Sizce "Muhafazakar" ne demek?

Soru basit. Size göre yani kendi fikirlerinizle "muhafazakar" kelimesinin tanımını yapar mısınız? Size göre "muhafazakar" ne demek?

0|0
13|16

En İyi Erkek Görüşü

• bu ülkede dindarlar için kullanılan ve nefret ettiğim siyasi görüş. BU ülkede gelmiş geçmiş en büyük muhafazakarlar Kemalist-solculardır. Sovyetler tarih olmuş, Mao defteri kapanmıştır. Kemalizmin altı oku tarih olup gitmiştir. Ama onlar inatla bunları muhafaza etmeyi, bir müze bekçisi gibi sürdürürler. Muhafazakarlık budur. Değişime, gelişime ve zamana direnmektir, oysa ki İslam 1400 yıldır zenginleşerek bereketleşerek yayılışını sürdürmektedir. Türkiye'de kavramlar yanlış kullanılmaktadır hepsi bu. İnançlıyım ve bu yüzden muhafazakar değilim, değişimden yanayım. Aslında Türkiye'de muhafazakar olduğu söylenen kesimde ailevi değerler anlamında tutucu ama toplumsal-ekonomik anlamda değişimci gelişimcidirler... Kemalist-solsa 70 yıldır aynı statükoyu savunur durur... Ama kendisini ilerici olarak pazarlar.

0|0
    1|1

Kızlar Ne Diyor 13

• muhafaza etmek korumak anlamında

muhafazakarda korumacı demek olsa gerek..

Ama cübbeli şalvarlı muhafazakarları ben çözemedim

0|0
    0|0
  • kendi bildiklerini doğru kabul eden inanmadığı şeyler dogrulltusunda hareket etmeyen kesin kararlı olan kişidir

0|0
    0|0
  • terbiye ve edepten gelen davranış biçimi. kapalı olması , dindar olması şart değil ama kendi halinde, kendi düzenizde kavrulup giden. ( iyilik yapar daha çok kötü olmayı beceremez ) şu Ahmet vardı ya eşi icin çırpınan , cocuklarını sabah 6 da otobüse binidren sonrasında camiye giden vsss :)

1|0
    1|0
  • Bana göre muhafazakarlık kalben,fikren ve bedenen saflık,temizlik,bekarlıktır. Kapalıysan,kaldırıp başını kimseye kötü gözle bakmıyorsan,evlilik haricinde hiçbir türlü ilişki yaşamıyorsan(sevgili vs.),dinine bağlıysan,harama bakmıyorsan ve dokunmuyorsan bu senin muhafazakar olduğunu gösterir.

1|0
    0|0
  • objektif olarak söylemek gerekirse eğer; gelenekçi, yeniliklerden haz etmeyen, inancına bağlı, toplumsal-kültürel değerlerin korunmasını savunan sağ kanat siyasi ideoloji ... sahip olduüu değerleri adı üzerinde muhafaza etmeye, korumaya çalışırlar ...

0|0
    0|0
  • İnancli olup kendini haramdan zarardan muhafaza eden yeniliklere acik kendini bilen insan

0|0
    0|0
  • Ben demek

0|0
    0|0
  • Tutucu, yeniliklere değişmeye kesinlikle karşı olan, geleneklerini dinini fazla koruyan sağ görüşlü insan.

0|0
    1|1
  • gelenekçi,belli sınırları olan ve o sınırların dışına çıkmayan kişi.Muhafaza etmekten gelir.

0|0
    1|1
  • Korumacı demek..

0|0
    0|0
  • bir nevi korumak,göruşlerine bağlı olmak gibi

0|0
    0|0
  • o ne ya öğrenince bana da yaz...

0|0
    0|0
    • Herkesin farklı fikirleri ve tanımları var gördüğüme göre :) hepsini oku ve kendine uygun olanını al bence :)

• öğrendiğini en son güncelle bence hepsini okumam zaman alır:)

• muhafazakarlık bir yaşam biçimidir,dış dünyaya daha kapalı kendi benliğinde yaşayan insanlar

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Hayatına dini hukumlere gore yasıyanlara gunumuzde muhafazakar diyorlar aslında tutucu anlamı da var.

0|0
    0|0
  • muhafaza eden yenilikçi olmayan.

0|0
    0|1
  • Öz değerlerini dejenerasyona karşı muhafaza eden insan. Bu değerler ister din olur ister aile geleneği ister kültür.Yeniliğe karşı olduğu düşüncesi deli saçmasıdır. Ama öz değerlerine zarar verecek gelişimlerden uzak durabilir. Yani yeniliklerde seçicidir.

1|0
    0|0
  • Muhafazakarım...

dini ve milli değerlerime, ceddime ve inançlarıma gelenek ve göreneklerime bağlıyım. vatan sevgisi imandandır diyenlerdenim. yeniliklere her daim açığım çünkü inançım bana bunu emretmiştir... insanları severim kim olurlarsa olsunlar... kötü ya da iyi farketmez çünkü bilirim ki nefes gırtlağa gelinceye kadar herkes özgürdür. cehennem boşuna yaratılmadı...

0|0
    0|0
  • Türk kültürüne ve geleneğine bağlı vatansever milliyetçi Atatürk karşıtı olmayan ve dini inançlarına bağlı dinin gerektirdiği ibadetleri yapan bir vatandaş ...

1|1
    0|0
  • Dindar.

0|0
    0|0
  • Muhafazakar demek dinini dilini belini milli değerlerini muhafaza etmek demektir.

2|1
    0|1
  • Muhafaza etmekten geliyor bence. Korumak kollamak. Muhafazakar da koruyan kolluyan. Ama günümüzde muhafazakar denilince akla yenilikçi değil gelenekçi geliyor.

0|0
    0|0
  • Muhafazakârlık, var olan durumu koruma amacını güden düşünce tarzı. Toplumun değişmesine karşı direnç gösteren, toplumsal-kültürel değerlerin korunmasını savunan sağ kanat siyasi ideoloji. çok uykum geliyordu vikipedideden baktım. sorry man.

0|0
    0|0
  • tutucu , görüs acisi hayata bakisi inandiklariyla sinirli demek.

0|0
    0|0
  • bu kelimeyi duyunca aklıma ilk kale muhafızları geliyor

0|0
    0|0
  • Dini görüşleri ağır basan

0|0
    0|0
  • at hırsızına denir

0|0
    1|2
  • akp'li gerici demek

0|0
    1|1
  • aşırı yobaz kişiye denir

0|0
    1|3
    • yobaz herşeyin aşırısına gidene denir aşırı laik e de yobaz denir aşırı putperesede cumhuriyetçiyede şeriatçıyada dincciyede yobaz denir bu söyleminle sende yobazsın ...

• :) güldürdün evlat senide Allah güldürsün ;)

• yobazın anlamını bilmeyenler neden kullanırlar bilmem...?

Yükleniyor...