Osmanlı mı;Cumhuriyet mi? Hangisi size daha yakın?

Ben Osmanlı diyorum. Karşıt görüşlere saygısızlık yapmadan görüş paylaşalım lütfen..

• Osmanlı
    37%(10)43%(26)Oy Ver48%(16)
  • Cumhuriyet
    63%(17)57%(34)Oy Ver52%(17)
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Yönetimin babadan oğula geçmesi sistemi iyi değildi, monarşi ile bir yere varılamaz.. Fakat Osmanlı, günümüz cumhuriyetinden evladır tabii.. Gönül ister ki, Osmanlı İslam cumhuriyeti olsun fakat bu mümkün görünmüyor.. A diyelim..

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Osmanlı dinamikleri elbette Cumhuriyet dinamiklerinden çok daha köklü ve güçlüydü. Ancak her imparatorluk gibi modern zaman ile konjonktür ve eğilimler ve de tabii ki dünya savaşlarına hazırlık dönemine ayak uyduramayınca ve elbette yıkılması için yüzyıllarca çabalamanın ardından Osmanlı kendini hem modern hem politik hem de bilimsel anlamda güncelleyemeyince maalesef ortadan kalktı.
    Yoksa Cumhuriyet, başlangıç ve sonrası gelişmeler ve ortaya çıkıp gelişme açısından bakıldığında Osmanlı İmparatorluğunun yanında daha minicik bir çocuk gibi kalır...

1|0
    0|0
  • Soru olmamış. Şöyle ki: İçimizden biri çıkıp da ''Ben osmanlı kültüründenim'' dese bile yanılır. Bir kere osmanlı kültürü günümüzde bitmiş durumda. Osmanlı kültürü dediğin şey üç hilal bayrağını görünce göğsünün kabarmasından ibaret değildir. Çok geniş ve çok derin bir kültürdür. Mesela osmanlı zamanında okullarda sadece ilim değil sofrada oturma adabı, karşındakiyle konuşma adabı, toplum içinde nasıl davranacağın, temizlik adabı, nasıl selam verip nasıl alacağının adabı gibi yüzlerce kaide öğretilirdi. Zaten Osmanlı halkını zirveye taşıyan yozlaşma dönemi öncesi sahip olduğu kültürüydü. Bu gün bu kültür kalmadı. O yüzden kimse çıkıp da ben osmanlı kültürüne aidim ya da yakınım diyemez. Diyebilmesi için önce kırk hamam keselenmesi lazım.

0|0
    0|0
  • Herhangi biri samimi bir şekilde osmanlı/cumhuriyet tarafında ise bunu saatlerce konuşur.
    Bu yüzden uzatmayıp osmanlı diyorum ama cumhuriyete de yatkınlığım var. Oran çıkarsam %60'a %40 olur

1|0
    0|0
  • Bir tarafta Cihana hükmeden Osmanlı. Güçsüz denilen Abdülhamit zamanında dahi Fransa'da Peygamberimiz s. a. v hakkında yapılan saygısız tiyatroya yasak koyan Osmanlı. Diğer tarafta komşusuna bile laf geçiremiyen Türkiye. 33 yıl koskoca imparatorluğu ayakta tutan Abdülhamit'i indirip ülkenin parçalanmasına götürenler arasında kimler var idi? Bazı kendini bilmezler diyor ki biz varsak bunu Atatürk'e veyahut Cumhuriyete borçluyuz. Bu lafı diyenler biliniz ki Türk düşmanıdır. Türk milleti bundan binlerce yıl öncede vardır, Allah izin verirsede kıyamete kadar olacaktır.

1|0
    1|1
  • Cumhuriyet

0|0
    2|0
  • osmanlı zamanında yasamak ısterdım

2|0
    1|0
  • Osmanlı

2|0
    1|0
  • Osmanlı 7 cihanda hüküm sürdü evet doğru ama son günlerinde bakacak olursak, her tarafı parçalanmış paylaşılmış son bir lokma olarak kocaman haritada küçücük kalmıştır.
    Anka kuşu gibi Osmanlının kalan küllerinden yeniden doğup Cumhuriyet kurulmuştur.

