Ülkemizde ki Osmanlı düşmanlığı nedendir?

Örnek;

1 tane mimar sinan yetiştiremeyenler Osmanlının bilime ve ilime önem vermediğini savunuyorlar.

Güncellemeler:
Cevapların genelinde görüldü ki,kendilerini okumuş kültürlü sananlar,tarih okumadan sadece kulaktan dolma ve dizilerden öğrendikleriyle nefret kusuyorlar.

0|0
17|25

En İyi Erkek Görüşü

• Çünkü onca nesil hep şu felsefeyle yetişti : "Osmanlı çağa ayak uyduramıyordu, memleketin üzerinde kara bulutlar dolaşıyordu. Atatürk bir Güneş gibi doğdu, düşmanı kovdu, cumhuriyeti kurdu" lafıyla yıllarca tarih dersi okuttular insanlara. Burada bile desteksiz desteksiz konuşan insanların tarihle ilgili tek bildiği şu yazdığım cümledir ha. Osmanlı deyince hepsinin ağzında tek bir laf : Harem, kardeş katli falan filan. Bu kadar bilgisizlik işte. Neresinden anlatacağımı sapıtıyorum. Müslümanlara Osmanlı'dan önce İslamı anlatmak lazım. Çok iş var çok !

2|5
    5|6

Kızlar Ne Diyor 17

• Çünkü bazıları atalarını Cumhuriyet'in başlangıcından itibaren gökten zembille indirildi sanıyor.Atatürk Allah'ıma binlerce şükür iyi ki vardı ama bizim ondan önce de 600 yıllık zaman zaman 3 kıtaya birden hükmeden büyük,adil bir devletimiz ve atalarımız vardı. Osmanlı Devleti'nden nefret edip de Fatih'in fethettiği İstanbul'da yaşayan,sefa süren Avrupa özentisi,kapitalizmin evlatları çok ülkemizde maalesef. İnsanlar unutuyor ama biz sadece Atatürk sayesinde var olmadık biz aynı zamanda o koca,şanlı devlet sayesinde yıllarca ayakta durduk!

2|4
    2|0
  • Şeriat en basitinden. Çok şükür bugünlerime.

2|3
    3|8
    • Sorsam Müslümanım dersin ama şeriatın allahın hükmü olduğunu bilmezsin! Osmanlıda yaşayan gayrimüslümler kadar şu an türkiyede rahat yaşayan var mı?

• sen benim inancımı bilemezsin iyi geceler artık bu konularda kimseyle polemiğe girmiyorum düşünceme saygı duy ve bir daha yorum yazmazsan sevinirim.

• Osmanlı düşmanı değilim nefret falan da etmiyorum ama Osmanlı hayranı olup sürekli saçma sapan eleştiriler yapan kesime gıcığım var.

2|4
    2|1
  • elin hanedanından bana ne ya.

2|5
    3|4
  • Osmanlıdan bir Mimar Sinan çıktı diye sevilmek zorunda mı?Biz de Fazıl Say'ı çıkardık neyin derdindesin.

2|2
    2|5
    • fazıl say mı :D mimar sinanlamı kıyaslıyon onu

• fazıl say,mimar sinanın tırnağı olamaz! kıyas yapmak için eşit olmak lazım ;D

• Farkındaysan ben Mimar Sinan'ı küçümsemedim.Her dönemde kaliteli sanatkarlar,bilim adamları var demek istedim.Sen bu sorunla günümüzde yaşayan bilim adamlarını,sanatkarlarını aşağılıyorsun sonrada kalkmışsın bana tırnağı olamaz diyorsun.Sen aslında bu sorunla başka şey demek istedin ben de sana karşılığını verdim.:):) Şu an klavye başında böyle atıp tutuyorsan Osmanlı sayesinde değil Cumhuriyet sayesinde..Cevapla o zaman Atatürk mü,Abdülhamit mi?

• Taht için kardeşini öldürebilirsin, Osmanlı kanı soylu bir kan falan bunlar ne böyle... Nesi sevilir yani bunun?

