Türkü sever misiniz?

Genç insanlar pek hoşlanmıyor artık geleneksel müziklerimizden. Yabancı müzik hayranlığı aldı başını gidiyor. Diyorum ki burası Türkiye niye biz onları dinleyerek geçirelim günlerimizi? Tamam tabi ki yabancı müzikte dinleyelim. Müzik evrensel ben de kabul ediyorum bunu ama. Hiç türkçe şarkı, türkü bilmeyen insanlar da olmayalım. Arda boylarını çok severim mesela ben. Hastane önünde incir ağacı'nı da... Gesi bağları'nı da. Müdür beyin yeşil kürkünü de... Çok bağımlı değilimdir türkülere ama yine de severim. Sizin sevdiğiniz türküler neler? Sarı gelin de var tabi onu es geçmişim. Yabancı müzik bağımlılığı üzerine ne düşünüyorsunuz?

0|0
31|45

En İyi Erkek Görüşü

• Severim. En sevdiklerim, Hastane önünde incir ağacı , Ela gözlüm, Zeytinyağlı yiyemem aman, Ormancı, Şu kışlanın kapısına, Gayduru gubbak cemilem aklıma gelenler bunlar..:)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 44

• Tolga Çandar - Ah bir ateş ver

link

Tolga Çandar - İzmir'in kavakları

link

Esat Kabaklı - Bir ay doğdu ilk akşamdan

link

Tolga Çandar - Çökertme

link

Tolga Çandar - Sarı Zeybek

link

Neşet Ertaş - Acem kızı

link

Neşet Ertaş - Ahirim sensin

link

Hasan Mutlucan - Çanakkale içinde

link

Şükriye Tutkun - Gesi Bağları

link

Soner Olgun - Eklemedir koca konak

link

Aşık Mahzuni Şerif - Çeşm-i Siyahım

link

Aşık Veysel - Uzun ince bir yoldayım

link

Fatih Kısaparmak - Karadır kaşların

link

Şükriye Tutkun - Arda boyları

link

Şükriye Tutkun - Yarim istanbul'u mesken mi tuttun

link

...

2|1
    0|0
  • Gerçekten güzel türkülerimiz var aslında. Şükriye Tutkun'un "Arda Boyları" nı çok severim mesela.

2|1
    0|0
  • Türkü sevmeyen Türk'ü sevemez. Ben Türk'üm ama Türkü sevmiyorum diyen adamın önüne dök arpayı yesin.

link Umutsuzluk , umudu ancak bu kadar içinde barındırabilir.

0|0
    1|2
  • Nadir de olsa severek dinlerim, ortam olursa tabii. Heheh

Musa Eroğlu - yolun sonu link
    Neşat Ertaş - yazımı kışa çevirdin link
    Neşet Ertaş - mühür gözlüm link
    Neşet Ertaş - tatlı dillim güler yüzlüm link
    Selda Bağcan - gesi bağları link

1|1
    0|0
  • Türkü Türkün özüdür ya. Lay lay lom bir yere kadar... Türk türkü dinler.

0|0
    0|0
  • evet yabancı müzik hayranlığı devlet zoruyla yaygınlaştırıldı. çağdaşlaşmak, modern ve ilerici avrupai olmak için... 1930 lardan 1950 lere kadar radyolarda türk halk müziği ve sanat müziği yasaklanmıştı. opera ve yabancı müzikler vardı. ayrıca ülkede halk müziği enstrümanları çalmak, çalmayı öğrenmek yasaklanmıştı. o zaman insanlar gizlice bize daha yakın olan mısır ve suriye radyolarını dinlemeye başlamışlardı. bu arabeskin doğuşuna yol açtı. Türkü ve Türk Sanat müziği dinlemek gericilik olarak lanse ediliyordu. çağdaş, okumuş, ilerici, aydın insanlar ve gençler batı müziği dinlemeliydi. hatta pazar konserlerini hala hatırlarım. zorla insanlara pazar konseri diye opera dinletiyorlardı. başka kanal yoktu. TRT nin gençlik programları batı müziğini dinletmek, sevdirmek amacı güdüyordu. Şu görüş yaygınlaştırılmaya çalışılıyordu :MODERN VE ÇAĞDAŞ GEÇNLER BATI MÜZİĞİ DİNLER" işte bu yolla da halkı asimile etmeğe çalışıyorlardı. onlara göre çağdaşlık ve modernliğni ölçüsü buydu.

