Kültürümü arttırmak için neler yapmamı önerirsiniz?

18 yaşındayım. Kültürsüz bir hatun değilim ama çok yeterli görmüyorum kendimi. Mesela tarihi pek sevmiyorum onu hep es geçiyorum malesef. Ama Türkiye tarihinin ayrıntılarını bilmeden kültür olmaz deniliyor. Hangi filmleri biliyor olmalıyım? Yabancı müzikleri nereden takip edebilirim? Çok kitap okuyorum fakat siyaset tarzı şeyleri sevmiyorum hiç. Roman, kişisel gelişim, cinayet tarzı şeylere kayıyorum hep. Bazı arkadaşlarım hepsini biliyor, okuyorlar. Yabancı filmler, müzikler olsun. Yabancı yazarların önemli kitaplarının nelerden bahsettiği hakkında bir fikirleri oluyor. Tarihe adını yazdırmış müzisyenler, kitaplar. Ağzı çok laf yapan biriyim. Bilmesem de yorumlayarak biliyormuş gibi çaktırmadan götürebiliyorum sohbetleri. Ama bundan hoşnut değilim artık. Ben çabalasam da bi türlü oturtamıyorum bu kültür meselesini. Bazı konular ilgimi çekmiyor bile. Ama istiyorum da. Bana yardımcı olabilecek var mı ki?

0|0
5|13

En İyi Erkek Görüşü

• Bak, öncelikle kesinlikle tarih oku. Bilhassa bu toprakların tarihini. Yani illa şu savaş mı oldu bu bunu mu kesti değil. Popüler tarih de olabilir. Atıyorum Safranbolu hakkında mesela ya da kendi yaşadığın yerle alakalı. Mesela İstanbul'da yaşıyorsan ilçelerin ve semtlerin adlarının nerden geldiğini öğrenmek ya da İstanbul hakkındaki efsaneleri öğrenmek çok keyifli olmuştu benim için. Ha ben bu konulardan arkadaş ortamında bahsediyor muyum çok nadir. Çünkü über-kültürlü olduğum için fazla geliyorum, kabıma sığamıyorum. O yüzden sürekli dışlıyorlar beni. Ben de kültürümü mü azaltsam biraz. Kültür bağışı yapayım en iyisi.

Neyse, ikinci olarak da popüler dizi-film ve romanları takip et. Çağımız yazarları da yönetmenleri de abidik-gubidik olsalar da sonuçta sırf popüler olduğu için konuşacak güncel malzemen olur. Yoksa ben 54 yapımı Seven Samurai'dan, 57 yapımı 12 Angry Men'den ya da 47 yapımı Casablanca'dan bahsettiğimde bön bön bana bakıyor suratlar. Sonra da diyorlar ki olm onu bırak Spartacus izle şöyle seks var böyle seks var.

Neyse efendim, bu da benim öz-isyanım olsun. Haydi rastgele.

1|0
    0|0
    • Bana yapabilirsin kültür bağışınıı (: Dışarı çıktığımda mutlaka bir kaç kitap alarak dönüyorum eve ve genel olarak biri tarihle uzaktan yakından alakalı oluyor. Ama genelinin ilk 50. sayfasından sonrasını okumamışımdır. Sarmıyor bi türlü yani zorlayamıyorum da. Mesela Casabalanca dedin de hemen araştıracağım. Cahillik akıyor paçalarımdan yaaa :/

• Ya zorlayarak olmaz zaten. Keyif iş bu, hobi olarak yapacaksın. Sen herşeye sok burnunu hoşuna gidecek birşey bulursun elbet.

Erkekler Ne Diyor 12

• Bunları oku mutlaka;

link

link

BBC belgesellerinden de öğrenilecek çok şey olduğunu düşünüyorum. (Planet Earth çok keyifliydi mesela.) Discovery kanalları da yine çok keyifli.

Tarih konusunda ben de yetersizim. Ama tüm bunlar sonuçta birikim meselesi, şunları bunları bilirsen yeterli olur diyemeyiz.

2|0
    0|0
  • şiir gibi yazmışsın. film konusuna gelirsek "google"a www.imdb.com adresine girip top250 yazarsan eğer en iyi 250 film ismini görürsün. oradan seç seç beğen, izle. yüzbinlerce insan oylayarak o sırayı oluşturdu. müzik konusunda da, hoşuna ne gidiyorsa dinle. herşeyi bilmek zorunda değilsin.

