Sinema sanatının dehası Alfred Hitchcock'un en iyi filmi hangisidir?

Sinema sanatının dehası Alfred Hitchcock'un en iyi filmi hangisidir?

Şıkların dışında favoriniz olan Hitchcock filmlerini yazarsanız memnun olurum.

• Rear Window (Arka Pencere)
    14% (5)16% (5)15% (10)Oy Ver
  • Vertigo (Ölüm Korkusu)
    17% (6)29% (9)22% (15)Oy Ver
  • Rope (İp)
    11% (4)3% (1)7% (5)Oy Ver
  • Psycho (Sapık)
    31% (11)10% (3)21% (14)Oy Ver
  • The Birds (Kuşlar)
    27% (10)42% (13)35% (23)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
14|10

En İyi Kız Görüşü

• tanımıyorsak ne yapalım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Korku filmlerinden tırsma sebebim olan filmi , The Birds

0|0
    0|0
  • the birds.

0|0
    0|0
  • e şıkkı

0|0
    0|0
  • Kuşlar

0|0
    0|0
  • Psycho

0|0
    0|0
  • Vertigo ve Psycho arasında gidip gelmeler yaşıyorum

1|2
    0|0
  • Vertigo (Ölüm Korkusu)

0|0
    0|0
  • Psycho. Sadece bunu izledim.

0|1
    1|0
  • Rear Window (Arka Pencere)

0|0
    0|0
  • Tabiki kuşlar

0|0
    0|0
  • rear window mükemmel.

0|0
    0|0
  • Psycho

0|0
    0|0
  • psycho

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• şıkların arasından Rear Window seçtim ancak favorim North by Northwest.

Hitchcock filmlerinin 'en Hitchcock filmi'ni yazacagim diye ise girisen senarist Ernest Lehman gerilimi devamli tirmandirarak seyirciye soluklanma firsati vermemis. HItchcock'la beraber ise giristiklerinde akillarinda sadece Rushmore tepesinde bitecek bir film yapma fikri varmis. Bu finale nasil ulasiriz diye kafa patlatirlarken izleyicinin de kafasinda catapat patlatmaya karar vermis olmalilar ki, ipek ipliklerle birbirine zarifce tegellenmis ama arka arkaya gelmeleri absurdlukten baska bir sey olmayan sahneler kurgulamislar. Izleyiciye sira sira zevk cigliklari attiran bu sahnelerin her biri birer solen haline gelmis.

Hitchcock'un siklikla tekrarladigi bir tema olan siradan vatandasin basina gelen absurd durumlar temasinin piridir bu film. Hitch'in eski bir filmi 39 steps'le mayhos bir benzerlik tasir.

Senaryosunu okumak bile zevk pinarinin basinda soluklanmaktir. Filmin muzigini yapan Bernard Herrmann cosmus, costurmustur.

North by Northwest super bir acilis jenerigine sahiptir. Credits bolumunu tasarlayan Saul Bass hocayi da rahmetle anmak isterim.

Bu filmin kurgusundaki gerilim ogesinin grafigi Turkiye'deki nufus artisi grafigine benzer. Her sahne biraz daha yukari, daha fazla, daha cok olmak ister bir oncekinden. Aslinda filmin kurgusu sekse benzer. Bunu su anda uydurdum, orgazma yol almaktir bu filmde kahramanin amaci. (FIlmin finalindeki metafora dikkat). Duz (flat) bir sahne yoktur kurguda, izleyiciye bir rahat vermez, gideyim iceriden biraz daha tuzlu findik alayim diyemezsin. Ben hala ayrilamiyorum basindan ne zaman izlesem, kurtulmak icin dvd'sini kirip atmayi dusunuyorum. Bu yuzden bir iki tane yedek dvd yaptim.

Bu film hakkinda guzel bir parodiyi Kusturica Arizona Dream filminde yapmistir. Vicent Gallo, Cary Grant'in meshur ilaclama ucagi sahnesini canlandirir bir yarismada. O sahnede North by Northwest icin "Bu filmden nefret ediyorum" der. Ben de nefret ediyorum gercekten. Bu kadar iyi oldugu icin.

0|0
    0|0
  • duran durana ilham olması ve benim bu durumdan memnun olmam nedeni ile vertigo ama notorious da ekleseydik olurdu.

0|0
    0|0
  • Psycho(Sapık)

0|0
    0|0
  • Hitchcock deyince aklıma Rear Window gelir. Bir pencereden bu kadar sürükleyici bir film çekilebilir. İşin içine de bir de cinayet giriyor ki insan filmin sonunu meraktan bekleyemez oluyor. Görece bu uzun filmde bir saniye bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Kesinlikle ölmeden önce izlenmesi gereken bir film.

0|1
    0|0
  • Psycho ve vertigo dışında filmlerini henüz izleyemediğim için sağlıklı bir cevap olmayacak ama vertigo diyorum

0|0
    0|0
  • The Birds (Kuşlar)

0|0
    0|0
  • Psycho

0|0
    0|0
  • Vertigo (Ölüm Korkusu)

0|0
    0|0
  • birds