Allah öldü mü? (Felsefesi bir sorudur)

Filozof Friedrich Nietzsche'nin ''Allah öldü. Onu biz öldürdük'' diye bir sözü var.

Katılıyor musunuz?

0|0
20|26

En İyi Erkek Görüşü

• Burada birkaç önemli basamak var önce tartışılması gereken 4 yıllık felsefe eğitimi ve okumalarımdan sonra edindiğim naçizhane izlenim şudur:Hakikati insanlara göre değil insanları hakikate göre değerlendirmek gerekir. Nietzsche 19.yy. filozofu ve üst insana ulaşmayı,köle ahlakından sıyrılıp efendi ahlakına ulaşmayı hedef alan bir felsefe anlayışı var.Bu bağlamda size verilen hayatı evetlemek değil hayırlamayı tavsiye eder.Verilmiş bütün hazır kalıpları,yargıları,değer sistemlerini reddedip kendi başınıza üst insan olma yolunda

bir etik kurmak.Bunun içinde yaşadığı toplumda,yüzyılda yıllarca din adına toplumu sömürmüş Hristiyan din adamları var.Çoğunuz ortaçağ din adamlarının din adına cennetten yer satması,Haçlı seferlerini,mezhep savaşlarını,cadı avına çıkarak on

binlerce insanı diri diri yaktırmalarını biliriz.Böyle bir sosyal ortamda bütün bunların kilise kurucu babalarının çarpıtılmış bir tanrı imajıyla insanları pasifize etmesini,özgür aklın ve bilimin yolunu kesmesini,sapkınlık olarak değerlendirip kendi saltanatlarını sürmelerini,feodal ve daha sonra kapitalist toplumun sömürü düzenini perçinleyen yapısını gören bir filozof elbetteki otoritelere ve dinsel algıya karşı çıkarak Tanrı öldü diyor.Tanrı adına yapılan yüzyıllık zulümleri gören bir düşünürün başkaldırısı Nietzsche'nin tavrı...Buradaki sorun çarpıtılmış din algısı bu doğu tarihinde de var ve ulema sınıfı saltanatın yanında yer alarak sömürüye çanak tutmuşlar ve tutuyorlar.Şimdi son tahlilde tüm bu zülümleri görüp kolaycılığı seçip ateist mi olalım?Yoksa yanlışı yapanın Tanrının bizzatihi kendisi değil Allah ile kandıran bir sınıfın ve destekçilerinin mi olduğuna bakarak doğru dini algıya ve yaşantıyamı sahip olalım?Tercih sizin.İnanmak veya inanmamak konusunda O insanı serbest bırakmış ve özgür iradenizle seçiminizi yapmamızı istemiş.Birine inanmıyor diye horgörü ile bakamayız ,diğerine inanıyor diye yaptığı her türlü iğrençliği görmezden gelemeyiz.

Özgür irade meselesi İslam düşüncesinin üzerinde en çok kafa yorulan sorunlarından biridir. İnsanın özgür bir özne olduğunu söyleyen kaderiyeye karşın, cebriye; insanı, eylemini gerçekleştirme özgürlüğü olmayan bir varlık olarak varsaymıştır. Cebriyeciler de kaderiyeciler de kendi görüşlerini destekleyen Kur'an ayetlerine dayandılar ve uzlaşma için hiçbir açık kapı bırakmadılar. Politik alanda bu tartışma daha da önem kazandı. Louis Cardet ve G.C. Anawati "Emeviler, özgür iradeyi reddeden ve böylece halifelerin otoritesini ilahi iradenin bir tecellisi gibi gören cebriye taraftarlarına destek vermiştir. Bu durumda her şeyde olduğu gibi insanların eylemleri de doğrudan Mutlak İrade'nin arzularına göre yaratılıyordu" diyorlar. Kaderiye, müslümanları "yöneticilerinin" pençesinden kurtarırken, cebriyenin görüşleri "resmi İslam" haline geldi. Yani yönetici sınıf inançlı olabilir,ateist olabilir,dini argümanlara dayanmadan seküler de olabilir fakat bu onların zulüm yapmayacakları anlamına gelmez.Sorumlusu seçim yapan insandır,Tanrı değil.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• Dikkat ibretlik bir paylaşım yapıyorum.

Nietzsche'nin biyiklari...

link

3|3
    0|0
  • 2|2
    0|0
  • Nietzsche'nin bu sözünden , ""Allah'ın gerçekten öldüğünü söylemek istediğini"" anlayan bir çok insan vardır...

oysa kısaca şu örneği verebiliriz ; Allah'ın insan öldürmeyi yasaklamasına rağmen insan öldürdüğünüz anda onun kurallarını hiçe saydığınız için dolaylı olarak ve mecazen kendi içinizdeki Allah'ı da öldürmüş sayılırsınız...

.

bu konu , Hallacı Mansur'un ""enel Hak"" demesinin anlaşılamamasına benzer bir durumdur...ki bu durum tasavvuf felsefesinin bir konusudur...merak edenler tasavvufta insan-ı kamil ve vahdet gibi konuları araştırabilir...

