Divan edebiyatı denildiğinde aklınıza ne geliyor?

Evet arkadaşlar divan edebiyatı ile ilgilenenler vardır mutlaka aranızda, peki divan edebiyatı denildiğinde size neyi pekiştiriyor?

0|0
14|14

En İyi Kız Görüşü

• Suya virsün bâğ-bân gül-zârı zahmet çekmesün

Bir gül açılmaz yüzün tek virse min gül-zâra su

(Bahçıvan gül bahçesini sele versin (su ile mahvetsin), boşuna yorulmasın; çünkü bin gül bahçesine su verse de senin

yüzün gibi bir gül açılmaz.)

Hâk-i pâyine yetem dir ömrlerdür muttasıl

Başını daşdan daşa urup gezer âvâre su

(Su ayağının toprağına ulaşayım diye başını taştan taşa vurarak ömürler boyu, durmaksızın başıboş gezer.)

Zikr-i na’tün virdini dermân bilür ehl-i hatâ

Eyle kim def-i humâr içün içer mey-hâra su

(Sarhoşlar içkiden sonra gelen bat adrysını gidermek için nasıl su içerlerse, günahkârlar da senin na’tının zikrini

dillerinde tekrarlamayı (dertlerine) derman bilirler.)

Umduğum oldur ki rûz-ı haşr mahrûm olmayam

Çeşm-i vaslun vire men teşne-i dîdâra su

(O mahşer günü, güzel yüzüne susamış olan bana vuslat çeşmenin su vereceğini, beni mahrum bırakmayacağını ummaktayım.)

Valla Divan Edebiyatı diye ayıramayacagım cümleten edebiyat deyince dönemi geçebilecekmiyim acaba diyorum başka bir derdim yok :)) çünkü bunlar eski sınıfların dersiydi şimdi ne gördüğümü bende bilmiyorum =)

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Fuzuli, gibi şairler var aruz ölçüsü ile yazdıkları şiirler. Kuzenimi ders çalıştırdım geçen, ordan aklımda kalmış.)

0|0
    0|0
  • edebiyat hocammm

0|0
    0|0
  • failatün failatün failatün failün dışında birşey gelmiyor

0|0
    0|0
  • şarkı gelio şarkı ustası nedim gelio ve divan edebiyatı özelliklerinedende lale devri gelio ( tam edebiyat öğretmen adayına sordun bu soruyu ) :):):)

0|0
    0|0
  • sevgiliyi duydukları aşkı anlatmayı sevgiliden daha çok sevdikleri aklıma geliyor. bileğini görüp aşık oluyor adam sonra o saf aşkı süsleyip anlatıyor. değişik gelir bana.

0|0
    0|0
  • Fuzuli...

0|0
    0|0
  • mevlana, osmanlıca

0|0
    0|0
  • Fuzuli,Nedim..

0|1
    0|0
  • fuzuli, baki, nedim,

0|0
    0|0
  • cok severım edebıyatı hep okumak ıstedgm bolumdu ama smdı baska blmdeymm

0|0
    0|0
  • MEVLANA..FUZULİ.EVLİYA ÇELEBİ

0|0
    0|0
  • cıyak sesli bahtışen...ööö

0|0
    0|0
  • failatün failatün faillatün failiün. sırf bunun yüzünden sayısal seçtim la ben.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Eserleri daha çok nazım şeklinde olan, nesirin az bulunduğu Arapça ve Farsça sözcüklerin oldukça çok kullanıldığı bir akımdır. "Divan edebiyatı" denilmesinin nedeni şairlerin şiirlerini divan isimli el yazması kitaplarda toplamalarıdır. Çok Arapça ve Farsça sözcüklerin kullanıla nedeni ise yazışma dilinin bu dillerle yapılması sonucunda bu dillerden Osmanlıca'ya fazla kelime geçmesidir.

0|0
    0|0
  • Fuzuli'nin Su Kasidesi geliyor. Suyun kayalardan akışını sevdiğine ulaşmak için kafasını vura vura yol alışına benzetmesi beni etkilemişti baya lise yıllarımda.

1|0
    0|0
  • divanda uzanırken hatunu yoldan çıkarmak için yaptığım bin türlü edebiyat geliyor ne yalan söyliyim:P

0|0
    0|0
  • Lisedeki edebiyat sınavlarını hatırlıyorum direk.

0|0
    0|0
  • Fuzuli

0|0
    0|0
  • hiçbişey çağrıştırmadı. derslerde uyumuş olabilirim

0|0
    0|0
  • Fuzuli geliyor...

0|1
    0|0
  • "Vechi hurşidinize münevver demişler" Hababam sınıfı stayla.

0|1
    0|0
  • Farsça, Aruz ölçüleri(Mefulü mefailü... vbvb.),

0|0
    0|0
  • failatün,fuzuli.ölçüler

yav yemin ediyorum bıktım :))

0|0
    0|0
  • failatün mefailünler geliyor direkt olarak birde rahmetli Kemal Sunal

0|0
    0|0