Kürtçe bilen ve öğrenmek isteyen kimler var?

kimse yanlış anlamasın , kürtçe lisanını bilen veya öğrenmeye meraklı kimler olduğunu merak ettim.lütfen olmayacak şeyler yazmayin.

0|0
20|16

En İyi Kız Görüşü

• Adam soru sormuş kürtçe biliyo musunuz veya öğrenmek ister misiniz diye milletin yazdığına bak: onların diline sıçayım amk onların oç. Felan ayıptır ya bari bu ramazan ayında yapmayın. Ayrıca bunları söyleyenlerde gizleniyolar yahu o kadar adam değilseniz klavye delikanlılığı yapmanın ne anlamı var açıktan yazın. Böyle ayrımcılık bölücülük yapın sonra vay efendim kürtler böyle yapıyo şöyle yapıyo. Lan konuyu nereye getirdiniz lanet olsun be sizin gibi insanlara. Bu kadar gaddar olmayın yeter be

2|2
    3|1
    • acısı olan konusur ROCKER senın acın yok bellı !gundemı takıp emıyorsun kufuru kımse savunmuyor ama ınsanların sabrı tastı..kurtce dıl herzaman sıyası bır dıl olarak kalıyor turkıyede!oylede kalacak

• Medeniyetten anlayışın bu işte tebrik ediyorum seni ve burada bu konuyu kapatıyorum :-)

• medenıyetsızım ben turkıye kuruldugundan berı hatta daha asırlar oncesınden ;)sen medenıyetlı ol

Kızlar Ne Diyor 19

• bilmiyorum ama işyerinde herkes kürt ve kürtçe çok konuşuyorlar öğrensem fena olmadı dediğim oluyor bazen. ilk okulda sıra arkadaşım kürttü sanırım 10a kadar falan saymayı öğrenmiştim. :D

0|1
    0|0
    • ufak ufak başlamanda fayda olabilir,zorlanacağini zannetmiyorum işyerindekiler konuşuyorlarmiş ne güzel :-)

• konuşuyorlar merak ediyorum bazen ne konştuklarını :D da hiç banada öğretin diye sormadım her dilden bir kaç kelime öğreniyoruz işte kürtçe sayı saymayı arnavutça bir küfür falan :D

• ya aslında ben öğrenmek isterim şirketimizdeki elemanların çoğu doğudan ve nuri abi olmadığı sürece tercümelerini bilmediğimz gibi bişeyde anlamıyoruz :S

1|1
    0|0
  • Onun yerine daha güzel diller öğrenirim. Kürtler biliyorlar ama toplum içinde konuşmuyorlardı artık konuşuyorlar çok merak etsem sırf konuşmaları deşifre etmek için öğrenirdim.

0|0
    0|0
  • Bir dil bir insandır sözüne dayanarak tabiki kürtçe bilmek ve öğrenmek isterdim.Biraz biliyorum :)

0|1
    0|0
  • Kürtlerin çoğu bile doğru düzgün kürtçe bilmiyor

Kim neden öğrenmek istedinki bu gereksiz dili

Onu öğreneceğine git ingilizce öğren, fransızca öğren, ispanyolca öğren. Çalışırken sırtın yere gelmez

5|1
    0|1
    • kürtçe neymiş la

• eyvallah kardeşim. ne yapalım yani :) ataları yokki dilleri olsun. dil dediğin evrenseldir. diyarbakır kürtçesi , erzurum kürtçesi , cihanbeyli kürtçesi vs. olmaz. . . tek dil olur. bunlar daha tek dilli bile değil ki :D hara hara vara vara diyolar mağara dili gibi amk. hayvanların anlaşması bile daha güzel geliyor kulağa. ne atanız var ne bayrağınız. bir bez parçasına sarı kırmızı yeşil boyayı sürüyonuz sonra ona bayrak diyorsunuz. . . BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR. . .

• Helal olsun :) Zaten soyları sopları bile belli değil. Doğudaki mağaralarda 40 kişi yaşıyor. Kim kime giriyor kim kime çıkıyor belli değil. Sonra ''devlöt bözö bökmüüyooöör'' diye silaha sarılıyorlar :D

• bilmiyorum. öğrenmekte istemiyorum. öğrenmek isteyene de saygı duyarım konuşmaları vs. hoşunuza gitmiş olabilir elbette bunu sorun haline getirip tartışmak yanlış sonuç olarak o da bir dil. ancak daha evrensel diller varken ve konuşulan yer veya konuşanlar kısıtlıyken bu dili öğrenmeyi istemem.

