Okuduğunuz kitapların özetlerini çıkarıyor musunuz?

Kitap okurken özet olarak sadece önemli yerlerini çizip bırakıyormuyuz... daha hızlı okuyup kalıcı olma özelliğini nasıl elde ederiz ?

0|0
108

En İyi Kız Görüşü

• kitap özeti çıkarmak değil de şu şekilde yapabilirsin...beğendiğin sayfaları bir kağıda not alırsın. misal sf 79 ...nın tanımı var..yada sf 56 Mimar Sinan'ın hayatına dair hoş bir anekdot... dersin bu küçük kağıdı o kitabın için de korumaya alır ihtiyaç duyduğunda açar bakarsın.

şayet okuduğun şey not almaya elverişli değilse daha doğrusu bu işlem yorucu ve uzun sürecekse fosforlu bir kalemle altını üstünü çizebilirsin. eğer bilimsel bir çalışma yapıyorsan da sayfaları tarayıp bilgisayarında saklarsın

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 9

• özet çıkarmam altını da çizmem kitaplarım yeni alınmış gibi olur ben kitapları çok çabuk unuturum bir arkadaş tavsiye olarak canın sıkılınca okuduğun kitapları atlaya atlaya bir bak çevir sayfalarını demişti ama ben yapmadım :)

0|0
    0|1
  • Hoşuma giden bölümlerinin altını çiziyorum ya da not alıyorum.

0|1
    0|0
    • önce çiziyon sonra notmu alıyon yoksa not alıyormusun veya sadece çiziyormusun ?

• hızlı okuyorum ama dediklerinin ikisini de yapmıyorum, fakat aklımda kalıyor.

bu da çok ama çok kitap okumayla olabilir ancak, sen de yapabilirsin

0|0
    0|1
  • Genelde makale türü okuduğum için önemli yerleri deftere not ediyorum

0|1
    0|0
  • Cok begendıgım bır kıtabın begendıgım yazılarını bı not defterıme kaydetmıstım. Not defterının tamamı dolmustu :) onun dısında altını cızdıgım veya bır yer not aldıgım oluyor :)

0|0
    0|0
  • yok be oglum yaaa ne ozetı ne kıtabı

0|0
    0|1
  • Kitaplarıma "kıymetlilerim" gözüyle baktığımdan tek bir çizik bile atmam. E, zaten olaylar hayalimde canlandığı için hatrımda kalma ihtimali yüksek.

0|0
    0|0
    • Hiçmi başka hayallere dalmadın.. ya da roman okuyosun ki sürükleyici bir roman olması gerek..

• O an için sadece okuduğum kitap ve ben varım, ötesi yok. Tabi ortam sessiz olduğu sürece. Romanın illa sürükleyici olması da gerekmiyor ki. İlgimi çeksin yeter.

• Cikartmiyorum.

0|0
    0|0
  • sadece okurum

0|0
    0|0
    • sadece okurken başka hayallere dalıyorum bazen o zaman napcaz :)

• bana da oluyordu kitabın baş rolü benmişim gibi olayı tee nerelere çekerdim sırf bu yüzden aynı yeri defalarca okurum buna bir çözümüm yok maalesef :)

Erkekler Ne Diyor 8

• her şeyi hard diks e kaydediyorum beyin bedava ;)

1|1
    0|0
  • Çok güzel bir soru. Eğer bu bir ders kitabıysa bir kere okur, dağınık bir altını çizme yapar ve sonra da onun notunu yazarım. Ama bu hepsi için geçerli olmuyor maalesef...

0|1
    0|0
  • aynı fikirde olduğum satırların altını çizerim. katılmadığım yerlerin yanına çarpı koyarım. önemli konudan bahseden sayfanın üst kısmına bahsettiği konunun adını yazarım ki sonraki sayfalarda o konuyla ilgili daha önceden nerelerde bahsedilmiş o anda tekrar bakabileyim diye. kitabı biraz fazla karalamış olurum ama olsun.

0|0
    0|0
  • hızlı okuma tekniklerini öğrenmeni tavsiye ederim.

0|1
    0|0
    • Hızlı okuma teknikleriyle ilgili bir kitap aldımm okudummm onu da not aldım.. faydası olmadı değill ama sanırım belli bir yaştan sonra işe yaramıyor.. ayrıca küçüklükten bu yana hep bir ajanda taşımışımdır yanımda.. okuduğum kitaplarda önemli gördüğüm cümleleri not etmişimdir..

• gayet güzel bir tarzın var böyle devam o zaman dostum.

• okumaya zor vakit buluyoruz bide özetle altını çizmeyle kim uğraşacak

0|0
    0|0
  • kitap okudukta özeti kaldı ajghsdjhsad

0|0
    0|0
  • hayır çıkarmam

0|0
    0|0
  • Önce altı çizilir, sonra notu yazılır. fakat maalesef bu pek de her zaman olmuyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...