Toplum mu sanatkarı yetiştirir, sanatkar mı toplumu yetiştirir?

Yani sanatkarların kendi fikirlerinde toplum tarafından zamanla bir değişim görülür mü?

Yoksa sanatkarların kendi fikirleri toplumda bir değişikliğe sebep olabilir mi?

0|1
21|17

En İyi Kız Görüşü

• Sanatçının sınırlarının olmaması gerektiğini ve özgün olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer olur da toplumun fikirlerine ve ihtiyaçlarına uygun hareket ederse, sonucunda da büyük beğeni toplarsa sanatçı eserlerinde bir süre sonra ticari amaç gütmeye başlayabilir ve bu durum da özgünlüğü ortadan kaldırıp üretimi tamamen seri hale getirir. Böyle olacağına, sanatçı öznelliği ve yaratıcılığıyla toplumu peşinden sürüklesin.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• sanat sanat içindir yok sanat insan içindir polemiğinin k.s versiyonu.

toplumun her kesimi beğendiği sanatçıyı destekler. ör bazılarımız orhan pamuk okumayı bazılarımız fazıl say dinlemeyi reddederiz. şimdi biz ermeni soykırımını desteklemiyoruz biz yapmadık kardeşim diyoruz diye orhan pamuk bize yaranmak zorunda mı?

ya da toplumun beğenisine hitap edecek ürünler ya da eserler koymak için özel çaba sarf eden sanatçının yaptığı gerçek anlamda sanat mıdır polemiği de gündeme gelebilir.

sorunu bir misyon yükleme anlamında ele alırsak sanatçının toplumu yetiştirmesi beslemesi aydınlatması beklenir. ancak bu da ideolojik kaygılara yol açacağından daha başka bir handikap oluşur.

netice olarak ne sanat toplumu değiştirmeye muktedir ne de toplum sanatçıyı yönlendirebilir. doğru ve etik olan da budur bence

0|2
    0|0
  • toplum sanatkar yaratmaz sanatkarı yerden yere vurur yeniliklere açık değilse hele sanatkarı kısıtlamaya kalkar gelenek göreneklere köle yapmaya çalışır sanatkar özgür olmalıdır sınırları yoktur din dil ırk yoktur onun için adet yoktur görenekte hisleri vardır bir ufku vardır... kadın vücudunu andırıyor diye heykeli örten çirkin olmuş bu parçalayın bu heykeli kaldırın bu resmi sansürleyin bu müziği yerim o toplumu ben

1|2
    0|0
    • bu örümcek kafalı toplum,bir de entellektüel toplum var ^^

• Evet çoğunluğa uymak zorunda olanları da var maalesef ^^

• ikisi de birbirini yetiştirir.

0|1
    0|0
  • tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yoğurdu sarımsaklamasak da mı göl olur?

0|1
    0|1
  • Yuvarlana yuvarlana yaşarlar..

0|1
    0|0
  • toplum yetiştirir bebem. sanatkar da onu izleyenleri yetiştirir :*

0|2
    0|0
  • Sanatkar toplumu yetistirir.

1|1
    0|1
  • Mimar Sinan ilk dönemlerinde gittiği yerdeki Mısır vs eserlerini incelemiş,onları örnek almış

bu motifler toplumun kültürel yapısına göre şekillenmiyor mu mesela?toplum sanatkarı yetiştirir gibi.

0|1
    0|0
  • Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan çıkar gibi bir şey olmuş bu.

0|1
    0|0
  • edebiyat dersine götürdün beni , tanzımat sanatcıları asdf sanat toplum ıcınmıdır toplum mu sanat ıcındır :D

0|1
    0|0
  • tavuk mu yumurtadan cıkar yumurta mı tavuktan cıkarla aynı soru sankii ... iki de birbirinden cıkıyo o zaman.

0|1
    0|1
  • İkisi de birbirini..

birlikte büyürler onlar..

0|1
    0|0
  • toplum sanatkarı yetiştirir.

