Rönesans sanatının en kalıplaşmış eseri sizce hangisi?

"Karanlık Çağlar" dediğimiz ortaçağ süresince Avrupa bildiğiniz gibi medeniyetin ışığından bir haber din adamlarının vicdan sömürüsü, aristokrat ve feodallerin emek sömürüsü ile sürmüştü.

Bu yüzden Avrupa insanı gelişememiş ve sanatsız, şehirleşmeden uzak kısaca medeniyetten uzak bir yaşam sürüyorlardı. Bana göre sanatsız bir toplumun yaşam damarı kopmuş demektir... Ortaçağ da Şarlman(Charlemagne) ile bu ölü toprağını atmayı denediler ama yine olmadı...

En sonunda antik Roma ve Yunan'ın mirasçısı Bizans yıkılınca bu antik medeniyetlerin bilim ve kültürü, medeniyeti batıya yayıldı. Rönesans aslında büyük bir Neo-Platonculuk akımıdır.

Ve ortaya Roma'nın yıkılışından beri Avrupa'nın görmediği kadar güzel sanat eserleri çıktı. Mona Lisa olsun, Atina Akademisi olsun, Gothic tarzının terk edilip Barok tarzına geçilmesi gibi...

Peki Rönesans diyince aklımıza ne yani, hangi eserler geliyor? Bu eşsiz sanat akımı yanında getirdiği sanat eserlerinin hangisi daha kalıplaşmış ve Rönesans ile özdeşleşmiş. Resim olsun, heykel olsun, edebiyat olsun farketmez. En azından size göre?

Benim görüşüm; Ben "diğer" diyorum. Kalıplaşmış bir eser olmasa da Boulogne'un "Sabinli Kadınlar" heykeli bana çok şey ifade ediyor. Ama kalıplaşmış değil, hiç kimse bilmiyor.

Bu yüzden aşağıdakilerden "St Pietro Bazilikası" diyorum. Çünkü aralarından en bilinmişi ve müslümanların kabeyi bilmesi kadar önemli dünyanın yarısından fazlasını oluşturan katolik cemaati için. Yani St.Pietro Bazilikası deseler insanın aklına direk Roma gelir.

Bence o dur...

• Mona Lisa - Leonardo Da Vinci
    73% (45)64% (35)68% (80)Oy Ver
  • La Divina Commedia(İlahi Komedya) - Dante
    11% (7)15% (8)13% (15)Oy Ver
  • St.Pietro Bazilikası - Donato Bramante
    5% (3)9% (5)7% (8)Oy Ver
  • Baküs Heykeli - Michelangelo
    3% (2)4% (2)3% (4)Oy Ver
  • Diğer: (Belirt)
    8% (5)8% (5)9% (10)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Şu soruya tek yıldız vereni eşekler kovalasın, gece gece asabımı bozdunuz kezbanlar/kamiller.

0|0
18|25

En İyi Kız Görüşü

• Ben 5 yıldız verdim bile :) Ben Dante olduğunu düşünüyorum. Edebi yönümün heykel ve resim sanatından daha baskın olduğu kanaatindeyim sanat alanında. Ayrıca Dante bizlere İlahi Komedya'da din etkeninin toplum üzerindeki baskısının ne denli yüksek olduğunu bize satirik bir dille anlatmış ve eser de o dönemde zaten gereken ilgiyi toplamış, tepkiyi de almıştır. Dante'nin Inferno'su olarak da geçen eser bence bugün bile kurgusuyla birçok tiyatro eserine ve senaryolara ilham kaynağı olmuştur. Saydığın eserlerin ise hepsini sever, sayarım.

0|2
    0|0
    • Teşekkürler. İlahi Komedya gerçekten büyük eser. Kostaki Musurus'u da buradan analım o zaman. Bu eseri Türkçeye çevirdiği için zamanında.

