Geceleri birinin sokakta davul çalmasını doğru buluyor musunuz ?

İnanan var inanmayan var. İşi olan var. uyuması gereken var.Sene olmuş bilem kaç

Güncellemeler:
Davul yerine ne çalsın isterdiniz? A) keman B) klarnet C) gitar D) piyano

0|0
28|25

En İyi Kız Görüşü

• Bizim burda bando ekibi geçiyor.

0|2
    2|3

Kızlar Ne Diyor 27

• bazilari demis ki yurt disinda olsalar kilise canindan rahatsiz olmazlardi ama.

yurt disinda her semtte kiliseler yoktur. ama her semtte okul vardir.

belirli saatler ülkeyi can sesi sarmaz. eger evin kilisenin dibinde degilse kilisenin canini dahi duymazsin. sahsen can olayi da sacmadir ama milletin gözüne sokar gibi "burasi hristiyan ülke" diye can manyagi yapmazlar sokaklari.

davul olayi da bir kesimi mutlu ederken bir kesimi rahatsiz eder dogal olarak.

ayrica burada saygi diyenlere bir sormak lazim muharrem ayinda davulla sahura kaldirilsaydi kaci buna saygi duyardi.

cogunluk azinligi ezer politikasi uygulayip saygidan bahsetmek komik.

2|4
    2|0
    • hala demokrasi=cogunluk kafasindalar be kopuk. hayir cogunluk bunlara domal dese, domalacaklar mi onu dusunuyorum.

• Muharem orucu tuttugumuzda bize neden saygı yok ? Aynı şeyi biz yapsak aleviler şöle böle derler kardeşimm

• tobe de.

• o maneviyat olmadan bu davulun sesinin ne anlama geldiğini anlayamazsın

1|4
    2|2
    • Maneviyat var hacı içimiz yanıyor müslümanım çok iyi insanım diye geçinenlerin öldürdükleri insanlara da uykum hafif

• İnsanlar öldüğünde içinin kavrulması maneviyatinın oldugu anlamına gelmez kaç kere oturup kuran dinledin dinlerken etkilenip fark etmeden ağladın kaç kere yalvara yakara Rabbe dua ettin sen haklısın kız +1

• teşekkür ederim desteğin için :)

• dogru bulmuyorum. artik imza falan toplayip kaldirilabiliyor sanirim.

aksam 9da tencereye vurduk diye bizim hastamiz varrr, yaslimiz varrr, bebegimiz vaaar diye hoykurenlerin cevaplarina bakiyorum. ikiyuzluluk akiyor. din boyle bir afyon iste. bir evden uc tane ezan sesi duyulur. sabahin korunde ezan sesiyle bile ziplarim yerimden camim aciksa. bana soylenen sey yalitim yaptir. sen de o tencere tavadan rahatsiz olmayacaktin. ya da davuldan da, ezandan da rahatsiz olacaksin. yok oyle yagma.

2|3
    3|2
    • bizim sentte 3 ilkokul 1gesamt 1haupt 1 real 1 gymnasium 2brufsschule 1 förder schule var. yani toplam 10 okul 1 kilise var. neden gelismis ülke oldugu acik ve net degil mi (: kresleri saymadim bile .

• bi de bu kahraman abd askerleti bizim askerlerin kafasina cuval gecitip manset mansethaber yapmislardi. bizim gariban askerimiz kurbanlik koyun gibi cikmiti. emma abd askeri kahraman sonucta cuval da gecirir bim poseti de.

• ya hakikaten davul sesinden mi uyandın?

tabi ki çalacak senenin kaç olmasıyla alakası yok. geleneklerimizdir bunlar

0|1
    1|1
  • bu gelenek benide sıktı yıl 2013 insanların uyanamayacağını filan mı düşünüyorlar saat,telefon,alarm herneyse varken

2|3
    3|2
  • Evine izolasyon yaptır madem..

Gece çalışıp gündüz uyuyan işçilerde mevcut o adamlarda kilisenin çan sesini çekmek zorunda mı? Değil veya gecenin köründe diskodan çıkmış ayyaş kişilerin yolda bağırması...vs bu liste uzar gider. Demokrasi diyorsun madem çoğunluğu Müslüman oluşturan bir ülkede buna tahammül etmek zorundasın. Yok zorunda değilim dersen pasaportunu alıp başka ülkeye gidebilirsin.

3|4
    6|4
    • Bu tür tahammülsüzlükleri ben takıntı olarak görüyorum kısacası.

• Haklısın deyip geçiyorum. Yoksa birbirimizi yemekten çekiniyorum. Klasik koşullanmışım :|

• Sorun değil, kin tutmam zaten. Sen de helal et...