1|0
    0|0
    • Haklısın. Önerdiğin siteye göz atacağım. Teşekkürler (:

• Düşünce dünyanın derinliğiyle paralel olarak içselleştirebilirsin aldığın kültürü. Bildikçe seni sen yaptığını hissettiğin kültürel materyallere yönelmelisin daha çok.

Birçok konuda yüzeysel ve çeşitli bilgi arıyorsan ekşi sözlük bu konuda en kolay yoldan ulaşabileceğin kaynaktır. İhsan Oktay Anar'a baktın örneğin, onun birçok kitabını bulabilirsin bkz içinde. Bir ona bir ona derken, ilgini çekeni daha derinlemesine araştırma, öğrenme yoluna gidersin.

Ancak, şahsi tavsiyem, aldığın kültürü benliğinde ne kadar hissettiğini sorgulamandır. Ancak o zaman söylediklerin, bulunduğun ortamda senin varlığını hissettirebilir. Yorum gücün de buna bağlı olarak gelişir zaten. "Pink Floyd çok aşmış ya"yı herkes söyleyebilir mesela. 40 yıldır söyleniyor zaten. Marifet kendi kelimelerini bulmak oluyor böyle bir durumda.

Yol uzun... Kolaylıklar dilerim.

1|0
    0|0
  • Rica ederim.Evet Ferrarisini Satan Bile önemli bir kitaptır.Mitoloji de bir nevi sürreal tarih oluyor :)Size eğlenceli gelebilecek kitapları ben bir araştırayım size bildiriri ama şu an final döneminde olduğum için biraz beklemeniz gerekecek.Bu arada Suç ve Ceza ya da diğer rus klasikleri ve İngiliz edebiyatı klasiklerini de mutlaka okuyun.Ayrıca tarihte önemli olan hangi toprak parçasını almışın vermişin değil aslında tarihten çıkarılcak derslerdir.Yani kaç yılında Osmanlı devleti hangi toprağı fethetti buna fazla takılmayın.Üniversite de hangi bölümü istediğiniz bilmiyorum ama eğer Eşit Ağırlık alanını kapsayan bir bölüm tercih edersweniz daha iyi anlayacaksınız iyi bir üniversite de olma avantajı ile de belki; siyaset ekonmi ve daha bir çok alan birbiri ile yakın ilişkili olduğu için beraber okumaya çalışın farklı alanları o zaman olaylara bakış açınız genişleyecektir.Psikoloji için de Freud filan okuyabilirsin ama belki biraz ağır gelebilir.Bu arada sana en sevdiğim genel kitapları da önereyim.

SİMYACI-PUSLU KITALAR ATLASI-MÜSAİTSENİZ ANNEMLER SİZE GELECEKSUÇ VE CEZA(ve diğer klasikler :) )TUTUNAMAYNLAR :bunlar benim çok sevdiğim bu yüzden tekrar tekrar okduğum kitaplar.Ayrıca yabancı dilini mutlaka geliştir.Ne kadar çok dil bilirsin o kadar senin lehine ve buna bence hemen başla.İnş hep böyle kültüre karşı istekli olursun :)

0|1
    0|0
    • Oğuz Atay'ı çok seviyorum zaten Olric karakterinin hayranıyım (: Simyacı'yı bir arkadaşım hediye etti fakat duruyor daha ona da el atacağım umarım. Müsaitseniz annemler size gelecek enteresan geldi onada bakacağım. Acele etmenize gerek yok ben beklerim (: İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim (: Evet yabancı dil çok önemli katılıyorum. Taksim de bir İngilizce kursuna gidiyorum. Sonrasında da Fransızcaya başlayacağım ((: Çok çok teşekkür ederim (:

• Rica ederim.Müsaitseniz annemler size gelecek 70lere dair bir kitapdır :)

• Önce Toplumsal kültürünü yerine oturtmalısın.Sonra hoşuna giden kültür dallarından kültür sahibi olmaya çok kitap okuyarak başlayabilirsin.Kültür geniş kapsamlıdır.Film izlemek, gezmek, belgesel izlemek, müzik dinlemek ... gibi çoğu şeyi içine alır.En ağır basanı kitap okumaktır ama bu saydıklarımda olursa bambaşka seviyede kültüre sahip olursun.

1|0
    0|0
  • kültür kitap okumakla olur ama bunu tarihle sınırlandırmak bence yanlış olur misal şiir okuyabilirsin güncel yazılar okuyabilirsin spor ile alakalı bir şeyler okuyabilirsin yada araba yada teknoloji yani kültür terimini sadece tarih diye özetleyemezsin kısacası herşeyden bir kültür alabilirsin.. sanat(resim, müzik vs..), spor, sinema, edebiyat vs vs saymakla bitmez ama kültür sahibi olmak istersen eger en önemlilerinden biri güncel gazete oku haberleri izle bunlar tamamı kültürle alakalıdır..

