Edebiyat öğretmeni olsanız nasıl bri seçim yapardınız?

Bütün Türkiye'de 12 yaşındaki her öğrenciye bedava olarak 5 Türk Romanı dağıtacak olsanız seçiminizi nasıl yapardınız?

Güncellemeler:
Kurt Kanunu

İnce Memed

Anayurt Oteli

Ateşten Gömlek

Küçük Ağa

Esir Şehrin İnsanları

Benim Adım Kırmızı

Emir Beyin Kızları

Kuyucaklı Yusuf

Ölmez Otu

Zübük

Tırpan

Tutunamayanlar

Biz insanlar

Dokuzuncu hariciye koğuşu

Mai ve siyah

Acımak

Devlet Ana

Yorgun Savaşçı

Tek Yol

Sodom ve Gomore

Çalıkuşu

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Yaban

Aşk-ı Memnu

Belki size faydası olur.

0|0
13|11

En İyi Kız Görüşü

• Esir Şehrin İnsanları

İnce Memed

Ateşten Gömlek

Çalıkuşu

Tutunamayanlar

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• mai ve siyah zübük sodom ve gomore martı( jonathan) şimdiki çocuklar harika( aziz nesin) inci (john steinbeck) güneşi uyandıralım ( vasconcelos)

0|1
    0|0
  • Şöyle bi' düşündüm de yaşa uygun bir şeyler bulamadım.

Muhtemelen ağır kaçacak şeyler geldi aklıma.

0|0
    0|0
  • 12 Yaşa ne kadar uygun emin değilim en uygun olabilecekleri seçmeye çalıştım

Aylak adam

Kuyucaklı Yusuf

Zübük

Yalnızız( veya Dokuzuncu hariciye koğuşu)

Küçük Ağa

0|1
    0|0
  • Kuyucaklibyusuf

Ince memed

Calikusu

Aski memnu

Atesten gomlek

0|1
    0|0
  • acımak

çalıkuşu

ateşten gömlek

zübük

esir şehrin insanları

12 yaş için bunları seçerdim

0|1
    0|0
  • edebiyat öğretmeni Türkçe öğretmenliği yapıyor sanırsam ki 12 yaşındaki öğrencilere okutacak kitap soruyor :) Valla küçüklüğümden çok güzel kitaplar hatırlamıyorum ama güncellemenizde olan çoook güzel kitaplar var :)

0|0
    0|0
  • Ateşten Gömlek Sodom ve Gomore Kuyucaklı Yusuf

0|1
    0|0
  • Mai ve Siyah

Tutunamayanlar

Çalıkuşu

Küçük Ağa

Ateşten Gömlek

Dokuncu hariciye koğuşu biraz ağır gelir 12 yaşındaki öğrencilere cinsel içerik var romanda

0|0
    0|0
  • edebiyata hiç ilgim olmadı hele türk romanlarına ...

kitap okumayı severim ama romanlar ne biliiyimmm...

0|0
    0|0
  • Türkçe öğretmeni olucağım, öğrencilerime mutlaka okutacağım romanlar olucak

-küçük ağa

-yaban

-safahat, bu şiir kitabı gerçi

-sinekli bakkal

-Türkün ateşle imtihanı

0|0
    0|0
  • dokuzuncu hariciye koğuşunu o yaştaki çocuk okumasın

0|0
    0|0
  • ipek ongunun serisi:P inanır mısın içlerinden bir tanesini okumadım:( sen edebiyat hocası mısın? okumayı sevmem için bir şeyler önerebilir misin? ciddyim :'(

0|0
    0|0
    • hayır ben dış ticaret sektöründeyim. ama kitap okumayı çok severim. bir yeğenim var. kendisine kitap seçiyordum bu soruyu sormak geçti aklımdan. yazdığım kitaplar bence iyi kitaplardır.

• hmm ok teşklr...

Erkekler Ne Diyor 11

• Önce onlara şu genel tavsiyeyi verirdim, ki yıllar öncesine dönsem ilk yapacağım işlerden biri olurdu sanırım :)

Sözü, "Hakkari'de bir mevsim" geçirmiş öğretmenimize bırakalım:

"Bütün öğrettiklerimi unutun. Dünya dönüyor evet, ama kimbilir, bu dağ başında dönmediğini bilmeniz daha doğrudur belki. Size hayat bilgisi dersi verdim. Ama siz hayatın gerçek bilgisini burada, bu dağ başındaki köyünüzde, sonra uzak kentlerdeki askerliğinizde, mahpusluklarınızda öğreneceksiniz. Unutmayın ki kitapların yazdığı her zaman doğru değildir. Benim için doğru olan, sizin için doğru değildir; benim için gerçek olan, sizin için gerçek değildir.