0|1
    0|0
  • türkü de severim...yunanıda...almanı da:D(ıyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

0|1
    0|0
  • Severim

Özellikle bayram gelmiş neyime anam anam garibem

Kan damlar yüreğime anam anam garibem

Çingil çingil sesiyle bir bayram sabahı Bedia Akartürk söylerse mutlaka dinleyin bir de ben işin iyice suyunu çıkartmak için ŞEHİT ailelerini düşünürüm artık bayram sabahı yarı zehir olur sonra normale dönerim.İnsanın ciğerini yakar deler geçer tam manasıyla on numara dır.

0|0
    0|0
  • özellike halk ozanlarının eserlerine ve yorumlanmış şekillerine ilgi duyuyorum...alevi sazlarını çok dinliyorum..."türkü" dediğimizde sevmek yada beğenmekten ziyade benim için adeta yaşam tarzı oldu diyebilirim... Aşık Daimi,Nesimi Çimen,aşık sümmani,karacaoğlan,aşık veysel,hacı bektaşi veli,pir sultan abdal, aşık meftuni günümüz sanatçılarından ise erdal erzincan, tolga sağ,rahmetli hasret gültekin, muharrem temiz, cengiz özkan gibi ustalar insanın kişiliğinin şekillenmesinde önemli derecede etkili rol oynar diye düşünüyorum! ( kendi kültürlerinden bihaber türk gençliğini düşünür isek ) tabi ben sözde "entellektüel" türkücelerin sadece ticari çıkarlar için çalıştıklarını düşünüyorum...!

0|0
    0|0
  • Türkü sevmeyen Türkü sevmez.

0|0
    0|0
  • Müziği yerli müzik yabancı müzik şeklinde ayırmaktansa kaliteli müzik kalitesiz müzik şeklinde ayırt ederim. Kaliteli olanları dinlerim.

0|0
    0|0
  • söyle birşey desem ? adı yaptığı müziği bile etkilemiş bir milletin kendi kültürüne bu kadar yoz ve asimile olmuş halidir bugünki travmatik hareketler.evet popüler müzik içersinde de güzel eserler yok değil fakat hepsi popülizmin de gerektirdiği gibi sadece tüketim için var.ama bir klasik müzik bir jazz bir konçerto yada bütünüyle bu toprağın kanıyla teriyle emeğiyle yoğrulmuş türküler. no comment :)

0|0
    0|0
  • severim

0|0
    0|0
  • karar tren i eklemeyi unutmuşsunuz.

türkü severim.özellikle barak severim.yabancı müzik bağımlılığı diyemeyiz,zira tercih meselesi.özentilik yoksa zevkini yansıtır.dinlemeyebilir de bir sarı gelin,kara tren bu türküleri dinlemeye tahammülüm yok diyenden de şüphe duyarım.

link linkteki güzel bir barak örneğidir.şimdi bunu herkes sevmeyebilir,ağır gelebilir.müzik zevk işi.

0|0
    0|0
  • turkuler candır yaa yasanılmısın aynasıdır gunumuzde bıle ılıskı ıcerısınde ossun aıle ıcerısınde ossun turkuler hep yasanırr yasamın aynasıdır...

0|0
    0|0
  • Kenan coşkun-hal bırakmadın kesin dinle youtubede var..

0|0
    0|0
  • Çok severim, şu an Kıvırcık Ali'den Yaşamdan Ölüme'yi dinliyorum...

0|0
    0|0
  • ege ve Karadeniz türkülerini bazılarını severim, özümüz ise konu Mehteran Marşını türkülerden daha çok severim

0|0
    0|0
  • Etnik müziği sevdiğimi var sayarak severim, ancak Rumeli, Ege ve Batı Karadeniz yöresini seviyorum. Doğu yöresi de iyidir fakat tarzım değil, iç bayıyor. En azından benim.

0|0
    0|0
  • Severim. :)

link

link

0|0
    0|0
  • 80ler rock da dinlerim, klasik de dinlerim, türkü de dinlerim...

link

0|0
    0|0
  • neşet ertaş-musa eroğlu-arif sağ genelde bunları dinlerim

0|0
    0|0
  • İş yerinde hep radyo 4 dinlerim tavsiyede ederim halk müziği sevenlere...

0|0
    0|0
  • Türkü severim,

... sevmeyeni sevmem.

1|1
    0|2
  • Salak kızların, aptal Justin Bieber için birbirlerini ezdikleri bir dünyada gayet normal karşılıyorum ben durumu.

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • müzik evrenseldir, hayranlıkla ne ilgisi var. her biri ayrı güzelliktedir, tüm müzik türlerinin. yazdığınızı önce bir okuyun lütfen.

0|0
    0|0
  • Yeri ve zamanı gelince dinlemeyi severim...

0|0
    0|0
  • mustafa özarslan...

