Bazen keşke ''Batı Roma İmparatorluğunda'' yaşasaydım diyorum. O dönemin en kültürlü şehrinde yaşamak istemez miydiniz?

Roma İmparatorluğu... bahsetmiş olduğum şey, kısmen İncil'den önceki dönem ile İncil'den sonra ki kısa dönem. Atina ile birlikte dünyanın en gelişmiş kültür merkezi Roma.
Kültürün, medeniyetin, dünyanın merkezi olan Roma'ya sizlerle kısa bir bakış atmak istiyorum.

Roma İmparatorluğu en görkemli dönemlerinde bile, köle sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Asil Roma nüfusunun 2 katı kadar olan köle sayısı bazı zamanlar zorluk çıkarsalar da, Yinede uzun süreçli tarihte, en görkemli yıllara tanıklık ettirmiştir bize.

Bazen keşke ''Batı Roma İmparatorluğunda'' yaşasaydım diyorum. O dönemin en kültürlü şehrinde yaşamak istemez miydiniz?
Askeri bakımından Lejyonları o dönemin askerleri bakımından elit ve yenilemez, kırılamaz olan Lejyon askerleri sayesinde durdurulamaz bir süper güç haline gelmiştir.

Özellikle Batı Roma da, sınıf farklılıkları çok uçurum vardı. Asiller ve köleler üzerine kurulu olan bir düzendi. Köle sayısı, Roma da ki, halkın neredeyse 2 katı kadardı.

Cumhuriyetle yönetilen Roma da kurulan senato da, bir çok kişi tarafından, bir çok konular değerlenir, herkesin huzurunda fikirler paylaşılır ve ortak karara varılırdı. Senato çok önemliydi. Bir zamanlar bir köle olan ''Spartacus'' köle ayaklanması sırasında, senato da alınan bir kararla, Sempronius Gracchus garnizon komutanlığı başına dahice bir iş yapıp Marcus Publius Glabrus getirince, Spartacusun: Marcus Publius Glabrus yendikten sonra, Marcus Licinius Crassus bir süre görevden uzaklaşmak zorunda kalmıştı.

Dünyanın her yerinden toplanan köleler, bir süre gladyatörlük eğitimi aldıktan sonra, büyük kişilerin ziyaretleri, savaş önceleri veya eğlence günlerinde, ölümüne gladyatör savaşları da cabası.

Genel olarak, erkekleri askerliğe önem verseler de, dönemin Roma kadınları azımsanmayacak kadar şöhret düşkünü, ve şehvetli olduklarını da söz edemeden geçemeyeceğim.

Halkın içinden bir genç olmayı isterdim, günümüz teknolojisinden uzak, her şeyin doğal olduğu bilgi içinde bir hayat, kim istemez ki?

0|0
31

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...