Ermeni soykırımı hakkında bilgisi olan

tarih merakım başladı bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum adam düzgün bir şekilde anlatabilecek birisi var mı?

0|0
3|4

En İyi Erkek Görüşü

• özetleyecek olursak, osmanlının son zamanları hem savaşlar hemde iç gruplarla devletimizin başı dertte. bu iç terör örgütlerinin en büyüğü ermeni örgütü, heryerde kadın çoluk çocuk bebek demeden öldürürüyolar. hemde dış ülkelerden silah yardımıyla türk ordusuylada kapışıyolar. zaten zayıflamış ordu bide iç meselelerle nasıl uğraşsın. en sonunda devlet çareyi ermenilere göç ettirmekte bulmuş, kervan gibi kafile kafile sürmüş. her kafileye bolca hekim yerleştirmelerine rağmen açlıktan ve hastalıktan bazı ermeniler ölmüş, onun için hala çırpınıyolar. yani soykırımfalan yok. ermenilerin zamanında şehid ettikleri türk çoluk çocuk asker masum insan sayısı kat kat daha fazla.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Yazik ki ne yazik bir ulke ogrencilerine tarih dersinde sadece hakli oldugu konulara veya hakli hisettikleri konulara yer veriyor. Ermeni soykirimini tam anlamiyla kitaplarina yansitmamis bir ulkeden ne beklersin ki?

Kisaca ne oldu biliyor musun toprak savasi. Tipki cezayir soykirimi gibi. Ama Turkiye boyle birsey olmadigindan yana, hos evet yapilmis zamaninda deseler oha falan olurdum. Bosver bu yasina kadar ogretmemisler bundan sonrada ogretme. Ermeniler dusmanimizdir Azeriler dostumuzdur diye hayata devam.

0|1
    0|0
    • ne alakası var ben insan gibi sordum alttan alttan laf sokmanın ne anlamı var?

• ben olayın varlığı ile yokluğunu konuşabilecek kadar tarihsel veri elimizde yok demeye çalıştım. büyükbabaannen yaşadıkları üzücü takibi , buradan bakıyorsun burada da büyükbabaannemler anlatıyor deniyor . bu zaman kadar gösterilen 3 toplu mezarda romalılardan veya daha anadoluda türkler yok iken mezarlar . ben hala olayın tarihçilerin ermeni ve türk tarihçilerin bir ispat karmaşasına girmeden çalışma yapmasından yanayım. bir taraf olmadı ispatı bir taraf oldu ispatı peşinde

• bu yaşıma kadar bu konularda öğrendiğim tek şey var " güç " için herşey yapılabilir . başka teorilerde var, Kürtler ile yapmayı başaramazlar ise doğuyu ermeniler ile tekrar ele geçirme planları . bu doğuda bir şey var ama bu bir tek bizlere yar olmayacak anlaşılan , petrol ise petrol, bor ise bor , her ne ise . bence bunlar hep bize aba altından sopa olayları artık. eğer tarihçiler istese bunu ortaya çıkarır ama yapmıyorlar

• ermenilere sorsan anlatirlar ama turkleri karalayarak benm komsum ermeniydi hep bu konuyu acardi boyle yaptilar turkler soyle yaptilar diye ama annemde anlatti onlar turk kadinlarinin boyunlarindan gerdanliklari kopartarak zorla almislar bicok kadin kan kaybindan olmus

0|1
    0|0
  • soykırım zamanlarında aralarında mıydık. sorduğun soru yanlı cevap vermeye müsait. en doğru kaynaklara ulaşıp ordan bilgi alsan iyi olur. ancak ben soykırım yapıldığına inanmıyorum şahsi görüşüm bu

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Doğru düzgün anlatacağım ama eksileyip homurdanacak çok kişi olacak.

Abdülhamit'in son dönemlerinde (Osmanlıcılık ve İslamcılık işe yaramayınca) "Türkçülük" ve "milli iktisat" denen program gündeme geldi, bunun uygulaması İttihatçılara kaldı. Bu plana göre imparatorluk sınırları içindeki "ahali"lerden bir ulus şekillendirilecek, devlet eliyle bir kapitalist ekonomi kurulacak, "yerli burjuvazi" de bu ekonomiyi yönlendirecekti.