• Neyse ne... :) Günümüzde okuyup, ilham alıp, ders çıkarabiliyoruz o yeter. :D

• İtalyancaymış. Ben küçükken çizgi filmini izleyip korkmuştum ama, ders alıp o gün kardeşimi dövmemiştim :D

Kızlar Ne Diyor 17

• A şıkkı

0|0
    0|0
  • St.Pietro Bazilikası - Donato Bramante

0|0
    0|0
  • tabiki a şıkkı

0|0
    0|0
  • Yazdığınız eserler üzerine söylenecek söz yok. Ama bana göre, Montaigne, Servantes, Shakespeare, Machiavelli, Erasmus, Campanella, Raffaello unutulmaması gereken rönesans sanatçıları ve bilim adamları şu an aklıma gelenler.

0|0
    0|0
  • Mona Lisa dedim ben, Fransa'ya gidip incelemek lazım o.O

0|0
    0|0
  • Mona Lisa...

0|0
    0|0
  • Bende William Sheakespeare'in yeri bambaşkadır.Aklıma ilk o geliyor:)

5 yıldız

0|0
    0|0
    • Onun İtalyan olduğunu iddia edenler ciddi ciddi çoğalmaya başladı.

• mona lisa

0|0
    0|0

0|0
    0|0

0|0
    0|0
  • bence çok güzel bi soruu ben 'A' şıkkı diyorum en çok anılanlar onlar

0|0
    0|0
  • ***** verdim..

Mona Lisa diyorum..

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim. Mona Lisa gerçekten dal budak salmış dünyaya.

• bence Cervantes'in ünlü eseri Don kişot :D

0|0
    0|0
  • St. Pietro Bazilikası kesinlikle.

0|0
    0|0
  • İlahi komedya kesinlikle.

0|0
    0|0
  • mona lisa

0|0
    0|0
  • Soruya 5 yildiz verdim..

St.Pietro Bazilikası - Donato Bramante diyorum..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• Akıla ilk gelen Leonardo Da Vinci- Mona Lisa olur bir çok kişide...

Bense: Bernini - Sant Angelo Castle, Chigi Chapel, Galileo Galilei - Discourses and Mathematical Demonstrations Relating to Two New Sciences, Da Vinci - Vitruvian Man derim ilk aklıma gelenleri böyle sıralarım.

0|0
    0|0
  • Caesar dostum,izninizle felsefe alanında yazmak istedim.

Rönesans felsefesinin ilahiyatın hakimiyetinden kurtulmasını,

a)Hümanist kültürün yayılmasına

b)Antik çağ felsefesinin yeniden canlandırılmasına

c)Bir çok bilimsel keşif yapılmış olmasına bağlayan filozoflar var.

Ben de bu tespite sınıfsal mücadeleleri göz ardı etmemek şartıyla katılıyorum.

Kalıplaşmış olmasa da etkisinin çok yüksek olduğuna inandığım iki eser var.

Thomas Moore-Ütopya

Tommaso Campanella-Güneş Ülkesi

1|1
    0|0
    • Skolastizm'in de eklenmesi gerekli bence hocam... Teşekkürler felsefe de önemli elbette. Neo-Platonist düşünmeyi yüzyıllar sonra tekrar öğrenebilmişler en azından.

• Teşekkürler hocam. Biraz bozguncu yanımı meydana çıkarıyor bu gibi insanlar.

• Sevgili Lusacan,

Sizinle aynı düşünce sisteminin farklı akımlarını yaşatıyoruz sanki.

Ben ütopyaların siz de distopyaların insanısınız güzel dostum.

• Hastayım sorularına, 5 yıldız :)

Rönesans döneminde belirgin bir eser vermeyeceğim ancak,

İnsanın değerli ve birşeyler yapabileceğini, dünya üzerinde doğaya bile hakim olabileceğini öne sürdüğü için sırf bu dönemin bile dünya için çok büyük bir eser olduğunu düşünüyorum. Biraz felsefik baktık ancak düşüncem bu yönde :)

0|0
    0|0
  • Rönesansın en büyük etkenlerinden biri İstanbulun fethi ile italyaya göç eden bilim ve sanat adamları. Rönesans sadece resim alanında değil muzik ve mimari alanda atılımın olduğu bir dönem çağ içerisinde .

resim sanatları olarak benim favorim Roma’daki San Ignazio Kilisesi tavanı link

mimari olarak ise Versailles Sarayı link

muzik olarak ise Vivaldinin 4 mevsimi

0|0
    0|0
  • Rönesansın kalıplaşmış eseri benim tarih öğretmenimdir...