0|0
    0|1
  • benım kurt arkadasım var pek konusmaz kurtce turkcesı cok duzgun kelımelerı tane tane cıkarır agzından guzel konusur .kurtceyı ögrenmenın amacı zaten bellı tamamen sıyası amaclı ögrenenler vardır cevırı ıcın bu da pkk yuzunden olan bırsey .mesela bır cerkezce lazca gurcu dılı vs...bu dıllerın konusu gecmıyor hıc gundemde değil cunku kurtlerın cogu ayaklanıp nankorluk edıyorlar kallesler hepsi demıyorum !yanlıs anlasılmasın yasadıgı dogdugu topraklaraıhanet edıyorlar .bunu bır lazdan gurcuden arnavuttan cıngeden bıle duyamazsın :))cok ılgınc degılmı herkes bu vatana sahıp cıkarken kurtler bazı kurtler pkk bu yolu secıyor Allah uzak tutsun bızı onlardan ..dıllerını kendılerı bılsın yeter

0|0
    0|0
    • siyasi şeyler yazmasaydin keşke,sadece lisan yönünden bakmani isterdim.

• bu ısler vıcdan meselesı değil neyse yeterlı bukadarı zaten

• vicdan insanın iç avukatıdır o herzaman doğruyu söyler.

• Gerek yok

1|0
    0|0
  • Bilmiyorum ..

Gerek duymadım hiç bir zaman ..Türküm ..TC Resmi dili Türkçedir

5|0
    0|1
    • sadece bir dil olarak düşün derim.ingilizce,almanca vs. gibi ozaman belki bişeyler olur:-)

• gorra bavedenımdan başlattılar beni,hadi nasip.

0|2
    2|1
  • Kürtçe bilmiyorum ve öğrenmekte istemiyorum.

3|1
    0|0
  • Hiç merak sarmadım, öğrenmek istemiyorum.

3|1
    0|0
  • kurt var kurt var ıste turklerde de boyle ;)bunu gormus oluyoruz sayende tesekkurler

0|1
    2|0
  • Bilmiyorum, öğrenmek de istemiyorum.

1|0
    0|0
  • Çevremde kürtçe konuşulduğu için ben öğrenmeyi çok istedim ama nasip olmadı maalesef.

0|2
    0|0
  • Öğrenmek istemem..

Bir kaç kelime biliyorum.

Çok pis küfürleri var yahu.

Her neyse..

2|0
    0|0
  • Biji biratiya gelan disinda cumle bileydim iyiydi fjshdjsj

0|1
    0|0
  • Birkaç kelime biliyorum sadece. O kadar evrensel diller var neden kürtce.

0|0
    0|1
  • istediğiniz kadar tepki gösterin ama çok gereksiz bir dil olduğunu düşünüyorum toprağı yok bayrağı yok ne yapayım ben böyle bir dili he bu arada resmi dilimiz hep türkçe kalacaktır

6|2
    1|1
    • soruyu okumamışsın ezbere konuşuyorsun.soru resmi dil değil.

• Kürtlerin niye ayağa kalktığını öğrenmek istiyorsanız, gizli'ye kulak verin lütfen!

Erkekler Ne Diyor 16

• Soran , Kürtçe'nin ulusal bir dil olduğunu vurgulamaya çalışıyorsun, sorunda merak belirtmişken yorumlarında kabul edilmesi yönünde içinden gelen baskıyı hissettirmişsin, yani soru'nun yüklemi ile yorumlarının yüklemi aynı değil .

Senin dediğini yine Türkçe konuşanlar kabul eder ya da etmez . Ama bu önemli değil. Senin ulusal dil iddianı destekleyecek bir uluslarası sözlük aradım , bulamadım .

Bu link te google translate'in listesi var. Hindistanda 307 yerel dil var ve 6 tanesi dünyanın en kalabalık ülkesinin yarısını kaplıyor ama , listede ulusal dil Hintçe var. Aynı şekilde İtalya'da kuzeydekiler ve güneydekiler birbirini anlamaz, Almanya'da 16 ayrı Bundesland var , yine bunlar direk birbirini anlamaz ancak ortak dil Almanca .

Bu durumda , ( aslında yerel ezgilere bozlak'lara ve meclislere çok da yakışan bir yerel dil ) ne kadar konuşanı çoğalırsa çoğalsın ( çok şükür de demişsin ) neden bu listede yer alamadığı konusunda fikirlerini de almak isterdim.

