Kapat

Çok gezen mi daha çok bilir çok okuyan mı?

Arkadaşlar okulda münazara yapacağız. Ben grup lideriyim. Ve çok okuyanın daha çok bileceğini savunuyoruz. Sizce hangisi daha çok bilir? sunum için fikir verir misiniz?

0|0
9|23

En İyi Erkek Görüşü

• Ne kadar gezersen gez okumadığın sürece yüzeysel olarak görüp yüzeysel olarak öğrenirsin. Görmenin tabi ki faydası var fakat işin derinine inmek için okumak şart.

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 22

• Amaçlarına bağlı. Ot gibi okuyan da gezende bir şey bilemez anlayamaz. Ama boş boş gezen ile ömrünü bilime, ilime ve okumaya adamış bir kişi kıyaslanamaz. Kişi sadece okumak için okumuş ama diğer kişi görmek, anlamak, bilmek için gezmiş araştırmış ise o kişi ile okuyan arasında uçurumlar vardır. Bu iki kişi eşit ise gezen okuyanın üstündedir. Hayat sadece kitaplarda yazılan sözlerden ibaret değildir. Sen ticareti okursun ama bir manavda sebze satamazsın belkide :)

0|0
    0|0
  • Çok gezen bence. Çünkü her yeri görmüş oluyor, oranın tarihini öğreniyor, oralı kişilerden.
    Kitaplarda her şeyi bulamazsın, her şey okunmaz. Gezerek öğrenirsin.

0|0
    0|0
    • her şey gezilir mi?

• Bilmiyorum, her kitabı almaktansa, gidip gezip, hem bilgi öğrenmek, hem yeri canlı görmek var. Daha güzel geliyor, evde kitap okumayı sevmem, bunaltır.

• her kitabı almayacaksın zaten :) ilgini çekenleri

• Stephen Hawking gezerek fizikçi olmamıştır.
    Mustafa Kemal gezerek lider olmamıştır.
    Friedrich Nietzsche gezerek filozof olmamıştır.
    Aziz Sancar gezerek Nobel Kimya Ödülü almamıştır.
    Nikola Tesla gezerek elektrofizikçi, bilim adamı olmamıştır.
    Leonardo da Vinci gezerek mimar, mucit, ressam, filozof... olmamıştır.
    Albert Einstein gezerek atomu parçalamamıştır.
    Konfüçyüs gezerek filozof olmamıştır.
    ...
    ..
    Bu gibi isimler gezmemiştir okumuş okumuş ve daha fazla okumuştur.

1|0
    0|0
    • Kesinlikle çok okumayla daha fazla bilgi edineceğini düşünüyorum kitaplarda yazılanları hiç bir yerde öğretmezler.

• Fantastik derken aklında neler var

• Aklimda bir sey yok iste sorun o. Yapilmamis bir sey olsun istiyorum

• gezince gidip görüyorsun
    okuyunca da gitmeden bilgi ediniyosun

1|0
    0|0
  • Okumakla öğrenmekle gezerek ya da yaşayarak öğrenmek konusu tartışılamaz bir konudur. Çünkü cevabı açık ve nettir. Okuduğunda bildiğini sanarsın ama onu yaşayarak öğrendiğinde okuduğunun bir kaç misliyle öğrenirsin.

Ör; Şirkette kullandığımız programı bir üniv tede öğretmişler. Öğrenciler geldiklerinde bir şey bilmediklerini gördük. Yani okumak değil uygulamak ya da yaşayarak öğrenmek daha etkilidir.

0|0
    0|0
    • peki o programı hiç okutmadan ellerine versler.

• Sanırım anlaşılmadı. Boşuna görmüşler diyorum. Yani sıfırdan programın başına oturan daha hızlı öğrenir ;)

• Gezmekte, okumakta bilgi birikimi sağlar.
    Gezen insan herşeyi bütün çıplaklığıyla görebilir. Okuyan insanin okudugu kaynak önemlidir. Sansürlenmiş bilgiler ile bilgi sahibi olunmaz...

0|0
    0|0
  • Okuyarak gezen! Bilgi olarak okumakta gezmekte ayni sey ama gezmekte deneyimde icerir o yuzden bedensel olarakta ogrenilir.

0|0
    0|0
  • Çok gezen bilir kesinlikle...
    Bu zamana kadar okuduğun bütün bilgiler aklında mı? Ama gezdigin bir yeri ve öğrendiklerini her zaman hatırlarsın görsel hafıza daha çok akılda kalir...

