler

0|1
    0|0
  • aklıma ilk gelen fransa ve ingiltere ve almanya

0|1
    0|0
  • o kadar çok var ki saymakla bitmez.. ama seçeneklere İsrail'i kesinlikle eklemeniz lazım..

0|1
    0|0
  • Amerika - İsrail - İngiltere - Fransa - Çin - Rusya - Almanya - Sırbistan - Ermenistan - G.Kıbrıs .

0|1
    0|0
  • ispanya elbette. mayalar ve aztekler var olsa idi bugün dünya çok daha farklı bir yer olurdu.

0|1
    0|0
  • O değil de, halen daha %100 yerli bir araba üretemedik..

0|1
    0|0
  • Almanya

Fransa

İspanya

Amerika

Sirbistan

0|1
    0|0
  • fransa amerika sırbistan almanya..hepsi az da olsa çokta olsa yapmışlardır.

0|1
    0|0
Yükleniyor...