• İnsani bunaltiyor, dogru bulmuyorum.

1|2
    1|2
  • her gelenek gibi bunuda çürüttüler ne güzel ramazanın bir anlamı olan şeylerden biride davuldu çalsa nolur gereksiz şeyleri dinlerken yaparken iyide bir ramazan davulunu dinlemekmi zor geliyor.

1|0
    0|1
    • Ya bu bitsin bence panayırlar gölge oyunları filan tamamda.davullu alarm sesi uygulamasına geçilsin sanki mani okuyor bişey yapıyor. Hiç mantklı çözüm üretemiyonuz hep bu istemezükçü zihniyet :)

• mathesis güzel örneklemiş.

1|1
    5|1
    • Teşekkürler...

• Ama yaşlımız, hastamız vardı hani? :) Onlar da tencere tava çalınırken evlerine yalıtım yaptırsalarmış ne kadar basit bir çözümmüş.

• sizin tencerecileriniz gibi çalmıyor davulcu.

• buluyorum gelenektir bu. ama bizim mahallede çalan yok

0|1
    0|1
  • türkiye kocaman bir köy gibi.

0|2
    0|1
    • eheh aynen, maneviyatla körleşmiş bir de Tokmak kutsal olur mu ya? ne alakası var? Kutsal Tokmak! Kutsal Ramazan davulcusu. Hindistanda olsak herhalde fenalık geçiririm "-inek o kutsal -e kafama sıçtı -kutsal o kutsal ! -peki bu ? -bu da kutsal -o? - o da kutsal cızz

• kutsalıma dokun!

• Hımm

• Bu soruyla fark ettim ki bizim burda davul filan çalmıyor :/

0|0
    0|0
    • hayır bizim burda kimse oruç tutmuyor.Dün mangal bile yaktılar yan bahçede.Bi de gidiyoruz para veriyoruz davulcuya!

• Her şeyde bir polemik yaratmasanız olmuyor mu Allah aşkına ? Tamam anladık inanmıyorsunuz oruç tutmuyorsunuz ama geleneklere de mi hiç saygınız yok ? Ben isterdim ki eskisi gibi mani okuyarak gezsinler artık o bile yok iki vurup geçiyorlar ola ola bundan mı rahatsız oluyorsunuz ? İyice köreldik farkında değil misiniz ?

0|1
    0|1
    • Davulla bilenip savaşa gitmiyoruz ki artık fetihlerden sonra ganimeti yiyelim . Sabah kalkıp işe gidiyoruz.

• Ya dediğim gibi eskisi gibi yavaş yavaş mani okuya okuya bağıra çağıra geçseler haklısınız diyeceğim. Fakat iki vuruşunu ancak duyabiliyorum şahsen ben. Rahatsız edecek kadar ses yapmıyorlar ki. Kaldı ki topu topu bir ay.

• He bu saatte burdasın ama millet sahura kalkıcak diye davul calınıyo bundan rahatsız oluyosun belli etme bari uyuman gerekiyosa zıbar yat be

1|0
    4|2
    • Yani yatsın madem.. Bu tarz kişiler takıntılı bence. Normal değil.

• sen de amma lobici çıktın mathesis :D

• bizim davulcu 2 gündür 1'de geçiyor, dalga mı geçiyor acaba. yoksa bu tarafı uyandırıp sincan'a mı gidiyor 2. posta olarak henüz çözemedim

çalsın yahu nolacak senede 1 ay

0|2
    1|0
    • dikmende dee böle :D

• Bizimki buraya gelmiyordu sokağın başından dönüyordu.Dün para toplayayım diye buralara da geldi.Kırmadılar para verdiler tepemizde çalmaya başladı.

• Gelenek ama kimse takmıyor açıkçası

0|0
    0|2
  • Evet dogru buluyorum.

0|1
    0|1
    • Oruç tutmadığın bir zamanda tepende çalsınlar o zaman

• :)) bikac dakika davul sesinden ölmem heralde, sende ölmemissin bak..

• :DD iyi peki madem

• bu bizim hem dinimizde hem gelenek göreneğimizde olan bir şey,yakında bayrmalarda olmasın inanan var inanmayan var dersiniz...

0|1
    0|1
  • Manevi Bi değerdir çoğunluk Müslüman Bi ülkede hoşgörülü olmak gerekir

0|1
    1|1
  • Bu bir gelenektir . Hangi saygidan bahsediyorsun toplu taşima araçlarinda gözümûzün ıçine baka baka su icmek mi saygi cok dar bakiyorsunuz.