Burada bahsi geçen "yerli burjuvazi"nin yerliliği sadece sözde. Çünkü Osmanlı'da bir sanayi devrimi yok ki "yerli burjuvazi"si olsun. Bütün hedef, dış ülkelerdeki kapitalistlerle yıllardır ticari işbirliği içindeki gayrimüslimlerin yerine müslümanları geçirmekti. Yani Ermeni, Yunan ve Yahudilerden arındırıp Türklere Kürtlerin ipleri ele almasını sağlamak. Gayrimüslimlerin ekonomik gücü kırılmalıydı, hem de aşırı güç kullanarak.

Dünya Savaşı buna ilk imkanı sundu. Ruslarla işbirliği yaptığı iddia edilen Ermeni "çeteler" bahane edilip 2 milyona yakın Ermeni Anadolu'dan uzaklaştırıldı. Mallarına Türkler ve Kürtler kondu. Göçe zorlanan Ermenilerin büyük bölümü yolda açlıktan, hastalıktan kırıldı, bazıları da öldürüldü. Bu da "tehcir"in soykırım boyutuna varması demektir.

Kimse bunlar olmadı, hepsi uydurma demesin. Belgelerle fotoğraflarla kanıtlı her şey. 1915'i yaşayanların anıları duruyor.

Tarihi TV'den öğrenecek değiliz. Tarih ders almak içindir, değiştirmek için değil

1|3
    0|1
  • bu konuda saptamalar var fakat bu kaynaklar ulaşılamayacak konumda her devlet konuyu kendi tarafına çekiyor . tarih matematik gibi nettir . yaşanmıştır ve kaynakları vardır yoksa bile ulaşılabilecek çıkarımlar gerçee yakındır.

çıkarımlardan ermenilerin toplu mezarlar dedikleri yerler romalılar zamanından kalma toplu mezarlar oldugunu gösteren araştırmalar var . fakat birde bunun savaş zamanı olanları var ermenilerin osmanlıya karşı nasıl bir tutum sergilediği, yunanlılarla şbirliği içinde oldukları , rusların müttefiki oldukları gerçekleri ile savaş anında yaşananlar pek kontrol edilebilesi bir durum değil . o zaman amerikada , ingilterde fransada soykırımcı devletler ruslarda buna dahil .

çok bilgim yok bildiğim kadarıyla düşüncelerim bunlar . fakat şu gerçeklerde toplum davranışı hakkında bilgi verir . osmanlı fetih ettiği hiç bir yerde halkların yaşam şekillerine dokunmamaıştır. böyle bir anlayış neden soykırım yapsın , ya da yaptıysa bu anlayışta ki bir yönetimi ermeniler nasıl zıvanadan çıkarmış olabilir ?

0|1
    0|0
    • Reese eger cok derine inilirse ve bu izine yer verilirse zaten tekrar bir savas cikabilir. Benim zoruma giden boyle bir olayin inkar edilmesi. "O zamanlarda herkes oldu tek ermeniler degil" denmesi. Biliyorsundur benim bir tarafim ermeni ve ben buyukbabaannemin yasamis olduklarini duyunca hala nasilda soykirim yoktu denmesine sinir oluyorum.

• Bir soz vardir "B.. ne kadar kurcalarsan o kadar kokar" buda ayni boyle. Tarih adamlari,politika adamlari cesaret edemediklerinden veya cesur olamadiklarindan o b.. karistiramiyorlar.

Afedersin bu arada b.. kelimesi icin. Aklima o ornek geldi. :(

• Dogu ve kurtluk tmamen farkli ve daha hassas bir konu. Bu tarz olaylarda cikar oldugu surece hic birsey ispatlanamaz. Ve bu zamanda cikar insanliktan once gelir. Bu hersey icin gecerli ve bunu hepimiz yapariz.

• sözde ermeni soykırımı derler ama hayin ermenilerin ihanetini anlatmazlar tarihimizde hiç sadece araplar ihanet etti derler bazen ne kadar cahil bir millet olduğumuz için utanıyorum.

0|1
    0|0
Yükleniyor...