Tolstoy ve Kazaklar Sorunsalı?

Tolstoy'un Kozaklar isimli eserinin ismini hangi bilgisiz "Kazaklar" diye dilimize çevirdi :D Bu kitabın esas adı Kazaklar değil Kozaklar'dır. Şimdi birçok kişi çıkıp Kozaklar ne diye soracak :D Kozaklar, günümüz Ukrayna milletinin atası olan Slav bir halktır. Kazaklar ise Orta Asya'da yaşayan bir Türk halkıdır. Slav Kozaklar ile Türk Kazaklar arasında isimlerinin söylenişinin birbirine yakın olması dışında hiçbir benzerlik yoktur. Tolstoy'un ismi Kazaklar diye çevrilen bu esere Kozaklar demek yerine Kazaklar veya Zenciler demek arasında hiçbir fark yoktur. Çünkü bu kitapta anlatılan Slav Kozaklar'dır. Türk Kazaklar veya herhangi başka bir halk değildir.

Niye Türkiye'deki yayınevleri Tolstoy'un Kozaklar isimli eserinin ismini Kazaklar diye çevirecek kadar bilgisizliğin dibine vurabiliyorlar? Hayır, bu kadar bilgisizseniz edebiyata hiç bulaşmayın, kapatın dükkanı gidin.

• Tolstoy'un Kozaklar Eserinin İsminin Yanlış Çevrildiğini Bilmiyordum, Senin Sayende Öğrendim :)
    A seç
  • Tolstoy'un Kozaklar Eserinin İsminin Yanlış Çevrildiğinin Farkındayım, Bu Yüzden Dediklerine Katılıyorum :)
    B seç
  • Diğer.
    C seç
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

1|0
23

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...