1|5
    2|3
    • Senin beynin sadece o kadar çalışıyor.Kardeşini öldürmezse taht için onbinlerce insan ölecek.

• Senin beynin körelmiş hakkaten ve dinden bir şey bildiğin yok defol git. Maçmış hakemiş sana laf yetiştirende suç zaten. Hadi yol al kapa çeneni.

• He bilerek engelledim senin susacağın yok çünkü bende senin kelleni alıyorum böyle. :/ Sen anca bu dilden anlarsın.

• cumhuriyetin sayesinde bukadar okuyabildik panpa, osmanlida olsak bukadarini okuyamicaktik. caceyli falan derdik artik.

2|1
    2|4
  • Osmanlı'yı severim.

2|2
    0|0
  • Kula kulluk yapan bir devletten ne beklersin .

1|1
    3|2
  • Yoo ben seviyorum. Bi daha dünyada Osmanlı olacagını düsünmüyorum ben.

2|2
    1|1
  • millet insanlari bastan yaratiyor mimarda mi takili kaldin panpa.

0|1
    2|1
  • benim de anlamadığım Atatürk düşmanlığı niye var bu kadar Osmanlı yanlısı olmak niye ?

3|2
    2|4
  • Nefret etmiyorum ama hayran olmak zorunda olduğumu da düşünmüyorum.

1|0
    2|0
  • Ceddini bilmeyen kendini bilemez . Atatürk çok şükür ki iyi bir liderdi.

Fakat Atatürk'ten öncesi de var.

Bi zamanlar bütün dünya Osmanlı'nındı.

Kalan topraklar kaldı işte.

Yönetim şekli ters gelse de nankör olmamak gerekiyor.

1|4
    2|2
  • halkına zulmetmiştir

5|2
    2|2
    • Hangi zulüm!

• Osmanlının tarihinde batılı kaynaklar dahil neredeyse hiç zulümle ilgili bir bilgi yok.Sizin kulaktan dolma bilgileriniz dışında!Say bakalım kaç tane

• batılı kaynaklarda zulümle ilgili bilgi tabiki de yoktur,çünkü batılılara zulüm yapamadılar zaten.

• Güzel soru vallahi bende merak ettim

Simdi.. Bende bilmiyorum^^

1|0
    4|2
  • faşist ve emperyalist bir devlettir

4|3
    2|4

Erkekler Ne Diyor 24

• Osmanlı düşmanlığı yok, soyunu satılığa çıkaranlar ilk önce Osmanlı geçmişi ile Türkiye Cumhuriyetini kıyaslayıp, yüksek şahıslarına dil uzatmayı tercih ettiler. Örneğin, yeni yeni moda olan. Mustafa Kemal mi Fatih Sultan mehmet mi? Be yavşak, be i*nenin çocuğu, sen Ata'yı hazmedemiyorsun diye Fatihe sarılıyorsun diye ben Atayı sevip Fatihe söveyimmmi? Be dingil be pijin evladı, Oda benim geçmişim diğeride benim geçmişim. Bu ayırımı ampul ve yardakçıları millet anlayışından hükmedilebilir ümmet anlayışına geçmek için bilinçli yapıyor. Aldanmayın.

2|0
    0|1
  • Cahillik geçmişi araştırmama ya da taraflı kitapları okuma ..

Hammer tarihi forever , Geçmişinden utanan insanın geleceği de olmaz. Bizim insanlarımızda nasıl bir karakter varsa artık geçmişinsden utanıyor. "Sözde Atatürkçüler" , Modernler, Çağsdaşlar hayır modernliği geçmişinden utanmak olarak düşünen amfibi safhasını atlayamamış nesiller ..

Haa şimdi bu soruyla Atatürk ü karıştıracak, karşılaştıracak cahiller var mı merak ediyorum..