Kendisi olmasaydı ne rönesans ne de reform olurdu :D

0|0
    0|0
  • Sabine'li Kadınlar'ı ölmeden gerçeğini görebildiğim için çok şanslıyım.Heykel olduğuna inanmak zor gerçekten.

Cevabım İlahi Komedya'dır.Dante'nin ölümsüz eseri bir çok zihni aralamış,cehennem tasvirleriyle yardırmıştır.

0|1
    0|0
    • Sabinli kadınların gerçeğini görebildiysen önünde eğiliyorum... "Bir Lusacan değiliz." diye boşuna demiyorlar demek ki.

• Codex leicester olurmu?

Dünyanın en değerli bilgi kaynağıki bu da sahibinden kaynaklanıyor.

Allah rahmet eylesin gizemli bir insandı.

0|0
    0|0
  • reyis sayende vikipedi kurdaladım biraz. kopye çekerek oyumu verdim. St.Pietro Bazilikası.

buarada komedyanın 'sonu iyi biten hikaye' anlamına geldiğini 28 yaşında öğrenmiş olmam da çok da güzel iyi oldu.

1|1
    0|0
  • Rönansansta neler yapılmış bilmiyorum ama mimar sinanda aynı dönemde yaşadı ise onun eserleride idare eder :)

1|0
    0|0
    • Mimar sinan'da aynı dönemde yaşadı. Hatta St.Pietro ile paralel bir zamanda Süleymaniye yapıldı. :D

• hmmz o zaman onu da rönesans mimarları arasına katabilir miyiz ?

• Mimar Sinan bence dünyaya gelmiş en byük mimalardan biri, hatta belkide en büyüğü ama Rönesans sanatçıları arasında ele alamayız. Biliyorsun ki Rönesans İtalya'da başlayan bir sanat akımı. Bu akım genellikle Dini baskı altında kalan sanatçıların dini eleştirmesi ile gün yüzüne çıkmıştır. Zaten Rönesans sanatçılarının çoğu ilimünati üyesidir. Mimar Sinan'a baktığımız zaman ise bu durum söz konusu değildir. Osmanlı devletinde din baskısı yoktu. Devletin resmi dini bile yoktu

0|0
    0|0
  • Kesinlikle Mona Lisa, En egitimsiz insan bile bir sekilde bunu gorup ogrenmistir. Ayrica Mona Riza Versiyonu Bile mevcuttur :))

0|0
    0|0

0|0
    0|0
  • kızmayasın diye gözyüzünden samanyolu nu bile topladım senin icin al sana yıldız hemde buket halinde güncellemen güzeldi o yüzden bu şakalar

0|0
    0|0
  • sanırım mona lisa tablosu.evrensel ölçüde en çok benimsenmiş eser o gibi geliyo bana.

0|0
    0|0
  • priapos'un kutsal sapı :))

0|2
    0|0
  • Leo DaVinci - Tank Modeli

0|0
    0|0
  • Mono lisa seçilmesinin temel nedeni bence oy verenlerin çoğunluğunun bir tek Monolisa'yı tanımalarıdır.

0|0
    0|0
  • Global anlamda kalıplaşmış mıdır bilemeyeceğim lakin reklamı en çok yapılan Da Vinci'nin Mona Lisa'sıdır.

0|0
    0|0
  • Baküs heykeli diyorum. Muhteşem bir eser..Benzeri asla yapılamadı..

0|0
    0|0
  • Mona Lisa demek geldi içimden (B)

0|0
    0|0
  • Raphael Santi - Scuola di Atene

Raphael'in hiçbir eserinin şıklarda olmaması ilginç

0|0
    0|0
    • Atina Akademisi emin ol ilk 3'üme girer benim. Fakat insanlar bilmiyor işte. Zaten 5 seçenekten fazlası olsaydı garanti eklerdim Atina Akademisini. Diğer seçeneği bunun için var.

Teşekkürler.

0|0
    0|0

0|0
    0|0
  • dante'dir.

0|0
    0|0
  • michalengelo musa figürü. Gerçek moduna kapılıp çekiçle vurup kırmıştır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...