Osmanlıca okuyabilen ya da

osmanlıca okuyabilen ya da okumayı çok isterdim diyen var mı. arkadaşlar olayı lütfen siyasi ve ideolojik tartışmlara sürklemeyelim.

Güncellemeler:
arkadaşlar osmanlıca türkçeden farklı bir dil değil. yani eski türkçeyi okuyabiliyormusunuz.

0|0
29|38

En İyi Erkek Görüşü

• Okurum ve yazarım. Hatta elimde kalem tv izlerken bile çevirerek yazmaya çalışırım.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 29

• ben osmanlıca okuyabilirim yazabilirim. bir sorun varsa yardım edeyim. ayrıca osmanlıcanın ideolojiyle ne ilgisi var? harf devrimi yapılana kadar bu millet edebiyatını osmanlıca oluşturdu

0|1
    0|0
    • harf devrimi üzerinden olmasa daha iyiydi oldu daha iyi gibi tartışmalar olsun istemiyorumda. sıkıntım olursa yazarım sana:)

• sanırım arap harfleriyle yazılıyor ve okunuşu eski türkçe. ben okuyabiliyorum gibi. (arap harfleriyle yazıldığı için) Ben kuran kursuna gittiğim dönemde bize tecvid dersi verilirdi. orada da osmanlıca yazardı.

0|1
    2|0
  • ben yazamam ama çok güzel okuyorum, çok da seviyorum.

ama bazen facebooktaki sayfalarda falan görüyorum mesela insanlar diyor ki ''burda sad yerine sin kullanılmalı s olarak''

böyle şeyleri hiç anlayamam, o şekilde bilmiyorum, ama okuyorum hiç takılmadan latin alfabesi gibi

0|1
    0|0
  • çok zormuş ya bir nokta direk kelimeyi değiştiriyormuş.

sonuç olarak bilmiyorum.

0|1
    0|0
  • harekesiz zor oluyo arkadaşımdan biraz yardımcı olmasını istedim ama cesaret edemedim.

0|1
    0|0
  • okuyabiliyorum çok zevklidir kelimeleri çözmek. facebook ta bununla ilgili birçok topluluk var onların faydası olur ama harfleri öğrenmelisin önce

0|1
    0|0
  • Önceden birkaç kelime okurdum ama neyse bu sene edebiyata yerleşirsem öğrenmiş olacağım :)

0|1
    0|0
  • Okuyor ve yazabiliyorum :D

0|2
    0|0
  • Her kelimeyi olmasada asagi yukari okurum ne yazdgni.

Kücükken camide tecvit ögrenirdik. Oda osmanlica oldugu icin aklimda kaldi cok sükür

0|1
    0|0
  • benn..azda olsa okuyabiliyorum .. ve çoktaaa seviyorummmmmmmmmmmmmmm...çok iyi öğrenmek isterdim..snçta osmanldan kalma dilimiz .. has dilimiz binevi

0|1
    0|0
  • bilmiyorum ama bilmek isteerdim

0|1
    0|0
  • Osmanlıca okuyup, yazmayı isterdim tabi.

0|1
    0|0
    • harfleri bilmiyor musun? otur çalış, 1 haftada öğrenirsin max. tembel.. :PP

• ewet bn okumayı isterdmm farklıı dil ve şivelere merakım varr açıkçasıı tarih deliliğinden geliyo bu sanırım :)

0|1
    0|0
  • Okumayı çok isterdim, zamanım olmadığı için arapça, farsça kurcalamadım fazla. Ama öğrenicem, istekliyim

0|1
    0|0
  • Evet okuyup anlayabiliyorum

Gittiğim lisede bunun üzerine ders aldım

0|3
    1|0
  • kısmen okuyabilirim.. ama çok iyi bilmiyorum..

