Kapat

Feminizm hakkında görüşler?

feminizm erkek düşmanlığı değildir.söz konusu kadın ve erkeğin eşitliğidir.siz neler düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Feminizm erkek dusmanligi degildir lutfen saptirilmis aciklamalara inanmayin.ornegin ben feminizmle yakindan ilgilendigim halde sevgilim var o da kadin ve erkegin esit haklara sahip olmasi taraftari.kadinlarimiz boyun egmesin bu dunya bizim sayemizde var oldu ve var olusunu surdurcek.

0|0
7|18

En İyi Erkek Görüşü

• Bir Clara Zetkin değillerdir...

Gereksiz bir hareket ama dönüştürülebilir; manipüle edilebilir. 1830 dhareketi de ilk aşamada basın özgürlüğü talepleriyle doğmamış mıydı?

19. yüzyılın vahşi çalışma koşullarından kaynaklı 8 Mart hareketi, nasıl zaman içerisinde yozlaşmış ve amacından sapmışsa, feminizmin kaderi de bundan farklı olmamıştır. Özellikle 80 sonrasının göz gözü görmeyen ortamında, apolitizmin koalisyonuna çok güzel eklemlenmiş, "monte edilmiştir." Nazarımda, sistemin değirmenine su taşıyan, gereksiz bir küçük burjuva hareketidir.

Ama dedim ya, dönüştürülebilir. Evvela net kenar çizgilerini iyi belirlemek lazım. Meseleyi salt cinsiyetçi/biyolojik düzleme indirgemek ve karşı cinse endekslemek, çok sığ bir bakış açısı değil midir? Pek çok emsali gibi feminizmin de varlık sebebi, son tahlilde sınıf ve altyapı/üretim ilişkileridir.

Eşitler Komplosu'nu tam da bu "temel" gerçekleştirecektir. Öteki türlü, Animal Farm'ın yeni Napolyon'larının bu kez nisa taifesi olacağını öngörmek çok zor değil.

1|0
    0|0
    • "Meseleyi salt cinsiyetçi/biyolojik düzleme indirgemek ve karşı cinse endekslemek, çok sığ bir bakış açısı değil midir? Pek çok emsali gibi feminizmin de varlık sebebi, son tahlilde sınıf ve altyapı/üretim ilişkileridir. "

bu iki cümle arasındaki geçişi nasıl yaptığınızı çözemedim.

• Meseleye cinsiyet olarak bakmıyorum, sınıf düzleminde bakıyorum. Türk/Kürt vb. minvaldeki her türlü ayrım neyse, gözümde bunun da beriki bulamaçlardan farkı yoktur. Kadının "prangası" ancak toplumsal mülkiyet ilişkilerinin "radikal" bir değişimiyle mümkündür.

Üstyapının minderlerinden hiç haz etmem.

Rumuzuyla kavga eden hanımefendi :) Bu akşam duygusal bir moddayım, siyaset konuşmayalım. (lütfen) Aslında ben hep böyle değilim haa, haftada birdir bu avanaklığım. Siz bana bakmayın e mi...

• pekala.bu konuda kafama takılanlar için sizi daha sonra tekrar rahatsız edeceğim.

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 17

• kadın evde yemek hazırlarken veya birşeyler ikram ederken karşıda öküz gibi bir erkek yatıp hizmet edilmesini bekliyorsa hatta yemekten sonra masayı kaldırmayacak hatta ve hatta yediği tabağı kadar kaldırmayacak kadar aciz ise buna karşı gösterilecek tepki Feminizmdir. Örnekler arttırılabilir ama özdeki nokta kadının edilgen değil etkin konumda olma mücadelesidir. ve sonun kadar destekçisiyimdir.

2|0
    0|1
  • Avrupada 1960 larda başlayan kadın hakları hareketi ve feminizm malesef ülkemize çok geç gelmiştir, 1980 li yıllarda (tam hatırlamıyorum) bir hakimin ''kadının sırtından sopayı karnından sıpayı'' sözlerini kullanarak hüküm vermesiyle başlayan kadın hakları ve feminizm kadına şiddetin bir türkiyede bir insan hakkı ihlali olarak görülmesini sağlamıştır ve güzel de olmuştur, son beş sene içinde neredeyse her gün bir kadınımızı cinayete kurban veriyoruz ve hala erkek egemenliği savunan varsa üstüne kireç döküp yaksın kendini ve yazıklar olsun ona, kadın ve erkek eşittir umarım öyle de kalır(erkek sadece fiziksel olarak kadından güçlüdür o da biyolojik zaten toplumsal boyutu yok) (ilk başta güzel akademik girdim ama sonra cıvıttım biraz :)

1|0
    0|0
  • Kadın haklarının en güçlü savunucularından biri FEMEN'i seviyorum :D link

Kadın ve erkeğin eşit olmasını savunan bir görüş aslında kadınların haklarını yeterince savunmuyordur..Kadınlar, birçok yönden erkeklerden daha güçsüz.Erkeklerle aynı haklar veriilmesi eşitlik değil, kadınlara erkeklerden daha özel, daha fazla hak tanınmalı..

1|0
    1|1
  • kadın ve erkek eşit degıldır,bu ulkede erkekler ezılmektedır pozıtıf ayrımcılık adına..

0|0
    1|1
  • feminizm çok gereksizdir. bence erkek düşmanlığıdır. tvlerdeki feminist kadınları görüyorsunuz. bir erkeğin o tür kadınlarla mutlu olma şansı yokki zaten(güzellik açısından söylemiyorum) sen karşındakini mutlu edeceksinki o da seni mutlu edecek. bu iş böyle

0|0
    3|0
  • iyi bir erkekle evlenen kızın böyle bir derdi olmaz eş seçiminizi iyi yapın bunları unutun, kadınlığı kadın haklarını savunma ihtiyacı duymazsınız, iyi bir eş size kadınlığınızı ziyadesiyle hissettirir

eşitlik mii :)) el üstün olursunuz El üstünde tutar ...