0|1
    0|1
    • Yauv o algıda seçiciliktir.Çok kişi saygılı

• afrikadaki kabile reisleri gibi çalmalarını doğru bulmuyorum biraz sanat yahu .s...s.s.

1|0
    1|3
  • Davul çalsın.

0|0
    0|2
  • Calsinnnn

0|1
    0|1
  • Evet dogru buluyorum

0|2
    0|1
  • saygı duyarım da oynamaktan da geri durmam.

2|1
    0|2
  • Bu bir gelenektir. Kesinlikle karşı değilim. Eğer çok rahatsız oluyorsan kulaklarına bir zahmet tıpa tak o zaman duymazsın

0|0
    1|1
  • ben gereksiz buluyorum saatimle uyanıyorum yadaşu anoldugu gibi sabahlıyorum sanki tokmagı beynimize vuruyorlar gibi.. bizi gec hastası var bebesi olan var az önce gecti öyle bir vurdu ki tokmagı yerimden zıpladım valla :)

1|1
    2|0
    • Benimde daha iki yasına gelmeyen bir kardesim var ve içerde yerinden bile kımıldamadan uyuyo

• Bak davulun cıkardıği sesle ucağın cıkardigi ses br degil ayrica bu 12 ayda 1 olan bir sey niye bu kadar dert ediyosunuz

• sadece fikrimi söyledim gereksiz dedim isyan etmiyorum calsın madem de niye bu kadar eksi aldım kitapta müminler davul ile kalkıp sahur yapın demiyor ki bu insanların cıkardıgı bir gelenek..

Erkekler Ne Diyor 25

• Buluyorum açıkçası. Nasıl pazarları kiliseler 10da çan çalıyorsa, nasıl çinliiler yeni yılın gelişini kendi mitlerine ait tanrılarla günlerce kutluyorsa, nasıl totemin etrafında ateş yakıp dans edenler varsa, bir dinin ritüelleri ile var labileceğinin farkındayım ve doğru buluyorum.

6|1
    1|1
  • Sene olmuş bilmem kaç halen laflara bak kurban gelir katliam derler etleri löpletirken ağaçtan topluyorlar ya yarın davulcuya seslenecem vur davulcu daha sert vur diye:/ sitenin içinde tangur tungur tencere tava çalarken sormadılar bana rahatsız oluyormusun diye özgürlük adına demokratik hak adına çalmışlardı

2|1
    1|1
    • şu soruya cevap veren bikaç ismi daha 3-5 ay öncesine kadar şuan savundukları fikrin taban tabana zıttı cevaplar verirken izliyodum ben ya. çok garip ya.. yaşa mı versem başa mı anlamadım gitti.

• Cansın ya can can +1

• gıdıklandırdın kaçtı garibim

• Ülkedeki gayrimüslimler, oruç tutmayanlar, hasta-yaşlı-çocuklar kimin zikinde ki. Ne güzel teknolojilerimiz var, alarmlı saatlerimiz var lan neyse ya ben birşey demiyorum.

Haa bu arada ötekilerin tarafında olanların bu soruda çoğunlukçu takılması gözden kaçmıyor.

4|3
    2|1
    • puhah Geceden gündüze değil de :DD

• yeryüzünde din diye bir şey olmasaydı bunu kaç kişi normal karşılardı, hoşgörülü yaklaşırdı merak ediyorum :/

4|1
    0|0
  • eskı zamanlardakı gıbı gıyınseler manıler soyleseler anlarım tamam ozaman sahıp cıkalım ama adam kapkaccıya benzıyor manı yok bısıy yok elınde patlak davul gum gum vuruyor bızım burdakı davuclu bırde kes bırde esrar var elınde ceke ceke gıdıyor gelde rahatsız olma hastası olan var oruc tutmayan var tutamayan var mantıklı olmak lazım bırazda hanı hosgoru dınıya hosgorulu olmak lazım bırazda

0|3
    1|0
  • Şimdi bu mantıkla yola çıkarsak herhangi bir takım sampıyon oldugundada

Marslar , sirenler , araba kornaları çalıyor ( takım tutan var tutmayan var )

türkiyede yaşam zorunlulugu olan genclerın hepsi askere alınıyor

( vatanı seven var sevmeyen var)

Türkiye demokrasi ile yürütülen bir ülkeyse genel olarak islam ibaresi çogunluksa

hoşgörü kavramı heryerde oldugu gıbı buradada devreye gırer

Yoksa yarın bırısı ezan okunmasın ınanan var ınanmayan var der

işler çıkılmayacak bir hal alır ülkemızde ...