Ki elbet olacak hayır sanki şu anda keşke osmanlı olsa diyoruz. O zamanda düşünmesini bilin artık osmanlıyı. Ne alakası var Atatürkçülükle, Milliyetçilikle, Türkiyeyle Osmanlıyı araştırmanın geçmişimizi öğrenmenin. Osmanlı da Anadolu selçuklu gibi eski bir medeniyet ama tarihimize en yakın medeniyet. Övünülmeli tarihte yaptıklarımız ama yok Atatürkçülük vs Osdmanlı kafası. Ne alakaysa beynindeki hangi sinapsın hangi nöronun işlewviysdwe artık bu ikisdi arasdınsda alaka kuruyor. Türkiye vs Osmanlı Atatürkçülük vs Osmanlı ?

Cahil ucuz nesil geçmişinden utanma hepimiz Atatürkçüyüz ..

0|1
    2|0
  • Kardeşim duraklama ve gerileme döneminde osmanlıda bilime ve ilime önem verilmedi orası dogru ama hiç önem vermedigi anlamında gelmez ne yazikki hepçe avrupanın gerisinde olduk zaten önem vermedigiz için osmanlı devletinde duraklama ve gerileme dönemi oldu osmanlı padişahlarının bir kaçınında savunulcak bir tarafı yok zaten bu önem vermedigimiz için kurtuluş savaşı olduya domino taşı gibi yıkıldı herşey bir zamanlar osmanlı dünyaya hükmetdi ama hükmetdigimiz dönemlerde bile teknoloji olarak gerideydik türk ruhu sayesinde kazandık o zamanda savaşları cumhuriyetin ilanından sonra yeni yeni gelişmeye başladı sanayicilik bilim daha bu ülkenin uzun yolu var şimdi bile çok gelişmiz degiliz yerimizde sayıyoruz olanlarla yetiniyoruz

0|1
    1|0
  • Genellikle batıcılar sevmez.Dinine sadık bir devlet olduğu için.Ama farkında değiller ki Batı birçok şeyi Osmanlıdan öğrenmiştir.Fatih olmasaydı Orta Çağda derebeyleri göbek atıcaktı.Kanuni olmasaydı Müslüman ve Yahudiler ispanya katliamından nasıl kurtulacaktı.15 Milyonmetre kare toprak üstünde hüküm süren padişahları yetiştiren bir devleti varsın kimse sevmesin.Herşey ortada zaten

2|2
    0|1
  • halka şeriatı dayatıp kendi haremde hoppa zıppa yapan bir hanedan tarafından yönetilmek istemem. şimdiki arabistan gibi...

3|5
    0|6
    • Ve bunu dile getirdiğin an Batıcı+dinsiz olursun :) Neden mi geri kalıyoruz? İşte nedeni bu

• git az ötede ottomancılık oyna

• Osmanlı Devletine bir düşmanlığım yok. Tüm tepkim; geçmiş, günümüz ve gelecekte toplumun gelişmesine engel teşkil eden tüm düşünce sahiplerine. Nasıl ki Osmanlı devletinin tarihsel başarılarından övünç duyuyorsak, yapmış olduğu hatalardan da ders çıkarmak durumundayız..

2|0
    1|0
    • Kısa ve öz... Başka söze ne hacet...

Ecdadımızla gurur duyduğumuz gibi, geçmişte yapılan hatalardan da pekala ders çıkarmalıyız.

• 1- Her Osmanlı Hükümdarının, kendini Allah sanması ve bunun getirisi olan insanlara gölge etme eğilimi.

2- Kendi kültürümüze uymayan, yozlaşmış Arabik tınılar.

3- Çoğu zaman, ''özümüze dönüyoruz'' adı altında yapılan çeşitli kaba tavırlar..

2|1
    1|6
  • Osmanlı düşmanlığı yapanlar , Osmanlı ile Cumhuriyeti karşı karşıya getirerek bundan fikir rantı sağlamaya çalışanlardır. Osmanlıya özenenlerin arasından kaç tane mimar sinan çıkmış bu soruyu kendine böyle sor. Ya imam ya müezin ya da cemaat tarikat yönetme hevesinde olanlar.. Siz osmanlıyı biraz yanlış tanımışsınız. Oy rantı fikir rantı uğruna tarihi bile sapkınlıklarına alet ediyorlar.

