Kapat

''Kültür bonusu'' olayı Türkiye'de uygulansa kitap okuma oranı artar mı sizce?

Bu tür girişimlere bir örnek olarak İtalya’da hayata geçirilen ve başbakanlık müsteşarının öncülük ettiği “kültür bonusu” projesi verilebilir. Kültür bonusu, 2016 yılında 18 yaşına giren gençlere kültür-sanat harcamalarında kullanmaları için 500 avro sağlıyor. Hükümetin 290 milyon avro bütçe ayırdığı
proje kapsamında toplamda 574.593 gencin dijital kimlikle kayıt olarak bonustan yararlanması hedefleniyor. Gençler telefonlarına ya da tabletlerine indirecekleri bir uygulamayla edinebilecekleri bu kültür bonusu ile kitap satın almanın yanında tiyatro, sinema, konser veya müze, sergi, anıt, galeri arkeolojik alanlara, hatta tabiat parklarına giriş bileti satın alabiliyor.

Bayramlarda toplu taşıma bedava olunca insanlar sırf bedava diye kullanıyor belki kitaplarda bedava olursa sırf bedava diye okurlar. :D sizce işe yarar mı?
''Kültür bonusu'' olayı Türkiye'de uygulansa kitap okuma oranı artar mı sizce?#Wimpy

0|2
27|8

En İyi Kız Görüşü

• Kitap severler için muhteşem bir şey olurdu düşünsenize ücretsiz kitap hayali bile heyecan verdi.

0|1
    0|0
    • yani ama Türkiye de olur mu orası tartışılır tabii

• Neden olmasın ki gençleri kitap okumaya yöneltmek için müthiş bir fırsat olur.

En İyi Erkek Görüşü

• bu tam benlik bir sosyal politkaymış.

bence işe yarar, kısmi olarak. çünkü heveslendirilmesi gereken, imkansızlıktan dolayı harcama yapamayan aktivitelere katılamayan insna çok.

0|1
    0|0
    • yapılır belki ileride her ne kadar çok umudumuz olmasa da bu konuda

• mümkün, daha az kapsamlı olur gibi.

sahiden burda göremiyoruz ama, türkiyede sanatla iç içe çok genç var.

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 26

• Kitap okumayı seven sanata tiyatroya önem veren ilgilenen ve giden insanlar her türlü gider bu kişiler tespit edilip uygulama sadece onlara yönelik yapılırsa işe yarar okuyanı teşvik adı altında aksi taktirde sadece israf bence

0|1
    0|0
    • para kültür sanat harici harcanamıyor zaten her türlü istenen sonuç alınıyor yani

yine okumayan ya da gitmeyen bunu kullanmıyor yani

• bu kadar da detaylı düşünmenin mantığı yok ama ya. sonuçta bunun yanında kitabı aldıktan sonra okuma alışkanlığı kazanacak bir sürü de insan olacaktır. güzel bir şey yani. israf olduğuna katılmıyorum pek. sonuçta kitaplar kıyafetler gibi değil en sonunda biri okuyacaktır o kitabı.

• Bu kişiler doğru tespit edilip ona göre yapılırsa uygulama evet mantıklı olur kastettiğim bu ama bu ülkedeki uygulamalar genelde mantık çerçevesinin dışında hareket ediyo o yüzden çok da üstelememek lazım

• İşe yarar..

0|1
    0|0
    • çoğu kişi yaramaz dedi bence ama illaki bir etkisi olur

• Bazı insanlar kitaplar pahalı olduğu için alamıyor. Bu insanlar için çok faydalı olur. Gerçi Türkiye 'de vergi oranlarını düşürseler yine işe yarar. Her şeye yüksek miktarda vergi ödüyoruz.

• Bizimkiler kitabı alır ikinci el olarak elden satar.

0|1
    0|0
    • alıcısı olmaz ki işte düşünsene devlet sana da para veriyor ama kitapçıdan alırsan. yani dışarıdan satsan da kimse almaz

• Ben alırım daha fazla kitap 😍😂😂

• Hic sanmiyorum... Bu zaten genc universiteli kesim ve kitap okumayi sevenler disinda kimseyi etkilemez, harekete gecirmeye yetmez.