0|0
    0|0
  • evet allah öldü. 700'lü yıllarda öldü. sebebi avrupa'da bilimin gelişmesi ve rönesansın ortaya çıkmasıyla hurafelere ihityaç kalmamış olması, her sorunun maddi temelleriyle açıklanmaya çalışılması. hakkaten neden son mucize 1400 yıl önce oldu? tanrı'nın mucize yapma yeteneği mi köreldi? 1400 yıldır mucize yaptığını iddia edenlere insanlar prim vermediğinden kaynaklanıyor olmasın (: tanrı yok, unutun gitsin.

2|2
    2|3
    • Mücahitler olarak evini basmaya geliyoruz :))

• tamam birader tamam sen neye inanmak istiyorsan ona inan ben elimden geldiğğince sana yardım etmek istedim ama işe yaramadı sana başka dicek lafım yoktur.

• Evet haklisin herseyin bir bilimsel aciklamasi vardir hani yarim kafali insanlar olurya gordugu dokundugu halde hissetme duygusu sifir olan insanlari diyom onlarada bilimsel aciklama olarak sizofren derler inkarci bir yaptigiyla digeri birbirine tamamen uyumsuz olan.:))))

• ya bir filozofun sözüne itibar edenler açıpta bir kuranı kerim okumazlar.eğer kulların sözüne itibar edeceksek herkes bişey diyor.o zaman ineğemi tapalım putamı tapalım yok ataistmi olalım.kullar her şeyi söyler ama doğruyu kuran-ı kerim anlatır.inanmayanlarada allah hidayet versin ne diyelim artık

0|0
    0|1
  • Allahi öldürdümüs cok oldu. Dünyanin yuvarlak oldugunu kanitladimiz zaman onu öldürdük (Dini kitaplarda dünyanin düz oldugu yaziyor)

Denizdeki sularin birbiriyle karistigini buldugumuz zaman ona öldürdük. Kutsal kitaplarin yanlis oldugunu kanitladigimiz zaman onu öldürdük.

Onu sadece öldürmedik, cesetinin üstünede tükürdük.

1|0
    0|1
    • sen daha bir bok bilmiyorsun daha kur-an okumamış milletin uydurduğu laflarla yalan yanlış konuşuyorsun burda Allah ıslah etsin seni.

• lan sen yazsana bir tane kitap lan 10 sayfa bile bişey yazamassın lan sen bu 4 kitapta nasıl olur da aralarında asırlar olupta aynı konudan bahsediliyor o zaman bunun yazarı o zaman 2-3 bin yaşındaki her 500-800 yüzyılda bir kitap yazıyor o zaman.Vay arkadaş ya ne insanlarla uraşıyorum ya lan git neye inanıyorsan inan beni konuşturcan şimdi burda ama şunu unutma sana son sözüm senin karşına çıkacam olum ahirette senin karşına çıkacam!

• Ben yazmasam bilem kac kisi Kitaplar yazdi. Ayni konudan basediyor cünkü hepsi birbirinden kopya.

Sen cahil sin. Sen git kendin o Ayetlerin anlamini bilmeden Ineternete elin Arapin o ayetlere uydurdugu mucizelere inan.

Dedigim gibi, o ayetlerin o mucizelerin yanlis oldugu hepsi kanitlandi. Senin istedigin seye inan dedigin kanitlanmis seyler, senin gibi elin sakallilin uydurdugun mucizeler degil.

Bide bu ayetlerin hepsi ondan önceki kutsal kitaplardada yaziyor ama bu baska konu.

• onun o sözü ancak o ölene kadar geçerli kabirde çekeceklerinden sonra artık neler düşünür gerisini allah bilir. böyle saçma sapan filozofların saçma sapan sözlerine inanmayın artık.

0|0
    1|2
  • Ben Niçe'ye katılıyorum,öfke,kin,intikam,azab etme,insanları birbirine karşı kışkırtma gibi basit insani vasıfları Tanrı'ya yükleyerek onu öldürdük..yanisi Tanrı yı Tanrı olmaktan çıkardık..

0|0
    0|0
    • Bir diğer felsefi söz:"Ne kadar insan varsa o kadar Tanrı vardır."anlatmak istediği herkesin zihnindeki tanrı kavramı farklıdır..herkesin tanrısı kendine benzer..

• Allahın 99ismi azamı vardır ve bunların arasında tanrı ismi yoktur.tanri buddistlerin kullandigi kelime.

• Gizli olmasan iyi olcadı. Cevap verirdim.

Onun dışında: Bu sitede bu kişilerle felsefe yapmak kadar tehlikeli bişey yok. Yaş tahtaya basıyon.