0|1
    0|1
  • Karsilikli beybi

0|1
    0|0
  • Sanatci falan mi olacaksin firikikfikri simdiden imza alalim o zaman. Asdfghkla

0|1
    0|0
    • ufak bir yetenek fark edeyim direkt soyunacam sanata kjlfdkgjlf

• Sanatta utanmak yok gerkirse soyunmalisin hatta opusup sevismelisinde. :/

• yani sanat için yapabilirim bunu evet ^^

• Sanatkar toplumu yetiştirir

0|1
    0|0
  • İkiside olabilir. Sonucta sanatkar da toplumdan birisi.

0|1
    0|0
  • sanat sanat içinse toplum ne içindir

0|1
    0|0
    • toplum toplum içindir meyyem ^^

bu arada 1. tanzimatçılardansın heralde ^^

• her insan gibi sanatcıyıda toplum yetiştirir,yetiştikten sonrada sanatcı topluma ya ısık tutar ya da körelmesine katkı saglar yani;sanatcının toplum uzerindeki etkisi cok buyuk,bir insan en fazla cvresindekileri etkiler görusuyle ama bir sanatcı dunyayı etkileyebilir

0|1
    0|0
  • Toplum denen kitlenin içinde sanatkarlar da var

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• başlığa cevap ; insan kendini yetiştirir dostum, toplum boktur.ama bokun içinden de pekala bir hayat yeşerebilir, gübre gibi yani.

bu da arkadaş kıyağı olmaksızın başşak geçen cevap ; soru açıklaması başka bir şey olmuş, kafan karışmış kanka :/

iki cevap verip fazladan xper almadım bak dsfgsdfg

0|2
    1|0
    • gfdgdfgdfgdfgf gizlen de cappy tarzı olsun

• tero says ;

canlı yayın fiko <3 ash düğünü gibi dağılın lan! ! ! ! !

sdfgsdfgsdfgsdfg

• ahahahahahaha

• Nobel ödüllerinin , eurovizyon ödüllerinin, oscarların ve her ülke içindeki benzeri ödül ve taktirlerin neredeyse tamamen siyasi biçimlerde verildiği günümüz sosyal kültüründe, sanatçı olmak da yetişmek de çalışmak da kazanmak da taktir edilmek de bir o kadar meşakkatli..

Bu biçim ve anlayışta sanatçı bir yol seçmek zorunda kalıyor..Ya tamamen ruhunu işe koyuyor ve eserlerini yalnızca kendisinin bildiği bir sanatçı olarak dibe vuruyor.. Yahut "tribünlere" oynuyor ve büyük "order" lar ne şekilde geliyorsa toplumun asıl ihtiyaçlarını değil onları karşılıyor. Taktir edilme ve büyük gruplara ulaşma kaygısı..görünme ve bilinme kaygısı.. sanatçıyı kemirip götürüyor..

0|1
    0|0
  • sanat yapan insanlar tarladamı yetişiyor...ilk sanatçı toplumu %100 yetiştirmişse ondan sonrakiler içinde sanatçılar toplumu yetiştirdi derdik...ama bu milletin özü ancak sanatçı yetiştirir.ha sanatçı dediklerimde öyle cihangir nişantaşında karetta karetta koruma derneklerine üye hertürlü devlet iş ve oluşuna muhalif adamlar değil...

0|1
    0|0
  • Toplum içinde Farklı biri doğar farklı düşünceler farklı kişilik farklılık ,Sonra bu kişi kendini geliştirir , toplum sayesinde gelişir onları izler gözlemler, kitap okur toplumun sıradanlıgından çıkar, Zirve noktasındada topluma fayda sağlamaya başlar , toplumu geliştirmeye başlar böyle bir döngüdür bu..

''Sanatkar, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.''

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

0|1
    0|1
  • Her ikisi de değil.

