Müzik tarzımız sosyal bir edinim midir yoksa eğitimin müzik tarzımız üzerinde etkisi var mıdır?

müziğin tanımını açtığımızda sosyal politik akustik psikolojik dini vb gibi sıralanan bir çok alt etkeni bulunuyor.dinlediğiniz müziğin kulağınıza hoş gelen bir tını olmasının yanı sıra başka ne gibi sebeplerle dinliyorsunuz?psikolojik nedenler mi,müzik üzerine kendinize yüklemiş olduğunuz bilgiler mi,yoksa çevreniz mi tarzınızı belirledi?

0|0
4|6

En İyi Erkek Görüşü

• Güzel soru için teşekkür ederim... :)

Cidden bu olay toplumun kanayan bir yarası. Yani; KULAĞIMA HOŞ GELENİ DİNLERİM...!

Kulağına hoş geleni dinlemek nedir sizce? Yani müziğin amacı şudur bana göre ve büyük bir çevreye göre; Belli birşeyi şarkı sözleriyle, müziğin tınısıyla dinleyiciye hissettirmek. Yani boşuna ağız oynatmıyor vokalist. Birşey anlatıyor, dinleyiciye birşey sunmak durumunda kalıyor.

İşte sorun burada çıkıyor. Bu "Kulağıma hoş geleni dinlerim." ci'ler müziği amacına göre dinlemeyen tipler. Adam 1 gün pop dinliyor, ertesi gün pop müziğe tezat oluşturmuş bir tür olan Heavy Metal dinliyor... Heavy Metal, Pop kültürünü tamamen eleştiren ve onun insanları sömürmesini anlatan bir müzik tarzıdır. Peki bu insanlar hep değişiyor mu? Yani bugün liboş iken, yarın devrimci mi oluyorlar? Hayır... Ama bu olay toplumda büyük bir müzik kirliliğine sebebiyet veriyor. Adam telefonundan bir müzik açıyor Orhan Gencebay - Bir teselli ver çalıyor, arkasından atıyorum Megadeth - A tout le monde çalıyor. Birbirine tezat oluşturan şeyler.

Yani kısaca şunu diyorum; "Kulağıma hoş geleni dinlerim" ci'ler belli bir tarzı olmayan, arada kalmış ve müzikten anlamayan insanlar oluyor. Çünkü hepsinin anlattıkları, tarzı, tınısı, hissettirdikleri farklı. İnsan dediğin tek tip olur ve karakteristliği tektir. 4-5 farklı yanı olmaz bir insanın. Yani her insanın bir tarzı vardır. "Kulağıma hoş geleni dinlerim" demek; "Benim beynim müzik çöplüğü oldu artık" ne olursa dinliyorum demektir. Kişiliksizliktir, tarzı oturmamışlıktır, arada kalmışlıktır ve müzik bilgisinden yoksunluktur...

Biliyorum konunun dışına çıktım diyeceğim o ki eğitimde müzik tarzının gelişmesinde önemli bir yardımcıdır, sosyal çevre de. Sosyal hayatı düzgün olan bir insan neden arabesk dinlesin mesela? Arabesk bir insana birşey ifade etmez hüzünlü olmadığı bir zaman. Kulağıma hoş geliyor diyip dinleyen ise müziğin amacına aykırı hareket eder ve zevksizliğini belli eder.

Black Sabbath dinleyip arkasından, Lady Gaga dinlenir mi? Biri popu yeren müzik, diğeri popu yücelten... Daha da uzar gider.

0|1
    1|3

Kızlar Ne Diyor 4

• müzik tarzı bence çocukken dinlediklerinle şekilleniyor. büyürken kaliteli şeyler dinlersen eğer, müzikten anlayan bi adam oluosun.

0|1
    0|0
  • Alakası yok

0|0
    0|0
  • Cocukluktan geliyor,sonra büyürken dinlediklerinle,cevrenin de etkisiyle sekilleniyor..

0|0
    0|0
  • müzik üzerine derin dehşet bilgileri olanlardan değilim. ama iyi bi dinleyiciyim. çevrenin etkisi yadsınamaz elbette. ilkokulda rammstein dinliyor olmamın başka bir açıklaması yok çünkü:) ama şu anda seçiciyim. müzikal anlamda bi oburluğum kalmadı artık. hepsinin tadına dönem dönem bakmış olmamdam sanırım.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• çocukluktan gelir, eğitimle bir ilgisi yok, çocukluğumuzda gençliğimizde dinlediğimiz müzikleri ilerki yaşlarda severiz ama özellikle çocukluğumuzda dinlediğimiz müzikler.

0|0
    0|0
  • müzik tarzı seçiminde insanın kendisinden ziyade çevreninde etkisi büyüktür. ne kadar farklı insanlarla tanışırsanız müzik dinleme seçeneklerinzde artıyor. bunların arasına özentileri eklemiyorum tabii ki.

0|0
    0|0
  • Çevrenin de etkisi var...

0|0
    0|0
  • Alakası yok

0|0
    0|0
  • Her türlü müziği dinlerim.Ön yargılı bakarsanız tarzımı tahmin edemezsiniz bu durumda.

0|0
    0|0
Yükleniyor...