0|0
    0|1
  • Niçe nin hayatını okuyunca katılmamak gerektiğini gördüm

0|1
    0|1
  • Mecaz bir sozdur. Bir cok insanda bunu gorebiliyorum. Ve ilave etmek gerekirse Allah unutuldu da diyebiliriz. İnsaAllah insanlik olarak kendimizi toparlayacagiz.

0|0
    0|0
  • yok daha değil , şu an can çekişiyor

0|0
    0|0
  • Şimdi mantığa yorarsak farklı manalar çıkartabiliriz.

Allah ın unuttuğumuz için öldürdük diyor olabilir.

Lakin öyle olsa bile öldürdük demesi yanlış.

0|0
    0|0
  • Töbe töbeeee

0|1
    0|1
  • Zaten biz onu da biz yaratmadık mı ki öldürmeyelim? Peh..

0|0
    0|0
  • Bunu anlayabilmek için Filozofun öğretilerini öğrenmek gerekir, Üstün İnsan gibi.

cut.

0|1
    0|0
  • Evet katılıyorum.

GÜLMEKTEN

0|2
    1|2
  • artık ona inanmaya ihtiyacımız yok, demiş hergele.

1|0
    0|2
  • Allah rahmet eylesin, kendileri hakkın rahmetine kavuşmuştur.

0|0
    0|0
  • niçe gibi nicesi böyle kafayı sıyırttı, işin sonuna bak sen niçe'Nin kemikleri kalmadı ...

0|0
    0|0
  • hıııııı katılıyorum güle güle katıldım :)

0|0
    0|2
  • O adam agzi ile konuşmuyor ki ona katılıyım..

0|0
    2|2
  • Ey insanlar! Muhammed’e tapan bilsin ki O ölmüştür. Allah’a tapanlar ise Allah ölmez!

alemleri Yaratan ölürmü hiç böyle düşüncelere kapılanların

kendi kalpleri ölmüştür

0|0
    0|1
  • Sen katılıyor musun ?

0|0
    0|0
  • Tanrı öldü.Üzerine yüklediğimiz değerler yüzünden öldü

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• bence burada demek istediği insanlar yaratıcıyı unuttu kendilerini önemsedi.sanırım ateistliğe vurgu yapmış. bj benim düşüncem atlamayın kendi cevabınızı yazın gidin.

0|0
    0|0
  • SubhanAllah ( Allahı tüm noksan sıfatlardan tenzih ederim)

haşa..

o filozof çok düşünecem derken aklı bir tarafına kaçmış.

0|0
    0|1
  • God is already dead.

2|0
    0|0
  • bu soru bizim final sorumuzdu.

0|0
    0|0
  • Allah olmedi olmezde ama Allah onu ve onun gibi dusunenleri olmektende beter etti kalplerine kulaklarina muhur vurdu ki Allahin varligindan habersiz zavallilar

0|1
    1|0
  • Nietzsche gibi büyük adam gelmez Dünya'ya.

Tamda bu konuyla ilgili bir şarkı paylaşayım

link

2|1
    0|1
  • hangi allah panpa.

0|0
    0|0
  • bunu allah tanrı yok anlamına çekenlerin görüşleri içinde kaybolan bir söz ne yazık

0|1
    0|0
  • biz doğurduk, biz öldürdük :)

1|0
    0|0
  • Nietzsche katı ateisttir. Burada mecazi bir vurgu var. Yoksa mızrak atıp öldürmedik yani :)

1|1
    1|0
    • Andriane'nin yakınmasında hiç de öyle olduğu söylenemez.

• Ramazan bitmeden ısmarlamam

• Gagalarım seni :)

• Üst insana ulaşırken insanın kendi içindeki Tanrıyı öldürdüğünden bahseder orada. Ben nietzsche'nin nedense Ateist olduğunu düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • Burda bu sozu anlayacak kapasitede insan sayisi bir elin bes parmagini gecmez canim. Kabir azabi diyor adam ya jdhdjskdhksl

0|1
    0|1
    • anlatta biz de anlayalım ne anlatmış acaba arkadaşım burda filozofumuz ben anlayamadım senin gibi bilgili akıllı birinden dinlemek isterim hadi bilgilendir beni.

• Seni Lusa'nin ibretlik paylasimina davet ediyorum djshdjshdjskhal

• Haşa Allah tüm noksanlıklardan münezzehtir

onlar doğru yolu bulamamışlar

0|0
    0|1
  • sen ne diyosun ya geri beyin

0|1
    1|2
  • Tanri desen neyse de allahi sozu yok.

0|0
    0|0
  • Evet, sonuna kadar katılıyorum, onu öldüren, bitiren bizleriz.

Tabi bunu cogu insan algılayamaz.

0|1
    0|0
  • '' Felsefi bir sorudur '' demek istedin herhalde?

0|0
    0|0
  • Adam kafayı yemis hiçcilik ugruna.

0|1
    0|1
  • Çok saçma diyorum sadece o olmasaydı bizde olmazdık.

0|0
    0|1
  • aklıma Black Sabbath God is Dead geldi

0|0
    0|0
Yükleniyor...