1|0
    0|0
  • yükselme devrine kadar sıkıntı yok zaten

1|0
    0|0
  • ufkumuzun darlığı her şeyimize sirayet etmiş bulunuyor. Tarih sevilen bir şey midir? Nedir tarihi sevmek? Osmanlıyı sevmek, Atatürkü sevmek, cumhuriyet dönemini sevmek. Bilimde sevgi olmaz. Bilimde araştırmak, tartışmak, eleştirmek, bilmek ve sorgulamak olabilir. Sevgi ve nefret. Millet olarak garip bir şekilde ruhumuzu kemiriyor. Biri seviyor biri nefret ediyor. Ama okuyup anlayacak, yanlışları eleştirip doğrulara kulak verecek gözlerimiz yok. Kalbimizin ritimlerinde saklı bilim. Oysa bilim önce kafada başlar. Önce düşünceyi eğitmeyle başlar. Tarih bir avuntu mezarlığı olamayacağı gibi, tarih bir günah müzesi de değildir. Tarih olanı biteni bizden o günün şartlarını göz önünde bulundurarak sorgulamayı ve dersler çıkarmayı gerektirir. Osmanlı'da demokrasi yoktu demekle bugün krallıkla yönetilelim demek arasında bir fark vardı. İkisi de anakronizm. Önce tarihe bakmayı bilmek lazım. Önce bilgi, sonra eleştiri, (sonra sevgi ya da nefret)

0|1
    0|0
  • Osmanlı'nın yıkılmasının en büyük nedenlerinden biri teknolojiden uzak kalması ve çağdışı yöntemler kullanıyor olmasıydı.Aydınlanma Çağı'na yönetim dinamikleri nedeniyle en son giren devletlerden biriydi.Bunun en büyük örneği 1.Dünya Savaşı'nda düşman kuvvetlerinin teçhizatına karşılık Almanya'dan hatır minnet alınmış tüfek,gemi vb.dir.

Hanedanda dönen dalavereler dizilerin manipülasyonu değildir arkadaşlar.Tarihin sayfalarında yer alan gerçeklerdir.Ama anlatılmaz ,çünkü biz öyle bir milletiz ki eleştiriye bile katlanamıyoruz bırakın hakareti.Gerçi bu olaylar her monarşik ülkede vardı sadece Osmanlı demek büyük haksızlık olur.

Kısacası Osmanlı İmparatorluğu saygıyı sonuna dek hakeden bir mega oluşumken kendi ayağına sıktı.Demokrasiye günah diyen zihniyetler olduğu sürece yakında Mars'ta yaşayan ülkelere teleskoptan el sallarız.Hep geri kalacağız.Ve hayır geri kalmamız istendiği için veya dış mihraklar vs. söz konusu olduğu için değil.Şu an Cumhuriyetin ayağına sıktığımız için.

0|1
    1|0
  • Atatürk yoktu düşman çoktu Atatürk geldi düşmanı yendi bu güzel yurdu bizlere verdi diye öğretirsen çocuğa Osmanlıyıda sevmez Osmanlıya küfür de eder herşeyi eder.

0|3
    2|3
  • 600 senedir (vaadesine göre) sayılı bilim adamı çıkartan , 200 küsur sene matbaadan yoksun kalan, devleti eleştirenin boynu vurulan , kardeş katlini onaylayan vesaire bir devleti sevmemi beklemesinler.

0|1
    0|2
    • Tarihi nerde okuyorsunuz siz merak ediyorum!

• Süleymaniyedeki Yazma Eserler Kütüphanesinden sessizce yatan kaç Osmanlı alimini okudun? ya da kaçından haberin var?

• Devlete ait olan osmanlı-topkapı arşivini kaynak alan kitapları okuyun.