Bana göre sanat yoktur sanatçı vardır. Sanatçı kendini yansıttığı sürece sanat yapmış olur çünkü (her ne kadar sistemler toplumdaki her bireyi tek tipleştirmeye çalışsa da) her insan farklıdır ve yansıtılan şey de sanatçının kendisidir. Gerçek bir sanatçı toplumu yönlendirmek-geliştirmek-değiştirmek için sanat yapmaz çünkü bu döngüde değiştirdiği şeyle dönüştürdüğü şey arasındaki farkın kapanmasını istemez sanatçı. O fark açık olmalıdır olabildiğince.

Sanatçı toplumdan beslenir mi? Pekala beslenebilir bu insanın doğasında vardır. Toplum sanatçıdan etkilenir mi? Etkilenebilir o da insan doğasıyla alakalıdır. Ama üstte de yazdığım gibi amaç bu olmamalıdır.

0|1
    1|0
    • Aslında amaç sormamıştım da güzel yaklaşmışsın,tam olarak alacağımı da aldım djkfgjkfdf

• kanka ben de yedim zamanında o haltları yani bazı sorulara verdik alakasız s*kko cevapları pek takmam onları da ama işte 2-3 cevaptan sonra g*t olunca izlemesi güzel oluyor yav onları kljfdgkljf

bu arada kafiye nasıl ? sjfksdfdsgf

• ahahahaha en cinaslısından

• Aslında iki sorunun yanıtı da evet.

Sanatkarlar toplumların gelişimlerine göre geliştirirler ilgili sanatları. Siyasi olumsuzlukların olmadığı ülkelerde muhalif mizah yapmak zordur. Bu nedenle ülkemiz adına şanslıyız.

Sanatçıların fikirleri topluma ayna olabilir. Gerçeği göstermek adına medyadan daha çok başarılılar.

0|1
    1|0
  • Sanatçı vahşi bir hayvan gibidir,özgür olmak,dokunulmaz olmak ister ama toplum onu her zaman ehlileştirmeye çalışır. Toplum sanatçıyı ancak köreltebilir, bir yararı olacaksa da ancak yarattığı ızdırabın sanatçıyı daha da duyarlı hale getirmesiyle olabilir. Ama şu bir gerçek ki toplumun o vahşi ruhtan öğreneceği çok çok çok şey vardır.

0|1
    1|0
  • Bizdeki toplum ne sanatkar yetiştirir.Ne sanatkar diye geçiinenler toplumu yetiştirebilir.

0|1
    0|0
  • toplum için sanat sanat için sanat felsefik bir soru ve tartışma ama sanatçı doğuştan sanatçı olur bir pele bir maradona insan çalışarak olamıyor...

0|1
    0|0
  • bu ülkede iktiar ve toplum ekseninde sanat icra ediliyor etmeyen de zaten iş bulamıyor çok net .

-kestik !_

0|1
    0|0
  • Sanatçı toplumdan feyz alır,Toplum eksikliklerinide sanatçıyla tamamlar.yani bir kilo pamuk ve bir kilo demir aynıdır

0|1
    1|0
  • toplumlar olmazsa sanat ne iade ederki?

sanat olmazsa toplumlar gelişemezki?

simdi burdan bakınca sanatın neden önemli oldugunu görebiliriz.

sanat olmazsada toplumlar var yani

0|1
    1|0
  • para - eğitim ikilemi, tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan tarzı bir aforizma paradoks... yani birbirlerini tamamlayan şeyler bir döngü gibi

0|1
    1|0
  • toplum sanatını onaylamayıp dikkate almadıkdan sonra yaptığı sadece hobby olur sanat olmaz.

0|1
    0|0
  • Toplum yok => İnsan yok

İnsan yok => Sanat yok

cevap : toplum sanatı geliştirir .

0|1
    0|1
  • Toplum sanatkarı yetiştirir, günümüz Türkiyesinde olmadığı gibi mesela.

0|1
    0|0
  • ben sanatın zevkini yaşarım gerisine karışmam

0|1
    1|0
Yükleniyor...