0|1
    0|0
  • Harfler yabancı iken, yazılanların senin anladığın bir dilden olması zevkli tabii; adeta senden olan sözcükler, seni hatırlıyor edasında oluyorlar. :)) Ara ara hoş beş ederiz, iyi de ağırlarlar. :))

Mesela az önce:

link

0|0
    0|0
  • isterdim evet

1|1
    0|0
  • Okuduğum fakültede bir dönem, Osmanlıca dersi görmüştük. Çok zevkliydi.

0|1
    0|0
    • Bana oyle geldi ki soranin derdi uzum yemek degil bagciyi dovmek. Kendisi zaten okuyup yazabiliyormus.

• Okuyamıyorum ama çok ilgim var. Osmanlıca ve farsça çeviri kitaplar okumayı severim.

0|1
    0|0
  • okuyabiliyorum osmanlıca dersim vardı bu sene, 2. dönem kaldım hatta

0|1
    0|0
  • evet osmanlıca biliyorum

0|1
    0|0
  • İleride kurslarını almak istiyorum evet çok hoş gerçek atalarımızın konuşup yazdığı alfabeyle konuşmak yazmak..

0|1
    0|0
  • bazı yazıları okuyabiliyorum ama bazen okuyamıyorum. Dilimiz pek de öz Turkçe değil artık.

0|1
    0|0
  • yok .

0|1
    0|0
  • sen okuyabiliyosun di mi bölümden dolayı ;D

0|1
    0|0
  • hiç gerek yok öğrenmeye ya :(

1|1
    1|2
  • hahhaha senii hatırladım :D yemek ısmarlrsan sölerm :P:P

0|0
    0|0
    • ama hesabı sen ödersen yoksa garsona yemekleri ben söylerim ama hesabı sen ödersin:)

• şey o zaman çorba içersin fazlası zarar kilo yapar:)

• haha tamam hadi öyle olsn :D

• okuyorum gayet iyi

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 37

• kesinlikle bende okuyup konuşmasını bilmek isterdim =) bu arada arkadaşlık isteği gönderdim kabul etme lutfen :D gıcık mouse konuyu acayım derken takıldı arkadas ekle dedim dil olarak zor ama bence =)

0|1
    0|0
  • Osmanlıca zaten Arapça. Okumak için Arapça bilmek yeterli. Anlamak içinde zaten kelimeler Türkçeye yakın. Bende Arapça bildiğime göre kısmen Osmanlıca biliyorum diyebilirim.

0|0
    0|1
  • Mesleğim gereği okuyorum. Osmanlı Türkçesi bir diğer zenginliğin kapısını açar size. Tarih edebiyat sanat adına geçmişinizi daha iyi öğrenebilirsiniz.

0|1
    0|0
  • Eski Türkçeyi okuyabiliyorum. Annem edebiyat öğretmeni, babam osmanlı milliyetçisi olduğundan çocukluğumdan beridir osmanlıca kelimelerin ağırlıkta olduğu kitaplar okutuldu. Çok kez hatırlıyorum bir sayfayı okurken belki 10 kez, bilgisayarımda açık olan osmanlıca türkçe sözlüğe bakıp kitaba devam ettiğimi.

0|1
    0|0
  • Osmanlıca dedemden kaldığı kadar biliyorum onun kitapları tam osmanlıca..Sınırsız kelime hazinesi olduğu için tam bilmek çok zor o dönem yaşamak veya bu dönem sürekli haşır neşir olmak lazım..

Sanal ortamda osmanlıca yazmak isterim ancak anlaşılmayacağı aşikar harfen yazmaya gelince o mümkün değil malum inkilaptan sonra..

0|1
    0|0
  • Osmanlıca bilmek bana ne katacak o dönemde yaşamış muazzam bilim insanlarımız var üstüne bir de kitaplarımı varda ben bilmiyorum okuyalım da bize katkısı olsun... şu matbaa mevzusu beni çıldırtıyor..

0|1
    0|0
  • Bi kursuna gitmiştim. Çok zor değil arapça bilgim olduğu için yazmasinada alisiyorsun bir zaman sonra

0|1
    0|0
  • Türkçe öğretmenliği mezunuyum ve Osmanlı Türkçesi dersini 2 dönem aldım. Şu an basit metinleri çok rahat okuyabiliyorum...