Sizler, karın üstünde yalın ayak yürüyüp ölmeyenlerdensiniz. İnsanlar yavrularım, üç aylık bebekken bilinmeyen hastalıklardan ölmeden de yaşayabilirler. Cüzzam, trahom alın yazısı değildir. Hiçbir şey alın yazısı değildir."

Önereceğim 5 yerli kitapsa şunlar olurdu (Roman ile sınırlandırıldığı için araştırma/inceleme türünü es geçiyorum.)

- Cehenneme Övgü (Gündüz Vassaf)

- Saatleri Ayarlama Enstitüsü (A. Hamdi Tanpınar)

- İçimizdeki Şeytan (Sabahattin Ali)

- Bir Oğuz Atay ya da Yusuf Atılgan eseri... (tercihen Selim ya da C)

- Sevgili Arsız Ölüm (Latife Tekin)

Sisifos gibi, mezuniyet ertesinin -tepeye kaya yuvarlayacakları- sancılı sürecine hazır olsunlar :)

1|2
    0|0
  • Mai ve siyah

Çalıkuşu

Yaban

Küçük Ağa

Acımak

Bu kitaplari vermek isterdim. Fakat kitabin hepsini okutmak yerine olayin özetlerini işlemek ögrencilere yorum yaptirmak daha faydali olr. Herkesin begeni tarzi farkli oldugundan cocugu kitaplardan sogutmakta var :).

0|1
    0|0
  • Türkün ateşle imtihanı

Yaban

Çalıkuşu

Tek adam

Nutuk(roman olmasa da kesinlikle okunmalı)

0|0
    0|0
    • Keşke Nutuk sansürsüz de yayınlansa. Tek Adam kadar Enver Paşa serisi de güzeldir. İkinci Adam, bugünün Adnan Menderes aşıklarına da güzel bir ders kitabı niteliğindedir.

• anaturt oteli, mai ve siyah, devlet ana, yaban,ince memed.

0|1
    0|0
  • Roman değil de ben şiir dağıtırdım, ikinci yeniciler komple olabilir. İlle de sıralamak gerekirse:

1. Cemal Süreya - Üvercinka

2. Turgut Uyar - Göğe Bakma Durağı

3. Edip Cansever - İkindi Üstü

4. Nilgün Marmara - Kırmızı Kahverengi Defter

5. Sait Faik Abasıyanık - Şimdi Sevişme Vakti

0|0
    0|0
    • 12 yaşında bir çocuk için 1 ve 4'in ağır seçimler olduğunu düşünüyorum. 5. ise 12 yaşa uygun değil düşüncesindeyim. Ama 16-18 yaşlar için gayet güzel seçimler olmuş.

• Şiirler herkese uygundur :) Ömer Seyfettin okuturlarken de ben bunları okurdum. Şimdi sevişmek kelimesini de sevmek olarak sansürlemişler okullarda. Nilgün Marmara konusunda sonuna kadar haklısınız :)

• 12 yaş için çok soyut değil mi ikinci yeni...nilgün marmara...

• Alanım Türkçe.

Devlet Ana.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Onun dışında burdan önereceğim yok.

Tutunamayanlar yazanlar güldürmesin lütfen. 12 yaşındaki çocuktan bahsediyoruz. Yetişkinler bile olayı anlamış değil daha.

0|0
    0|0
  • KUYUCAKLI YUSUF

YABAN

KÜÇÜK AĞA

DEVLET ANA

SODOM VE GOMORE

0|0
    0|0
  • aşk-ı memnu dan uzak tutun şu çocukları zaten psikolojileri bozuk her gördüğü yere saldırıyorlar

0|0
    0|0
  • siyah lale-açlık-devlet ana-montaigne denemeler-sodom ve gomore

0|0
    0|0
  • reklamlar...

0|0
    0|0
  • edebiyat öğretmeni olacamda sonra oturup 12 yasında ki çocuklara roman dagıtmayı düşüneceğimde ohoooo :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...