0|1
    0|0
  • o kitabi alip bonusy kapip kirabi satarlar, operaya bilet alir karaborsa bile yaparlar :/

0|1
    0|0
    • o kadar da olmaz herhalde kitapları biletleri satın almak daha kolay olacağı için o kadar para etmez yani ayrıca insanlar bu parayı kullanmak için yasal olanları tercih eder bence :D

• illa çakallık peşindesiniz siz de ya :D

• ben diil tovbee 🙅😇

• O parayı alır onu da okumazlar 😂

0|1
    0|0
  • Okumazlar neden çünkü bu ülkeler zaten gelişime önem veren ülkeler hayatında elini bir kere kitap almamış ya da okulda mecburiyetlerden eline kitap almış birine sen 500 tl verirsen bence gider at yarışı oynar, nargile kafede nargile tüttürür, playstation oynar, hap alır, cigara alır falan filan. Yanlış sistem çünkü türkiyede zemin yok bina dikmeye calisiyorsun

0|1
    0|0
  • zaten okuyorum. suphen mı var😹😹😹😹

0|1
    0|0
  • kültürlü insan devlet babamıza ters olduğundan bizde böyle şeyler olmaz. olsa da kendini kurnaz sanan cahil sürüsünün parayı başka yerlere harcaması sonucu iptal olur.

0|1
    0|0
    • parayı başka yere harcamanın önünü kapamışlar ama haklısın bizde uygulanmaz bu

• yokkk yine artmaz

0|1
    0|0
  • Millet alır tabi ki ama okumak için değil ücretsiz olduğu için. Ülkemizin acı gerçekleri..

1|1
    0|0
    • okumadığı kitabı ne yapacak ki

• Ücretsiz olduğu için alırlar genellikle birşeylerin ücretsiz olduğunu düşün? ihtiyacı olanda alır olmayan da maksat kenarda dursun. Ben bu ülkenin kitap okuyabileceğine inanmıyorum.

• Türkiyede ekmek parası vermiyorlar vatandaşa, bu bir hayal olur anca..

0|1
    0|0
  • Onu bile fakelerler

0|1
    0|0
  • O para sinemayla konsere gider. Kitap okumak istemeyen hertürlü okumaz okumak isteyen de parası olmasa da kütüphaneden alıp okur

0|1
    0|0
    • olsun yine de güzel bir uygulama en azından kültür sanat konusunda bir gelişme olur

• Sanata önem veren bir ülke için güzel bir uygulama. Bizim kitap okuma oranımızsa malum

• Olmalı, ilgisi olan kullansın.

Okumayan ne yapsan okumaz, misal ben :))

0|1
    0|0
    • aslında kitaplar için yapılabilir en azından okuyana destek olunur böylece

• Teşvik ve destek bakımından mutlaka fayda sağlar

0|1
    0|0
  • milyonlarca yürek akıllarda tek bir soru. parayi alsam kitap falan almayıp kendime harcasam anlarlar mı.

0|1
    0|0
    • yok öyle bir şey sakin olun illa kültür sanat için harcanacak :D

• çok güzel, keşke ülkemizde de olsa

0|1
    0|0
  • Ben isterim ben ben ben

0|1
    0|0
  • Okumazlar o parayla sigara alirlar ya da yemek yerler

0|1
    0|0
  • harika bir projeymiş bizim hükümetimiz de uygulasın böyle şeyleri

0|1
    0|0
  • Çok güzel bir uygulama. Uygulansa işe yarayacağını düşünüyorum.

0|1
    0|0
  • yarayabilir

0|1
    0|0
  • İşe yarayacağını düşünüyorum

0|1
    0|0
  • Bizim halkımız okumaz... Ancak TV başında takilsin

0|0
    0|0
  • insanın içinde yoksa işe yaramaz.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Bu ulkenin cumhurbaşkanı bile trilyonlarca cumhurbaskanligi bütçesine rağmen kitapların sadece ozetlerini okuduğunu söylerken cemaati sizce okur mu?

0|1
    0|0
  • imkan yok bak arkadasm var harika cizimler yapiyo kalemlerini alacak parasi yok ben memleketimde kutuphane yoktu bir tane var onda da gizli girer calisirdik

0|1
    0|0
    • internette denesin şansını derim son zamanlarda o çizimlere epey ilgi var. ya bir destek bulur ya da reklam geliri sağlar belki

• insallah ugrasiyor garip cocuk biraz da burs falan bulduk insallah cozecez

• Keşke artsa

0|1
    0|0
  • Suriyelilere bütçe ayıracaklarına biz gençlere ayırsınlar da hem çalışıp hem okumaya uğraşmasak

0|1
    0|0
    • aynen öyle

• Ama olmaz bizim gençlerimiz değersiz gönder bizim gençleri Suriyeli ölsünler Suriyeli gençleri okutun onlar kurtarır bizim ülkemizi!

• Yarar

0|1
    0|0
  • Evet işe yarar en azından benim açımdan öyle :)

0|1
    0|0
  • sanmam

0|1
    0|0
Yükleniyor...