1|0
    0|0
    • Mantıklı aslında. Ama yeterli olduğunu düşünmüyorum. Ya da ben beceremiyorum.

• Seni öncelikle tebrik ediyorum bu azminden dolayı.Sonra konuya geçiyorum.Her alanda klasikler vardır ve bu yüzden ilk önce onları okulaı izlemeli dinlemeli ve gezmelisin.Kitaplardan başlamak gerekirse aslında sen çok fazla çeşitlilikle konulu kitap seviyorsun ve bu iyi birşey.Diğer sevmedğin türleri de sevmen için gerekli bir durum.Tarih ve siyaset sevmiyorum demişsin.Ben siyaset okuyorum ve bunun için sana eğlenceli kitapları sayabilirim.Ama bence en önemlsi felsefe ile başlamak.Felsefenin temel kitaplarından biri de Sofinin Dünyası.Çok eğlenceli hem masal gibi hemde felsefe kitabı.Sonra bu temeli okduuktan sonra yavaş yavaş ilerleyebilirsin.Örneğin 1984 mutlaka okumalsıın.Hem siyasetle ilgili hemde felsefe ile.Yni güzel ve sevebileceğin kitap türü gibi gözükmese de aslında seveceğinden eminim.Tarihe bakalım şimdi de ilk önce yunan destanlarından başlayabilirsin.Sonra biraz mitolojiye girersin.Mitoloji de önemlidir.Sonra da olay yazısı tarzında olan tarihi romanları okuaybılırsın.Siyaset ıcınde bu gecerlı.Hatta siyaset için Mülkiye'ye gelirsen siyasetin en iyisini öğrenirsin :)Türkiye tarihi ve ayrıntılarından bahsetmişsin evet önemldirii.sana bir tane kitap onerıp kokten cozelım durumu dedığım kıtabı ebook olarak netden indrebilrsin.Türkiye tarihi Sina Akşin 'in kitabı.Yabancı filmelere gelınce ondada klasıkler var ve onları ızlemelsın ılk once.Esaretın Bedeli, baba, forrest gump, casablanca, vs...Ayrıca gezmelisin de gezmekte önemldir kültür açısından.Özellikle farklı ülkelere gitmye çalış.Sabahın 6 sı olduğu ıcın sımdılık bunları dıyorum baska bırsey soracak olursan cevaplarım.

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim (: Felsefe konusunda fena olduğumu düşünmüyorum. Psikoloji okumak istediğim için dershanede felsefe hocalarının peşinde kitap önermeleri için az dolaşmadım. Ferrarisini Satan Bilgeyi okuyorum şu an. Tarih konusunda önermişsiniz. Hani Yunan mitolojisi biraz daha farklı şeyler gibi geldi bana. Savaşlar, topraklar bunlar beni yoran. Kalmıyor aklımda. Normalde 200 sayfalık bi kitabı 1 günde bitirebilirim sararsa. Konu tarih olunca sen de 10 gün ben diyeyim 15 .. :/

• Herkes her şeyi bilemez.Bence kültürlü olmak geçmişi bilmekle başlar.

0|0
    2|0
  • Sevdiğin ilgi duydugun alanlarda oku !

kimse her konuda fikir sahibi olamaz

1|0
    0|0
  • kendi bulmalısın biyerde arkadaş fazla bilgi zarar demekki :)

0|0
    1|0
  • konuyla alakalı değil ama yemin ediyorum benim dişi versiyonumsun söylediklerin bire bir aynı çok şaşırdım

0|0
    0|0
  • Tarih herşeyin başıdır...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• aslında o degilde kelime oyunu varya onu izleyebilirsin mesela:)

1|0
    0|0
  • çok kasma bence,

0|0
    2|1
  • Tarz olmak için yapıyorsun. İlk cümlenden anladım ugraşma. muahh

0|0
    1|0
  • konuşmanı değiştirmekten başlamalısın :)

0|0
    3|2
    • Konuşma tarzımda seni rahatsız eden nedir?

• rrr kız kavgasııı koşun beylerr :))

• Pşşt kızlar noluyor. Sakin olun yahu. Soran, sende biraz kültür mantarı ye oldu bitti gitti.

• Oku, gez, arkadaş çevreni değiştir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...