Felsefe hocamiz hakkinda..

Arkadaslar unideyken felsefe dersinde evrensellik konusunu isliyorduk,hoca evrensel olan seylere ornek olarak resim gulmek aglamak gezmek yuzmek gbi ornekler verdi bende kalkip muzikte evrenseldir dedim,bana evrensel degildir diye karsi cikti,muzik her dilde muziktir bir muzigi dinleyen herkes onun bir muzik oldugunu bilir diyincede sin8ftan atti beji,cevap veremedi,o dersten sinifta kaldim okulu biraktim.90 senesinde gerceklesti bu olay,peki sizce muzik evrensel midir?

Güncellemeler:
Alttaki iki erkek arkadasta zeki muren dinleyen iskoc demis,denk mi geldi bilmiyom ama varsa oyle biri ciksin bisey konuscaz

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 3

• Müzik evrenseldir şöyle ki;

Dünyanın bir köşesindeki insan başka bir ulustan bir sanatçının eserini dinliyor.Sözleri anlamadığı halde seslerdeki aheng yeri geldiğinde onu ağlatabiliyor bile.Müzik bu sebeple evrenseldir.Bunun bir lisansı dili yoktur.Tek ihtiyacın olan Bir kulak ve duygularındır..

0|0
    0|0
  • En fazla 29 yaşındasınız ve 90 senesindeki bir olaydan bahsediyorsunuz. 6 yaşında mı üniversiteye gittiniz?

Yaş küçültmek hiç sevimli değil. Siz küçülttükçe Allah arttırsın, ne diyelim. :)

0|0
    0|0
  • bu olay 90da gerçekleştiyse sen bizi annemiz yaşındasın o zaman :D, evrenseldir haklısın sen

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Evrensel değildir bugüne kadar ben Türkçe bir şarkının Amerika'da çok popüler olduğunu, Amerika'da herkesin diline dolandığını görmedim. Keza Afrika'daki bir şarkının Türkiye'de çok popüler olduğunu yediden yetmişe herkesin ağzında olduğunu da görmedim.

0|0
    0|0
    • Ama bir sarkiyi hangi ulke vatandasina dinletseniz ve bu ne deseniz bu bir sarki diyecektir ?

• Yahu ona herkes şarkı diyecektir de o evrensellikle bu evrenselliği bir tutamazsınız sadece şarkı der.Ama hisleriniz farklı olur. Müzik dili denen birşey var, Zeki Müren sorma ne haldeyim der sen dertlenirsin İskoç adam ne yapıyor bu liseli der. Müzik dilinden anlayamazlar ki sadece aa evet şarkı der. Bu mudur evrensellik sizce ? Evrensellik bence çeşitli ülke insanlarının birbirlerinin müzik dilini de anlayıp yorumlamasıyla olur.

• En son gunes resmi cizdigimde havada ucan kirpi snan resim hocama selam yollamak istiyorum

• tamamen götten sallama bir önerme. git bir afrikalı köylüye barok dönem müziği dinlet bakalım, ne hissedecek. git iskoçyalı bir adama zeki müren dinlet, senin hissettiğinin yarısını hissedecek mi? klasik müziği gerçekten de çok sevsem de bu önerme batı klasik müziğinin kendini dayatması ve başka müzikleri yok saymasından başka bir şey değildir.

0|1
    0|0
    • Duygularda evrenseldir tamam ama biz bugun kalkip bir pitbullda bir dj tiestoda oynnyip zipliyosak eskidende battlesde oyleydi,muzik evrenseldr haci ozaman,niye tarkan findik kirani cikardiginda tum dunya cosmadimi anlamadilar ama ayni cosku olustu,sertap erener eurovision da birinci olunca herkea begendi hissettiki iyi puan verip 1.etti bunlarda var ama

• Yari evrensel midir

• kendine göre haklısın dediğim gibi bakış açısı önemlidir bu konuda ..felsefenin amacı da bu işte..doğru veya yanlışın bilinememesi

• Anneme Six Feet Under'ın California Über Alles parçasını dinlettim ''Len git böğüren herifleri duymak istemiyorum.'' şeklinde bir tepki aldım.

Annem bu evrenden değil ):

0|0
    0|0
Yükleniyor...