2|2
    2|2
  • bi de anket olsaydı iyiydi. çalmalı

0|3
    0|1
    • sonradan eklenmiyormuş anket bunu da öğrenmiş olduk :D

• oruç tutmama rağmn doğru bulmuyorum.Devam etmesini birazda zorlama gibi.ayrıca herkes telfn çalar saat gibi şeylerle uyanıyor kısaca gürültüden başka bir şey degil

2|1
    0|0
  • İnanan var , inanmayan var demişsin şeker oğlan. Bu ülkede inanan çok olduğu için ve çoğunluk kabul gördüğü için katlanacaksın. Katlanamazsan arkadaşın dediği gibi bir zahmet terket. Avrupa da Müslümanlaşma artıyor ne hikmetse bizim ülkemiz de ergenler ateist ya da hrıstiyan olmaya çabalıyor. Aç oku ne olduğunu bil ondan sonra karşı çık. Nedir bu kızılbaşların herşeye itirazı hala anlamıyorum.

0|0
    2|1
    • oruç tutan var tutmayan var da olabilir! Herkes bişeylere inanır sonuçta.Senden kişisel danışmanlık hizmeti almak için sormadım yakışıklı :DD Sen çok olgunmuşsun :DD Avrupanın müslümanlaştığı ve geleceğin müslümanlıkta olduğu bilgilerine ulaşmışsın bir de :DDDD Kızılbaş dediğin hani o güner ümitin kariyerini bitiren hakaret herhalde seneler önceki.Alevi değilim .

• müslüman bir ülkede yaşıyorsan 1 ay boyunca o davulun sesini duyacaksın... 5 vakit ezan sesini duyacaksın...

0|1
    2|3
    • Demokratik laik sosyal hukuk devleti yazıo olum anayasanızda :))) haberin yok

• Rüzgar gibisin

• ee cevap verebilecek bir lafı olmayınca ne yapar insan... saçmalar...

• Nerede bir Müslüman olmayan bir adam varsa zaten, "biz İslama karşıyız demez de biz saygısızlığa, haksızlığa, şuna-buna karşıyız" diye hep kılıf arar nedense.

3|2
    5|1
    • Hasta olan insanlar zaten hasta olduklarının farkında olmazlar.Bunlarda da islam obsesyonluğu var.Yurtdışına gitseler çan sesine bir sey demezler eminim.

• Aşırı tepkiler verebiliyorum kusura bakma, hakkını helal et.

• Helal olsun..

• kaç saniye çalıyor da rahatsız oldun hemen.ne hassas insanlarmışsınız yahu

2|1
    4|4
  • davul işide maddiyata döküldü bu yüzden hiç sevmiyorum

0|2
    0|1
  • İnanmayabilirsin, bu ülkenin çoğunluğu müslüman ve çoğunluğun isteğine göre hareket edilir, demokrasidir bu. Ayrıca gelenektir.

1|1
    2|1
  • Ben karşı değilim fakat böyle tan tan tan çalacaklarına kulağa hitap edecek şekilde çalsalar keşke..

0|0
    0|1
  • davul çalması çok saçma

0|1
    0|0
  • Gelenektir. inan ya da inanma bu olucak hacı

1|2
    2|1
    • O zaman bir site bulucaz kendimize

• Bende çok gerekli bulmuyorum da gelenek diyorlar işte

0|2
    0|1
  • ne davul çalınsın ne çanak çömlek gereksiz ikisi de..

0|1
    1|0
    • Valla bitmiyor memleketin çilesi

• ben duymak istemiyorum, sevmiyorum, sevmek zorunda değilim, buyrun insan hakları sofrasına.

0|1
    0|1
  • Sen ramazanı eğlence saniyorsun harelde.

0|1
    1|1
    • Tarkan'ın şarkısı gibi olmuş.

• Keman miiiç bu olmaz o klarnet ve davul olabilir

0|0
    0|0
  • Şimdi geldim davuldan valla cikcaz tabi davula ramazan ayında müzisyene iş yok

0|0
    0|0
  • burası müslüman ülke genç.beğenmiyorsan gavur ellerine gidebilirsin

0|0
    3|2
  • sene bilmem kaç olmuş ama hala yemek yiyorsun. m.ö adamlarda yemek yiyordu. diyeceksin benim zararım mı var yemek yemeyle. evet özellikle ramazan ayında çok zararlısınız milletin karşısında yemek yiyip su içmeler kahveler içmeler falan filan.

0|3
    1|2
    • Oldu canım senin için millet özel mi davranıcak o zaman senin oruç tutmanın ne anlamı kaldı oldu olucak restorantlarda kapansın ramazanda iftara kadar

• ben rahatsızlıktan bahsettim tabi nerenizle anladıysanız.

• ok kaçmış

Yükleniyor...