Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisi hakkındaki düşünceleriniz?

maslowun teorisi hakkında ne düşünüyorsunuz? ihityaçlar hiyerarşisi teorisi hakkıındaki düşüncelerinizi merak ediyorum

0|1
9|22

En İyi Erkek Görüşü

• Fizyolojik ihtiyaçlar ile sevgi ve aidiyet ihtiyaçlarının yerlerinin değişmesi daha mantıklı geliyor bana. Daha doğrusu insanın bu ihtiyaçları esasında bir hiyerarşi şeklinde değil paralel olarak karşılanmalı diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
    • neden değişsinki insanlar önce sevgiyi aitliği hissedip sonrasındamı yiyior içiyor ihtiyaç gideriyor anlayamadım açıklarsan sevinirim :)

• valla şuana kadar okuduğum en iyi yorumdu teşekkür ederim ufkumu genişlettiniz :)

Erkekler Ne Diyor 21

• Sıradan basit bir teoriyi böylesine harmanlayıp üniversitede millete aa bak bir teori var bunu sınavda sorcam deyip kakalamaktan başka bir şey değildir. İhtiyacın şiddeti karşılandıkça azalırmış ya bunu zaten 3 yaşında çocuk bile biliyr ve biberona ilk anda duyduğu şiddet ile yarısında duyduğu şiddet aynı olmuyor. Sıradan gereksiz bir teori bana göre. yazılmasına gerek yok

2|2
    2|0
  • cevap vermeye geldim ama soruyu soranı görünce tırstım :D bir şey yazardım da, senin eleştirmeye programlanmış, c sınıfı beynin yine ters bir şeyler bulur. kalsın :)

1|0
    1|0
    • ah bu önyargılar bu ön yargılar beni benden alıyor nereden kanaat getirdiniz acaba eleştirmeye proglanmış C sınıfı beyinli olduğumu? hadi öyle diyelim o kadar cesaretsizmisin gerçekten :)

• ihtiyaçlar insanlar için vardır insan varsa ihtiyaçlar vardır ve bitmeyen tükenmeyen ihtiyaçlar.arz talep kuramı.

0|0
    0|0
  • fizyolojikleri halletim de hala kendimi gerçekleştiremedim ona yanıyorum

0|0
    0|0
  • bunlar bir takım hurafeler :) şaka bir yana bence çok mantıklı panpa

1|0
    0|0
  • kişi rasyonel olarak görülür ve her insan bir kalıba koyulur. yamulmuyorsam ilk önce barınma sonra yiyecek falan gelirdi...ama bu durumda herkesin elindeki son model telefonları açıklayamayız...aslında iktisatçıların dediği gibi insan rasyonel değildir...her insan kendi içinde tutarlıdır ama insanlık kendi içinde tutarlı değildir kanımca.

0|0
    1|0
    • yemek bulamayacak bir insanın elinde son model telefonu olduğunu sanmıyorum :)

• ben cebimde 4 yıllık telefonla dolaşıyorum, maddi gelirim türkiye ortalamasının üzerinde ama görüyorum ki maddi olarak çok dar gelirli olanların elinde son model telefon var...pinti değilim alışveriş yaparken ilk önce ihtiyacım var mı diye düşünürüm, genelde insanlarımız bu ihtiyacı hava atmak olarak gördüğü için ilk olarak pahallı ve gösterişli şeylere sarılır...bunun ilk sebebi alt beynimizdeki cinsellik...maslow bu konuyu atlamış bence

• valla ben bu teoriyi daha temel olarak düşünmüştüm ilkel insanlardan yola çıkarak ama tabii sizin de bahsettiğiniz tarzda insanlar dolu

• bence doğru bir teori Maslow'un kişilik kategorileri kendi aralarında

bir dizilim oluştururlar ve her ihtiyaç kategorisine

bir kişilik gelişme düzeyi karşılık gelir. Birey, bir

kategorideki ihtiyaçları tam olarak gideremeden

bir üst düzeydeki ihtiyaç kategorisine, dolayısıyla

kişilik gelişme düzeyine geçemez.

0|0
    0|0
  • her halde ihtiyaçlar için açgözlülük yapılıp güçlü olanın hiyerarşide yüksek olanın daha çok ihtiyacı nı karşılaması. teoriiy ibilimyom ilk defa duydum bunu düşünüdüm direk.

0|0
    0|0
  • Piramit falan bunlar hep illuminati :p Maslow amcamız haklı bence dağılalım genşler.

0|1
    0|0
  • seviye çok yükselmiş burda:/

1|0
    0|0
  • Üniversitede 95 i çakmıştım o yüzden çok severim kendisini...