0|0
    0|0
    • fakat görüklerini de gün gelir unutursun ve hatırlamak için tekrar zaman ve para harcarsın evet okuyunca da unutursun lakin beyninden silinenler kitaplardan da silinmez açıp kısa sürede tekrar okuyabilirsin :)

• Sanmam. Mesela bu zamana kadar 20 kitap okumuşumdur ama bazılarının ismini bile bilmezken taa 2008 de ki okuldayken gittiğimiz futbol turnuvasında ki bütün maçları ve takimlarin adlarını attığım golü vs ince detaylarına kadar hatırlarım bu sadece bir örnekti :) umarım sen kazanirsin okuyan hanım :)

• teşşekkürler gezen bey

• Çok gezen bilir adam her yeri gözü ile görmüş ince ayrintılarina kadar

0|0
    0|0
  • Cok gezen daha çok bilir bence çok gezip gezdiği yerler hakkinda bilgi alan okuyana nazaran daha çok bilgili olur bence

0|0
    0|0
    • nasıl olur bu?

• :) :) :) :)

• 😊😊😊😊😊

• Okumak kolay, ama gezmek zor dünyanın ülkelerin genel bilgileri tarihi bilgileri coğrafi özellikler kitaptan ya da ders alarak öğrenmek eksik bir bilgi olabilir ama gezerek yaşayarak canlı olarak görerek daha iyi bir bilgiye sahip olur.

0|0
    0|0
  • her ikisini yapanda mesela ben karavan alıcam hem gezicem hem okuyacam

0|0
    0|0
  • Maalesef okuyan yolda kalır gezen yol gezen gösterir

0|0
    0|0
  • çok gezen bilir.

0|0
    0|0
    • gezip gördüğün yer aklından zor çıkar. ama okuyunca bir süre sonra aklindakiler silinir.

• Gezdinklerin de silinir ve tekrarlaman maliyetlidir fakat kitap okuyunca silinenler kitaptan silinmez acip yine okursun

• Kendini Geliştiren..

0|0
    0|0
  • Çok gezen çok okuyandan daha ayrıntılı bilir.

0|0
    0|0
  • Ben de diğer muhalefetin lideriyim. Çok kazık yiyen bilir.

0|0
    0|0
  • Ne kadar okursan oku, gezmeden kesinlikle bilemezsin. Ne kadar çok gezersen o kadar öğrenirsin.

0|0
    0|0
  • Sana niye ulaşamıyoruz 🙈🙊😁

0|0
    0|0
  • Cok gezen.

0|0
    0|0
  • Çok gezen görsel hafıza daha kuvvetlidir.

0|0
    0|0
    • fakat o da bir gün unutulur

• Ben bilmem

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• İkisi de çok bilir ama okuyan daha çok bilir. Çünkü okuyan zamanı daha efektif kullanabilir. 1 hafta da ne kadar yeri gezebilirsin, ne kadar okuyabilirsin?

0|0
    0|0
  • Gezen

0|0
    0|0
  • Çok gezen

0|0
    0|0
  • tabiki çok gezen

0|0
    0|0
  • Ali ağoğlunun dedigi gibi parası olan bilir

0|0
    0|0
  • Bence gezen. Gittigin yer hakkinda zaten orda bilgi alirsin. Canli canli gormek daha iyi

0|0
    0|0
    • görerek mi alırsın o bilgiyi?

• işte kişisel tercik meselesi. kimine göre kitap okumak daha eğlenceli.

• Aynen oyle. Mesela dunyanin en derin havuzu hakkinda bilgi edinmek istiyorum. Oraya gezmeye gitmisken hem bilgi edinirim hem de havuza girerim. Benim icin daha gercek ve eglenceli. Kitap okumayi da seviyorum tabi.

• çok okuyan bence gezipte gördüklerin seylerin ne olduğunu hikayesini bilmedikten sonra gezmen boş

0|0
    0|0
  • Okuyan biri sadece okumuyor kendi duygulari da besleniyor. Empati, acıma, sevgiyi kitaplardan öğreniyor. Cunku en iyi yazarlar duyguyu en derin şekilde tarif ederler okur ise bu tarifleri depolanır ve uygun bir zamanda kullanır , eleştiriyor gibi. Kitaplari sözcük hazinesi genişletmek, kendini ifade etmek, mantıklı düşünmek, fikir üretmek icin en doğru zemin.
    Ama...

0|0
    0|0
Yükleniyor...