• Bütün dünya osmanlı devleti'ni araştırır nasıl bu kadar uzun yıllar dağılmadı diye bizim cahil ve garip insanımız kendi atasına sahip çıkmaz işte.sonrada ben okudum biliyorum diye dolaşır insanların arasında.Ruhu satılmış aykta ölü kör insan bozuntuları açın osmanlı tarihini de feyz alın biraz...

0|0
    0|0
  • Realiteyi söylemek düsmanlik degil. Osmanli bilime önem verseydi batmazdi. Bati gibi gelisik olurdu ve yenilmezdi bu bir gercek.

Ama durum deyismedi bugünde her Müslüman ülke gelismiyor ve geride kalmis.

2|0
    0|1
  • mımar sınan ermenıdır yavuz onu devsırıp ıstanbula getırmıstır

0|0
    1|0
  • osmanlı 17. yüzyılda 80-90 yıl okullarda pozitif bilim okutulmasını kaldırmış. sonra da yakalayamamış dünyayı. ondan öncesi güzel, selçuklu daha da güzel onlar daha çok önem vermiş bilime.

1|0
    0|0
  • off siz türkler hep birbirinizden nefret ediyorsunuz ya :/

2|1
    1|1
  • osmanlıyı kiç çekemez bizler onların torunuyuz

1|1
    1|0
  • mimar da mı olmayag :(((

1|0
    0|0
  • Son dönemleri berbat ötesi

0|0
    0|0
  • Osmanli zamaninda olsaydim, kesin bir firlamalik yapardim. Kellem vurulurdu.

Osmanli Devleti dusmani degilim tabiki ama tutarsiz ve keyfi (ve anane adi altinda) yapilan bir suru sacma sey var, ki insan bi' durup dusunuyor.

Adamlar sadece savasmislar. 600 sene boyunca saadece savasmislar. Butun gucler elindeyken, dunyanin gidisini degistirecek bir sey yapamamislar.

ABD-Israil 50-100 senede butun teknolojiyi ve ekonomiyi eline alirken, Osmanli nasil 600 senede... Neyse. Aslinda ABD-Israil de degil ha. 20-30 kisi falan bunlari yapan. Osmanli, kuru kalabalik. Bilek gucune dayali bi' devlet. Sal 100 kisiyi, 5000 kisiyi öldürsün oralari ele gecirsin.

Belki de cok adil olduklarindan dolayi yikildilar. Bilemeyiz. Biraz da kibirli tabi, bunu da kimse inkar edemez.

Boyle bilim falan demisken aklima geldi. "Dunyayi Degistiren 5 Denklem" ve "Tarihi Degistiren Bilginler" isimli kitaplari okuyun. Orada guzel seyler yaziyor.

4|2
    1|2
    • Abd ve İsrai'in dünya ya nasıl hükmettiğini herkes görüyor.Osmanlı bu şekilde yapmadığı için yıkıldı.

Kibirli olduklarını kesin hüküm veriyorsun ama adil olduklarına gelince belki diyorsun.Senin bu konuya ne kadar yanlı baktığını gösteriyor.

• Ama amerikanın bir saldıraya maruz kalma riskinin 0 olduğunu herkes biliyor.Ama Osmanlı'nın öyle bir şansı yoktu.4 tarafında saldırmak için bekleyenler vardı ve bunuda çökme devrinde buldular.

• "Stratejik noktalar kendi elindeyken, o savaslari nasil kaybetti?" diye sorarlar adama.

Ben HaxBall'a gireyim en iyisi. Bu Osmanli muhabbeti bitmez.

• mimar sinanı kim yetiştirmiş ne alaka?

1|0
    1|1
    • Kim yetiştimiş?

• En azından tarihine saygı duyardı,tarihine çamur sıvamak için uğraşmazdı.Osmanlı olunca mı böyle adamları kimse yetiştiremiyor?

• sence einstein ı, tesla yı, da vinci yi birileri mi yetiştirdi. mimar sinan bizden çıktığı için şanslıyız.

• sorunun resme dökülmüş hali link

0|0
    0|0
Yükleniyor...