0|1
    0|0
  • Orta derecede arapça bilirim

0|1
    0|0
  • Şuranın düşmüş yaş ortalaması 14,5'a sen diyorsun ki osmanlıca. Doğru düzgün Türkçe konuşamıyor çoğu.

0|1
    0|0
    • Alkışlıyorum sizi duyuluyor mu oradan?

• sağol kardeşim..

• osmanlıca yavaş yavaş butun halk egıtımlerde verılmeye başladı ılerde seçmelı ders olarakta olabılır bırılerının zoruna gıder ama kabullenıcekler.

• Şu anlık okumayi bilmiyorum fakat okumayi isterdim. Türk Dili ve Edebiyati okumayi düşünüyorum. Oradada sanırım osmanlıca dersleri varmiş :) iyi olucak .

0|1
    0|0
  • bilmiyorum

öğrenmek isterdim

0|1
    0|0
  • Latin harfleriyle yazılmışını anlamakta güçlük çekiyorum.Arap harfleriyle okumayı bilmiyorum.

0|1
    0|0
  • Osmanlıca bir dil ise bile, sırf sarayın kullandığı yapay bir dildir. Halkın dili Anadolu Türkçesi idi.

Ben 13. yüzyılda yaşamış Yunus Emre'nin şiirini anlayabiliyorken, Osmanlıca'yı anlayamıyor isem, lütfen o dile Türkçe demeyin.

0|0
    0|3
  • Türkiyede sayılı insan var. Onlarında bu sitede olacağını sanmıyorum birader..

0|1
    0|0
  • Okuyabiliyorum. Sen?

0|1
    0|0
  • Osmanlı'ca , Türkçe'den oldukça zengin bir dil,şu an fırsatım olmadığı için kurslara gidemiyorum,ama planlarım arasında böyle bir düşünce var.arasıra Osmanlıca lugat okurum,insana rahatlık veriyor.

0|1
    0|0
  • Evet ben okuyabiliyorum. Osmanlıca Arapça yazılarla yazılmış eski türk dilidir. Aslında arapça okuduktan sonra o kadar da zor değil, harekeler olmasa bile:)

0|1
    0|0
  • matbaa yazılarını okuyorum fakat el yazılarını okuyamıyorum. Tarih okurken o kadar öğrenebildim.

0|1
    0|0
  • ben de çok merak ediyorum doğrusu..

0|1
    0|0
  • Evet aslında birkaç kural dışında pek de bir zor yanı yok. Hatta arapça okuyabiliyorsan çok daha rahat bir şekilde kavrıyorsun

0|0
    0|0
  • Bilginin zararı olmaz

0|1
    0|0
  • çok istediğim bir şeydir ama arapça olduğu için zor oluyor ve istiyorum

0|1
    0|0
  • edebiyat okuduğum için öğrendim üni de ama kullanmaya kullanmaya unuttum.

0|1
    0|0
  • tarih okuduğum için biliyorum full :P

0|1
    0|0
  • Bilmem malesef..

0|1
    0|0
  • Ne kadar dil bilsem faydama.

Neden olmasın ki ?

0|1
    0|0
  • Dedesinin mezar taşını okuyamayan tek millet biziz. Arapça hakkında bir kaç bilgisi olanın max 2 ila 3 haftada öğrenebileceği bir dil. Allaha şükür okuyabılıyorumda yazabiliyorumda hayrlı sabahlar.

0|0
    0|0
  • okumayi cok isterdim yani o dili bilmeyi cunku arapca ve farscayida anlayabiliyorsun arastirdigim kadariyla osmanlica bilerek

0|0
    0|0
  • Uzun zaman once okurdum simdi sanrm kısmen okurum nerden baksan 2 yıldır okumamisimdir ve cook severdim

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    7
Yükleniyor...