Avrupa'dan aldığımız en köklü kültür ne sizce?

sizce avrupadan aldığımız en köklü kültür ne? iyi yada kötü?

0|0
5|13

En İyi Erkek Görüşü

• Medeni kanunlarını aldık, en azından resmi nikah ve tek eşlilik resmileşti,

Alfabelerini aldık, cumhuriyet rejimini aldık,Laikliği aldık vs.vs.vs... bunlar kültürel şeyler mi, aslında evet bir süre sonra yaşam şeklimizi buna adapte etmemiz gerekirdi, ama herşey gibi(nasıl osmanlının gelişme sürecinde bilime sanata önem verildiği halde, son dönemlerinde hazerfen çelebi sürgüne gönderildiyse yobazlar yüzünden, cumhuriyet döneminin ilk başlarındaki ivmeyi kaybedip, kontrol edilebilir sağ merkezli yapılara döndük)dogmatik siyaset yapıp herşeyde olduğu gibi gericilik yüzünden kaybeder olduk.

Gelenek,görenek açısından birşey almamız gerekli değil.Lazım değil ama ortadoğu kültüründen daha fazla nefret ediyorum.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Nerede yasarsan yasa ailen sana ne vermisse sen asla degismezsin. Ben Fransa'dayim ama kendi kulturumde buyudum.

0|2
    0|0
  • Avrupanın hep olumsuz yönleri örnek alınıyo nedense.Türk kültürüne uymayan şeyler.Teknolojilerini egitimlerini bunun gibi şeyler görnek alacagımıza yaşayış biçimlerini ahlaklarını örnek alıyoruz malesef

0|1
    0|0
  • bişey alabildiysek ne mutlu

0|1
    1|2
    • sen al mutlu ol ozaman kultur kaybeden bı mıllet herseyını kaybetmıstır asımıle olur yok olur

• hambırger

0|0
    0|0
  • ben ahlaksızlığını aldım. gerisine karışmam. he bi de pizza var ki yaşama sebebim.

2|2
    0|2
    • Aferin sana

• pizza pide kelimesinden gelir, ve italyanların anadolu istilası sırasında bizim pidemizden yola çıkarak icat ettikleri bir gıda türüdür, zaten kendi dillerinde pidda diye okuyorlar.

• tamam ölsün tüm pizzalar:(

Erkekler Ne Diyor 12

• günlük hukuk kültürüdür diye düşünüyorum.türk toplumu şeriat hukukundan laik Medeni hukuk'a geçmiş ve anayasal hukuku benimsemiş.bu sayede adalet mekanizması türk toplumunda daha hızlı işliyor ve düşünce özgürlüğüne mani olabilecek etmenler anayasal düzenden kaldırılıyor.ama şimdi bakıyorum da bu yönetim sanki bu kültürü almaktan vazgeçmiş.

0|0
    0|0
  • Osmanlının duraklama döneminden sonra o kadar çok şey verdiler ki bize ala ala artık içimiz parçalandı.

Artık bizim onlara verme vakti geldi.

0|0
    0|0
  • Cinsellik .

0|0
    0|0
  • Anayasamız bile avrupada kopya olduğu için halk içindeki asimile oluştan bahsetmeye kalksak kitap olur herhalde.Bunun yerine avrupadan yada batıdan hangi kültür veya değerimizi koruyabildik diye sormak lazım.Özel günleri, avrupa ahlakını, avrupa yaşam tarzını ... avrupadan aldık.Aslında avrupadan kültür almadık desekte olur, çünkü avrupa gibi oluyoruz.Kendi kültürümüzü koruyup saklamak ve bunun üstünde diğer kültürlerden almak işin normal hali.Ama bizim milletin yaptığı böyle yapmak yerine kendi kültürünü yavaş yavaş yok edip başka kültürü benimsemeye çalışmasıdır.

0|0
    0|0
  • Latin alfabesi,çağdaş musiki,giyim,hukuk;laiklik(Bunların dip kültüründe araştırırsanız zaten Türkler var,örneğin latin alfabesi,hukuk,giyim,müzik,laiklik..yani hepsi :) Avrupa'ya verdiğimiz herşeyi geri aldık aslında..Araplardan daha çok Arap olmaktan kurtulduk(bazılarımız devam etse de)

0|0
    0|0
  • Latin alfabesi... Yüzyıllar önce Romalıların icat ettiği alfabe bizim asyatik milletimiz tarafından kullanılmakta, daha güzel bir örneği olamaz bence.

1|0
    0|1
    • kultur mu alfabe

• herkes inancına göre alfabe kullanır. mesela ortadoks halklar kril alfabesi, diğerleri latin alfabe kullanırlar, müslümanlar arap alfabesi, çin ve japonlar kendi alfabelerini, museviler yahudi-ibrani alfabesi kullanırlar. yalnızca bizler müslüman olarak latin alfabe kullanıyoruz. mesela katolik bir polonyalı slavlara daha yakın olmasına rağmen katolik alfabesi olan latin alfabesini kullanır. yine ortadoks yunanlı, slav olmadığı halde ortadoks alfabesi olan kiril alfabesini kullanır.

• Ortodoksluğun alfabesi Yunanca'dır onu bir düzeltelim önce... Ortodoks kilisesi otosefaldir yani bir yere bağlılığı yoktur. Ruslar kiril, Yunanlar grek, Ermeniler ermeni abecesi kullanırlar itikadi işlerinde de...

• cinselliğe bakış açımız ve buna bağlı humanist yaklaşımlar. ama nekadar köklü bilemiyorum. ayrıca içki içme kültürü de batıdan gelmiştir. rakı aslında türk içkisi değil yunan içkisidir. :D

0|0
    0|0
  • avrupa da kultur mu varmıs aaa ben bilmiyordum onlar hep bizim kültürümüzü almış diye biliyorum ama...

0|1
    0|0
  • ilim ve bilim... tam olarak alamadiysakta Cumhuriyet ile birlikte Modern Turkiyeyi Kurup Caga ayak uydurmayi basarabilmisiz. ilimi bilimi almakla bitmiyor tabi.. Birde uretebilmek var :)

0|0
    0|1
  • Hızlı yaşamak genel manada.onlara ayak uydurayım derken kaçırdık zamanın kıymetini bilememeyi öğrendik

0|0
    0|0
  • aşırı derecede gece hayatı yaşamak avrupa kültüründen kaynaklı bişey

0|1
    0|0
  • Atatürk avrupanın iyiliklerini alın dedi bi nerde bi pislik gittikonu aldık... :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...