1|0
    0|0
  • yöre ayırmadan hepsini cok seviyorum

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    14

Kızlar Ne Diyor 31

• Başlıktaki sorunuza cevap vererek başlıyordum ki sorunun tamamını okuduğumda Arda Boyları'nda türküsü dediniz var orada takılı kaldım işte,değil dinlemek adını bile duysam o türkünün gözlerim dolar,ağlarım...Şükriye Tutkun beni çok derinden etkiler..Şu anda da gözlerim doldu...Ahh türküler ahh,memleketimin güzellikleri...Bağlama çalarım 13 yıldır,Allah ses vermemiş belki ama,çaldığıma mırıldanırım,söylerim,dinlerim,kendimce bişeyler yaparım...Neşet Ertaş'ı,Orhan Hakalmaz'ı,Gülay'ı,ZaraMusa Eroğlu,Arif Sağ,Kazancı Bedih...Daha geçmişten günümüze niceleri...Ne eserler sundular bize,ne güzellikler...Ama herkesin aklında vardır ya bir türkü benim Arda Boyları ve Ahirim Sensin..

0|0
    0|0
    • Arda boyları gerçekten benim de tüylerimi diken diken ediyor. Keşke ben de bir müzik aleti çalabilseydim derim hep. Size imrendim şuan.

• Emek ister,ilgi ister sazlar...Heves ettiğinde vazgeçersen o da senden vazgeçer,dönmek istesen de yapamazsın...Bence yine de bir denemelisiniz,azimle neler başarılınıyor

• Severim tabii ...

link

link

link

0|0
    0|0
  • evet türküleri bir çoğumuz severiz... sözlerinde nagmesinde makamında buluveririz bazen memleket havasını.. topragımızın kokusunu bazen akrabalarımızın seslerini işitiriz türkülerimizde...

dilerim türkü tadında yaşarız hayatımızı... ve herşey gönlünüzce ve türkü tadında olsun hepimiz için

0|0
    0|0
  • Türküler candır can:))

2|0
    0|0
  • türküleri çok severim.bir ara bağlama kursuna gitmiştim derleme bir türkü sözleri kitabı vermişti hoca.bazen onu açar söylerim.şimdi birini söylesem öteki türkünün hatrı kalır:) yabancı müzik dinlenir tabii de bunun çok matah bi şey olduğunun sanılması komik oluyor.ne dinlediğim müzikle, ne okuduğum kitapla caka satarım.üstünlük takvadadır:)))

0|0
    0|0
  • Sevmemek değil de. Hani şu türküyü açıp dinleyeyim dediğim zaman çok azdır.

0|0
    0|0
  • Severim tabikiii ..Yavuz Bingöl çok dinlerim ...

0|0
    0|0
  • severim azeri türküleri daha bir hoşuma gider.

0|0
    0|0
  • Ahirim Sensin,Gesi Bağları,Tanrıdan Diledim,Kaşların Karasına

0|0
    0|0
  • nadir beğendim türküler var

1|0
    0|0
  • Türkülerin hepsine ayrı bir hayranlığım var

0|0
    0|0
  • Sevilir, rakı içerken itinayla dinlenir.

1|0
    0|0
  • Severim.

0|0
    0|0
  • türkü candır

0|0
    0|0
  • Arda Boylari gercekten apayri bir turkudur. Ama diger sevdigim turku de, Selanik Turkusu'dur; diger adiyla Calin Davullari. Kutahya'nin Pinarlari da cok hostur. Turkuler hostur ya. Hele birde hikayeleri yok mu..

0|0
    0|0
  • Turku olarak sadece ey sahin bakislim kulagima hos geliyor bikac tane daha var begendigim ama adini bilmiyorum:D

0|0
    0|0
  • Türkü severim ,bize ait sözler ve müzikler var. Yabancı müzik de severim , çünkü müzik evrensel...

0|0
    0|0
  • bağlama çalıyorum sevmem miiiii :)

1|0
    0|0
  • Eh...

0|0
    0|0
  • severim türkü.. özellikle mustafa özrslan...

0|1
    0|0
  • iste gidiyorum cesmi siyahim i cok severim

0|0
    0|0
  • offf bayılırım kardeşş
    hastane önünde incirr ağacı

0|0
    0|0
  • çok beğenerek ve severk dinlerimm..muhteşemlerr..

0|0
    0|0
  • Elbette.

0|0
    0|0
  • bazen dinlerim..

0|0
    0|0
  • tabii ben şahsen çok severim türküleri

0|0
    0|0
  • telli kızımla çook severiz :)

0|0
    0|0
  • Bir kaçını beğenirim belki.. Pek dinlemem.

0|0
    0|0
  • Ara sira dinlerim..

0|0
    0|0
  • Annem sayesinde nefret ettim:)

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    1
Yükleniyor...