0|1
    0|0
  • kesinlikle doğru bir sıralama .açlık susuzluk ve cinsellik birçok şeyin belirleyicisi bu hisler temele alınmış.sonra kendini gerçekleştirme yolculuğu

0|0
    0|0
  • Oldukça mantıklı bir yapı. Önce fizyolojik, sonra güvenlik, sonra sevgi-ait olma diye gidiyor. Git gide zorlaşıyor tabi beklentiler.

0|0
    0|0
  • acaba nirvanaya ulaşan var mıyani kendini gerçekleştşren çok mrak ediyorum.. 75 milyonluk türkiye kaç kişi nirvanaya ulaştı?

0|0
    0|0
  • ilkel itiyaçlar falan filandı ya o mu

0|0
    0|0
  • Tamamen bir boşbulunmuşluk , işsizlik abidesi

0|1
    0|0
    • peki neden böyle düşünüyorsunuz?

• geri kafalı dedğiniz adam bir çok insanın hayat felsefesini bulmuş ama :)

• bana hitap edememiş ama :)

• Bu sene kpss de çıkmıştı eğitim bilimlerinde ait olma yı sormuslardı adam iyi hiyerarşi kurmuş önce güven ait olma felan en son kendini gerçekleştirme.

0|0
    1|0
  • maslow biliyorum onu. ellerimde büyüdü kerata :)

0|0
    0|0
  • sonrada karşındaki saygı göstermezse sil baştan;

0|0
    0|0
  • Sevişmenin bahanesi bence =_=

0|0
    0|0
  • Sex varsa o ihtiyaçta ben katılırım

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 9

• İhtiyaçları görmezden gelen bir topluma bunu sormak..

Tuvalet bile bir noktada ayıp olarak kabul edilirken cinsellik şeytan işiyken özellikle de.Kimse çıkıp da cinselliği bir ihtiyaç olarak görmez ama öyledir işte.Bir yemek yemek su içmek nefes almak kadar ihtiyaçtır.Düzenli olarak ihtiyaçlarını karşılayan kişiler hayatta daha başarılı olur bu bir gerçektir ve sıralamada basitten yani ilk gerekenden kompleks olana göre ilerler.

1|0
    0|0
  • biraz doğru olandır.

maslow' un ihtiyaçlar hiyerarşisini onaylıyorum. yalnız gereksiz yere detaylı anlatım mevcut. temel ihtiyaç ve barınmasını tamamlayan biri tiyatro ve sinema bileti alabiliyorsa en üst basamağın bir altına ulaşmıştır. bu aşamaya gelen bir insan kimsenin güvenliği zaten tehtit etmeyeceği gibi kendini tamamlamaya başlar ve bir en üst basamak için gerekli adımı atarak başkalarına da faydalı olmaya başlayacaktır...

0|0
    0|0
  • kendini gerçekleştirmenin olması için temel ihtiyaçlar sevgi saygı ait olma vs ihtiyaçların hiyerarşik olarak karşılanmasını savunuyor doğru da bence

0|1
    0|0
  • ilk sırada yeme içme artı bir de tuvalet olmalıydı :D

0|0
    0|0
    • öyle zaten canım bazı insanlar piramidi anlayamıyorlar hiçmi ilkokula gitmedin ders dinlemedin anlamadımki :) piramidin en altında yer alan ilk basamaktır

• o halde yazdığın şu yorumu birkez daha oku ne demek istediğimi anlayacağını umuyorum ya da ummak istiyorum :)

• Tüm hocaların ve çoğu ders kitaplarının sürekli açlık, susuzluk, uyku ve benzeri şeyleri söylemesine rağmen neden ısrarla tuvaleti es geçtiklerini kınadım. Tuvaleti hep unutuyolar çünkü. S..mayalım mı arkadaş of yaa offf... Daha açıklama yapmıcam..

• cok basarili buluyorum.ilk basta fizyolojik ihtiyaclardi. bir insan karni acken sevgi-saygiyi dusinmez tek.derdi yemek olur.veya tuvaleti varken guvenlikte olmak istemez. mukemmel.bi siralama yapmis.

0|0
    0|0
  • Okuduğumda evet doğru diye düşünmüştüm. Yeme-içmenin yanına seks de koyması mantıklı bence.

0|2
    0|0
  • maslow beni tanısaydı teorisini bir gözden geçirirdi :D

0|1
    0|0
  • gayet mantıklı buluyorum maslow abimizi :D

0|0
    0|0
  • aşk karın doyurmaz diye özetleyebileceğimiz bir piramitten ibaret ;)

0|0
    0|0
Yükleniyor...