Eskilerden günümüze vize kalan Cumhuriyettir ve bu topraklardır. Bu topraklara elimizden geldiğince sahip çıkıyoruz.

Cumhuriyet çocuğuyum ben.

0|0
    1|0
  • Elbette Cumhuriyet, bugün özgürce hürriyet bolluğu ile yaşama imkanı bulabilmiş isek, bunu Cumhuriyet'e borçluyuz. Tarih okumayanlar bunu anlayamaz. Osmanlı son dönemlerinde İngilizlerle iş birliği yapmaktan başka hiç bir şey yapmamıştır. Osmanlı son olarak ingilizleri yanına alarak bize karşı savaşmıştır.

1|1
    0|1
    • Osmanlıda da özgürlük vardı. Kendi görüsünü savunurken bilinçsizce karsıt ideolojileri karalamayalım lütfen. Osmanlının çok uluslu bir devlet olupta 600 sene yıkılmadan kalabilmesinin sebebi hoşgörünün yüksek düzeyde olmasıdır.

• Görünüşe bakılırsa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğun gibi başka bir ülkede vatandaşlığın daha var. Bu şekilde amaç ve gayelerini inşa edebilecek bir temelin olduğuna inanabiliyor musun?

• Bosnagım ama turkum diyorum yine de. Bizi Türkiyeye baglayan tek bağ da osmanlıydı zaten o ruh da yok olursa o bağda kopar..

• Arkadaslar, her toplum , her ulke degisti donustu , Osmanlida bu degisim donusumu yasayip , saltanati kaldirip yerine baska bir sistem getirebilirdi , mesele yonetilme sekliyse elbette cumhuriyet , fakat Osmanlinin cihan devleti olmasi özlenendir

0|0
    1|0
  • doğru yönetilirse günümüzde cumhuriyet tabiki.

0|0
    0|0
  • Cumhuriyet çocuğuyum

0|1
    0|0
  • Cumhuriyet.

1|1
    1|0
  • cumhuriyet elbette. osmanlı tarzı hanedan yönetimlerinde halk kul olarak görülür yani hanedana hizmet edecek değersiz varlıklardır cumhuriyet insana değer verir.

0|0
    0|0
  • Tabiki de cumhuriyet

1|1
    1|0
  • ikisi de değil

0|0
    0|0
  • Kendi kurdugugmuz osmanli oldugu icin tabi osmanli.

2|0
    0|1
  • Osmanlı'yı nekadar tanıyorsunuz? bu konuda ciddi bilimsel nitelikte kaç eser okudunuz? küçümsemek için değil cidden merak ettiğimden soruyorum öğrenelim istifade edelim

0|0
    0|0
  • Hem Osmanlı, hem Ak Parti dönemi Cumhuriyet

2|0
    3|3
  • şeriat

1|1
    4|2
    • kafirler eksilemiş hemen

• tabi şeriat gelince zina yaptıkları zaman çükleri kesilecek ya ondna korkuyorlar

Kızlar Ne Diyor 5

• Osmanlı imparatorluğu.

1|1
    1|1
  • Osym cocugu😱

1|0
    0|0
  • Cumhuriyet

0|1
    2|2
  • Osmanlı ve Rte dönemi cumhuriyetini seviyorum

1|0
    0|0
  • Osmanlı diyenlerin tarihimizi okumalarını öneriyorum. Şuanda -her ne kadar özgür olmasakda- özgür bir ülkede yaşamamızı Cumhuriyet'e ve ATATÜRK'E borçluyuz.

2|0
    2|2
    • daha yasın kac bana akıl verme plz

• Biz de okuduk bu ego da nereden geliyor? Bu ataturkculerin geneli kendilerini bilim insanı zannediyorlar ne hikmetse!

• Hayır. Kendimi bilim insanı falan zannetmiyorum. Sadece fazla okuyorum ve araştırıyorum. Cahil olmamak için çabalıyorum diyelim. Ayrıca biz ona ego değil özgüven diyoruz.

Yükleniyor...