0|0
    0|0
  • Ateistin, ateistliği bindiği uçak düşmeye başlayıncaya kadar, feministin feministliği koca buluncaya kadardır.

0|0
    1|0
  • açıkçası çok bilmiyorum ama hak eşitliği ve kadınlara karar verme özgürlüğü diye biliyorum. birde akımı ilk dile getirenin( dolaylı yoldan olsada) charle forier diye bir erkekti galiba. bilgisizliğimin sebebi ise bu düşüncenin artık çöpe atılması gerektiği kadını erkeği geçtim bambaşka cinsiyetlere saygı gösteriliyor ( olması gerektiği gibi ) . canlı yeterli bir kavram hak için

0|0
    0|0
  • feminsitler erkek düşmanı gibi davranıyor ama, o da kocayı bulana kadar

zaten komünizm parayı feminizm kocayı ateizm hocayı bulana kadardır :) diye çok beğendiğim bir söz var sonuna kadar katılıyorum..

0|0
    2|0
  • vibratörle birlikte icad edilmiş bir dusunce sistemi.

kocaya varıncaya kadarmıs

0|0
    1|0
  • Olumlu Ve Olumsuz Örneklerine Şahit Oldum Olumsuz Olanlari Tamamen Erkek Düşmanlari Olumlular İse Gerçekten Eşitlik Peşinde Koşanlar Şahsen Bunun Gerçekleşeceğini Zanetmıyorum Ve Bide Şu Var Saygısı Sevgisi Ve Empati Kurmayı Bilen Biri İçin Eşide Onunla Eş Değerdir

0|0
    0|2
  • keşke herkes öyle düşünse

0|0
    0|0
  • sadece saçmalık kadın ve erkek zaten eşit fakat bazı erkekler ve kadınlar bunu kabullenmediği için bu tür şeyler ortaya çıkıyor.

0|0
    0|0
  • saçma bişey bu türkiyede feminizm saçmalık bence. doğuya bişey diyemem ama istanbuldaki kız bana feministim diyince daha feminizmin ne olduğunu bilmeyen saçma bir kız olduğu düşüncesi doğuyor

0|0
    0|2
  • dırek havuc dıyorm :D

0|0
    0|0
  • feminizm ne onu bile bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Erkekler için estetik yaptıran, ilgi çekmek için herşeyi yapan, zengin koca arayan, bir kaç artiste benzemek için herkesin aynı modelde giyindiği kızlarla dolu bir tatil yerinden döndüm... Artık böyle kızlardan midem bulandı.. Biraz femist olun. Kişiliğiniz olsun dik durun, kimse için ödün vermeyin. Hepiniz bir birinizin aynısı olarak hayattaki yerinizi nasıl bulacaksınız? Hepinize yetecek kadar zengin kocada yok bu arada.

1|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 7

• Feminizm en basit aciklama ile,

kadin haklarini korumak demektir.Buna dair esitlikleri savunmak ayrica da.

Asla düsmanlik degildir.

Bu sadece cogunluk tarafindan yanlis bilinen,yanlis algilanan seklidir.

1|0
    0|3
  • feminizm yükseldiği dönemde her ne kadar "çığır açıcı" olsa da, 2000li yıllarda geçerliliğini sürdürdüğünü söyleyebilmek çok zor. kadına oy hakkı temelinde 60larda başladı ve evet ilk olarak kadın erkek eşitliğini savunuyordu, fakat sonradan kadını erkekten üstün gören ve hatta "politik lezbiyenlik"i savunan çok popüler bir akıma dönüştü. yarattığı kadın-erkek ikiliğinden ve hala ideal aile kavramını yüceltiyor olması zaten en büyük noksanlarıdır.

artık mesele kategoriler degil, cinsel akışkanlıktır kanımca. eşcinseller, translar, biseksüeller, interseksler ve queer bireylerin çağıdır bu artık. kadının ezilmişliginden ziyade, "anormal" olanın damgalanması ve erkekler içinde bile tek bir türün hegemonyası mevcuttur.

2|0
    0|0
  • Kiz cocuklari okusun diye turbanin universitelerde takilabilmesini savunmuslardir. Simdi ise bilimum hakaretler edilmektedir kendilerine bu kesim tarafindan. Umursuyorlar mi? Aliskinlar sallamiyorlar pek.

1|0
    1|1
  • Kadının hakettiği yere gelmesi açısından verlen bir mücadeledir feminizm.

1|0
    1|2
  • Gunumuzde cogu durumda oldugu gibi amacindan, aslindan saptirildigini dusundugum icin destek vermedigm kavramdir kendisi

0|2
    1|2
  • neden ben feminizmi erkek düşmanlığı olarak gördüm hep? yani gözleri dönmüş ,erkek düşmanı kadın tanıdım hep feminist olarak geçinen.birileri kelimenin anlamlarıyla mı oynuyor yoksa zaman içerisinde kelimenin anlamımı değişti?

0|1
    1|0
  • İt gibi eziliyoruz bu hayatta ve ezende erkekler

Allah'ın verdig bize güzellikle sınıflandıran biinxe yenisini isteyen aldatan döven soven

Tecavüz eden parayla bizi terbiye etmek isteyen her zuu yapan erkekler karşısında

İki damla birbirimizi koruduğumuz da hemen feminist oluyoruz bilmem anlatabildim mi?

1|0
    1|2
Yükleniyor...