1|0
    0|1
    • ulusal bir dil olduğunu kabul ediyorum tabiki de kabul etmezsem niye sorayim.birak bilimsel veri vermeyi arkadaşim .hindistanda 307 dil var diyorsun bunlar birzamanlar yasaklimiydi?hangi mantik bir insanin konuştuğu dili yasak eder yok sayar.sen belliki bir parça bişeyler okumuşsun eyi etmişsin fakat kendi ülkenin tarihini de biraz okusaydin,ingilizceye,hintçeye, almancaya verdiğin önemi ,öğrenme gayretini yüzyillarca beraber yaşadiğin milletin diline kültürüne de gösterseydin iyi olurdu.

• öyledir tabi ne zannettin ben böyle şeyler yazmak istemedim ama beni sen kışkırttin.bide keçilerden domateslerden bahsedip sen ne bilirsin demişsin ben yillarca adanada,konyada,karamanda irgatlik yaptim,domatesi,keçiyi senden öğrenenecek değilim arkadaşim.şunu da söyliyim şuan türkiyenin en iyi üniversitesinin en iyi fakültesinde okuyorum cahil zannetme bizi :-)

• kırmanci zane

çitky ?

bundan başka bisi bilmem

istememde.

hela vela vellvela. :D

kim çaldı çantami ?

2|1
    1|0
  • kürtçe diye bir dil mi var ki?TÜRKüm ve TÜRKÇE'den başka dil kullanmam... iki üç derme çatma sözü dil olarak algılama...

4|2
    3|1
  • Türkiyede Türkçe Konusulur Kardeşim Kürtçede Neyin Nesyimiş Bilen Varsa Kendine Saklasın AMA BİZ TÜRKİYEDE TÜRKÇE KONUSURUZZZZZZZZZZZZZZZZZ

4|1
    1|1
  • bence ana dili kürtçe olanlar bu dili bilmese bile mutlaka öğrenmeli. dil, kültürlerin temelidir.

0|2
    0|0
  • ez gelek dıxwazım zımane kurmanci bı axwım hewale heja...

0|1
    1|1
  • macurca ogrenmek ıstıyorum :)

0|0
    0|0
  • Kürt'üm ve biliyorum çok güzel bir dil türkçede komik olmayan bişeylerı kürtçede çok komik oluyor böylede bir fark var şimdi bazıları gelip yine küfür edicek siyasate baglıycak adamı çileden çıkarcak o ayrı..

1|0
    4|1
    • her dilin kendine has çok güzel taraflari var gerçekten de .siyasi şeyler yazacaklar tabi çikacaklar ama önemli olan güzel olanlari görmek.amaç zaten bir nebze olsa da siyasetten uzak bir dili sadece bir dil olarak düşünmek. :-)

• İnsanlar nedense kürtçe diyince öyle düşünmüyor Yaşasın Halkların Kardeşliği her zaman.

• Askerdeyken genç Kürt bir arkadaşımdan bana yavaş yavaş kelimeler vs. öğretmesini istedim.Cevabı şuydu:

''Abim bu dili öğrenmek için köyde bu dille yetişmen,teyzelerden dedelerden bu dilde sohbetleri dinlemen lazım.Kürt değilsen çok zor.''

0|1
    0|0
  • ben kürt değilim ama bir çok kürtten daha güzel konuştuğuma eminim

0|0
    0|0
  • Biraz bilmek isterdim aslında. İnsanlara minimun bir şeyler anlatacak kadar lazım olur.

0|0
    0|0
  • Yok istemem bilmemde.

0|0
    0|0
  • yarı kürdüm yarı çerkesim faşist devlet yüzünden ikisini de öğrenemedim ama kürtçeyi en iyi şekilde öğrenip kitap yazma niyetim var.inşallah kendi topraklarımızda kendi dilimizle yaşayacağımız günler de gelecek

0|0
    8|0
  • Bilmiyorum öğrenmek gibi bir isteğimde yok

0|0
    0|0
  • Tel Dil Tek Din Tek Millet.

Ama bu ne türk nede kürt . Bu Başka..

2|2
    0|0
  • bende Kürt'üm ama ne bir gün polise taş attım ne pkkyı destekledim şuan su saatte bile abim asker hakkaride şuan nöbet tutuyor bizde insan değilmiyiz neden herkesi bir yargılıyorlar şimdi pkklılar abimin olduğu karakola baskın yapsalar onlara mermi sıkan benim abim olmayacakmı gidip bir köşeyemi saklanıcak ? dedim ya kardeşim şimdi ben bunları söyleyince bana terörist diycekler şimdide pkklı dicekler o yüzden mümkünse böyle konular açılmasın insanların sinirleri tavan yapıyo

1|1
    1|1
Yükleniyor...