Çok merak ediyorum..

Osmanlı zamanında savaşlarda Mehret Marşları çalınırdı. acaba bu sadece Osmanlı ya özgü bir şey miydi yoksa her devlette var mıydı bu tarz bir şey?

0|0
2|12

En İyi Erkek Görüşü

• var bazi devletlerde karsilasiyoruz roma gibi ama dedigim gibi yarattigi etki osmanli mehteran takımı kadar buyuk degil

mehterin caldigi marslar askerlerin beynindeki gaza (kafirlerin uzerine din adina sefer yapmak)

ve sehid olmak anlayislariyla birlesince adamlar tamamen gaza gelip cok yuksek bir inanc ve gucle savasmislar.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Evet mesela ben o zamanda yaşasam

Akıncı beyi olurdum

Avusturya'yı fetih ederdim

Bu mehter marşlarının etkisi ile

1|0
    0|0
  • tarih okuyorum sadece şunu diyebilirim enstrumentel ögeler devletin byüklüğünü gösterir ve savaş esnasında psikolojik baskı uygular...çogu devlette vardı ana enstruman davul olmuştur...ama osmanlının mehteranı kadar gelişmiş etkileyici bir sistem hiçbir devlette yoktu

1|0
    0|0
  • birçok orduda enstürman kullanılıyordu eskiden ama bu ordunun hareketlerini kontrol etmek içindi osmanlıda ise daha farklı bir amaç için kullanılıyordu

1|0
    0|0
  • Bu sorunun cevabını neden vikipedia'da aramıyorsun?

1|0
    0|0
  • tarih bolumu okuyorum her devlette olmakla birlikte hicbirininki osmanlinin ki kadar kudretli heybetli etkileyici ve pratikte etkili olamamislardir .askerler uzerinde cok pozitif etkilidir mehter.

1|0
    0|0
    • benim sormak istediğimde buydu aslında. olduğunu bende biliyorum ama etki düzeyini merak ettim. mehter marşlarında insanı gerçekten ayağa kaldıran bişey var diğerlerinde böyle bişey var mı

• her medeniyette mevcut bu şeyler

1|0
    0|0
  • Savaş marşları var her yerde davullu falan..

1|0
    0|0
  • Vardı hiç film izlemiyonmu

1|0
    0|1
  • cahil yaa .

1|0
    0|2
  • kimileri davul , kimileri borazan kimileri orkestra kullanmıştır...

0|0
    0|0
  • cazip olan ihtiyaç olandır hangi alanda açık varsa o alanın uzmanı olmak insanlık adına atılacak daha doğru bir adım olacaktır.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• savaş davulları tüm milletlerde vardı, Osmanlı kazanacağın bildiği için ve askere moral vermek için ön kutlama yapıyordu, sonra adet oldu, kaybettiği savaşlarda bile devam etti.

0|0
    0|0
  • Adamlar 600 yıl cihanı yönetmiş bil dil bir din altında tabiki marşı da dilere destan

Olacak ben bile duyunca elime kılınç alıp savaşasım geliyor :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...